Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

ggggRiesling , u nás nazývaný Ryzlink rýnský (syn. Rhine Riesling, Weisser Riesling, Rössling, Riesler, Rieslinger, Moselriesling, Johannisberger, Hochheimer, Rheingauer, Niederländer, Klingelberger, Gräfenberger, Kastellberger, Karbacher Riesling, Kleinriesling, Kleinriesler, Weisser Kleiner Riesling, Gewürztraube, Pfefferl aj.), je pojem, který pro mnoho znalců znamená "král vín". Je bezpochyby tou nejušlechtilejší odrůdou pro výrobu bílých vín a v poslední době se těší tzv. renesanci.

Původ ryzlinku rýnského je německý. Mnozí odborníci se shodují v tom, že je to potomek divoké lesní révy Vitis silvestris pocházející z regionu Rheingau v Porýní. Jižní svahy podél břehu řeky, které leží v dešťovém stínu pohoří Taunus, totiž skýtají ideální stanoviště pro pěstování ryzlinku rýnského. Navíc se řeka Rýn mezi městy Wiesbaden a Rüdesheim rozšiřuje natolik, že se vlastně podobá velkému jezeru, což vytváří speciální mikroklimatické podmínky pro vinohradnictví. Teploty málokdy klesnou pod 0°C a pozdní mrazy se objevují jen zřídka. Navíc ranní husté mlhy nazývané Traubendrücker mají velice příznivý vliv na výskyt ušlechtilé plísně Edelfäule (Botrytis cinerea), tolik prospěšné k výrobě pozdních sběrů a bobulových výběrů. Bylo to právě zde, kdy na druhém břehu Rýna ze svého paláce v Ingelheimu Karel Veliký zjara pozoroval jak nejdříve sněhy roztávají na těch nejstrmějších stráních kopců, zejména na úpatí Johannisbergu. Usoudil proto, že réva vinná by se měla v budoucnu sázet jen na jižně položených svazích.

Teorie o tom, jak tato odrůda přišla ke svému jménu je mnohem více podložená charakteristikou této odrůdy nežli čímkoliv jiným. "Rus" znamená tmavé dřevo a ryzlink se vyznačuje tvrdým dřevem, které dobře vyzrává. Kmen slova Riesling (mezinárodní název této dorůdy) mohou tvořit výrazy "Rissig" (znamenající rýhy v kůře dřeva), "Reissen" (vysoká kyselinka) či "verrieseln" (znamenající coulure neboli sprchávání, čemuž je odrůda Riesling náchylná při nepříznivém počasí v době květu).

Tento ušlechtilý kultivar je středně bujného růstu a navíc vyniká vysokou odolností proti mrazům. V severnějších končinách střední Evropy, stejně jako v českých zemích nebo v Alsasku, dává bílá vína špičkové kvality. Nejlepší podmínky si však nachází právě v povodí řek Mosely a Rýna, kde vína z Ryzlinku rýnského vynikají svojí svěžestí a vyšší kyselinkou s typickým minerálním aroma připomínajícím nádech výparů nafty (v dobrém slova smyslu!). Pozdní sběry jsou plné ovocitosti, medovosti a jemné kořenitosti, což jim v kombinaci s předchozími atributy dává velký předpoklad k dlouhému zrání po dobu až několika desítek let. Pro zajímavost, nejstarší víno z odrůdy Ryzlinku rýnského pochází ze sklizně roku 1540 z tzv. „švédského“ sudu, který byl v dobách třicetileté války zakopán ve franckých lesích před plundrující švédskou armádou. Víno leželo na sudu plných dvě stě let než se nalahvovalo a stalo se vlastnictvím šíleného krále Ludvíka bavorského. V roce 1964 byla ve würzburském Staatlicher Hofkeller otevřena k degustaci poslední ze tří zbývajících lahví tohoto vynikajícího ročníku. Ochutávky se mimo jiné zúčastnil i mladý Hugh Johnson, dnes jedna z nejvýznamnějších vinařských osobností na světě. Po otevření lahve tohoto, více než 420 let starého, vína bylo konstatováno, že si tato odrůda ponechala všechny vlastnosti, které by se daly očekávat od špičkového ročníku.

Ač tmavé v barvě díky oxidativnímu procesu, víno mělo distinktivní germánskou vůni a chutnalo výtečně než se během několika minut proměnilo v hořký ocet... Existují již jen dvě láhve tohoto vzácného pokladu - jedna se nachází ve vinařském muzeu v Německu a druhá je ve vlastnictví sklepmistra anglické královny Alžběty II. V současné době probíhají jednání o koupi této lahve zpět do sklepů ve Würzburgu.

Pěstování: plodnost dřeva je 87 %, průměrný počet hroznů na výhon 1,2-1,6 (2). Při jednostranném přehnojení dusíkem a draslíkem trpí často fyziologickým vadnutím třapiny. Proti poškození zimními i jarními mrazy je odrůda mírně nadprůměrně odolná, až do -23 °C. Opadavost květů, tedy sprchávání, které dalo odrůdě název, se dnes se řeší selekcí neopadavých klonů. Podnože se používají především SO-4, T 5C, 125 AA. Podnož K 5BB pouze pro málo výživné, vlhčí půdy, velké tvary a ekologické vinohradnictví. V žádném případě nevysazovat na bujných podnožích při intenzivním hnojení do dobrých půd, neboť sprchává. Používá se vysoké i střední vedení s dlouhým řezem na tažně, zatížení 8 až 12 oček na m2. Hodí se však i na velké kordónové tvary s řezem na střídavé čípky a dlouhá kordónová ramena, v dostatečně vlhkých půdách. Výnos je pravidelný, středně vysoký, 8-11 t/ha, cukernatost bývá 16 až 20 °NM, obsah kyselin 10 až 14 g/l.

 Fenologie: vegetační cyklus odrůdy trvá 148-160 dní při sumě aktivních teplot (SAT) 2896 °C. Doba rašení oček je středně pozdní (ve 3. dekádě dubna), kvete ve druhé dekádě června. Zaměkání bobulí začíná ve 3. dekádě srpna, sklizňová zralost u nás v polovině až koncem října.

Choroby a škůdci: plíseň šedá (Botrytis cinerea) napadá bobule většinou až při přezrávání, ale třapina bývá napadána častěji, vyskytuje se však i při vlhkém počasí v době zrání. Odolnost proti plísni révové (Plasmopara viticola) a černé skvrnitosti (Phomopsis viticola) je střední, odrůda je napadána spíše padlím révovým (Uncinula necator). Vyskytují se více svinutka, roncet, lemování žilek (grapevine veinbanding) a mělnická mozaika (grapevine Melnik mosaic). Odrůda je vyhledávána obaleči.

Poloha a půdy: odrůda je vhodná k pěstování v chladnějších oblastech, ale vyžaduje ty nejlepší polohy jižně exponovaných, slunečných svahů do 220 m n. m. Na půdy tak vysoké nároky nemá, ale nesnáší vyšší obsah vápníku a velmi těžké, studené, jílovité půdy. Dobře využívá půdy na kamenitých svazích, daří se jí i na skalnatých, suchých svazích. Sucho snáší dobře. Zejména v polohách, kde se vytváří podzimní mlhy, bývá ryzlink napaden ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Hrozny bývají sklízeny zpravidla později, koncem října až začátkem listopadu, v příhodných podmínkách se sklízí i později pro výrobu ledových vín.

Stolování: jakostní vína RR jsou vhodná k tučnějším masitým pokrmům a uzenému, k lehké úpravě ryb a drůbeže. Sladké výběry jsou vhodné k dezertům, kabinety ke studeným předkrmům a telecímu masu, pozdní sběry k pstruhům a rybám v různých úpravách.

kompletní nabídku Ryzlinků v naší vinotéce neleznete ZDE

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru