Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Lubomír Glos

Lubomír Glos je uznávaným vinohradníkem, šlechtitelem a vinařem. V devadesátých letech vyšlechtil dnes již legendární moravskou odrůdu kabernetového typu - Cabernet Moravia, zapsanou do Státní odrůdové knihy v r. 2001 a modrou odrůdu Fratava, zapsanou v r. 2008. V dalších projektech a vzniku nových odrůd se podílel ve sdružení Resistant spolu s prof. Krausem, Doc. Michlovským, Ing. Mádlem a V. Peřinou.Lubomír Gloss se celoživotně věnuje problematice vinic, šlechtění révy vinné, ekologickým aspektům pěstování révy vinné, výrobě vína.

 

Vinařství Lubomír Glos a Helena Glosová jsou zaměřena na výrobu vysoce jakostních moravských vín, včetně speciálních bobulových, cibébových výběrů a ledových vín, čehož dosahují usměrněným řezem na jeden kmínek a jeden tažeň, redukcí hroznů, šetrným zpracováním anejmodernějšími technologickými postupy. Roční produkce rodinného vinařství je cca 30 000 lahví (bílá vína, červená vína, růžová vína) včetně speciálních bobulových výběrů, ledových a barikových vín.

Obhospodařují 5,5 ha vinic ležících ve viničních tratích Vinohrady a Stará hora. Od roku 1997 jsou členy sdružení vinařů z Moravské Nové Vsi a Mikulčic. Našim hlavním cílem je produkovat kvalitní vína na nejvyšší úrovni.

Fratava

Fratava hrozenTato nová odrůda byla vyšlechtěna šlechtitelem Lubomírem Glosem v Moravské Nové Vsi v roce 1973 z křížení odrůd Frankovka x Svatovavřinecké. Fratava je nyní ve státních odrůdových zkouškách.

Odrůdové znaky: Je bujného vzrůstu s větším sytě zeleným listem. Hrozny jsou střední velikosti a nebývají příliš husté. Bobule jsou střední až menší velikosti, obsahují velké množství červeného barviva. Odolnost: Není choulostivá na peronosporu ani oidium a hrozny nebývají napadány botritidou a vydrží velmi dlouho v dobrém stavu na keřích. Mrazuvzdornost je dobrá, poněkud nižší bývá na úrodných a vlhkých půdách.

Víno: Charakterem a jakostí připomíná víno Svatovavřinecké, ale s podstatně nižší kyselinou. Je velmi plné, extraktivní, s vysokou barvou, chuťově velmi příjemné. Vína se dají konzumovat jako mladá, ale jsou vhodná i na dlouhodobé uskladnění. Můžeme je také použít ke kupáži, kde vhodně doplňují jiné odrůdy.

Cabernet Moravia

Moravia hrozenOdrůda vznikla z křížení Zweigeltrebe x Cabernet Franc, které bylo provedeno v roce 1975. První sklizeň hroznů na většině semenáčích byla v roce 1979. Z nich se ukázal jako nejzajímavější semenáč M-43 a to jak po stránce pěstitelské, tak také kvality hroznů i vyrobeného vzorku vína. Na základě těchto výsledků došlo k intenzivnímu rozmnožování a vysazování na další stanoviště.

Za celé toto období jsme získali dostatek výsledků a zkušeností s pěstováním a kvalitou vína této odrůdy. Cabernet Moravia je vitální a velmi plodná pozdní odrůda. Proto jsou pro ni nejvhodnější jen ty nejteplejší a nejjižnější polohy na Moravě. Lépe jí vyhovují chudší a sušší půdy, kde sklizně nejsou tak vysoké a je podstatně lepší kvalita. Množství hroznů a jejich kvalitu je možno do značné míry ovlivnit řezem. Nejvhodnější a také nejúčelnější je řez na jeden kmínek a jeden tažeň.

Cabernet Moravia má velkou autoregulační schopnost. Čím kratší řez provádíme, tím jsou hrozny větší a také jejich počet je na letorostech vyššía dochází k podstatnému zvětšení bobulí. Proto je vhodné tento systém doplnit redukcí počtu hroznů nebo jejich půlením v době zaměkání. Všechna doporučená agrotechnická opatření vedou k uspíšení zrání, zvýšení cukernatosti, extraktu a k dobré fenolické vyzrálosti semen. Samozřejmě i co nejpozdnější sklizeň hroznů dává předpoklad k produkci suroviny na přívlastková vína.

Oficiální stránky vinařství ...

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
-20%
Rulandské šede 2014 pozdní sběr vinařství Lubomír Glos   0.75 l

Rulandské šede 2014 pozdní sběr vinařství Lubomír Glos 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Rulandské šedé vypěstovaných na moravských vinic...

131,40 Kč
158,99 Kč s DPH
 
  
-20%
Ryzlink rýnský 2014 pozdní sběr vinařství Lubomír Glos   0.75 l

Ryzlink rýnský 2014 pozdní sběr vinařství Lubomír Glos 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Ryzlink rýnský vypěstovaných na moravských vinic...

131,40 Kč
158,99 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru