Alsaský region je přibližně 80 km dlouhý a rozkládá se podél hranice s Německem, od Štrasburku na severu až po Mylhúzy (fr. Mulhouse, něm. Mülhausen, als. Milhüsa) na jihu mezi úpatím pohoří Vogéz a Rýnem.
Alsasko trpělo donedávna tzv. krizí identity. Střídavě totiž patřilo Německu i Francii, podle toho, kdo zrovna vyhrál tu či onu válku (a podle slov slavného protagonisty Johnnyho Hugela ze stejnojmenného alsaského vinařství: "On n'a pas loupé une..." - žádnou jsme nepropásli...). Po třicetileté válce bylo Alsasko připojeno k Francii, ale alsaská vína měla zakázaný přístup k Rýnu, jejich tradiční cestě k exportu na sever. Na konci franko-pruské války v roce 1871 připadla tato provincie Německu, avšak němečtí vinaři, kteří byli v nevýhodě, oproti lepším pěstitelským a klimatickým podmínkám v Alsasku, se zasloužili o to, že Alsasané měli povoleno vyrábět pouze obyčejná vína.
Po první světové válce bylo Alsasko znovu francouzské, ale kvalita vín byla nevalná. S druhou světovou válkou přišla opět rychlá změna nadvlády a všechny tyto faktory měly za následek, že se během 30 let celková rozloha vinic zmenšila téměř na polovinu. Až počátkem 70. let se kvalita alsaských vín začala dramaticky zlepšovat a v roce 1972 bylo zákonně ustanoveno označení původu AOC Alsace, po kterém následovalo v polovině osmdesátých let Alsace Grand Cru, které bylo uděleno 50 vinicím, k nimž se v lednu 2007 připojila i vinice neboli lieu-dit Kaefferkopf, jako 51. grand cru, jež byla až do té doby považovaná za tzv. honoris causa.
Jedná se překvapivě o nejssušší oblast v celé Francii. Tento region i jeho vína působí poněkud germánsky, do kterého se prolínají francouzské prvky.Zvláštností je také fakt, že alsaská vína se uvádějí na trh s označením na vinné etiketě nesoucí název jedné ze sedmi autorizovaných odrůd.Téměř veškerá produkce tohoto regionu spadá do kategorie AOC. Alsaská vína řadíme do tří skupin:
Alsace AOC - pod označením AOC Alsace se prodává 74% vín z celého Alsaska. bílá vína tvoří 94% z produkce.Apelace Alsace AOC zahrnuje vína, která jsou převážně vyrobena z jedné odrůdy. Vyjímkou je Edelzwicker nebo Gentil, který vzniká smícháním více odrůd. Jednoduchá rada zní: pokud na etiketě vína z apelace Alsace AOC najdete označení odrůdy, jde o víno, při jehož výrobě byla použita jen tato odrůda. Pokudna etiketě není žádná odrůda specikována, víno bylo smícháno z více odrůd. Někdy bývá na etiketě označen i konkrétní vinohra, případě vesnice.Vína pod označením AOC Alsace musí být prodávána v láhvi zvláštního protaženého tvaru, tzv. flute.
Alsace Grand Cru AOC - označení Alsace Grand Cru AOC přisluší vínům, které mají všechny typické znaky pro místní terroir (tedy kombinaci půdy, klimatu a místních podmínek). Mezi taková vína jsou řazena Gewurztraminer, Muscat, Tokay Pinot Gris, Riesling a od roku 2005 Sylvaner. Vína pocházejí z 51 lokací rozdílné rozlohy (od 3 do 80 hektarů). po celém Alsasku. Při dodržení určitých podmínek, můžou vína nést označení pozdní sběr nebo výběr z bobulí.Etiketa vína vždy musí obsahovat informaci o roku sklizně, identifikaci jedné z 51 lokací a odrůdu. Vína s označením Alsace Grand Cru AOC můžou být vyrobena z odrůd Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris a Muscat.Roční výroba vína Alsace Grand Cru AOC je kolem 45 000 hektolitrů, tedy asi 4% z celkové produkce vína v Alsasku.
Cremant d'Alsace AOC - Crémant d'Alsace označuje šumivé víno vyráběné tradiční metodou již od 19. století. Pro Crémant d'Alsace AOC se využívají odrůdy Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling nebo Chardonnay. Apelace AOC Crémant d'Alsace byla ustanovena v roce 1976. V současnosti je v Alsasku více než 500 výrobců tohoto šumivého vína.
Pokud některé vína nesplňuje kritéria AOC, je prodáváno jako Vin de Table (stolní víno).
Alsasko je ve světě známé zejména svým suchým ryzlinkem. Vyjímkou mezi bílými víny je červené nebo růžové víno vyráběné z odrůdy Pinot Noir.
Sedm klasických alsaských odrůd
Pro vína nesoucí označení AOC Alsace se zde pěstuje sedm odrůd, jejichž jména jsou uvedena na etiketě jako název vína, z nichž pouze čtyři "ušlechtilé" kultivary (Riesling, Pinot Gris, Gewurztraminer a Muscat) jsou určené pro vína s označením Alsace Grand Cru. Jsou to:
- Sylvaner (Sylvánské zelené) je nejalsasštější z alsaských vín. Je to onen p'tit blanc, suchý a lehký hasič žízně, svěží a dobře pitelný s příjemnou kyselinkou. Na rozdíl od jeho německého protějšku nazývaného Silvaner, jenž je zejména ve Francích v okolí Würzburgu považován za nejušlechtilejší odrůdu této oblasti s jeho vynikajícím minerálním charakterem, je alsaský Sylván povážován jako tzv. entry-level neboli "otvírák", kterým zpravidla začínají řízené degustace.
- Pinot Blanc (Rulandské bílé) je burgundská odrůda, která dává víno podobných vlastností, ale je méně výrazné a aromatické než jak jsme na ně zvyklí u nás. Vyznačuje se delikátním aroma a chutí, která se snoubí s většinou pokrmů.
- Riesling (Ryzlink rýnský) - král vín. Na obou březích Rýna dává perfektní vyvážená vína, ve kterých se mísí intenzita citrusových plodů podtržená medovými podtóny s nuáncemi naftových výparů (čím je víno starší, tím lepším je "naleziště ropy"). Vína z Ryzlinku rýnského se těší dlouhé životnosti.
- Pinot Gris (Rulandské šedé) je burgundská odrůda produkující velmi hutná vína intenzivního charakteru, která mají velký potenciál pro delší archivaci. Vhodná jako doprovod k foie gras.
- Gewurztraminer (Tramín kořenný) v Alsasku dosahuje nezaměnitelného charakteru. Je bohaté struktury ve vůni a chuti evokující exotické ovoce jako např. liči, mango či papája, do které se mísí květnaté tóny muškátů a růží. V gastronomii mnohdy překvapí jako perfektní doprovod k asijské kuchyni.
- Muscat (Muškát) přesněji řečeno Muscat blanc d'Alsace à petits grains, dává základ typickým alsaským vínům s báječným aroma a hroznovou chutí. Nejlepší jsou podávaná jako aperitiv, avšak lze je snoubit i s některými pokrmy, jako např. s chřestem nebo waldorfským salátem.
- Pinot Noir (Rulandské modré) je jedinou modrou odrůdou, která se pěstuje v této oblasti. Původem z Burgundska, kde produkuje vína největšího světového renomé, tato odrůda miluje chladnější klimatické podmínky a v Alsasku dává štíhlejší vína na každodenní pití.
Kromě výše uvedených sedmi klasických odrůd, povolených pro samostatnou apelaci Alsace AOC, se v Alsasku pěstují ještě další odrůdy, např. Chardonnay, Chrupka a Auxerrois. Avšak pozor! Nezaměňovat tuto bílou odrůdu (která se používá stejně jako výše zmíněné odrůdy pouze do kupáží vín Edelzwicker nebo sektů), s modrou odrůdou Cot neboli Malbec, jíž je v oblasti Cahors v jihozápadní Francii vysázeno 2000 hektarů, kde se nazývá také Auxerrois, ale produkuje tzv. černá vína Cahors.
Čtyři "noblesní" odrůdy zmíněné výše jsou povolené k výsadbě v polohách 51 Alsace Grands Crus a mohou se též použít k výrobě vín vysokých přívlastků jako jsou Vendanges Tardives (pozdní sběry) - což zde opravdu znamená pozdní sklizeň a ne pouhý stupeň cukernatosti bez ohledu na odrůdu či polohu - a Sélection des Grains Nobles (botrytické výběry).