Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Leroy

Lalou BIZE-LEROY, právem označovaná jako první dáma burgundského vinařství, je majitelkou třech vinařství, která spravuje s entusiasmem sobě vlastním. Její vína jsou beze zbytku naplněna hlubokou filozofií této pozoruhodné ženy.

Maison LEROY – Gardien de Grands Millésimes Maison LEROY založil v roce 1868 François LEROY v Auxey-Duresses, v malé vesničce nedaleko Meursault. Tato kvalitní négociantská firma si po všechna léta zachovala stejný rodinný ráz. Další v generaci, Joseph LEROY vyzdvihl Maison LEROY na velmi vysokou úroveň již na konci 19. století, kdy s velkou pečlivostí a trpělivostí selektoval a školil největší vína Burgundska z nejlepších poloh Grands Crus. V této snaze pokračoval a nadále ji rozvíjel i Henri LEROY, který roku 1942 koupil od Jacqua Chambona polovinu Domaine de la Romanée-Conti. Této doméně věnoval 40 let svého života a vytvořil z ní chloubu Burgundska. V roce 1955 vstupuje do hry jeho dcera Lalou BIZE-LEROY, která dokázala skvěle využít svůj vrozený dar degustátorky a postupně se naučila, degustaci za degustací, cru za cru, porozumět charakterům každého terroiru Burgundska. Při výběru vín se madam Leroy dodnes řídí svým krédem - nejlepší stále čeká na objevení. Tomu také odpovídá její náročný výběr. A tak díky ní a jejím předchůdcům nyní Maison LEROY disponuje sbírkou těch nejšpičkovějších vín Burgundska, a to až do ročníku 1919. Dnes lze s jistotou říci, že Maison Leroy je v Burgundsku považován za nejkvalitnějšího négocianta. Vzhledem ke striktním požadavkům Lalou na vína, která jsou hodna nést etiketu LEROY, se stává výběr čím dál tím složitější. To také vedlo Lalou BIZE-LEROY v roce 1988 ke koupi vlastní domény.

Domaine LEROY V roce 1988 získala Lalou BIZE-LEROY doménu Charles-Noellat ve Vosne-Romanée o 12 hektarech a o rok později přikupuje malou doménu Philipe-Rémy v Gevrey-Chambertin o 2,5 hektarech. Spojením těchto dvou domén a dokoupením některých špičkových parcel vznikla v roce 1989 konečně Domaine LEROY, která čítá celkem necelých 22 hektarů. Již v prvním roce fungování se Lalou vrhá do pokusů s biodynamikou, o jejímž přínosu byla již dlouho přesvědčena, neboť věřila, že díky ní dokáže dosáhnout ještě vyšší úrovně svých vín než s konvenčními postupy pěstování. Návštěva u Nicolase Jolyho na jeho slavné vinici Clos de la Coulée de Serrant (biodynamické pěstování od roku 1981), o které se dozvěděla ze článků o biodynamice ji definitivně utvrdila v názoru, že biodynamika je její cestou. Začala radikálním vyloučením všech chemických přípravků a postupně po mnoha nezdarech a zkušenostech přešla na biodynamiku kompletně. Stoupající renomé a kvalita vín Domaine LEROY vedly k tomu, že byla Lalou v roce 1993 zbavena z důvodu střetu zájmů své funkce v Domaine de la Romanée-Conti, kterou do té doby stále řídila. Toto profesní i osobní rozčarování (její odvolání podpořila i její sestra) Lalou přimělo ke snaze dosáhnout co nejlepších výsledků v Domaine LEROY. Dnes jsou vína Domaine LEROY považována za vrchol Burgundského vinařství a v mnoha ročnících předčí i vína Domaine de la Romanée-Conti. Domaine LEROY vlastní mimo jiné vinice v devíti Grands Cru : Corton-Charlemagne (blanc), Corton-Renards, Richebourg, Romanée-Saint-Vivant, Clos de Vougeot, Musigny, Clos de la Roche, Latricieres-Chambertin a Chambertin.

Domaine d’Auvenay V roce 1988, současně s nákupem vlastní domény ve Vosne-Romanée, dědí Lalou BIZE-LEROY po svém strýci Henri LEROY nádhernou doménu v malebné vesničce Saint- Romain poblíž Meursault. Doména čítá sice pouze necelé 4 hektary, ale jedná se o jedinečné apelace Meursault, Puligny-Montrachet, Chambolle-Musigny a Gevrey-Chambertin. Od roku 1988 rozšířuje Lalou BIZE-LEROY doménu o některé další vinice a kompletně ji převádí na biodynamické vinohradnictví. Jelikož většina domény je osázena odrůdou Chardonnay, je přechod na biodynamiku jednodušší než v Domaine LEROY, jelikož, jak Lalou tvrdí, Chardonnay je daleko přizpůsobivější odrůda než poměrně citlivý Pinot Noir. Dnes patří Domaine d’Auvenay k nejlepším doménám v Burgundsku, a to zejména díky svým špičkovým bílým vínům. Mimo jiné vlastní vinice i ve 4 polohách Grand Cru – Chevalier-Montrachet, Criots-Batard-Montrachet, Bonnes Mares a Mazis Chambertin.

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru