Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Alois Lageder

vvvvJiž po více než 150 let je rodina Lagederových spojena s vinařskou tradicí. Stalo se tak v roce 1855, kdy praděd Aloise Lagedera vybudoval v Bolzanu vinařský závod. V roce 1934 rodina zakoupila usedlost Löwengang v Magré a v průběhu dalších let dále expandovala a kupovala další vinice ve vybraných polohách v Alto Adige. V současné době je společnost vedena Aloisem Lagederem. Jeho inovační myšlenky a strategie znamenaly v průběhu 80. let nový impuls pro vinaření v oblasti Alto Adige. Jeho hlavním cílem uváděným do praxe je upřednostňování kvality před kvantitou. V jeho úsilí mu mu pomáhá i jeho sestra Wendelgard von Dellemann, spolu se švagrem Luisem von Dellemannem, enologem. Ten je zodpovědný za výrobu a kontrolu vína v Tór Löwengang.

Místní mikroklima představuje částečně středomořské podmínky, ovlivněné blízkostí Alp. Patrné rozdíly mezi nočními a denními teplotami umožňují koncentrovat v hroznech vysoký extrakt, svěžest a kyselinku.

Pro Aloise Lagedera je nejvyšší prioritou úcta k přírodě a maximální využití ekologicky šetrných postupů při pěstování i výrobě. Alois Lageder již mnoho let praktikuje metody šetrného ekologického vinařství. Je si také velmi dobře vědom toho, že výroba výjimečných vín vyžaduje důraz na výběr vhodných poloh pro jednotlivé odrůdy.

Zvláště v případě oblasti Alto Adige, která disponuje výraznou geografickou rozmanitostí, je pečlivý výběr poloh velmi důležitý. Jednotlivé vinice jsou osázeny rozličnými odrůdami v závislosti na přírodních faktorech, jako jsou topografie, mikroklima, půdní složení či mikrobiologické vlivy. Pěstované odrůdy tak mohou naplno vyjádřit svůj charakter ovlivněný místem, z něhož pocházejí: Cabernet Sauvignon a Schiava na vinici „Römigberg,“ u jezera Caldaro, Lagrain v Bolzanu na „Lindenburgu“, Chardonnay a Cabernet na „Löwengangu“ a Gewurztraminer na „Am Sand“, hrubé, vápencové suti Magré. Toto vše spolu představuje 31 hektarů.

aaaaNa dalších místech jsou polohy osázeny jednou odrůdou: Pinot Bianco na „Haberlehofu“ v Buchholzu, Pinot Grigio na „Beneficium Porer“ v Magré, Sauvignon na „Lehenhofu“ v Terlánu a Pinot Noir na „Krafussu“ v Appianu. V současné době rodina vlastní 63 ha vinic.

V roce 1996 v srdci historického Löwengangu v Magrè byla postavena nová budova s nejnovějším vybavením pro výrobu vína. Stavba je navržena s ohledem na nízkou spotřebu energie, je zde uplatněn gravitační postup výroby s cílem plně uchovat kvalitu hroznů dosaženou při jejich sklizni. Hrozny a mošt tak vlastní vahou putují do spodních pater vinařství. Zde jsou fermentační nádrže uspořádány kolem středové osy, vše s cílem co nejšetrněji dopravit mošt bez nutnosti použít čerpadla. Po dokončení kvašení dozrávají vína ve starých klenutých sklepích Tór Löwengangu.

Vína Aloise Lagedera jsou rozdělena do dvou výběrových skupin: Tenutæ Lageder a Alois Lageder.

Pro řadu vín s označením Tenutæ Lageder se používají výhradně hrozny z vlastních vinic nebo vinic kontrolovaných rodinou Lageder, pěstovaných výhradně biodynamicky. Mají elegantní, mocný charakter a dozrávají ve francouzských dubových sudech. Tato vína obdržela v r. 2007 biodynamickou certifikaci Demeter. Tato nejpřísnější certifikace existuje od roku 1928 a je udělována nezávislou organizací Demeter na biologické a biodynamické produkty. Certifikace může být dosažena přísným dodržováním a důkladným testováním zemědělských směrnic.

Vína pod značkou Alois Lageder jsou vyrobena z části z hroznů pěstovaných biodynamicky na vlastních vinicích, a z části z hroznů nakoupených od místních pěstitelů, se kterými má Alois Lageder dlouhodobé smlouvy.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Cabernet Sauvignon „ Cor Romigberg ” 2018 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder  0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Cor Romigberg ” 2018 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cabernet Sauvignon a Petit Verdot vypěstovaný...

1 651,24 Kč
1 998,00 Kč s DPH
 
  
Chardonnay „ Lowengang ” 2019 Biodynamic wine Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder   0.75 l

Chardonnay „ Lowengang ” 2019 Biodynamic wine Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích italsk...

1 485,95 Kč
1 798,00 Kč s DPH
 
  
Gewürztraminer 2021 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder  0.75 l

Gewürztraminer 2021 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gewürztraminer vypěstovaných na vinicích it...

452,89 Kč
548,00 Kč s DPH
 
  
Lagrein 2016 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder  0.75 l

Lagrein 2016 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Lagrein vypěstovaných na vinicích italské vin...

618,18 Kč
748,00 Kč s DPH
 
  
Pinot grigio 2022 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder  0.75 l

Pinot grigio 2022 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot Grigio ( u nás Rulandské šedé ) vypěs...

370,25 Kč
448,00 Kč s DPH
 
  
Pinot noir „ Krafuss ” 2019 biodynamic wine Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder   0.75 l

Pinot noir „ Krafuss ” 2019 biodynamic wine Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot Noir ( Pinot Nero , u nás Rulands...

1 320,66 Kč
1 598,00 Kč s DPH
 
  
Sauvignon blanc 2021 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder  0.75 l

Sauvignon blanc 2021 Sudtirol - Alto Adige Doc Alois Lageder 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích i...

461,16 Kč
558,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru