Brugal je název a značka původních rumů z Dominikánské republiky, vyráběných společností Brugal & Co, C. por A. Brugal a ostatních dominikánských rumů, Barceló a Bermúdez, jsou souhrnně známy jako tři dvojky na světě. Brugal má tři pálenice, jednu v Puerto Plata a dvě v San Pedro de Macorís.
Během druhé poloviny 19. století, Andrés Brugal Montaner, španělský státní příslušník, který se přestěhoval z Sitges (Katalánsko, Španělsko) na Santiago de Cuba, a nakonec do Dominikánské republiky do Puerto Plata. Na Kubě, Don Andrés získal zkušenosti s výrobou rumů, a na základě této zkušenosti založil Brugal & Co v Puerto Plata, firma vyrábí několik různých druhů rumu. První tmavý stařený rum uvedl na trh v roce 1888 a tím zahájil dlouhou rodinnou tradici. Don Andrés stál po zbytek svého života ve vedení společnosti. V roce 1920 byly postaveny první sklady společnosti na stárnutí rumu v dubových sudech.
Do roku 1976 se jejich Extra viejo rum v segmentu Premium v Dominikánské republice stal jedničkou na světě. V roce 1998 Brugal & Co zahájila výrobu Brugal Limon, Brugal Pasión a Unico. V roce 2005 uvedla společnost do provozu novou linku pro výrobu středně stařených a mladých rumů v souvislosti a obrovskou poptávkou.
Dnes, předseda George Arzeno Brugal a většina členů představenstva jsou přímí potomci zakladatelů firmy. Brugal vždy hrála vedoucí úlohu ve snahách legislativy a zejména průkaznosti existence skutečných pravých rumů - z cukrové třtiny. S boomem spotřeby rumů se Karibik naplnil podivnými producenty deklarujícími jejich nápoje jako rumy. Úsilí nyní ruku v ruce s Evropskou unií vrcholí ve snaze stanovit oficiální definici, a Dominikánské rumy mohou být zařazeny pod prestižní značku denominace chráněného původu (DOP), jako jsou produkty z oblasti Champagne ve Francii nebo tequily v Mexiku. S Brugal je třetím největším výrobcem rumu na světě.
Některé populární způsoby, Brugal se nekonzumují je na ledě, ve směsi s koksu, který je obyčejně odkazoval se na jako "kuba libre", ve směsi s 7-up, který je obyčejně odkazoval se na jako "santo libre", nebo prostě samo o sobě ve sklenici. Někteří lidé mix Brugal s čerstvými ovocnými šťávami. To je také obvykle hlavní složkou v mamajuana, což je nápoj, který se říká, že mají vlastnosti jako afrodiziakum.
6. února 2008 Brugal & Co byl zařazen pod Edrington Group, velkou skotskou společnost která získala postupně většinový podíl. V tiskové zprávě, rodina Brugal ujistila, že výroba bude pokračovat v Dominikánské republice a členové rodiny zůstanou nadále jako akcionáři společně s aktivní rolí v řízení firmy a značky.Údaje ukazují, že cena zaplacená Edrington Group byla těsně nad 60% hodnoty společnosti, více než £ 200 million.Pokud budete cestovat kdekoli v Dominikánské republice, Brugals popularita bude evidentní. Od barů po obchody i domovy domorodců narazíte na láhev Brugal kdekoliv se podíváte. Rum je pro Dominikánskou republiku národní nápoj a všudypřítomnost Brugals je samozřejmě považována za přímý důkaz jeho kvality.
Brugal má hlavní palírnu stále v Puerto Plata, a zde setaké rum vyrábí. Distribuční a marketingové kanceláře se nacházejí v hlavním městě Santo Domingo a také regionální kancelář v Santiago de los Caballeros, druhé největší město Dominikánské republiky. V současné době firma dodává na trh několik druhů rumu, každý s výraznou a jedinečnou chutí.