Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Ruské republiky

xxxUž v roce 1474 ruský car Ioann III založil první monopol na výrobu a prodej chlebového vína – tak se tehdy nazývala vodka. V roce 1533 car Ivan Hrozný otevírá v Moskvě první „carský výčep“.

Koncem šestnáctého století byla produkce ruské vodky již tak vysoká, že umožňovala rozsáhlý export do Skandinávie, aniž by se musel domácí trh nějak omezovat. Vysoké zisky výrobců a kupců vedly brzy k zakládání státních krčem, z jejichž provozu měla státní pokladna vydatné zdroje příjmů. V roce 1681 vyhlásil panovník dokonce státní monopol na veškerou výrobu vodky.

      Car Petr I (Veliký) za účelem získání prostředků na vedení „severní války“ zavedl první zdanění vodky a získal tak značné prostředky. Následně zavedl svobodné lihovarnictví se spotřební daní (systémem zdaněných licencí). Následně zavádí svobodné lihovarnictví se spotřební daní. XVIII. století je právem považováno za „zlaté období“ v dějinách ruské vodky. Carevna Kateřina Veliká postavila výrobu vodky na dvojí základ. Na jedné straně nechala zřídit nové státní palírny určené především pro městské obyvatelstvo, na druhé straně udělovala venkovské šlechtě podle polského příkladu privilegium pálit vodku pro vlastní potřebu. Velkostatkáři tak byli přímo zainteresováni na vlastnostech nápoje, který také sami konzumovali, a kvalita produkce výrazně vzrostla. Tehdy se také objevily aromatizované druhy vodky vyráběné vkládáním plodů ovoce, jalovcových bobulí nebo máty do alkoholu. Po několika dnech vstřebal nápoj aroma a získal novou kvalitu. Vodka se postupně stala součástí rodinných i veřejných oslav a tuto roli si mnohde podržela dodnes. Na Rusi také pili vodku „na ruský způsob“ po kalíšcích s obsahem 150 gramů - a naráz (na ex). Deset kalíšků se rovnalo stopě. V XVIII. století byla stopa nahrazena štofem (1,23 litru). Od půlštofu vznikl současný klasický půllitr. Pití vodky se tehdy také stalo na carském dvoře také jedním z užívaných trestů.

wwwProvinilec musel před shromážděnou dvorskou společností vypít najednou velkou nádobu vodky (asi jeden litr). V některých případech skončilo takové představení i smrtí postiženého. Dějiny vodky jsou neoddělitelně spojeny s dějinami Ruska. Ne náhodně bylo na konci roku 2006 otevřeno v Moskvě Muzeum ruské vodky. Jak řekl primátor (bývalý) Moskvy Lužkov „Ruská vodka – to je nejenom znamenitý alkoholický nápoj. Ale i část velikých ruských dějin, kterou je nutné studovat“. V dnešní době existuje již více takových unikátních muzeí, první však vzniklo v Petrohradě. V tomto muzeu vodky naleznete nespočet velice zajímavých exponátů (například březová, koprovou, pistáciovou nebo dokonce křenovou vodku). Dozvíte se zde i něco více z historie výroby, pití a také i likvidace tohoto nápoje.

Proč je pouze vodka původem z Ruska považována za skutečnou vodku?

Stručně řečeno, vodka je vlastně silný alkoholický nápoj, získávaný procesem zpracování aktivním uhlím roztoku vody a lihu (obsah lihu od 40 do 56%) s následnou filtrací. Vodka se rozlišuje na základě použitých surovin při výrobě, technologie destilace a fermentace. Ideální vodka nemá mít barvu, chuť a vůni.

V průběhu 500 let technologie výroby vodky nestála na místě. Měnila se a zdokonalovala. Ale podstata vodky a její odlišnost od ostatních silných lihovin (džin, whisky, šnaps) zůstává beze změny. Odlišnost je podstatná a důležitá.

 • vodka se vyrábí ne z ječmene ale ze žita a pšenice. V průběhu posledních 100 let, zejména v průběhu třicátých let 20.století mnohem větší roli v používaných surovinách začala sehrávat pšenice. V některých obdobích válek a bídy se vyráběla vodka i z brambor.Obilniny, zejména zrna žita mají však před použitím brambor ohromné přednosti – o tom se svého času zmínil i F.Engels. Ruská žitná vodka nevyvolává poopilecké stavy a agresivní nálady tak jak je to známo po užívání vodky bramborové a zejména řepné (mimořádně škodlivá je domácí výroba lihovin z „čistého“ řepného cukru).
 • druhou velmi důležitou surovinou pro výrobu vodky je voda, přesněji – měkká voda s hodnotou nejméně 4. Před smícháním s lihem je voda mnohokrát čištěna odstáním, pískovou filtrací, nasycením čistým kyslíkem. Nikdy však nesmí být převařena nebo destilována, tak jak to většinou dělají při výrobě různých pseudovodek v zahraničí (USA, Finsko, Itálie, Německo aj.). V tom je důležitá a tradiční převaha ruské vodky, kterou se podařilo udržet do dnešních dnů. Tato vodka vládne zvláštní měkkostí náležející živé vodě s vlastní duší a nehledíce na nepřítomnost jakékoliv vůně nebo příchutě není nechutná jako destilovaná voda. Přitom stupeň očištění ruské syrové vody je takový, že si uchovává křišťálovou průzračnost a převyšuje v parametrech prosvícení veškerou destilovanou vodu, která je zbavena přirozené jiskry a křišťálové hry odlesků ztracených nebo pobledlých v důsledku destilace.

Zde v těchto dvou zvláštnostech technologie je důležitý tradiční rozdíl a převaha ruské vodky.

Pokud se voda a líh smíchají, jejich celkový objem se zmenšuje působením stlačení směsi (kontrakcí) jak to bylo zaznamenáno již velikým ruským učencem D.I.Mendělejevem. Byl to on kdo vypočítal ideální koncentraci směsi: obilný líh zředěný do váhy přesně do 40º. Při takovém vzájemném vztahu lihu a vody je nápoj nejvíce sourodý. 40º - takovou se stala vodka už více než před sto lety, kdy vynikající ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev našel ideální proporci vody a lihu v tomto nápoji. Tomuto tématu věnoval i svoji doktorantskou práci.

Do historie vodky patří i ty méně slavné události, jako například zákaz prodeje destilátu s obsahem alkoholu nad 20 procent v Rusku. Důvodem tohoto zákazu byly problémy s vysokým počtem alkoholiků a častá opilost lidí na různých pozicích a dokonce i ve vládě. Tento problém v Rusku bohužel přetrval dlouhá léta. Gorbačov se pokusil dostat opilost a obchod s vodkou pod svou kontrolu pomocí zvýšení ceny alkoholu. Bohužel to mělo pouze jeden jediný výsledek a to domácí výrobu a prodej levné a nekvalitní vodky na černém trhu.

Cena od - do
Smirnoff

Smirnoff

Pro mnoho lidí je velké jméno Smirnoff synonymem vodky. Palírna byla založená kolem roku 1860 v Moskvě Pjotrem Arsenievičem Smirnovem - synem negramotných sedláků ( současně byla vytvořena značka této vodky pojmenovaná jednoduše podle zakladatele PA Smirnof ), k její výrobě použil kontinuální destilaci a filtrace přes dřevěné uhlí, aby docílil čistšího, lehčího a přístupnějšího nápoje, než byla ostatní nabídka vodek v Rusku. Výsledky byly neskutečně úspěšné. Postupně si vydobyl pozici uznávaného...Více informací
Stolichnaya

Stolichnaya

Stolichnaya vodka je jednou z nejznámějších a nejprodávanějších ( celosvětově číslo 2 - alespoň se to všude píše.) vodek na světě, přezdívaná také Matka všech vodek. Respektovaný člen autentické rodiny ruských vodek, vyráběný podle tradičních ruských receptur za použití postupů, jejichž původ se datuje zpět do 15. století. Na její výrobu jsou používány jen ty nejlepší přírodní ingredience. Vodka, dovážená přímo z krajiny, kde se zrodila, a kde její kvalitu převěřilo více jako osm století. Spájí ...Více informací
Beluga

Beluga

Vodka je vyráběna v palírně Mariinsk založené roku 1900 v srdci Sibiřské pustiny , podle unikátní starověké receptury.Mistrovské dílo každým coulem. Nejenom sladový alkohol té nejvyšší možné kvality a průzračná artézská voda ze sibiřských pramenů z hloubky více než 300 metrů pod povrchem země, ale také pečlivá ruční práce skutečných mistrů s citem pro každý detail, dělá z této vodky opravdový klenot. Artéské vody, které jsou součástí složení vodky Beluga, procházejí dvojitou filtrací přes křemič...Více informací
Russian Standard

Russian Standard

Vodka Russian Standard je vyráběna na základě výsledků práce slavného ruského vědce D. I. Mendělejeva z roku 1894 ( Ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev (8.2.1834 - 2.2.1907) formuloval periodickou tabulku prvků, která je jedním z nejužitečnějších a nejdůležitějších zevšeobecnění chemie i celé vědyNarodil se v Toboľsku na Sibiři (nyní Tjumeňská oblast) jako čtrnácté a poslední dítě Ivana Pavloviče Mendělejeva, učitele ruské literatury, a Marie Dmitrijevny Kornilevové, která pocházela ze sibi...Více informací
Nemiroff

Nemiroff

V dnešní době je Nemiroff Ukrainian Vodka Company vedoucí společností mezi legálními výrobky lihovin na Ukrajině. Nemiroff je zároveň unikátní značka vyvážející své výrobky do více než 50 zemí světa. A konečně, Nemiroff je mezinárodní značka, která poprvé v historii Mezinárodního klubu milionářů (Velká Británie) byla dva roky po sobě (podle výsledků v letech 2003 a 2004) vyhlášena Mezinárodní nejrychleji rostoucí značkou alkoholu, s mírou růstu 42 % a 45 %.Mezi mužskou populací Ukrajiny a převáž...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
-28%
Blackbirds „ Ginger ” flavored Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Blackbirds „ Ginger ” flavored Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Koncept běloruské značky Blackbirds je založen na myšlence vytvořit dobrou náladu a pozitivní emoce ...

106,61 Kč
129,00 Kč s DPH
 
  
-28%
Blackbirds „ Honey ” flavored Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Blackbirds „ Honey ” flavored Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Koncept běloruské značky Blackbirds je založen na myšlence vytvořit dobrou náladu a pozitivní emoce ...

106,61 Kč
129,00 Kč s DPH
 
  
-16%
Blackbirds „ Soft ” plain Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Blackbirds „ Soft ” plain Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Koncept běloruské značky Blackbirds je založen na myšlence vytvořit dobrou náladu a pozitivní emoce ...

123,14 Kč
149,00 Kč s DPH
 
  
-35%
Eristoff triple distilled premium pure grain Russian vodka 37.5% vol. 0.04 l

Eristoff triple distilled premium pure grain Russian vodka 37.5% vol. 0.04 l

Eristoff vodka pochází z Gruzie.Byla poprvé vytvořena pro Prince Eristoff v 1806. Vyrobena ze 100% o...

36,36 Kč
44,00 Kč s DPH
 
  
-25%
Eristoff triple distilled premium pure grain Russian vodka 37.5% vol. 0.35 l

Eristoff triple distilled premium pure grain Russian vodka 37.5% vol. 0.35 l

Eristoff vodka pochází z Gruzie.Byla poprvé vytvořena pro Prince Eristoff v 1806. Vyrobena ze 100% o...

123,14 Kč
149,00 Kč s DPH
 
  
-32%
Eristoff triple distilled premium pure grain Russian vodka 37.5% vol. 0.70 l

Eristoff triple distilled premium pure grain Russian vodka 37.5% vol. 0.70 l

Eristoff vodka pochází z Gruzie.Byla poprvé vytvořena pro Prince Eristoff v 1806. Vyrobena ze 100% o...

189,26 Kč
229,00 Kč s DPH
 
  
-37%
Flagship premium Russian vodka 40% vol. 1.00 l

Flagship premium Russian vodka 40% vol. 1.00 l

Vodka Flagship získala své jméno po Caru Petru I., který byl zakladatel a první admirál ruského nám...

247,11 Kč
299,00 Kč s DPH
 
  
Green Mark „ Cedar Nut - Zelyonaya Marka Cedrovaja ” premium Russian vodka 40% vol. 1.00 l

Green Mark „ Cedar Nut - Zelyonaya Marka Cedrovaja ” premium Russian vodka 40% vol. 1.00 l

Ve 20. století ruská vláda zavedla přísné regulační a kontrolní režimy týkající se garance kvality v...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Kalashnikov „ Red army ” premium Russian vodka 40% vol. 1.20 l

Kalashnikov „ Red army ” premium Russian vodka 40% vol. 1.20 l

Vodka vytvořená na počest konstruktéra Kalašnikova má výborné chuťové kvality. Veškeré prvky designu...

2 808,26 Kč
3 397,99 Kč s DPH
 
  
Precious Jewel lines Russia premium Russian vodka 40% vol. 0.05 l

Precious Jewel lines Russia premium Russian vodka 40% vol. 0.05 l

Skvěle autentická ruská vodka vyrobena s kombinací pšenice a žita a filtrována přes dřevěné uhlí vyr...

122,31 Kč
148,00 Kč s DPH
 
  
-10%
Precious Jewel lines Russia premium Russian vodka 40% vol. 0.70 l

Precious Jewel lines Russia premium Russian vodka 40% vol. 0.70 l

Skvěle autentická ruská vodka vyrobena s kombinací pšenice a žita a filtrována přes dřevěné uhlí vyr...

817,36 Kč
989,01 Kč s DPH
 
  
-27%
Precious Jewel lines Russia premium Russian vodka 40% vol. 0.70 l

Precious Jewel lines Russia premium Russian vodka 40% vol. 0.70 l

Skvěle autentická ruská vodka vyrobena s kombinací pšenice a žita a filtrována přes dřevěné uhlí vyr...

660,33 Kč
799,00 Kč s DPH
 
  
-25%
Radamir „ Black Swan ” premium Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Radamir „ Black Swan ” premium Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Výraz „černá labuť"" se stal slavným a byl převzat z citace starověkého římského básníka Juvenala „v...

123,14 Kč
149,00 Kč s DPH
 
  
-36%
Radamir „ Crystal ” Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Radamir „ Crystal ” Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

“Křišťálová” vodka dostala své jméno díky touze výrobců získat rafinovanou, křišťálově čistou vodku...

131,40 Kč
158,99 Kč s DPH
 
  
-40%
Radamir „ Free ” premium Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Radamir „ Free ” premium Belarusian vodka Gomel distillery 40% vol. 0.50 l

Ochranná známka “Radamir free” měla za cíl obnovit vzpomínku na historii rodné země, vzbudit pýchu ...

123,14 Kč
149,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 27.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru