Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)
Zobrazit položky k porovnání (1)

Dne 15. dubna jsme si připomněli výročí potopení Titanicu. Luxusní loď poskytovala všechny požitky toho období, dobrá vína a sekty nevyjímaje. V souvislosti s Titanicem je nejčastěji zmiňovanou značkou šampaňské Heidsieck. Ve světě je méně známo, že na palubě Titaniku se nacházely i vína od jednoho z našich největších obchodníků s vínem Chateau Palugyay, a to včetně sektu. Vysvětlení, proč na nejluxusnější lodi těch dob bylo právě bratislavské víno ​​a sekt, najdeme v naší historii.

Jak se to celé začalo

Jacob Palugyay začal podnikat v roce 1844. Otevřel si restauraci na Železné studánce a od toho dne jeho kariéra nabrala rychlý spád. Nejprve převzal restauraci U zeleného stromu (dnešní Carlton), o níž se psalo ve vídeňské i Pešťské tisku a byla označena jako nejlepší adresa v Rakousko-Uhersku. Postupně si vybudoval klientelu, díky níž později pronikly jeho vína na všechny významné evropské dvory.

 

Pro značku Chateau Palugyay však byla Evropa příliš malá, a tak začal úspěšně pronikat i do Indie, Číny, Mexika. Jeho vína byly na všech zaoceánských lodích směřujících do New Yorku. Podle dobových pramenů vína Chateau Palugyay nechyběly ani na Titanicu. Jacob Palugyay vyráběl svá vína z více oblastí Uherska, ale prokazatelně vlastnil i vinohrad v Bratislavě. Kromě sektu se velké popularitě těšily i Palugyayově vína Prešporský ryzlink a Račianske červené. Oprávněně se dá předpokládat, že surovina pro výrobu sektu pocházela právě z těchto vinic. Dosvědčuje to i neoddiskutovatelná skutečnost, že prvním městem mimo Francii, kde se začaly vyrábět sekty klasickou šampanizáciou, byla Bratislava.


Zapomenuté názvy

Nebyla to náhoda. Vinohrady kolem Bratislavy poskytovaly dostatek vhodné suroviny právě na výrobu sektů. Na rozdíl od Champagne zde nebyly vysázeny klasické odrůdy, jako jsou Chardonnay, Pinot blanc, Pinot noir či Pinot mennier. Podle archivních pramenů ve vinicích v okolí Rače či Vajnory se daly najít nejrůznější odrůdy, které se zde osvědčily a pěstovaly po staletí. Dnes jejich názvy už téměř nikomu nic neříkají.
Mezi nejstarší patřily cinifádl a honigle, které pod názvy Ciroboty a Melituly vzpomíná už Matej Bel, v první polovině 18. století. Kromě nich i odrůdy, jako jsou seredle, šintafské, lípa (Ryzlink rýnský), trajksle (Chrupka bílá a červená) a mnohé další.

Ke konci 20. století sem začínají pronikat i novější odrůdy jako Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené a Modrý Portugal. Bohužel, rok 1890 znamenal nástup révokazem a tím i zdevastované vinic a zánik mnoha odrůd. V obnovených vinicích se uplatnily odrůdy jako Furmint, Ezerjó, burgundské odrůdy Tramín či Oporto. Uvádí se i Chasselas. První místo však patřilo neodmyslitelné Frankovka.


Asi to byla kupáž

Z jakých odrůd byl vyroben sekt, se asi už nedozvíme, ale s největší pravděpodobností to byla nějaká kupáž. Nelze vyloučit, že byla založena na ryzlinku. Lze předpokládat, že tyto sekty měli jiný charakter než Champagne. Aromatičtější odrůdy, působivé kyselinky (proto ten ryzlink), ale hlavně většina těchto sektů obsahovala více či méně cukru. Byly živější, aromatičtější a příjemně se daly pít. Obecně v té době bylo v sektu více cukru než dnes. Možná i to byl důvod, proč se výroba sektů v Bratislavě rozmohla. Po pánech Johannu Fischerovi a Michaelovi Schönbauer, kteří později prodali svůj podnik rodině Hubertovcov, se slavnými značkami v monarchii staly i značky Lenart & Laban a hlavně Chateau Palugyay, které se stalo až takovým slavným, že se spolu s francouzským Heidsieck ocitlo na palubě Titaniku.
Ani složení tohoto vína neznáme, ale můžeme předpokládat, že bylo založeno na některé z odrůd Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, nebo i některém z Burgundů. V tradici výroby sektu Chateau Palugyay dnes pokračuje společnost Villa vino Rača. Tradici ctí více, než se možná zdá na první pohled. Scelování základního vína pro sekt Chateau Palugyay je sestavena z odrůd Ryzlink rýnský a Rulandské bílé, které se historicky v Rači pěstovali. V případě ryzlinku už dávno před révokazem.


Jak vypadá dnes?

Celé generace našich předků věděli, že kromě Frankovky modré do Rače patří i Ryzlink rýnský. Kvalita se nakonec prosadí vždy a dnes tak často používané slovo terroir v tomto světle dostává úplně jiný rozměr. Pochopitelně, že vývoj se nezastavuje, a tak na rozdíl od původního sektu Chateau Palugyay, který byl ve zpracování demi sec, ten dnešní je ve zpracování brut.
Kromě původní klasiky, založené na odrůdách Ryzlink rýnský a Rulandské bílé ve společnosti Villa vino Rača, zkoušejí i nové kupáže - jde o Rulandské bílé a Chardonnay a také plánují výrobu růžového sektu. Méně potěšitelnou informací je však objem výroby. Sekt Chateau Palugyay lze označit za butikový záležitost, a tak je většinou vyprodáno.

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru