Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Chile

Chile se v produkci kvalitních vín považuje za nejvyhledávanější oblast Jižní Ameriky, a to především díky kvalitním odrůdovým vínům. Chile má dlouhou vinařskou historii, která se datuje do 16. století, kdy španělští dobyvatelé v období kolonizace přivezli do oblasti vinnou révu. Mniši, kteří přišli s vojáky, začali obracet zdejší obyvatele na křesťanskou víru. Pro bohoslužby potřebovali víno a proto založili první vinice. O další rozšíření se zasloužili v 19. století přistěhovalci z Evropy. Mezi nimi přišel v roce 1874 do Centrálního údolí Don de Rojas y Salamanca a založil zde vinařský podnik Tarapaca. Přivezl z Francie sadbový materiál - zejména odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon blanc a Chardonnay. Tento dovoz se šťastnou náhodou uskutečnil ještě před tím, než Francii zachvátila fyloxera. Tak se stalo, že Chile je prakticky jedinou zemí na světě, kde ušlechtilé odrůdy nejsou roubovány na americké podnože, ale všechny jsou pravokořenné. Od zavlečení révokazové nákazy zachránila Chile jeho poloha a špatná přístupnost území. Na západní straně ji chrání Tichý oceán, na východě velehorské pásmo And, na jihu a severu jsou území pro pěstování révy naprosto nevhodné. Zda je pro víno lepší, když pochází z pravokořenné révy, o tom se přou bezvýsledně vinaři již dlouhou dobu. Jedno je však jisté - pravokořenná réva má značně delší životnost, výjimkou nejsou ani keře sto let staré. Až do poloviny minulého století žili chilští vinaři poklidnými životem. Udržovaly se tradiční metody výroby vína a víno se prodávalo jen na tamějším trhu. Změna nastala, když do Chile zamířila španělská firma Torres a stejně jako ve Španělsku způsobila převrat v místním vinařství. Začala zakládat nové vinice a při výrobě vína používat nejmodernější metody vinifikace. Brzo slavila velké úspěchy a jejího příkladu následovaly další světové firmy např. Lafite Rothschild, Pernod Ricard, Mouton Rotshschild, Concha y Toro a Mondavi.O pozdější rozšíření chilských vinic se zasloužili v 19. století přistěhovalci z Evropy. 

jjj

Apelační systém není v Chile zaveden, ale na etiketách renomovaných firem je vždy uvedena oblast původu. Většinou se vyrábějí čistě odrůdová vína, jenž jsou rozdělena do čtyř kategorií, dle španělského vzoru:

 • Reserva - musí ležet nejméně 6 měsíců v barikových sudech 
 • Gran reserva -  musí ležet v barikových sudech mimimálně 12 měsíců 
 • Gran reserva výběrová vína -  ve speciálních atypických lahvích, které leží v barikových sudech 15 i více měsíců.  

Díky velmi příznivým klimatickým podmínkám mají chilská vína daleko silnější příchuť po ovoci než vína francouzská, jsou také měkčí. Podnebí Chile je ovlivněno na jedné straně Tichým oceánem a na druhé straně pohořím And. S horkým a suchým klimatem na severu kontrastuje chladnější a na srážky bohatší klima na jihu.Nejrozšířenější odrůdou vinné révy v Chile byl až donedávna País, dnes je nerozšířenější pěstovanou odrůdou Cabernet Sauvignon. Chilský Cabernet Sauvignon charakterizuje jemná kyselinka, příchuť máty, černého rybízu, oliv a kouře. K dalším často se vyskytujícím odrůdám patří např. Merlot, Carménère, Zinfandel, Syrah nebo Petite Sirah. Typickými bílými odrůdami jsou Sauvignon blanc (většinou se však jedná o Sauvignon vert), Sémillon a Chardonnay.

Chile se dělí na tří základní vinařské oblasti: severní, centrální a jižní. Nejlepší vína lze nalézt v centrální části Chile v oblastech Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley a dále v severnější oblasti Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca.

 • vinařská oblast Coquimbo - zahrnuje oblasti Elqui Valley a Limarí Valley. Elqui je nejsevernější a nejvýše položená chilská oblast, která leží na jih od pouště Atacama a tvoří severní hranici vinařských oblastí Chile. Vinařská oblast se nachází 500 km od Santiaga a je proslulá svěžími a jemně kořeněnýni víny. Má velmi dobré klimatické podmínky pro pěstování vinné révy, půda je zde bohatá na živiny se schopností zadržovat vodu z ranních mlh. Na vinicích v této oblasti se pěstují především odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay a Carmenere a Syrah. Oblast Elqui Valley je navíc jednou z nejkrásnějších přírodních krás Chile.Limarí Valley (Limarí & Choapa Valley) je oblast, kterou ovlivňuje vítr z oceánu vanoucí do vnitrozemí. Ten ochlazuje zdejší jinak teplé a suché podnebí. V oblasti se nejvíce pěstují plná vína jako Syrah, Chardonnay a Cabernet Sauvignon.
 • vinařská oblast Aconcagua - se nachází 100 km severně od Santiaga, kde řeka Aconcagua protéká centrálním údolím hor až do Tichého oceánu. Nejvyšší hora Aconcagua (6.962 m n/m) dominuje tomuto regionu a nabízí ideální klimatické podmínky pro pěstování vinné révy, s horkými dny a chladnými, vlhkými nocemi. Půda v této oblasti je písečná a kamenitá, plná sedimentů bohatých na minerály. Oblast je zasvěcena především červeným odrůdám. Historie výroby vína sahá až do roku 1870, nejrozšířenější odrůdy jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc, Syrah (Viña Errazuriz).
 • nejchladnější oblast Casablanca Valley - nachází se mezi Andami a pobřežním Tichého oceánu. Leží asi 60 kilometrů od Santiaga. Sousedství moře ovlivňuje klima v této oblasti, podnebí je vlhké vlivem ranních mlh. Půdy jsou přirozeně velmi bohaté na minerály i dostatek vody z tajícího sněhu v Andách. Tyto podmínky jsou ideální pro pěstování bílých pomalu zrajících odrůd, jako je Chardonnay. Dalšími odrůdami v oblasti Casablanca Valley jsou Sauvignon Blanc, Pinot Noir a Merlot. Pěstuje se zde i Ryzlink rýnský, který je jinak na chilských vinicích vzácný.
 • nové vinice San Antonio Valley - v blízkosti přístavního města San Antonio, na dosah oceánu, nalezneme nejnovější vinařskou oblast Chile: El Valle de San Antonio, která je rozdělena na tři viniční tratě - Leyda, Lo Abarca, Rosario. Oblast je poměrně nehostinná, s nedostatkem vody, nízkými teplotami a poměrně tenkou vrstvou půdy. V oblasti je nejvíce rozšířen Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir a Syrah s vyšší kyselinkou. Prvními vinicemi v oblasti San Antonio byly Matetic, Garcés Silva a Casa Marin.
 • největší vinařská oblast Central Valley - se nachází v blízkosti hlavního města Santiaga a je nejstarší oblastí v historii chilského vinařství.
 • prominentní vinařská oblast Maipo Valley  Oblast se dále dělí na oblasti Alto Maipo, Middle Maipo, a Coastal Maipo. Z této oblasti se vyváží nejvíce vín a místní vinice zásobují vínem i hlavní město. Maipo Valley je domovem velkých tradičních vinařství, jako jsou Concha y Toro, Santa Rita, Cousiño, Tarapaca, Carmen, Baron de Rothschild. Klima vinařské oblasti Maipo Valley je poměrně stabilní, s horkými a suchými léty, mírnými a krátkými zimami. Maipo Valley se nachází mezi pohořím And a pobřežím, půda je dobře propustná a bohatá na minerály. Oblast je předurčena pro pěstování kvalitních červených vín jako jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenere, Syrah, Cabernet Franc a Malbec. Vína jsou ideální pro dlouhodobé zrání v sudech. Z bílých vín jsou zastoupeny odrůdy Chardonnay, Sauvignon Blanc a Semillon.
 • Rapel Valley (Cachapoal a Colchagua Valley) - je nejprestižnější vinařskou oblastí v Chile. Oblast se dělí na dvě podoblasti: Cachapoal na severu a Colchagua na jihu. Cachapoal má tři okrsky: Rancagua, okolí Peumo a Cachapoal Alto. V oblasti se pěstují především francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Carmenere, Malbec a Syrah.
 • oblast Curicó Valley má vnitrozemský charakter a je třetí největší produkční oblastí v Chile. I zde se nejvíce produkují červená vína.
 • v regionu Maule Valley se nachází největší chilská viniční oblast. Původní vinice lemující údolí a malí pěstitelé stále používající tradiční metody i původní odrůdy. Zároveň zde však najdeme nově vysazené vinice převážně s odrůdou Cabernet Sauvignon.
 • vinařský jižní region Chile - Itata Valley je nejstarší vinařský region s tradicí starou 450 let, kdy Španělé přivezli do přístavu Concepción první vinnou révu. Tradiční odrůdy Muscat of Alexandria, País, Cinsault, Carignan a Semillón zde můžeme v malé míře stále najít. Bío Bío Valley & Malleco Valley jsou jižní oblasti pro pěstování vinné révy s těžkými klimatickými podmínkami. K pěstovaným odrůdám patří Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Noir. Osorno je velmi experimentální podoblast dále na jihu, s opravdu extrémními klimatickými podmínkami.

Kromě odrůd pro klasické víno se v Chile pěstují muškátové odrůdy pro výrobu národního nápoje „pisco“, což je hroznový destilát, který se dochucuje šťávou z limetek a cukrem. Jinak je přicukřování moštů zakázáno.

Cena od - do
Santa Rita

Santa Rita

Historické vinařství založené panem Domingem Fernandézem Concha v roce 1880 je dnes jedno z největších anejvýznamnějších v Chile. V době občanské války se ve vinných sklepích skrývali vojáci generála Bernardo O'Higginse , kteří se v roce 1814 ukrývali ve sklepích Santa Rita v době chilského národního boje o nezávislostpřed španělskou armádou.Vinařství se stále rozrůstalo a získávalo pod svá křídla různá známá vinařství ja například v roce 1987 vinařství Carmen díky kterému jim byla umořněna expa...Více informací
Errazzuriz

Errazzuriz

V roce 1832 se Maximiano Errazuriz narodil v Santiago de Chile do jedné z nejvýznamnějších chilských rodin, jejíchž  kořeny se v této latinskoamerické zemi datují od roku 1735, od příjezdu Španěla Francisca Errazurize do Chile. Později členové této rodiny hráli významnou roli v ekonomickém, kulturním a politickém životě chilanů. Členové této rodiny dali Chile 4 prezidenty, dva arcibiskupy a několik diplomatů, spisovatelů a průmyslníků. Ti všichni pomáhali budovat zemi a byli plně oddání rozvoji ...Více informací
Montes

Montes

První aktivity ve vinařství začaly v roce 1987. Dva partneři s ohromným entuziasmem Aurelio Montes a Douglas Murray, oba s dlouholetými zkušenostmi ve vinařství začali uvádět do života svou myšlenku o vytvoření vín, která do té doby neměla v Chile obdobu. V roce 1988 se spojili ještě se dvěma partnery - Alfredo Vidaurre má na starosti zejména finanční chod společnosti a Pedro Grand, který do společného majetku firmy vložil své vlastní vinice a vinařství Vina Los Nogales Estate. Společně založili...Více informací
Morande

Morande

Vinařské závody, jedny z nejmodernějších v zemi, se nalézají 122 kilometrů jižně od Santiaga, v srdci Rapel Valley. Je zde prvotřídní plnící linka s kapacitou 5000 lahví za hodinu, s halou, která je pomocí přetlaku a klimatizace izolována od okolí. Nádrže z nerezové oceli, instalované v budovách o rozloze 20 000 čtverečním metrů, mají kapacitu 11 mil. litrů. Výroba v zcela nově vybudovaném provozu byla zahájena v roce 1997.Chilské vinařství Viňa Morandé produkuje víno v několika řadách:vína řady...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Almaviva 2016 Maipo valley by Baron Philippe de Rothschild & Concha y Toro 0.75 l

Almaviva 2016 Maipo valley by Baron Philippe de Rothschild & Concha y Toro 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cabernet Sauvignon 72%, Carmenere 23% a Caber...

4 626,45 Kč
5 598,00 Kč s DPH
 
Almaviva 2017 Maipo valley by Baron Philippe de Rothschild & Concha y Toro 0.75 l

Almaviva 2017 Maipo valley by Baron Philippe de Rothschild & Concha y Toro 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cabernet Sauvignon 72%, Carmenere 23% a Caber...

4 130,58 Kč
4 998,00 Kč s DPH
 
  
-42%
Antiyal 2006 Comercial Antiyal Y Compana Limitada by Alvaro Espinoza  0.75 l

Antiyal 2006 Comercial Antiyal Y Compana Limitada by Alvaro Espinoza 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 44% Carmenere, 34% Cabernet Sauvignon a 22% ...

660,33 Kč
799,00 Kč s DPH
 
  
-30%
Antiyal 2007 Comercial Antiyal Y Compana Limitada by Alvaro Espinoza  0.75 l

Antiyal 2007 Comercial Antiyal Y Compana Limitada by Alvaro Espinoza 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 44% Carmenere, 34% Cabernet Sauvignon a 22% ...

742,98 Kč
899,01 Kč s DPH
 
  
B „ Tributo Edicion limitada “ 2018 Colchagua valley Caliterra Estate 0.75 l

B „ Tributo Edicion limitada “ 2018 Colchagua valley Caliterra Estate 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 60% Cabernet Franc 31% Petit Verdot a 9% Cabe...

469,42 Kč
568,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet & Carmenere 2016 Central valley el Emperador 0.75 l

Cabernet & Carmenere 2016 Central valley el Emperador 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 90 % Carmenére a 10% Cabernet Sauvignon vypěs...

138,84 Kč
168,00 Kč s DPH
 
Cabernet & Carmenere 2020 Central valley el Emperador 0.75 l

Cabernet & Carmenere 2020 Central valley el Emperador 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 90 % Carmenére a 10% Cabernet Sauvignon vypěs...

138,84 Kč
168,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon & Merlot 2012 Central valley viňa Maipo 0.75 l

Cabernet Sauvignon & Merlot 2012 Central valley viňa Maipo 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cabernet Sauvignon & Merlot vypěstovaných na ...

147,11 Kč
178,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon reserva „ Santa Digna ” 2018 valle Central Miguel Torres 0.75 l

Cabernet Sauvignon reserva „ Santa Digna ” 2018 valle Central Miguel Torres 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet Sauvignon vypěstovaných na vini...

204,96 Kč
248,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon „ Albis ” 2018 Maipo valley Do viňa Haras de Pirque 0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Albis ” 2018 Maipo valley Do viňa Haras de Pirque 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 85% Cabernet Sauvignon, 13, 5% Syrah a 1, 5 ...

1 072,73 Kč
1 298,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon „ Cordillera reserva privada ” 2015 Chile valle Central Miguel Torres  0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Cordillera reserva privada ” 2015 Chile valle Central Miguel Torres 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 54% Carinena, 24% Merlot a 22% Shiraz vypěst...

395,04 Kč
478,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon „ cuvée Tradition ” 2008 Chile Alto Cachapoal Chateau los Boldos   0.75 l

Cabernet Sauvignon „ cuvée Tradition ” 2008 Chile Alto Cachapoal Chateau los Boldos 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cabernet Sauvignon vypěstovaných na vinicích ...

163,64 Kč
198,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon „ Equus ” 2018 Maipo valley Do viňa Haras de Pirque 0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Equus ” 2018 Maipo valley Do viňa Haras de Pirque 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 85% Cabernet Sauvignon, 13, 5% Syrah a 1, 5 ...

246,28 Kč
298,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon „ Galantas Gran Reserva ” 2018 Maipo valley Do viňa Haras de Pirque 0.75

Cabernet Sauvignon „ Galantas Gran Reserva ” 2018 Maipo valley Do viňa Haras de Pirque 0.75

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 85% Cabernet Sauvignon, 13, 5% Syrah a 1, 5 ...

576,86 Kč
698,00 Kč s DPH
 
  
-39%
Cabernet Sauvignon „ Grand Reserva “ 2011 Central Valley Nativa wines  0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Grand Reserva “ 2011 Central Valley Nativa wines 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet Sauvignon vypěstovaných na vini...

222,31 Kč
269,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 68.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru