Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Slovensko

Pěstování révy na území dnešního Slovenska má hlubokou tradici. Nejstarší důkazy o výrobě vína, konkrétně v podobě nádoby na víno, pochází z 6. století př.n.l..  Velkého rozmachu se vinařství na slovenském území dočkalo ve 13. století, téměř výhradně se přitom v tomto regionu vyráběla vína bílá. V 19. století se produkce vín koncentruje do Bratislavy a jejího okolí. V roce 1825 zde byl dokonce postaven první firma na výrobu šumivých vín mimo území Francie. Na svědomí ho měl bublinky milující voják napoleonských vojsk. O rok dříve dostává trnavský obchodník s vín prestižní zakázku na dodávku vín pro uherské vojsko. Jeho podnik se prý mohl chlubit unikátním sudem o objemu úctyhodných 114 000 litrů.

fr

O dynamickém rozvoji vinařství na Slovensku svědčí i nový vinařský zákon, který začal platit od prvního srpna 2009. Nutno dodat, že vzbudil různé emoce, protože znamená velkou změnu v označování vín.  Nyní se klade větší důraz na označení původu vína než na jeho kvalitu. Zavedly se pojmy víno bez zeměpisného označení (dříve stolní víno), víno se zeměpisným označením (CHZO) a víno s chráněným označením původu (CHOP). Do poslední kategorie spadají vína jakostní a přívlastková. Vína výjimečné kvality pak mohou získat označení Districtus Slovakia Controllatus (zkratkaD.S.C.). Aby se spotřebitelé v novém značení vín neztratili, zůstává jako doplňkové také označení pomocí přívlastků. Podobně jako je tomu v České republice (např. kabinetné víno, neskorý zber apod.)

V 19. století byly slovenské vinice skoro úplně zničeny krutými mrazy, révokazem a také válečnými konflikty. Plocha vinic se začala zvětšovat až na konci 50. - 60. let minulého století. Vinice však byly přizpůsobené potřebám mechanizace, užívané v zemědělské velkovýrobě. V současné době má Slovensko cca 18 tis. ha vinic. Z této plochy je asi 500 ha mladých vinic, dále 600 ha stolních odrůd a 300 ha ploch, které jsou extenzivně obdělány.

Slovensko je rozděleno na 5 vinařských oblastí - Malokarpatská, Južnoslovenská, Nitrianská, Tokajská a Východoslovenská. Dále se rozdělují na rajóny a vinařské obce. Největší Malokarpatská oblast má následující rajóny: Skalický, Záhorský, Stupavský, Bratislavský, Pezinocký, Modranský, Dolanský, Orešanský, Senecký, Trnavský, Hlohovecký a Piešťanský.

Malokarpatská vinařská oblast

Pod Malými Karpatami na západním Slovensku se táhne pás měst a vesnic, které spojuje přívlastek „vinařské“. Vytvářejí Malokarpatskou vinařskou oblast, která je rozlohou a významem největší na Slovensku. Terroir svahů Malých Karpat vytváří specifické podmínky pro ušlechtilá vína jedinečných senzorických vlastností.

V této oblasti můžeme rozlišit tři regiony s různými klimatickými a půdně – geologickými podmínkami:

1) Vinice, které leží v regionu Záhoří, mezi řekou Morava a severozápadním okrajem Malých Karpat. Nejvýznamnější část vinic Záhoří se nachází v okolí města Skalica, známého zejména velice kvalitními červenými víny. Tento region s drsnými klimatickými podmínkami nabízí vína se specifickou apelací, typickou pro danou oblast.

2) Malokarpatské vinice se rozprostírají na jihozápadních svazích Malých Karpat od Bratislavy po Horní Orešany. Pěstování révy v tomto regionu má tradici již téměř 3 000 let. Hlinito – písčité půdy na sluncem přehřátých svazích Malých Karpat dodávají vínům z této oblasti decentní vůni a plnou chuť. Jižní a severní okraj této oblasti je známý především produkcí červených vín. Frankovka z Rače byla ve starých časech podávána jako privilegovaný nápoj na hostinách císařského dvora.

3) Vinice na nížinách a pahorkatinách východně od Malých Karpat. Na sprašových půdách v nejsevernějších polohách této podoblasti lze vypěstovat hrozny vhodné na výrobu vysoce kvalitních vín, čehož důkazem je světový šampión Frankovka modrá rosé, r.. 2009, a i několik stříbrných medailí z prestižních mezinárodních výstav.

Malokarpatskou vinařskou oblast tvoří 12 vinařských rajónů:

Bratislavský rajón, Dolanský rajón, Hlohovecký rajón, Modřanská rajón, Orešanský rajón, Pezinský rajón, Senecký rajón, Skalický rajón, Stupavský rajón, Trnavský rajón, Vrbovský rajón a Záhorský rajón.

Jihoslovenská vinařská oblast

je nejteplejší vinohradnickou oblastí rozprostírající se na nížinné rovině severně od Dunaje se suchým podnebím as mírnými zimami. Réva zde, rostoucí na bohatých hlinitých půdách, s hojností slunečního svitu, tepla i vláhy dosahuje nejvyšší cukernatosti. Výživné půdy umožňují vinařům produkovat vína s velkým podílem hroznů s přívlastkem – pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí a výběr z hroznů. Specialitou jsou vína odrůd Rulandského a Tramíny.

Oblast je rozdělena na osm vinařských rajónů.

Dunajskostredský rajón, Galantský rajón, Hurbanovský rajón, Komárnovský rajón, Palárikovský rajón, Strekovský rajón – pěstují se zde novošlechtěnci, Šamorínský rajón, Štúrovského rajón – pěstují se zde novošlechtěnci.

Středoslovenská vinařská oblast

Nejtajemnější vinařská oblast s nádhernou přírodou a s vynikajícími podmínky pěstování se rozprostírá na jihu středního Slovenska. Vinice jsou roztroušeny na jižních svazích Krupinské pahorkatiny a v mírně vyvýšených polohách Ipeľskej nížiny. Jižní část oblasti je v teplé, suché mikrooblasti s mírnou zimou. Severní část oblasti je drsnější, mírně vlhká a s chladnou zimou. Drsnější klimatické podmínky odrážejí osobitý charakter vín, která jsou svěží a čisté jako vzduch jejich rodného kraje. Kouzelnou vůni kytice lučních květů cítit v odrůdových vínech Ryzlink vlašský, Veltlín zelený a Rulandské bílé. Vůni skořice a vanilky připomíná dobře vyzrálá Frankovka a Cabernet Sauvignon. Středem pozornosti však zůstává sebevědomý, ale decentní Tramín červený.

Oblast tvoří sedm vinařských rajónů:

Fiľakovský rajón, Gemerský rajón, Hontianský rajón, Ipeľský rajón, Modrokamenský rajón, Tornaľský rajón, Viničky rajón. 

Nitranská vinařská oblast

je to nejrozmanitější oblast vinařství na Slovensku, s největším množstvím vzájemně odlišných a specifických vinic.

Táhne se jižní stranou od povodí řeky Váh až po obec Radošina. Podloží vinic tvoří hlavně skeletové půdy, které vytvářejí nejlepší předpoklady na produkci bohatých, odrůdově charakteristických a vysoce kvalitních vín, vyznačujících se svou autenticitou. Nejstarší historické důkazy o existenci vína na Slovensku se zachovaly právě z oblasti Nitry. Pěstuje se zde široký sortiment odrůd, Rulandské bílé a šedé, Chardonnay, Sauvignon, Muller Thurgau, Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá atd.

Nitranskou vinařskou oblast tvoří devět vinařských rajónů:

Nitranský rajón, Pukanecký rajón, Radošinského rajón, Šintavský rajón, Tekovské rajón, Vrábeľský rajón, Zlatomoravský rajón, Želiezovský rajón, Žitavský rajón.

Východoslovenská vinařská oblast

Region sahá od Moldavy nad Bodrou až po hranice s Ukrajinou. Rozprostírá se na mírných svazích pohoří Vihorlat, až ke zvlněnému okrajiVýchodoslovenské nížiny. Střídají se zde různé typy půd, od těžkých jílovito – hlinitých až po lehké písčité půdy. Na těžkých hlinitých půdách pod Vihorlatem se daří odrůdám Ryzlink vlašský, Muller Thurgau, které poskytují vína jemné, extraktivní a kořenité. V svahových tratích oblasti zaujmou plností a svěžestí odrůdy Tramín červený a Rulandské bílé. Vyšší stupeň kontinentálního podnebí umožňuje vyzrát decentně jemným vínům z odrůd Rulandské a Chardonnay.

Východoslovenská vinařská oblast je tvořena čtyřmi rajóny:

Kráľovochlmecký rajón, Michalovský rajón, Moldavský rajón, Sobranský rajón.

Slovenská vinařská oblast Tokaj

Nejslavnější, jedinečná, exkluzivní a nejmenší oblastí Slovenska je Tokajská vinařská oblast, rozprostírající se na jižních svazích Zemplínských vrchů.

Světová rarita mezi víny se už stovky let rodí na jedinečném terroiru, tufových půdách sopečného původu. Čtyři povolené specifické odrůdy (Furmint, Lipovina a Muškát žlutý a Zeta) a zvláštní tradiční technologie výroby vína produkují kvalitní elixíry.

Cena od - do
Chateau Belá

Chateau Belá

Château Belá je v hotelovém světě ještě novým, a tedy nepříliš známým pojmem. Ve vinařském světě je však značka Château Belá již několik let synonymem nejvyšší kvality . Vína z Belej dostat koupit v New Yorku, Tokiu, na Slovensku je mají v nabídce nejlepší gastronomické podniky.Château Belá je v hotelovém světě ještě novým, a tedy nepříliš známým pojmem. Ve vinařském světě je však značka Château Belá již několik let synonymem nejvyšší kvality . Vína z Belej dostat koupit v New Yorku, Tokiu, na S...Více informací
Mrva a Stanko

Mrva a Stanko

Společnost Víno Mrva & Stanko patří objemem výroby mezi středně velké firmy. Naše produkce vzrostla z původních 12 tisíc na současných 400 tisíc lahví. Je to hranice, kterou vinařství v zájmu zachování špičkové kvality nepřekročí. Sortiment tvoří výlučně jakostní vína s přívlastkem, jakostní odrůdová vína a značkové vína z patnácti preferovaných odrůd hroznů. Původnost a novost, které jsou pro Víno Mrva & Stanko příznačné od začátku, vyjadřuje i logo firmy. Je jím list révy jako symbol t...Více informací
Peter Podola

Peter Podola

Prvopočátky vinařství "genius vinum" jsou v předchozích zkušenostech generací rodiny z okolí Valtic. Mít velké cíle, svůj osobitý vlastní styl se souhrou moderních technologií je zárukou pestré a solidní produkce vín. V roce 2000 vinařství investovalo do podstatné technologické obnovy se záměrem být prémiovýmvinařstvím, se schopností naplnit očekávání náročných zákazníků. Vinařství si zakládá při zpracování navýběrové kvalitě vstupujícího hroznů do vinifikace. V převážné míře nakupujem...Více informací
Pavelka

Pavelka

Naše firma se nachází v Malokarpatské vinařské oblasti, která je největší a nejvýznamnější oblast na pěstování hroznů na Slovensku. Hrozny se zde pěstuje více než 2000 let o čemž svědčí archeologické nálezy v okolí Pezinku.Výjimečnost této oblasti je, že hrozny se pěstuje na jižních svazích pohoří Malé Karpaty. Je to pásmo mírně aridní s nižším podílem srážek 550 mm a průměrnou roční teplotou 10 ° C.Značka Pavelka se mezi slovenskými víny objevila v roce 1995. Ing. Milan Pavelka měl v té době za...Více informací
Ostrožovič

Ostrožovič

Aby tokajské vína získaly svou komplexnost, kulatost a typickou "chlebovinkou" musí zrát v malých dubových soudcích v hlubokých tufových sklepích. Sláva tokajských sklepů nezaostává za slávou tokajských výběrů. Legendární labyrinty ukrývají deset až stoleté poklady tokajských vinařů. Ve sklepě neomezeně vládne černá sklepní plíseň - Cladosporium Cellar, která žije z výparů vína a alkoholu. Žije tak v krásné symbióze s tokajským vínem. Teplota ve sklepě je 10 ° C a relativní vlhkost oko...Více informací
Chateau Modra

Chateau Modra

Příběh vinařství Chateau Modra se začal psát v 90.letech, kdy se PhDr. Eduard Šebo rozhodl pokračovat ve vinařských a vinařských činnostech svých předků. Podnikání začal jako samostatně hospodařící rolník, přičemž tato jeho činnost vyústila v roce 1998 k založení vinařství Chateau Modra. V současnosti se vinařství specializuje na výrobu prémiových vín, které pocházejí výhradně z vlastních vinic. Ty se rozprostírají ve třech oblastech Slovenska - v Malokarpatské (Modra, Pezinok, Šenkvice), v Nitr...Více informací
Matyšák

Matyšák

Málokterá značka na Slovensku se může pochlubit takovým dynamickým a progresivním rozvojem, jako rodinné vinařství Petra Matyšák. Od založení vinařství v roce 1989 uplynulo třiadvacet let. Nové sklepní hospodářství postavené v roce 2002 na Pezinskej kližky je vybaveno nejmodernějšími technologiemi na šetrné zpracování hroznů. Umožňuje výrobu hroznových vín nejvyšší kvality. V roce 2006 v něm přibyla samostatná sklep na zrání vína v dubových av barikových sudech. Postupně se inovovali zařízení li...Více informací
Masaryk

Masaryk

Firma VÍNO-MASARYK ® s.r.o. vznikla v roce 1996 na podnět p.. Aloise Masaryka, který měl 30-letou zkušenost s vinohradnictvím a vinařstvím. Se svými společníky založili nyní již známou firmu ve starobylém královském městě Skalica. Umínil si, že naučí Slováky rozeznávat a pít kvalitní víno ​​zejména domácí, neboť to co máme doma se často podceněno. Cesta k tomu však byla dlouhá a namáhavá, co nikdo nepochopí kdo sám nepodnikal. Nejdříve jsme začínali v malém s dvěma pracovníky v soukr...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
-37%
Alibernet „ 1 ” 2011 akostné víno Modra Dsc Elesko  0.75 l

Alibernet „ 1 ” 2011 akostné víno Modra Dsc Elesko 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Alibernet vypěstovaných na slovenských v...

205,79 Kč
249,01 Kč s DPH
 
  
-46%
Cuvée Red 2013 akostné víno Modra Dsc Elesko  0.75 l

Cuvée Red 2013 akostné víno Modra Dsc Elesko 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Frankovka modrá, Alibernet, Rulandské ...

106,61 Kč
129,00 Kč s DPH
 
  
-48%
Frankovka „ Jagnet ” 2014 akostné odrodové víno Karpatská Perla  0.75 l

Frankovka „ Jagnet ” 2014 akostné odrodové víno Karpatská Perla 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Frankovka vypěstovaných na slovenských v...

106,61 Kč
129,00 Kč s DPH
 
  
-34%
Palava „1 ” 2018 neskorý sber Modra Dsc Elesko  0.75 l

Palava „1 ” 2018 neskorý sber Modra Dsc Elesko 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Palava vypěstovaných na slovenských vinicíc...

205,79 Kč
249,01 Kč s DPH
 
  
-39%
Pinot gris 2018 výber z hrozna Modra Dsc Elesko  0.75 l

Pinot gris 2018 výber z hrozna Modra Dsc Elesko 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot gris vypěstovaných na slovenských vin...

189,26 Kč
229,00 Kč s DPH
 
  
-42%
Riesling 2012 akostné víno Modra Dsc Elesko  0.75 l

Riesling 2012 akostné víno Modra Dsc Elesko 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na slovenských vinic...

114,88 Kč
139,00 Kč s DPH
 
  
-48%
Svatovavřinecké „ Soleil ” 2011 neskorý zber Vinidi  0.75 l

Svatovavřinecké „ Soleil ” 2011 neskorý zber Vinidi 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Svatovavřinecké vypěstovaných na slovens...

106,61 Kč
129,00 Kč s DPH
 
  
-33%
Veltlínské zelené „ Jagnet ” 2013 akostné odrodové víno Karpatská Perla  0.75 l

Veltlínské zelené „ Jagnet ” 2013 akostné odrodové víno Karpatská Perla 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Veltlínské zelené vypěstovaných na slovensk...

98,35 Kč
119,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru