Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Kalábrie

tU kolébky kalábrijského vinařství stáli řečtí kolonizátoři, kteří tu pro pěstování révy vinné našli velice příhodné podmínky. Využili je dokonale, a tak si Kalábrie brzy vysloužila přezdívku Oinotria, což znamenalo - země vína.
Nad jiné se potom proslavila oblast rozložená při pobřeží Jónského moře severně od města Krotónu. Víno odtud bylo v domovském Řecku pokládáno za jedno z nejlahodnějších vůbec, a proto je dostávali za odměnu vítězové olympijských her. Údajně byl jeho velkým milovníkem a zdatným konzumentem i atlet Milo z Krotónu, který vyhrál olympiádu hned šestkrát.
Tato oblast má nejvyšší renomé i v současnosti a odrůdová vína Ciro, pojmenovaná podle zdejšího městečka (ve starověku se nazývalo Krimissa, stejně jako slavné víno; nejvýznamnější stavbou města byl chrám zasvěcený Dionýsovi), jsou chloubou kalábrijského vinařství. Jak červené, tak i růžové Ciro se lisují z prominentní odrůdy Gaglioppo , kterou sem dovezli kolonizátoři z antického Řecka a o níž někteří odborníci soudí, že patří k nejstarším odrůdám vinné révy na celém světě.

Ciro Rosso je suché konzistentní víno s kořeněnou vůní, zatímco Ciro Rosseto má mírně kyselejší chuť a květnatou vůni. Rosso, považované za přímého „potomka“ Krimissi, se dočkalo prvního velkého mezinárodního uznání již v roce 1968, kdy bylo vybráno jako oficiální víno olympiády v Mexico City.

Výchozí surovinou pro bílé Ciro Bianco je odrůda Greco Bianco, rovněž starořeckého původu. Toto suché víno, které charakterizuje mírně ovocné aroma, se s oblibou podává ke kalábrijské specialitě – grilovanému mečounu s medovou omáčkou.

f

Vinařské podoblasti: Pollino, San Vito di Luzzi, Donnici, Savuto, Scavigna, Lamezia, Ciro, Melissa, SantAnna di Isola Capo Rizzuto, Greco di Bianco. Odrůdy bílé: Greco Bianco, Greco Nero, Malvasia Bianca, Ansonica, Chardonnay, Trebbiano. Odrůdy červené: Gaglioppo, Sangiovese, Nerello.

 

 

 

Cena od - do

Iuzzolini

Známá kalabrijská rodina, která se nachází v městě Cirò, od počátku 16. století, kdy velkolepý matematik a astrolog Luigi Lilio reformoval gregoriánský kalendář v roce 1582.  Mnoho bohatých šlechtických rodů Cirò se narodilo přesně v 16. století a začalo vytvářet solidní vlastnosti, které se staly součástí historie území. Patří mezi ně starý dům Iuzzolini, uznávaný mezi předními rodinamišestnáctého století. Jeden z jeho vzdálených potomků Iuzzolini se datuje zpátky do Lui...Více informací

San Francesco

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Ciro rosso Classico Superiore Doc 2014 aVita vini  0.75 l

Ciro rosso Classico Superiore Doc 2014 aVita vini 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gaglioppo vypěstovaných na vinicích ital...

494,21 Kč
597,99 Kč s DPH
 
  
Ciro rosso Classico Superiore Riserva Doc 2014 aVita vini  0.75 l

Ciro rosso Classico Superiore Riserva Doc 2014 aVita vini 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gaglioppo vypěstovaných na vinicích ital...

659,50 Kč
798,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru