Klikatící se řeka s výraznými meandry se hluboce zařezává do kopcovitého půdního reliefu tvořeného převážně 400 milionů let starými břidlicemi. Mosela se svými dvěmi hlavními přítoky, řekou Saar a Ruwer vytváří, romantickou krajinu posetou hrady a tvrzemi, ale hlavně vinicemi, které rodí kvalitní vinnou révu pro přípravu světově proslulých ryzlinků. Historie vinařství a vinohradnictví zde sahá až do období Říma, kdy již staří Římané objevili příznívé klimatické podmínky pro pěstování vinné révy a zakládali na příkrých stráních podél řeky vinohrady.
Samotná vinařská oblast Mosely se dělí na tři podoblasti: Horní, Střední a Dolní Mosela, z nichž nejvýznamnější je Střední podoblast neboli Mittelmosel. Navíc má řeka Mosela ještě dvě menší sestry, přítoky Saar a Ruwer, které se do Mosely vlévají ještě na území jejího horního toku. Oficiální název celé vinařské oblasti tedy zní Mosel-Saar-Ruwer. Od roku 2007 se, pro zjednodušení, užívá jednotný název Moselská oblast.
- Horní Mosela - Obermosel / Oblast horního toku Mosely podél hranic Lucemburska často trpí jarními mrazíky a tak se zde pěstuje převážně historicky odolná i když poněkud rustikální odrůda Elbling (dříve nazývaná Kleinberger), jež dává, stejně jako v sousedním Lucembursku, lehká vína s vysokým obsahem kyselin, vhodná zejména pro výrobu sektů. Rovněž populární jsou Rivaner, což je zdejší název pro Müller-Thurgau, Grauburgunder (Rulandské šedé) a bílý Auxerrois (pozor na záměnu se stejnojmennou modrou odrůdou z oblasti Cahors v jižní Francii!). Vinařské obce, které stojí za zmínku jsou: Nennig, Palzem, Wincheringen, Nittel, Oberbillig, Wintersdorf. V oblasti Horní Mosely se nacházejí rovněž Bereich Obermosel a Moseltor, Grosslage Königsberg a Gipfel (pozn.: Bereich je označení pro vinařskou zónu uvnitř vinařské oblasti nebo podoblasti, Grosslage pak znamená kolektivní uskupení četných vinic, které mají podobné podmínky – v žádném z těchto případů se nejedná o vína špičkové kvality jakými se mohou pyšnit jednotlivé viniční tratě – Einzellage – středního a dolního toku).
- Sársko - Saarland / Saar neboli Sára je přítok Mosely protékající pahorkatým údolím jižně od řeky Ruwer, který dává jméno této podoblasti. Říká se o ní, že je nejchladnějším místem celého regionu, neboť převážná většina vinic se nachází na úbočí svahů v chladných údolích. Nejromantičtějším místem je sedm kilometrů dlouhý ohyb u Mettlachu. Tato podoblast dává nejrafinovanější a nejskvostnější ze všech ryzlinků celé oblasti. Jsou seriózní, „ocelové“ a vysoce aromatické, díky břidlicovému podloží.Nejznámějším tamním vinařstvím u nás (a zejména na Slovensku) je bezpochyby Egon Müller, rovněž spolumajitel vinařství a zámku Château Belá poblíž Štúrova. Nejznámější vinařské obce (a vinice) jsou: Serrig (Herrenberg, Saarstein), Saarburg (Rausch), Ayl (Kupp), Ockfen (Bockstein), Schoden (Herrenberg), Kanzem (Altenberg), Wiltingen (Scharzhofberg). Přední vinařství: Egon Müller zu Scharzhof, Geltz Zilliken, Schloss Saarstein, Peter Lauer, Maximilian von Othegraven, Dr. Fischer, Sankt Urbans-Hof, Friedrich-Wilhelm Gymnasium, Vereinigte Hospitien, Van Volxem, Dr. Wagner, von Hövel.
- Údolí Ruweru - Ruwertal / Řeka Ruwer, jež dává rovněž jméno městské čtvrti Trevíru, pramení ve výšce 650 m v Hunsrücku nějakých 40 km jižněji. Na jejích strmých svazích se réva vinná pěstovala již za dob Římanů. Dnes je zde osázeno přibližně 200 ha a vinice převážně patří šlechtě a klášterům. Vína jsou delikátní, velmi elegantní a vysoce aromatická s vynikající strukturou. Mohou být suchá i sladká. Nejznámější vinařské obce (a vinice) jsou: Eitelsbach (Karthäuserhofberg), Kasel (Nies’chen, Kehrnagel), Mertesdorf (Herrenberg). Přední vinařství: Erben von Beulwitz, Freiherr von Schubert, Reichsgraf von Kesselstatt, Bischöfliche Weingüter, Karlsmühle, Dominikanerweingut Christoph von Nell, Maximin Grünhaus.
- Střední Mosela - Mittelmosel / Nejvýznamější část a srdce celého vinařského regionu Mosely se nachází na jejím středním toku, tedy v podoblasti zvané Mittelmosel. Na nejlepších polohách celé oblasti Mosely se pěstuje převážně Ryzlink rýnský. Nejznámější vinařské obce (a vinice) jsou: Schweich, Longuich (Maximiner Herrenberg), Mehring (Blattenberg, Zellerberg), Schleich-Ensch, Detzem (Maximiner Klosterlay), Klüsserath, Thörnich (Ritsch), Leiwen (Laurentiuslay), Trittenheim (Apotheke), Neumagen-Dhron (Dhroner Hofberger, Neumagener Laudamusberg, Sonnenuhr), Piesport (Goldtröpfchen, Michelsberg), Brauneberg (Juffer, Juffer-Sonnenuhr), Mülheim (Sonnenlay, také známý pod názvem „Zeppelin“ z dob, kdy se podával na palubě vzducholodí), Lieser (Niederberg-Helden), Bernkastel-Kues (Doctor, Alte Badstube am Doctorberg), Graach (Domprobst), Wehlen (Sonnenuhr), Zeltingen (Sonnenuhr, Himmelreich, Schlossberg), Ürzig (Würzgarten), Erden (Treppchen, Prälat), Kinheim (Rosenberg), Kröv (Kirchlay), Wolf (Goldgrube), Traben-Trarbach (Ungsberg), Enkirch (Batterieberg, Steffensberg). Přední vinařství: Milz-Laurentiushof, Clüsserath-Weiler, Reinhold Haart, Paulinshof, Fritz Haag, Willi Haag, Max. Ferdinand Richter, Dr. Loosen, Wwe. Dr. Thanisch/Thanisch-Spier, Dr. Pauly-Bergweiler, Geheimrat J. Wegeler Erben, Willi Schaefer, Kees-Kieren, J.J. Prüm, Markus Molitor, Heribert Kerpen, Bäumler-Kerpen-Erben, Studert-Prüm, Clemens Busch, Daniel Vollenweider, Martin Müllen.
- Dolní Mosela - Terrassenmosel / Nové označení podoblasti Dolní Mosely jako Terrassenmosel má za účelem vytvořit image kvality a upozornit na strmé svahy, kde se tradičně vysazovaly vinice na terasách již od nepaměti. Jednou takovou viniční tratí je Bremmer Calmont (latinsky Calidus Mons, což znamená „teplá hora“), která je nejstrmější vinicí v Evropě (a snad i na celém světě) se sklonem 68 stupňů. Obtížnost terénu v posledních dobách odradila mnohé pěstitele od obdělávání takových strmých vinic, a tak mnohé vynikající tratě dnes leží ladem. Avšak vynikající mikroklimatické a půdní (kvarcit, devonská a červená břidlice, které vyzařují teplo) podmínky zlákaly některé vinaře zaměřující se na vysokou kvalitu vín, aby se do těchto strmých poloh vrátili. Za pomoci dotací EU jim bylo umožněno instalovat v příkrých svazích tzv. Monorack, jednokolejnou trať, která jim pomáhá dopravit se do vinohradu s potřebným nářadím či bedničkami pro sklizeň hroznů, které svážejí zpět k silnici v údolí k rychlé expedici do vinařství za účelem zpracování. Až někdy zavítáte do malebné oblasti Dolní Mosely, všimněte si těchto jednokolejnic s vozíčky pro vinaře, pomyslete na jeho tvrdou práci a zaskočte si do nejbližší Weinstube na pohárek skvělého moselského ryzlinku...! Nejznámější vinařské obce (a vinice) jsou: Zell (Schwarze Katz, Nussberg, Burglay-Felsen), Merl (Fettgarten, Königslay-Terrassen), Bullay, Neef (Frauenberg), Alf/St. Aldegund, Bremm (Calmont), Eller, Ediger, Cochem, Winningen (Uhlen). Přední vinařství: Albert Kallfelz, Ernst Steffen, Heymann-Löwenstein, Knebell, Reinhold Franzen, Ulrich Franzen, Heinz Berg, Lubentiushof.
Nejznámější polohy Mosely jako celku jsou např. Wehlenner Sonnenuhr, Graacher Dompropst, Himmelreich, Braunberger Juffer, Braunberger Juffer-Sonnenuhr, Mülheimer Helenkloster, Mülheimer Sonnenlay, Bernkasteler Doctor, Piesporter Goldtröpfchen, aj.
Místní půdní podmínky a celkové mezoklima uděluje vínům charakteristickou elegantní mineralitu a aroma. Během dalšího zpracování hroznů, ať již v nerezových tancích či kvalitních dubových sudech (Fuder), získává víno svou další typickou vůni a chuť. Díky blízkosti řeky se místy na vinné révě může vyskytovat i ušlechtilá plíseň Botritis cinerea, což se využívá k výrobě vzácných vín s vyšším obsahem zbytkového cukru. Omezená produkce ledových vín také není vyjimkou. Zvyšování alkoholu pomocí “Šapatalizace” je povoleno.
Typický moselský ryzlink se vyznačuje lehkým tělem, nízkým obsahem alkoholu a vysokou kyselinkou, která je v rovnováze se středním množstvím cukru. Příchuť a vůně může být po zeleném ovoci, citrusech, peckovinách, květinách, ale vždy podepřená elegantní mineralitou. Další oblíbená bílá odrůda je Weisser Burgunder (Pinot Blanc, Burgundské bílé). Dominantní odrůdou celé oblasti je 60% ryzlink. Z červených odrůd se místy pěstuje Pinot Noir (Burgundské modré) a Dornfelder. Obě odrůdy zde mají dobré klimatické podmínky, ale z ekonomických důvodů se dává přednost ryzlinkům.
Popularita a kvalita moselských ryzlinků je úžasná a sahá daleko do minulosti. Víno pilikrálové a královny po celém kontinentě. Braunberský ryzlink si oblíbil např. i třetí PresidentUSA, když v roce 1788 navštívil údolí Mosely. Ve 20. a 30. letech minulého století mohlipopíjet ryzlink z vinice Mülheimer Sonnenlay i cestující na palubě vzducholodí Zeppelinběhem své dlouhé cesty do USA.