Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Austrálie

První australský vinohrad byl vysazen v roce 1788 na farmě Cove v Novém Jižním Walesu.

Vinařství se rozvíjelo jen pomalu a bylo zaměřeno pouze na potřeby zemí britského společenství. Vinice byly vysázeny v různých částech země, na východním pobřeží v Hunter Valley, na jihu pak v Adelaide a Southern Vale.Vína se prodávala ve Velké Britanii pod označením Australian Bourgogne.

R

Po první světové válce, kdy bylo demobilizováno tisíce vojáků, podporovala vláda zakládaní vinic a výrobu vína. Vinaři se zaměřovali na výrobu laciných nasládlých vín a na výrobu dolihovaných vín typu portského a sherry. Vína byla určena především pro místní obyvatele řecké a italské národnosti a na export. Postupně docházelo k velké nadprodukci a navíc i ke změně návyků na pití vína jak v zemích Commonwealthu, tak v samotné Austrálii. Začalo se pít stále méně nasládlých a sladkých vín a zákazníci žádali vína suchá. Teprve potom začali Australané s výrobou jemných, suchých a svěžích vín. Místní vinařský průmysl je velmi dynamický, kreativní a sebekritický. Rychlé tempo změn a inovací ve vinohradnictví i vinařské technologii je obdivuhodné a probíhá i v podnicích, které mají staletou tradici. Udivující počet vinic patří stále rodinám, které je vysadily před více než sto lety. Mají velkou tradici a i když špičková vína tvoří jen malý podíl z obratu (u středních a velkých firem je vysoký podíl výroby stolních vín plněných do obalů tetrapackového typu), je z čeho vybírat. Malé firmy se také prudce rozvíjejí pod tlakem konkurence a přispívají do skupiny kvalitních vín.

Stále se zvyšuje výsadba nových vinic na nových pozemcích nebo se obnovují vinice v tradičních polohách. Jihovýchodní Austrálie od Adelaidy až po Sydney začíná vypadat jako jedna velká vinařská oblast. To samé lze očekávat na jihozápadě.Co se týče odrůd, základ tvoří světoznámé francouzské odrůdy. Jedinou původní odrůdou je  Tarrango, které dává lehká a svěží vína. Australskou zvláštností je cuvé GSM, jenž se skládá z Grenache, Syrahu a Mourvédru.V Austrálii jsou vinice ve všech pěti státech, ale většina se jich nachází na půlkruhovitém pásu, který se táhne ze Sydney v novém Jižním Walesu až po Adelaide v Jižní Austrálii.

1. Nový jižní Wales - velká vinařská oblast, která byla v polovině minulého století nejvýznačnější oblastí Austrálie. Nyní její význam poněkud upadá, ale stále se zde produkují velká množství kvalitního vína. Oblast leží na jih od Canberry a sahá až na sever od Sydney a Newcastlu. Dříve se v této oblasti pěstoval z modrých odrůd jen Shiraz (Syrah), který dával silná, tělnatá vína se specifickou „vůní zpoceného sedla“. Toto specifikum má zdejší Shiraz i nadále i když původní silná vůně se značně zjemnila. Z bílých odrůd je zde nejčastější Sémillon, který se zde nazývá Hunter Riesling a dává bohatá, kulatá, medová vína, často s dubovou příchutí.

2. Tasmánie – je to ostrov ležící jižně od Nového Jižního Walesu. Podmínky jsou zde spíše drsnější, ale daří se zde aromatickým odrůdám. Od roku 1986 je název vína Tasmania uznán apelačním zákonem, tudíž se nesmí objevit na jiných vínech, než z tohoto ostrova.

3. Viktorie – Stát Viktorie leží na jihovýchodě Austrálie a má správní centrum Melbourne. Réva se zde začala pěstovat v polovině 19. století, kdy skupina švýcarských přistěhovalců položila základy zdejšího vinařského průmyslu. Vzhled k velké rozloze státu se místní klimatické podmínky značně liší.

4. Jižní Austrálie – je nejdůležitější vinařská oblast v zemi. Zaujímá 60% veškeré produkce. Nejvýznamnější je město Adelaide, kde se s pěstováním révy začínalo a také odtud pochází nejlepší a nejdražší víno celé Austrálie – Grange Hermitage.

 • Barossa Valley je hlavním vinařským regionem a také atraktivní turistickou destinací Austrálie. Nachází se zhruba 60 km severovýchodně od města Adelaide. V regionu Barossa se nachází více než 13 000 ha vinic a 775 pěstitelů révy. Většina vinohradů je osazena odrůdou Shiraz, pocházející z francie, kde se jmenuje Syrah. Barossa Valley je novým domovem Shirazu, který se zde stal symbolem a vyjádřením podstaty vinařství jižní Austrálie. Shiraz se zde zpracovává do vín dvou různých stylů: První je robustní a koncentrovaný, z nízkovýnosových keřů pěstovaných se slabou závlahou, velmi vyzrály s vysokým podílem třísla a intenzivně barikovaný (Lehmann Stonewell Shiraz). Druhým je elegantnější, středně tělnatý, méně vyzrálý s kratším obdobím v dubových sudech, s florálními tóny (Lehmann Eight Songs Shiraz). Z dalších odrůd se zde nejvíce výrabějí vína z Grenache, skvělé teplejší Cabernet Sauvignon, Mataro a světově oceňované Rieslingy a Semillony.
 • McLaren Vale je druhým nejznámějším vinařským regionem Jižní Austrálie. Od města Adelaide je vzdáleno 35km na jih a nachází se zde 88 výrobců vína. Většina z nich jsou malá rodinná vinařství. Region se vyznačuje idilickým středomořským klimatem a blízkostí pobřeží ocánu. Čtyři roční období jsou zde jasně odlišná, léto je zde teplé a suché a trvá od prosince do března až dubna. Dny jsou teplé a dlouhé a noci krátké a chladné. Mráz a období absolutního sucha se zde nevyskytují díky blízkosti moře. I v McLaren Vale je nejpěstovanější červenou odrůdou Shiraz, který zabírá přes 50% vinic a jsou pro něj zde ideální podmínky. Shiraz z McLaren Vale je intenzivně zbarvený, elegantní a má vynikající archivační potenciál. Z Dalších odrůd jsou zde pěstovány Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Grenache. Zejména Cabernet Sauvignon a Chardonnay zde dávají vína tradičního světově uznávaného stylu díky chladnějšímu vlivu oceánu oproti horkému kontinentálnímu podněbí Barossy.
 • Limestone Coast se rozléhá v jihovýchodním cípu Jižní Austrálie a zdejší pěstitelé révy s hrdostí odkazují na svou vápenitou půdu. Zbytky pravěkých moří pod slavnými červenými půdami "terra rossa" jsou hlavním znakem regionů, z kterých se tato oblast skládá. Nejznámější oficiálně vymezenou oblastí v Limestone Coast je Coonawarra. Zvláštní půda a středomořské klima této oblasti vzdálené 400Km jižně od města Adelaide zaujali první osadníky již kolem roku 1860. Neexistuje země, která by byla vhodnější pro pěstování ovoce a již v roce 1900 v tomto kraji vznikala neobyčejná vína ze Shirazu. Specialitou regionu býval vždy Shiraz, ale poté, co se dokázalo, že podmínky pro Cabernet Sauvignon jsou zde téměř stejně optimální, nastala zde éra Cabernetu. Dnes podíl této odrůdy tvoří 60%. Charakteristikou oblasti je také to, že je chladnější než ostatní v Austrálii, je dokonce chladnější než Bordeaux.

5. Západní Austrálie,  Queensland – jsou velké oblasti, ale nijak důležité a špičková vína zde musíte velmi pracně hledat.

Cena od - do
Penfolds

Penfolds

Patrně nejslavnější vinařství Austrálie a výrobce jednoho z nejslavnějších vín 20. století - Grange. V roce 1844 se do Austrálie přistěhoval mladý doktor Christopher Rawson. Zanedlouho po svém příjezdu se oženil s Mary Penfold. V oblasti Magill na předměstí Adelaide zřídil svoji první vinici, kterou pojmenoval podle své chaty Grange Winery. Vinice se postupně rozrůstají na 50 hektarů a vína pomalu získávají na oblibě.V roce 1949 byly přivezeny z Francie odrůdy Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Sy...Více informací
Josef Chromý

Josef Chromý

Josef Chromý, jako oblastní hrdina ve vinohradnictví, sice s povděkem kvituje Tasmanii za vše co mu v životě přinesla, ale nezapomíná také na svůj rodný český kraj. Josefova cesta od českého imigranta bez peněz k úspěšnému podnikateli v potravinářství a vinařství byla pro mnohé v Tasmanii inspirací.  „Před více než padesáti lety jsem sem přišel jen s nadějí a ambicemi. Zdejší lidé mě přivítali s otevřenou náručí a s jejich pomocí jsem také byl za zdolání výzev a riskování jak v masném průmyslu, ...Více informací
Ben Glaetzer

Ben Glaetzer

První členové rodiny Glaetzers se usadili v údolí Barossa v roce 1888 po emigraci z Brandenburgu v Německu. Rodina opustila Německo na palubě Nord-Deutscher Lloyd parníku Habsburg a a podstoupils sedm týdnů dlouhou cestu k dosažení svého konečného cíle Port Adelaide. Usadili se v zemi zvané Nuriootpa v Barossa Valley, kde začali svůj nový život v Austrálii. Rodina byli jedny z prvních zaznamenaných viticulturalists v údolí Barossa a Clare Valley. Více než sto let později, patriarcha vinařství Co...Více informací
Peter Lehmann

Peter Lehmann

Vinařství Peter Lehmann bylo založeno v roce 1979. Jeho vinice se nachází v samotném srdci australské vinařské oblasti Barossa, nedaleko od přístavního města Adelaide.  V celé oblasti Barossa působí více než 550 pěstitelů vinné révy. Ti společně ročně vyprodukují v průměru 55 000 tun hroznů sklizených z více než 8 000 hektarů vinic. V rámci Austrálie to představuje přibližně 5 % z celkové národní produkce.  Oblast Barossa a i vinice vinařství Peter Lehmann se dělí na dva regiony:Barossa Valley -...Více informací
Lindemans

Lindemans

S výrobou vína se Dr. Henry Lindeman (původně chirurg anglického námořnictva) poprvé setkal při cestování po Evropě koncem roku 1830. Byl tím natolik fascinován, že se začal plně věnovat studiu pěstování vína.V roce 1840 odjíždí do Austrálie a o tři roky později vysazuje svoji první vinici Cawarra - domorodý překlad znamená „Vedle tekoucí řeky“. Postupně na rozloze 330 ha pěstuje hlavně odrůdy Riesling, Verdelho a Shiraz.Jeho hlavní myšlenkou byla výroba vína pro každodenní konzumaci. V roce 185...Více informací
Rosemount Estate

Rosemount Estate

Jedno z nejznámějších vinařství Austrálie! Medaile, trofeje, prestiž a popularita v posledních čtyřiceti letech je odměnou za energii při inovaci australského vinařství. Přes obrovský vzestup a mezinárodní úspěch zůstává řízení společnosti Rosemount stále v duchu odkazu rodinné tradice.Současní pokračovatelé si kladou vysoko stanovené cíle a potvrzují motto zakladatele Boba Oatley, iniciátora velkého příběhu moderní australské vinařské historie. Bob Oatley, který původně obchodoval s kávou, zalo...Více informací
Grant Burge

Grant Burge

Vinařství Grant Burge se nachází v rozsáhlé vinařské oblasti Barossa Valley přibližně šedesát kilometrů severovýchodně od Adelaide na jihu Austrálie. Víno se zde začalo pěstovat před více než stopadesáti lety. Počátek historie vinařství se datuje do roku 1885, kdy do oblasti přicestoval z Anglie John Burge. V současnosti je nositelem vinařské tradice zástupce páté generace rodiny Grant Burge.Více informací
Heartland

Heartland

Heartland je to místo mezi vinicemi s nejlepším výhledem na stromy dásní. Když jsme se poprvé setkali s Heartlandem před všemi těmito lety, myšlenkou bylo přijmout to nejlepší australské ovoce, které by mohlo nabídnout a vytvořit vína rovnováhy a struktury s jedinečnou australskou identitou. Našli jsme čistý výraz této identity v Langhorne Creek. Od té doby zůstává hlavním zdrojem našeho ovoce. Grant Tilbrook, Scott Collett a Ben Glaetzer tvoří páteř a založení Heartland Wines....Více informací
Hardys

Hardys

" Před 150 lety měl jeden mladý muž vizi o výrobě vín, která budou oceněna na všech trzích po celém světě. Tato vize se stala skutečností. Ten muž se stal legendou. Jeho jméno bylo Thomas Hardy."Thomasu Hardymu bylo pouhých 23 let, když založil svůj vinohrad na břehu řeky Torrens v nově založeném hlavním městě Adelaide tři roky poté, co emigroval z Devonu v Anglii. O dvacet let později se usadil v McLaren Vale a přestavěl starý mlýn na dnešní historický vinohrad. Dnes je značka Hardys ...Více informací
Conte Estate

Conte Estate

Antonio (Tony) Conte se narodil v Itálii, ale v letech 1914 až 1925 žil se svojí rodinou v Americe na „ranči“ v Ossiningu v New Yorku (kde stojí i neslavně proslulá věznice Sing Sing). Do období amerického pobytu spadá také většina jeho školní docházky. Vrátil se pak do Itálie, kde se seznámil s Giuliou (Julií), s níž se později oženil. Rodina Conte – zleva; Nonna Giussepina (babička Josie), Giussepina (Josie), Giulia (Julia), Antonino (Tony), Modestino (Steve), Ida a Rocco. ...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
-58%
BIN 222 Chardonnay 2005 Wyndham Estate   0.75 l

BIN 222 Chardonnay 2005 Wyndham Estate 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Chardonnay vypěstovaných na australských vinicíc...

164,46 Kč
199,00 Kč s DPH
 
  
-44%
Cabernet Sauvignon „ Reserva ” 2003 Australia Barossa valley Jacobs Creek  0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Reserva ” 2003 Australia Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet Sauvignon vypěstovaných na vini...

230,58 Kč
279,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon „ Reserva ” 2006 Australia Barossa valley Jacobs Creek  0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Reserva ” 2006 Australia Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet Sauvignon vypěstovaných na vini...

353,72 Kč
428,00 Kč s DPH
 
  
Chardonnay & Semillion 2011 Australia Barossa valley Jacobs Creek  0.75 l

Chardonnay & Semillion 2011 Australia Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Chardonnay & Semillion vypěstovaných na vinicích...

196,69 Kč
237,99 Kč s DPH
 
  
-29%
Chardonnay 2014 Victoria Deakin Estate by Frank Newman  0.75 l

Chardonnay 2014 Victoria Deakin Estate by Frank Newman 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích austra...

139,67 Kč
169,00 Kč s DPH
 
  
Chardonnay „ Classic ” 2016 Australia Barossa valley Jacobs Creek  0.75 l

Chardonnay „ Classic ” 2016 Australia Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích austra...

188,43 Kč
228,00 Kč s DPH
 
  
-33%
Chardonnay „ Kangaroo country ” 2010 Barossa valley Grant Burge 0.75 l

Chardonnay „ Kangaroo country ” 2010 Barossa valley Grant Burge 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Charonnay vypěstovaných na vinicích austral...

81,82 Kč
99,00 Kč s DPH
 
  
-15%
Chardonnay „ the Astronomer ” 2018 Riverina De Bortoli wines 0.75 l

Chardonnay „ the Astronomer ” 2018 Riverina De Bortoli wines 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Chardonnay vypěstovaných na vinicích australské ...

138,84 Kč
168,00 Kč s DPH
 
  
Grenache „ Clarendon ” 2004 Australia McLaren vale Clarendon Hills  0.75 l

Grenache „ Clarendon ” 2004 Australia McLaren vale Clarendon Hills 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Grenache vypěstovaných na vinicích austr...

1 634,71 Kč
1 978,00 Kč s DPH
 
  
Old Vines GSM 2017 Barossa valley Torbreck 0.75 l

Old Vines GSM 2017 Barossa valley Torbreck 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Grenache (62%), Shiraz (22%) a Mourvedre (16...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Riesling Dry 2005 Australia Barossa valley Jacobs Creek  0.75 l

Riesling Dry 2005 Australia Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích australs...

246,28 Kč
298,00 Kč s DPH
 
  
-32%
Shiraz & Cabernet Sauvignon 2010 Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Shiraz & Cabernet Sauvignon 2010 Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Shitraz a Cabernet Sauvignon vypěstovaných na...

139,67 Kč
169,00 Kč s DPH
 
  
Shiraz & Cabernet Sauvignon 2015 Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Shiraz & Cabernet Sauvignon 2015 Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Shitraz a Cabernet Sauvignon vypěstovaných na...

188,43 Kč
228,00 Kč s DPH
 
  
Shiraz Reserve „ Three Bridges ” 2008 Australia Riverina Westend Estate wines 0.75 l

Shiraz Reserve „ Three Bridges ” 2008 Australia Riverina Westend Estate wines 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Syrah vypěstovaných na vinicích australské vi...

519,01 Kč
628,00 Kč s DPH
 
  
Shiraz rosé „ Classic ” 2013 Australia Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Shiraz rosé „ Classic ” 2013 Australia Barossa valley Jacobs Creek 0.75 l

Růžové tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Shiraz vypěstovaných na vinicích australs...

188,43 Kč
228,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 24.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru