Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Francie ostaní regiony

eeeSladká vína oblasti Roussillon -

 • I. Rivesaltes ( 3400 ha ) - Apelaci tvoří 86 obcí departementu Pyrénées-Orientales a 9 obcí departementu Audes. Na východě apelaci vymezuje Středozemní moře, na jihu Španělsko a na západě hora Canigou. Barvy vín této apelace se nazývají: Ambré, Tuilé a Grenat. Vína Rivesaltes Ambré se vyrábějí z odrůd Grenache Blanc a Gris, Macabeu, Malvoisie du  Roussillon, Muscat Petits Grains a Muscat d’Alexandrie. Vína Rivesaltes Tuilé se vyrábějí z Grenache Noir a odrůd Rivesaltes Ambré kromě muškátu. Vína Rivesaltes Grenat se pak vyrábějí čistě z odrůdy Grenache Noir. Podloží vinic kolem masivu Agly na severozápadě a kolem Albères tvoří žula, rula, hnědé a černé břidlice. Červené vápence jsou charakteristické pro podhůří Corbières a hlinitopísčitá molasa zase pro Aspres a kamenité terasy podél řek. Území pro jeho pěstování a výrobu je až na malou část totožné s apelací Côtes du Roussillon. Na rozdíl od této oblasti, kde se produkují suchá červená a suchá bílá vína, jde v případě Roussillonu o vinařskou oblast, kde se tradičně vyrábí sladké, fortifikované víno, jehož původ lze doložit ve 13. století. V minulosti tu převažoval „oxidativní“ styl, při němž vína zpravidla zrají ve velkých dřevěných kádích, v současné době se stále více prosazuje méně originální, avšak momentálnímu světovému vkusu více vyhovující „reduktivní“ styl, kdy vína zrají v nerezových tancích. Půda v oblasti Rivesaltes nabývá třech podob – na severozápadě, na úbočí hor, se jedná o žulovitou a břidlicovou půdu, směrem na sever ke Corbieres jde o červené vápence a v údolích řek o písčito-jílovité nánosy a vápencové terasy.

Produkovány jsou tyto druhy vína, vesměs z kategorie Vin Doux Naturel :        

 • Rivesaltes Grenat (granátové): Moderní, tmavé, červené víno vyráběné převážně z odrůdy Grenache Noir (minimálně 75%). Má typickou, ovocnou, velmi výraznou vůni třešní, a ostružin.
 • Rivesaltes Tuilé (barva pálené hlíny): Klasické, oxidativní víno, které před uvedením na trh zraje minimálně 30 měsíců. V cuvée musí být nejméně 50% odrůdy Grenache Noir, kterou může doplnit cokoli ze všech povolených odrůd s výjimkou muškátů. Zdobí ho grilované tóny, vůně kávy, tabáku, konfitovaného ovoce  a kakaa.
 • Rivesaltes Ambré (jantarové) : Nejsvětlejší ze všech Rivesaltů může být vyráběn ze všech povolených odrůd, přičemž podíl muškátů smí být maximálně 20%. Zrát musí v dřevěných kádích nejméně 30 měsíců. Charakterizuje ho vůně konfitovaných pomerančů, karamelu a perníku. 
 • Rivesaltes Hors d’Âge : Označení tradičních Rivesaltes Ambrés a Tuilés, která zrají minimálně po dobu pěti let.
 • Rivesaltes Rancio : Nejuznávanější, špičková vína s výrazně oxidativním charakterem. Ten je získán dlouhodobým zráním s přístupem vzduchu, často pod přímým slunečním zářením. Nahnědlá barva s aroma oříšků a konfitovaného ovoce.  Víno specifického charakteru, určené zkušeným znalcům.


Apelace: AOC Rivesaltes
Region: Languedoc-Roussillon
Celková rozloha: 4.371 ha
Přibližná produkce: 127.700 hl
Vyráběná vína: sladké (červené i bílé)
Pěstované odrůdy: 
modré -  Grenache Noir,
bílé – Grenache blanc, Grenache Gris, Macabeu, Malvoisie de Roussillon, Muscat d´Alexandrie, Muscat Petit Grains
Datum vzniku: 1936
Oblíbené kombinace s jídlem: pro reduktivně dělaná vína: čokoláda a čokoládové dezerty, ideálně s červeným ovocem nebo švestkami. Pro oxidativně dělaná vína: pečená foie gras, sýry s modrou plísní, oříškové dezerty

 • II. Muscat de Rivesaltes ( 4800 ha ) - Apelace zahrnuje 90 obcí departementu Pyrénées-Orientales a 9 obcí departementu Aude. Na východě ji limituje Středozemní moře, na jihu Španělsko a na západě hora Canigou. AOP označení se vztahuje výhradně na bílé přírodně sladké muškáty odrůd Muscat à Petits Grains a Muscat d’Alexandrie. Podloží této apelace je tvořeno převážně žulou a rulou. Hnědé a černé břidlice se objevují směrem k Massif de l´Agly na severozápadě a na úpatí Albères. Na úpatí Corbières převládá červená hlinito-vápenitá půda, v Aspres hlinito-písčitá molasa a kolem řek jsou to hlavně kamenité terasy. Podobně jako v případě Rivesaltes se zde vyrábějí fortifikovaná sladká vína, avšak výhradně ze dvou druhů muškátových odrůd. Chuť a vůně Muscat de Rivesaltes závisí právě na proporci jejich složení. Muscat à petit grains je nositelem spíše citrusových, více svěžích tónů, Muscat d´Alexandrie přidává sílu a mohutnost. S postupným stárnutím přechází barva Muscat de Rivesaltes do sytějších zlatých odstínů a vůně se ubírá směrem od citrusů a máty směrem k broskvovým a medovým tónům.

Produkovány jsou tyto druhy vína, vesměs z kategorie Vin Doux Naturel :  

 • Muscat d´Alexandrie dává vína kulatá s intenzivním aroma zralého ovoce, bobulí, rozinek a růže.
 • Muscat à Petits Grains dává jemná a svěží vína s aroma exotického ovoce, máty a citrónu.
 • Muscat de Noël - "Vánoční muškát", tak se nazývá první muškát z Rivesaltes v roce, získaný po degustaci vín zrozených z poslední sklizně. Prodává se od třetího listopadového čtvrtka do konce ledna.

Oblíbené kombinace s jídlem: koláče a dezerty s meruňkami a broskvemi, plísňový sýr, palačinky s ovocem, foie gras 

 • III. Banyuls, Banyuls Grand Cru( 600 ha ): přírodně sladká vína výjimečné kvality, některá se vyrovnají nejlepšímu portskému. 4 obce situované v nejvýchodnějším výběžku departementu: Pyrénées-Orientales: Banyuls sur Mer, Cerbère, Collioure a Port-Vendres tvoří tři apelace. Pro suchá vína AOP Collioure a pro přírodně sladká vína právě AOP Banyuls a AOP Banyuls Grand Cru. Vyrábějí se zde bílá a červená vína (některá z nich jsou záměrně podrobována oxidačním procesům). Pro bílá vína se tu pěstují odrůdy Grenache Blanc a Grenache Gris. pro červená Grenache Noir a Grenache Gris. Pro apelaci AOP Banyuls musí být odrůda Grenache Noir zastupována minimálně 50 %, pro oblast AOP Banyuls Grand Cru pak minimálně 75 %. Půda je tvořena kambrickými šedými břidlicemi, vinice jsou vysázeny na velice prudkých svazích v uzounkých terasách zpevněných kamennými zídkami. Vinice, obrácené většinou k moři, nezřídka končí až na samém mořském břehu.

Produkovány jsou tyto druhy vína, vesměs z kategorie Vin Doux Naturel

 • Banyuls "Rimage" - tato vína vyzrávají minimálně 12 měsíců. Jsou to komplexní elegantní vína schutí kandovaného ovoce, fíků a sušených švestek.
 • Banyuls Grand Cru - tato vína vyzrávají v dřevěných sudech minimálně 30 měsíců. Jedná se oprvotřídní vína. Stárnutím v dřevěných sudech víno získá ušlechtilou strukturu a komplexnost. Vínarozvíjejí aroma vařeného ovoce, koření, moka kávy, tabáku a pražené kávy.
 • Banyuls bílá nebo růžová vína - pro tuto apelaci jsou charakteristická vína s květino-citrusovým a výrazným ovocným aroma.

Produkce vína Banyuls: 16 057 hl/rok
Vinice Banyuls Grand Cru: 107 ha
Produkce vína Banyuls Grand Cru: 2 768 hl/rok
Průměrný maximální výnos: 30 hl/ha

 • IV. Maury ( 330 ha ) - apelace vznikla roku 1936. Rozkládá severo-západně od Perpignanu kolem obcí Maury, Tautavel, Saint-Paul-de-Fenouillet a Rasiguères. Vyrábějí se zde bílá a červená vína (některá z nich jsou záměrně podrobována oxidačním procesům). V oblasti se pěstují bílé odrůdy Grenache Blanc et Gris, Macabeu, Malvoisie du Roussillon, Muscats d’Alexandrie a Petits Grains a červené odrůdy Grenache Noir, Carignan a Syrah. Půdy jsou zde tvořeny převážně černou břidlicí a černým slínem. Na dohled od Pyrenejí se v drsné, větrné a suché krajině rozkládá apelace Maury, slavná svými fortifikovanými víny (především červeným). Zakladatelem jejich tradice se stal ve 13. století lékař-alchymista Arnaud de Villeneuve, který přišel na způsob přerušení fermentace přidáním čistého alkoholu (dnes se k tomuto účelu používá 96% destilát z vína). 

Produkovány jsou tyto druhy vína, vesměs z kategorie Vin Doux Naturel

 • Maury "Vendange", "Récolte" a "Vintage"- víno dozrává minimálně 12 měsíců. Jedná se omocná a komplexní vína s notou černého ovoce.
 • Maury červená vína - záměrně oxidovaná vína nesou aroma sušeného ovoce, kakaa a kávy.Maury bílá vína - vína dozrávají minimálně 12 měsíců a vyznačují se aroma ovoce s bílou dužninou a citrusů, které s časem přechází do aroma kandovaného ovoce a medu.
 • Maury Hors d’Âge - víno zrající minimálně 5 let.
 • Maury Rancio - vína s výrazně oxidativním charakterem. Ten je získán dlouhodobým zráním s přístupem vzduchu, často pod přímým slunečním zářením. Nahnědlá barva s aroma oříšků a konfitovaného ovoce.  Víno specifického charakteru, určené zkušeným znalcům.


Oblíbené kombinace s jídlem: červené víno: čokoláda a veškeré variace na ni, foie gras, plísňové sýry 
bílé víno: dezerty s broskví či meruňkou, foie gras 

Sladká vína oblasti Languedoc -

Muscat - pro tuto apelaci je tipická jedinečná odrůda muškátu s drobnými malými bobulemi. Zralost nesmí být nižší než 252 g na litr (přibližně 14°). Přírodně sladká vína jsou exkluzivně vinifikována pouze vinaři, kteří hrozny sami sklidili. Finální obsah alkoholu těchto vín se pohybuje mezi 15 a 18°. AOC apelace pro muškát byla udělena celkem čtyřem oblastem:

 • Muscat de Frontignan ( cca 690 ha) byla AOC apelace udělena už v roce 1936. Vinice leží mezi jezerem Vic La Gardiole a jezerem Thau. Oblast leží na hlinito-vápenité půdě s obsahem písku (směrem ke Středozemnímu moři se podíl písku v půdě zvyšuje). Symbolem této apelace je speciální láhev se svinutým vzorem.
 • Muscat de Lunec ( 321 ha ) byla AOC apelace udělena v roce 1943. Vinice se tu rozkládají kolem města Lunel, na půl cesty mezi Montpellier a Nîmes, v zemi býků a slavné Camargueské koridy. Země je tu pískovcová, mocně prostoupená štěrkem z červených křemínků. Tyto půdy jsou značně hluboké.
 • Muscat de Mireval ( 260 ha ) byla AOC apelace udělena v roce 1959. Vinice jsou tu situovány na břehu jezera Vic La Gardiole u obce Mireval, při cestě spojující Montpellier se Sète. Najdeme zde původní jurské usazeniny s úlomky vápence.
 • Muscat de Saint-Jean de Minervois ( 230 ha ) byla udělena AOC apelace v roce 1949. Vinice se rozkládají ve výšce 250 metrů nad mořem na zvlněné vápenité zemi. Zdejší půda je velice mělká se směsí úlomků vápence a červeného jílu. Středomořské klima je tu zmírněno vyšší nadmořskou výškou.
Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Banyuls Grand cru 1955 domaines et du Sud Terroirs  0.75 l

Banyuls Grand cru 1955 domaines et du Sud Terroirs 0.75 l

Červené fortifikované víno vyrobené z hroznů révy vinné odrůdy 100% Grenache Noir vypěstovaných na v...

4 130,58 Kč
4 998,00 Kč s DPH
 
  
Bertrand Orange Gold white BIO 2021 0.75l

Bertrand Orange Gold white BIO 2021 0.75l

419,83 Kč
507,99 Kč s DPH
 
  
bez fotky

de la Vigurie Rivesaltes 1979 0.75l

1 981,82 Kč
2 398,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Marie Rivesaltes 1942 0.75l

3 800,00 Kč
4 598,00 Kč s DPH
 
  
Muscat de Rivesaltes vin doux naturel Aoc 2018 Gérard Bertrand 0.75 l

Muscat de Rivesaltes vin doux naturel Aoc 2018 Gérard Bertrand 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Muscat blanc vypěstovaných na vinicích fran...

321,49 Kč
389,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Riveyrac Rivesaltes 1965 0.75l

4 047,93 Kč
4 898,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Riveyrac Rivesaltes 1966 0.75l

3 800,00 Kč
4 598,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Riveyrac Rivesaltes 1969 0.75l

2 312,40 Kč
2 798,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Riveyrac Rivesaltes 1981 0.75l

2 229,75 Kč
2 698,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Riveyrac Rivesaltes 1982 0.75l

2 477,69 Kč
2 998,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Riveyrac Rivesaltes 1984 0.75l

1 899,17 Kč
2 298,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Sobiliane Rivesaltes 1947 0.75l

4 874,38 Kč
5 898,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Sobiliane Rivesaltes 1948 0.75l

4 626,45 Kč
5 598,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Sobiliane Rivesaltes 1953 0.75l

4 957,02 Kč
5 997,99 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Sobiliane Rivesaltes 1955 0.75l

3 965,29 Kč
4 798,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 35.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru