Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Sancerre

Malebné vinohrady na homolovitém kopci nad řekou Loirou dávají vzniknout jednomu z nejlepších světových Sauvignonů.  V historických časech tu však dominoval Pinot Noir, a to až do konce 19. století, kdy vinohrady zdevastovala phylloxéra. Při následném znovuosázení vinic ale dostal podstatně větší prostor Sauvignon blanc, u něhož byl předpoklad, že se mu ve zdejším prostředí bude dokonale dařit.

fhhfrervx Sancerre je zároveň exemplární ilustrací vzájemné vazby vína a terroiru. Místní geologické složení nabývá totiž hned třech zásadních podob – „bílá“, jílovito-vápencová půda na západě, podstatně více kamenitá a křemičitá půda na východě apelace a skalnaté vápencové podloží na vyvýšených svazích. Vinaři se tu v možnostech daných terroirem vyžívají dosytosti a dávají si záležet na výrobě specifických cuvée, která odrážejí vlastnosti konkrétních parcel. Mnohdy je to dokonalý vinařský „studijní materiál“ – stejná odrůda, stejný vinař i stejný způsob zpracování, a přesto víno zcela odlišné v mineralitě, chuti i aromatice.

yrbzazbzc Vedle řady přímočarých, svěžích vín se lze v Sancerre setkat i s prestižními cuvée, která obvykle zrají v dubových sudech, vynikají pestrým aromatickým profilem, rozložitou chutí a pozoruhodným potenciálem k dalšímu zrání. U špičkových vinařů se jedná o skutečně velká vína. Červené víno je sice v menšině, ale přesto nepostrádá zajímavosti. Chuťově je zdejší Pinot jiný než burgundský i než alsaský. V apelaci působí 350 vinařství, 25 négociantů-výrobců a 1 vinařské družstvo.

Apelace: AOC Sancerre
Region: Loire
Podoblast: Centre
Celková rozloha: 2.926 ha, z toho přibližně 1.900 ha bílého
Přibližná produkce: 175.100 hl, z toho cca 140.160 hl bílého, 22.480 hl červeného, 12 460 růžového 
Vyráběná vína: bílé, červené, rosé
Pěstované odrůdy: Sauvignon, Pinot Noir
Datum vzniku: 1936 (bílé), 1959 (červené a rosé)
Oblíbené kombinace s jídlem: 
bílé- říční i mořské ryby, mořské plody, uzeniny, místní sýr Crottin de Chavignol   
červené – bažant, králík

kompletní nabídku vín oblasti Sancerre naleznete zde ...

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Sancerre 12+1 lahev za jedinou korunu

Sancerre 12+1 lahev za jedinou korunu

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůd vypěstovaných na francouzských vinicích vinařs...

0,83 Kč
1,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru