Likér je sladký alkoholický nápoj, často cenný ovocem, bylinami, kořením nebo jinými plody, někdy smetanou. Slovo likér pochází z latinského liquifacere, což znamená rozpustit. To odkazuje na rozpuštění chuťových složek v alkoholu při přípravě likéru. Likéry se obsahem alkoholu nacházejí někde mezi dezertními víny a destiláty, většinou mají mezi 20–40 % alkoholu, ale mívají i přes 50 %. Obsahují nejméně 100 g/l cukru. Bylinné alkoholické nápoje s obsahem cukru do 100 g/l se nazývají hořké lihoviny. Lihoviny s obsahem cukru nad 250 g/l se označují jako krém. Likéry sú pálenky s vyšším obsahem cukru, vyrobené z čistého lihu s přísadou jemných silic, trestí nebo různých macerátů.
Kouzlo jménem macerace – bez ní by byly likéry jen prázdné nic
Je vcelku jedno, zda před vámi stojí likér bylinný, ovocný či kterýkoliv jiný. Velmi pravděpodobně bylasoučástí výrobního procesu macerace, případně digesce. A ač málokdo neochutnal nějaký likér, kdekdo neví, co tyto dva likérníkům tak známé termíny vlastně znamenají. Je tedy načase to změnit. Pokud bychom při výrobě likérů vynechali maceraci, dostal by se ke spotřebitelům nejspíše jen oslazený a přefiltrovaný líh. Tedy nic, co by stálo za to ochutnat. Je to právě zásluhou macerace, že likéry hrají symfonií chutí, které získaly z bylinek, koření, ovoce a čehokoliv jiného chutného. V čem tedy macerace spočívá? Jak známo alkohol může velmi dobře fungovat jako rozpouštědlo. A právě toho se při maceraci využívá. Zpravidla směssušených bylin, koření a ovoce je při maceraci máčena v lihu, výsledkem čehož se do budoucího likéru uvolní chutě, vůně a barvy. Děje se tak za studena, což je zásadní rozdíl oproti druhé extrakční metodě, digesci, o které se rozvedeme níže.Síla lihu a doba macerování je velmi závislá na složení macerované směsi. V jednoduchosti se dá říct, že například některé byliny jsou celkem citlivé a silný alkohol jim nesvědčí. Takové je žádoucí macerovat zvlášť v lihu slabším. Ani s dobou macerace to není úplně jednoznačné. Pohybuje se v řádech dnů, týdnů i měsíců a liší se výrobce od výrobce. Většinou však platí zásada, že čím silnější líh, tím kratší je macerace a obráceně. Vedle výroby likérů se macerace využívá i pří výrobě vín či vermutů. V případě vín macerace předchází fermentaci. Naopak u vermutů, tedyaromatizovaných vín, probíhá macerace jakoby bokem. Směs bylin povinně obsahující pelyněk je macerována a výsledným macerátem je v tomto případě víno aromatizováno.
Velmi podobná maceraci je digesce. Tento způsob extrakce v lihu však probíhá za o něco vyšších teplot, tedy zhruba mezi 30 až 40°C. Výsledkem je podstatné zkrácení času extrakce. Na tento proces stačí zhruba desetina času oproti maceraci. Nelze ovšem říci, že by výrobce likéru mohl bezhlavě přejít z macerace na digesci, aby ušetřil čas. Výsledný likér by totiž mohl vypadat a hlavně chutnat úplně jinak.
Vytvořili jsme pro vás likér, který v sobě kombinuje hutnou a vláčnou chuť karamelu s čistými, int...
Likér s příchutí máty a citrusů.Všechny druhy likérů Aftershock jsou velmi oblíbené ve Velké Británi...
After Shock Red je kanadský likér s příchutí skořice produkovaný společností Jim Beam od roku 1997.
Likér vyrobený z bolívijské koky, amazónské guarany, čínského kořene ženšen a 36 dalších bylin! Pr...
Agwa DIABLO Botanical Coca Leaf Liqueur se vyrábí hlavně z rostliny koky. Používá se celkem 37 různý...
Coco - rum, smetanový likér, exotické ovoce (pomeranč, maracuja, ananas, jablko) Alizé je pojme...
Alizé je řada francouzských likérů, které se vyrábějí již od roku 1986 v rodinné firmě, která se p...
Alizé Red Passion Likér byl na trh uveden v roce 1998 a stal se tak 2. členem rodiny Alizé. Krátce p...
Alizé je řada francouzských likérů, které se vyrábějí již od roku 1986 v rodinné firmě, která se p...
Poctivý, ručně vyráběný fernet od mistra destilatéra Václava Šitnera. Originální receptura, vlastn...
Amaretto je italský mandlovo ovocný likér, jenž má trpkosladkou chuť. Tento likér se vyrábí z mandl...
Amaretto je italský mandlovo ovocný likér, jenž má trpkosladkou chuť. Tento likér se vyrábí z mandl...
Amaro di Angostura byl poprvé představen v červenci 2014 na Tales of the Cocktail v New Orleans. Rok...
V polovině 19. století se klasická „léčivá hořká“ vzdálila své původní léčebné funkci a stala se alk...
Amaro vychází z receptury Fernetu, ale má výrazně potlačený objem alkoholu, na úroveň 30%, a obsa...