Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Vinařský dvůr Němčičky-Stávek

Rodinné vinařství sídlící v Němčičkách na č.p. 176, v prostorách VINAŘSKÉHO DVORA, statku postaveného pradědečkem Františkem Kopřivou v roce 1929. V roce 2013 se vinařství přejmenovává z názvu VINAŘSKÝ DVŮR na VÍNO J. STÁVEK

Výsledek obrázku pro Vinařský dvůr Němčičky-StávekIng. Jan Stávek, Ph.D.

Vzhledem k tomu, že byla pro Jana práce ve vinici a ve sklepě za mlada příliš všední, nevydal se po absolvování Gymnázia v Hustopečích hned na studium Vinařství. Prvně graduoval na Přírodovědedcké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci z oboru Ekochemie. Studium výroby vína zahájil až po několika sklizních samostatného vinaření. Zájem o technologie vína byl natolik hluboký, že po získání červeného inženýrského diplomu získal po sepsání dizertační práce také doktorský titul. Během studia vyjížděl na četné vinařské stáže do zahraničí (Německo, Rakousko, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Madeira, Kypr, Moldávie, Brazílie, Austrálie).

Své získané teoretické znalosti a praktické poznatky nyní sdílí se studenty jako lektor na Vinařské akademii ve Valticích, Národním vinařském centru a také České zemědělské univerzitě v Praze. Je autor několika knih o víně (Portské a ostatní fortifikovaná vína, Degustační příručka, Rosé aj.). Je držitelem senzorických zkoušek (zasedá na mezinárodních soutěžích za ČR) a soudním znalcem. Mluví česky a anglicky, rozumí slovensky a německy.

Je externím enologem v několika moravských vinařstvích, ale především udává směr a styl rodinnému vinařství VÍNO J. STÁVEK, ve kterém se BAVÍ VÍNEM.

Vinice

Výsledek obrázku pro Vinařský dvůr Němčičky-StávekBočky

Nejlepší viniční trať v Němčičkách, jakýsi „němčičský šobes“, byla vysazena pod lesem a navazuje na několik biocenter místního významu a přírodní rezervaci Jesličky s pestrou faunou a flórou. Původní název této trati byl Špigle-Bočky. Špigle-Spiegel, německy zrcadlo dokazovalo to, že dříve se pod tratí nacházel rybník, ve kterém se vinice odrážely jako v zrcadle. Bočky jsou boční částí tohoto území.

Novosad

Trať, která navazuje na stavení VINAŘSKÉHO DVORA. Dřívější název této trati byl „Novosady nad Preshúzy“, název je částečně opět převzat z německého jazyka. Preshúz – presúz – preshaus nebo-li lisovna značí, že na ulici (ulice Za humny), která se pod touto tratí nachází, byly dříve vybudovány pouze sklepní stavby s nadzemními lisovnami. Z původních sklepů se některé zachovaly dodnes, najdete zde i Hulatův sklep, nejstarší němčičský sklep.

Růžený

Jedná se o velmi starou viniční trať. Nad ní, na největrnějším místě Němčiček byla na místě bývalého větrného mlýna postavena kaplička Sv. Antonínka, neboli „kaplička U větřáka“. Kaplička U větřáka je také dominantou obce, je od ní výborný výhled do širokého okolí a prostor kolem ní je báječným místem pro piknik a degustace přímo ve vinici.

oficiální stránky vinařství ...

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru