Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Burgenland

Vína s přívlastkem známe z mnoha vinařských oblastí, nicméně vína ze spolkové země Burgenlandsko mají něco, co nikde jinde nenajdete: jsou originální terroirem, kde vznikala, strukturou vinařství i způsoby výroby a také i historickými vlivy regionů Burgenlandska.

BURGENLAND (13 840 ha)
Burgenland je nejvýchodnější spolkovou zemí Rakouska. Má dlouhou hranici s Maďarskem a najdeme zde slavné Neziderské jezero (Neusiedlersee).
Jakostní vína s označením původu Burgenland zahrnují širokou škálu druhů - od skvělých bílých a plných červených vín po celou řadu ušlechtilých sledkých vín. Ve čtyřech podoblastech Burgenlandu najdeme vína místně typická.

Neusiedlersee
V oblasti na východním břehu rozlehlého, mělkého Neziderského jezera se nachází jeden z nejlepších terroirů na světě pro sladká vína jako výběry z bobulí (Beerenauslese/BA) a výběry z cibéb (Trockenbeerenauslese/TBA). Navíc tato oblast s více než 7 649 hektary vinic dává červená vína, která patří mezi nejlepší v Rakousku, především z odrůdy Zweigeltrebe.

Leithaberg DAC / Neusiedlersee-Hügelland 
Na západním břehu Neziderského jezera se rozkládá 3 576 hektarů vinic. Z křídových půd oblasti Leithaberg DAC pocházejí skvělá bílá vína, ale i Frankovka tu dává krásná vína, vyjadřující terrior, jako je například červený Leithaberg DAC. Po staletí je symbolem oblasti sladký Ruster Ausbruch.

Mittelburgenland DAC
Na 2 117 hektarech vinic oblasti Mittelburgenland je hlavní odrůdou Frankovka. Vína s označením Mittelburgenland DAC odrážejí typičnost této odrůdy s aromaty tmavého bobulového ovoce a tóny, které Frankovka získává z vápencového podloží.

Eisenberg DAC / Jižní Burgenland (Südburgenland)
Nejmenší vinařská oblast Burgenlandu má co nabídnout. Pět set hektarů jejích vinic dává vynikající vína, odrážející terroir. Především ušlechtilá Frankovka Eisenberg DAC s jedinečnou strukturou je krásně svěží a má zvláštní minerální chuť.

cc

Vinařství nabývá v Burgenlandsku - hospodářsky i kulturně - stále většího významu. Skvělá vína odrážejí zvláštnosti panenského klimatu a půdy ve velké míře. Ať už jde o bílá vína zdůrazňující ovoce, výrazná červená vína a nesrovnatelná přívlastková vína - všechno to jsou přesvědčiví poslové burgenlandského vinařství. Specifické mikroklima kolem neziderského jezera, kombinováno s mnoha hodinami slunečního svitu v Burgenlandsku nabízí ideální podmínky pro vznik ušlechtilé plísně „botrytis cinerea", která je potřeba pro výrobu většiny sladkých vín.

Mnohotvárnost ušlechtilých sladkých vín v sobě obsahuje množství rozdílných stylů, výrobních technik a chuťových směrů.

Pozdní sběr & výběr - jsou charakterizována jako aromatická, ovocná vína s elegantní texturou a svádivou hrou ovocné kyselinky. Nejlepší zástupci této kategorie přesvědčí s jasným ovocným aroma a perfektní vyvážeností v ústech a senzačním poměrem cena-výkon.

Výběr z bobulí, Ausbruch & výběr ze suchých bobulí - je možné charakterizovat koncentrací hroznů s botrytis. U těchto kvalit nacházíme kromě nuancí sušeného ovoce také kouřové medové dojmy jako znak existence ušlechtilé plísně botrytis cinerea. Vyšší obsah alkoholu a svádivá ovocna struktura platí za „typické" pro „Ruster Ausbruch". Nejvyšší koncentraci najdeme u výběrů ze suchých bobulí. Hluboké aroma ovoce, med a zbytková sladkost jsou vyvážené s jemnou hrou kyselinky.

Slámové & rákosové víno - je získáváno z bobulí (bílých i červených odrůd), které schly nejméně 3 měsíce na rohožích ze slámy či rákosu. Díky přirozené koncentraci se tato vína spíše blíží výběru z bobulí a přesvědčí zralým ovocem a velkolepou vyvážeností ovoce.

Ledové víno - potřebuje při své výrobě mnoho trpělivosti vinařů a ochotu postoupit riziko. Po několika dnech mrazů musejí být hrozny sklizeny pod teplotou minus 7°C. Ve zmrzlém stavu jsou pak vylisovány a získaný mošt pak je brilantní hrou ovoce, kyselinky a sladkosti.

Přívlastková vína z Burgeniandska jsou skvělým doprovodem k jídlům. Od ovocných dezertů, přes různé variace sýrů až po asijskou kuchyni jsou tato vína také v harmonické souhře i s kuchyní rakouskou. Jsou dlouho skladovatelná, což z nich vytváří malé drahokamy a jsou velmi hodnotnými a jedinečnými dárky.

Vína spolkové země Burgenlandsko, to jsou tři vinařské regiony - Mittelburgenland, Neusiedlersee a Neusiedlersee-Húgelland

Pokusme se shrnout ta nejdůležitější místa, kde skvělá vína mají svůj domov. Naše okružní cesta začne v regionu Seewinkel, kde se nachází Národní park Neusied-lersee/Neziderské jezero. Trojúhelník Podersdorf - Illmitz - Apetlon leží v nadmořské výšce kolem 120 až 140 m a najdeme tu bezpočet jezírek a kolem nich špičkové vinohrady. Z tohoto důvodu je na mnoha vínech botrytis. Vyrábějí se zde pozdní sběry, výběry až po výběry z bobulí a v té největší koncentraci také výběry ze suchých bobulí. Právě v pozdním létě jsou ty nejideálnější podmínky k výrobě těchto specialit. Podél Parndorfer Plaťte (Neusiedl, Weiden, Gols, Monchhof a Halbturn) se táhnou vinohrady na jemných svazích s kamenitou, písčitou půdou, s vysokým obsahem vápníku.

Jsou to ideální podmínky pro plnou zralost hroznů, především červená vína odrůd Zweigeltrebe a Svatovavřinecké a cuvée. Pohoří Leitha-berg znamená zónu od Jois, Winden, Breitenbrunn, Purbach, Donnerskirchen, Schútzen, Eisenstadt, Groíšhoflein, Oggau a Růst. Strmé svahy i svým nerostným složením připomínají Burgundsko, vysoký podíl vápníku a vyšší polohy jsou tu spíše vhodné pro pěstování bílých vín. Vyrábí se tu Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Rulandské bílé a Neuburské, které jsou buď ve variantě zdůrazňující klasické ovoce, případně zraje v sudech barrique. V Růstu je známá tradice tzv. Ruster Ausbruch. Podél svahů s vinicemi Pottelsdorfu najdeme tradici Frankovky již kníže Bismarck dokázal ocenit vysokou kvalitu tohoto vína. Region Mittelburgenland se označuje jako kraj Frankovky. Na jílovitých půdách dominuje tato tradiční odrůda buď ve své čisté podobě, nebo jako cuvée. Mezi vinařskými centry Horischon, Neckenmarkt, Deutschkreutz a Lutzmannsburg lze rozeznat jemné nuance, region je znám jak svým klasickým stylem výstavby vín, který staví na charakteru ovoce a aroma tmavých bobulí nebo jako „Reservě", styl výstavby v sudech barrique. Region Siidburgenland se prezentuje jako idyla vína. Vinařství jsou malá, vše podtrhuje kolem 250 tzv. Buschenschanků, romantické ochutnávání vína přímo ve vinohradech.

Cena od - do
Kracher

Kracher

Alois Kracher (1959–2007): VizionářPo celém světě byl známý jednoduše jako „Luis“ Znal ho téměř celý svět. Kdekoliv byli lidé milující skvělá vína, alespoň jeden z nich mohl mluvit o Aloisi Kracherovi a jeho energii, oddanosti a nekonečnému proudu nápadů, které patřily tomuto nejznámějšímu vinaři Rakouska. Luis přišel do oboru relativně pozdě. Vystudoval chemii a v době, kdy se rozhodl vstoupit do otcova vinařství v roce 1989, mu bylo už 30 let. Pro rakouské víno bylo toto období velmi obtížné(j...Více informací
Gernot Heinrich

Gernot Heinrich

Dva regiony. Tři styly. To shrnuje naši práci.Pannobile - v jehož středu se nachází Gols - ztělesňuje vína z konkrétních vinic plná zralosti a vřelosti. Leithaberg představuje mineralitu a jemnost. To nejlepší ze všech světů přichází společně v čisté klasice.PANNOBILENení to jen víno z domácí odrůdy, ale také přesně definovaná a ohraničená oblast na východní straně Neziderského jezera (Neusiedlersee). Jeho srdcem je Wagram, svahovitá oblast vystavená slunečním paprskům, kde se nachází nejlepší p...Více informací
Leo Hillinger

Leo Hillinger

Založeno: 1990Sídlo: Jois, BurgenlandVinice: 52 ha + 59 ha (nakupuje)Produkce:  850 000 lahvíRodina Hillingerů pěstovala víno po generace v městečku Jois v Burgenlandu. Velká revoluce přišla v roce 1990, kdy se do čela vinařství postavil Leo Hillinger, který z malého a podprůměrného rodinného vinařství vytvořil světoznámou značku. Leo během svého mládí procestoval vinařské oblasti po celé Evropě a navštívil také JAR i Kalifornii. Ihned po nástupu do čela vinařství začal strukturální reformy s cí...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Bela Rex 2018 Burgenland DAc Gesellman 0.75 l

Bela Rex 2018 Burgenland DAc Gesellman 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 50% Cabernet Sauvignon a 50% Merlot vypěstova...

1 155,37 Kč
1 398,00 Kč s DPH
 
  
Blaufrankisch vom Lehm 2021 Burgenland DAc Gesellman 0.75 l

Blaufrankisch vom Lehm 2021 Burgenland DAc Gesellman 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 60% Blaufränkisch, 30% Zweigelt a 10% St. La...

353,72 Kč
428,00 Kč s DPH
 
  
Blaufrankish „ Joschuari ” 2021 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Blaufrankish „ Joschuari ” 2021 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Hrozny Blaufrankish jsou ručně sklízeny a odstopkovány. Fermentace probíhá v použitých 500 a 1200 li...

1 857,85 Kč
2 248,00 Kč s DPH
 
  
-31%
Cuvée Opus Eximium no.30 2017 Burgenland DAc Gesellman 0.75 l

Cuvée Opus Eximium no.30 2017 Burgenland DAc Gesellman 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Frankovka vypěstovaných na vinicích rako...

552,89 Kč
669,00 Kč s DPH
 
  
Cuvée rosé Maskerade 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 1.00 l

Cuvée rosé Maskerade 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 1.00 l

Toto krásné růžové je vytvořeno ze společné výsadby Blaufrankisch a Zweigelt. Hrozny jsou částečně o...

1 130,58 Kč
1 368,00 Kč s DPH
 
  
Cuvée rosé Winifred 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Cuvée rosé Winifred 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Winifred je odvážné, energické růžové víno vyrobené z Blaufrankisch a Zweigelt vysazených na hladov...

1 097,52 Kč
1 328,00 Kč s DPH
 
  
Cuvée rot Atanasius 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Cuvée rot Atanasius 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Biodynamické rakouské víno z Gut Oggau, vyrobené za použití Blaufrankisch a Zweigelt. Atanasius se ...

1 097,52 Kč
1 328,00 Kč s DPH
 
  
Cuvée weiss Theodora 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Cuvée weiss Theodora 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Tento šťavnatý a aromatický bílý („Weiss“) z Gut Oggau je vyroben ze směsi biodynamicky pěstovaného ...

1 097,52 Kč
1 328,00 Kč s DPH
 
  
Cuvée weiss Timotheus 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Cuvée weiss Timotheus 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Timotheus je krásnou kombinací některých z vyspělejších vinic Gut Oggau, 40 let starých vinic Grüne...

1 568,60 Kč
1 898,01 Kč s DPH
 
  
Gemischter Satz rosé „ Cecilia ” 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Gemischter Satz rosé „ Cecilia ” 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Cecilia pochází z 1, 4ha pozemku osázeného v Gemischter Satz (červené a bílé odrůdy révy vinné), kt...

1 568,60 Kč
1 898,01 Kč s DPH
 
  
Gewurztraminer „ Emmeram ” 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Gewurztraminer „ Emmeram ” 2022 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Emmeram je 100% Gewürztraminer a nabízí exotickou, intenzivní a mnohostrannou vůni, po níž následu...

1 568,60 Kč
1 898,01 Kč s DPH
 
  
Haideboden 2018 Burgenland Umathum 0.75 l

Haideboden 2018 Burgenland Umathum 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Zweigelt 60%, Blaufränkisch 30% a Cabernet S...

634,71 Kč
768,00 Kč s DPH
 
  
Merlot „ Josephine ” 2021 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Merlot „ Josephine ” 2021 Burgenland BIO-Demeter Gut Oggau 0.75 l

Přírodní tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Merlot vypěstovaných na vinicích rakous...

1 568,60 Kč
1 898,01 Kč s DPH
 
  
Zweigelt 2017 Burgenland Umathum 0.75 l

Zweigelt 2017 Burgenland Umathum 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Zweigeltrebe vypěstovaných na vinicích r...

634,71 Kč
768,00 Kč s DPH
 
  
-16%
Zweigelt 2020 Neusiedlersee DAC Hannes Reeh 0.75 l

Zweigelt 2020 Neusiedlersee DAC Hannes Reeh 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Zweigeltrebe vypěstovaných na vinicích r...

205,79 Kč
249,01 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru