Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Libanon

Vinum phoeniceum - vína z Libanonu

I když se v Libanonu mluví arabsky, je tato malá republika ve východním Středomoří domovem potomků jiných slavných obchodníků - dnešní Libanonci se hrdě hlásí ke svým fénickým kořenům a moderní genetické výzkumy jim dávají za pravdu. Starověká Fénicie je jednou z pravlastí vína a byli to asi právě féničtí mořeplavci, komu některé dnešní středomořské státy vděčí za svoji rozvinutou vinařskou tradici. Že víno a Fénicie k sobě neodmyslitelně patří, potvrdili už Římané, když tu postavili chrám svému bohu plodnosti a vína Bakchovi. Nádherný Bakchův chrám v Baalbeku představuje velkolepý odkaz antické vinařské historie.

Vína z Tyru, Sidonu a údolí Biká patřila v antických dobách nejen k nejvyhledávanějším, ale i k nejdražším. Fénické vinařství vzkvétalo až do osmého století, kdy oblast zpustošily války. Po nich se pěstování a výroba vína v zemi stalo vzácnou praxí. Ani během nadvlády Arabů a později Turků v regionu se stejně jako na území dnešního Izraele situace nezměnila. K obratu došlo až v devatenáctém století, kdy byly evropské vinice decimovány mšičkou révokazem. Fénickou vinařskou tradici paradoxně oživila krize vinohradnictví v zemích, kde ho Féničané před tisíci lety zavedli.

Současný vinařský průmysl v Libanonu se soustředí především do slavného údolí Biká. To leží paralelně se středomořským pobřežím mezi pohořím Libanon a masívem Antilibanon, který sleduje syrskou hranici. Údolí Biká charakterizují krátké zimy se sněhovými srážkami, dlouhá teplá léta, chladné noci a mlhavá rána. Spolu s dokonalou půdou to dělá z údolí optimální oblast pro pěstování vína. Vinice leží většinou v nadmořských výškách mezi 900 a 1700 metrů. Střídají je zelená úbočí se skalními bloky, porosty dubů a borovic, sady mandloní a třešní. Biká představuje jedno z nejkrásnějších a nejúrodnějších míst celého Blízkého východu.

Moderní libanonské vinařství stojí na francouzských technologiích a řada vinařů má za sebou studium nebo praxi ve Francii. To ovšem neznamená, že by libanonská vína byla identická s francouzskými a že by postupy i vína samotná neměla svá specifika. Konečně pro ně jsou na celém světě oblíbena a vyhledávána. Mezi známé výrobce libanonských vín patří Chateau Musar, který využívá vinice v údolí Biká, ale sídlí na středomořském pobřeží. Vinice i sídla v Biká mají potom další výrobci jako Chateau Ksara, Chateau Kefraya, Massaya, Domaine Wardy, Vin Heritage. Vinařství Chateau Fakra je situováno v lyžařském středisku Kfardebian.

Jako v Izraeli je i v Libanonu vinařství spojeno s náboženstvím. Producenti libanonských vín v této dnes převážně muslimské zemi pocházejí často z křesťanské komunity maronitů (některá vinařství ale vlastní i muslimové). Tato odnož křesťanství vznikla původně v západní Sýrii, později její přívrženci přešli do libanonských hor. Různí křesťané tvoří v Libanonu asi 40% obyvatelstva. Největší podíl křesťanů v populaci je právě v horách a ve vínorodém údolí Biká. Dnešní obnovené mírové soužití Libanonců všech vyznání, podpořené odchodem syrských vojsk z údolí, opět pěstování a výrobě vína k radosti všech jeho milovníků přeje.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
-19%
Chateau Musar Hochar red 2017 Lebanon Bekaa valley  0.75 l

Chateau Musar Hochar red 2017 Lebanon Bekaa valley 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cinsault, Cabernet Sauvignon, Grenache a Ca...

495,04 Kč
599,00 Kč s DPH
 
  
-18%
Chateau Musar Jeune red 2019 Lebanon Bekaa valley  0.75 l

Chateau Musar Jeune red 2019 Lebanon Bekaa valley 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cinsault, Syrah a Cabernet Sauvignon vypěsto...

371,07 Kč
448,99 Kč s DPH
 
  
Chateau Musar Jeune rosé 2019 Lebanon Bekaa valley  0.75 l

Chateau Musar Jeune rosé 2019 Lebanon Bekaa valley 0.75 l

Růžové tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cinsault Rhône vypěstovaných na vinicích liban...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
-14%
Chateau Musar Jeune white 2019 Lebanon Bekaa valley  0.75 l

Chateau Musar Jeune white 2019 Lebanon Bekaa valley 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Viognier, Vermentino a Chardonnay vypěstovaných...

387,60 Kč
469,00 Kč s DPH
 
  
-30%
Chateau Musar red 2014 Lebanon Bekaa valley  0.75 l

Chateau Musar red 2014 Lebanon Bekaa valley 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Cabernetu Sauvignon, Carignan a Cinsault vyp...

742,98 Kč
899,01 Kč s DPH
 
  
Chateau Musar white 2012 Lebanon Bekaa valley  0.75 l

Chateau Musar white 2012 Lebanon Bekaa valley 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Obeideh a Merwah vypěstovaných na vinicích liban...

907,44 Kč
1 098,00 Kč s DPH
 
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru