Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Emilia Romagna

Na italské poměry je kraj Emilia – Romagna velmi rovinaté území. Díky tomu mají místní vína osobitost a charakter, který je naprosto odlišuje od ostatních italskýchproduktů.L'Emilia-Romagna je oblast tvaru trojúhelníku rozkládající se mezi dvěma moři, Jaderským z východu a Ligurským ze západu. Severní hranici tvoří řeka PO. Sousedí s regiony Ligurií, Marche a na jihu s Toskánskem. Patří k nejnížinatějším vinařským regionům Itálie. 48% tvoří Pádská nížina. Rozkládá se na 22.124 km2 a má 3.920.815 obyvatel.

xxx

Region Emilia-Romagna se jako jeho jméno dělí na dvě odlišné části, které více nebo méně obě spojuje město Bologna. První, Emilia, je nazvaná po římském konzulovi jménem Marco Emilio Lepido, jenž nechal postavit cestu z Rimini do Piacenzy a směrem na západ od Bologni leží její prosperující perly - města Modena, Reggio nell‘Emilia, Parma a Piacenza. na východ leží Romagna, která kdysi patřila Byzantské říši s městy Cesena, Faenza, Forli, Ferrara, Imola, Ravenna a přímořské letovisko Rimini. Bologna je gastronomickým a kulturním centrem regionu Emilia-Romagna a podle toho je přezdívaná Bologna la Grassa (tučná) i Bologna la Dotta (kulturní). Nejznámější víno regionu je Lambrusco, jehož levný základní styl se šroubovacím uzávěrem zaplavil zahraniční trhy. Špičkové exempláře jako jsou Lambrusco di Sorbara nebo Lambrusco Grasparossa jsou opatřena korkem a košíčkem jako vína šampaňská, jsou suchá a velmi dobře se hodí k místním specialitám, jakou je např. parmská šunka nebo boloňské těstoviny.

Nejznámější vína regionu Emilia-Romagna

 • COLLI BOLOGNESI DOC - tato zóna v malebné kopcovité krajině jižně od Bologni byla tradičně pro lehce perlivá vína, nyní se zde produkují i vína tichá. Sub-zóny Colline di Oliveto, Colline di Riosto, Colline Marconiane, Monte San Pietro, Serravalle, Terre di Montebudello a Zola Predosa jsou přesněji definované oblasti spadající do této vinařské zóny, které se vztahují na následujících devět druhů vín: Bianco, Barbera, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Colli Bolognesi Classico Pignoletto, Merlot, Pinot Bianco, Riesling Italico (Ryzlink vlašský) a Sauvignon Blanc.
 • COLLI DI FAENZA DOC - zóna v Romagni v kopích poblíž Faenzy jejíž označení nese pět druhů vín: Bianco, Rosso, Pinot Bianco, Sangiovese a Trebbiano.
 • COLLI D'IMOLA DOC - nedávno označená zóna v kopcovité krajině poblíž Imoly se vztahuje na osm druhů vín: Bianco, Rosso, Barbera, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pignoletto, Sangiovese a Trebbiano.
 • COLLI DI PARMA DOC - pitoreskní pahorkatina v okolí Parmy je známá pro pěstování odrůdy Malvasia. Další dva druhy vín spadající do této zóny jsou Rosso (vyrobené z kupáže odrůd Barbera, Bonarda a Croatina), které je ideálním partnerem pro parmskou šunku zrající v této zóně a noblesní Sauvignon, který zde nachází slibný terroir.
 • COLLI DI RIMINI DOC - nedávno vzniklá zóna pro kopcovitou pobřežní oblast zdvihající se od Jaderského moře, vztahující se na pět druhů vín, které se zpravidla konzumují místně v turistických letoviscích Rimini: Bianco, Rosso a Cabernet Sauvignon.
 • COLLI PIACENTINI DOC - Velkáoblast na úpatí Apenin pro 16 druhů vína: Barbera, Bonarda, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Gutturnio, Malvasia, Monterosso Val d'Arda, Novello, Ortrugo, Pinot Grigio, Pinot Nero, Pinot Spumante, Sauvignon, Trebbiano Val Trebbia, Val Nure a sladké Vin Santo, zejména Vin Santo di Vigoleno.
 • COLLI DI SCANDIANO E DI CANOSSA DOC - nová apelace, která nyní zahrnuje deset druhů vín: Bianco/Bianco Classico, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Lambrusco Grasparossa, Lambrusco Motericco, Malbo Gentile, Malvasia, Marzemino, Pinot a Sauvignon.
 • LAMBRUSCO - tato odrůda se pěstuje v nížinách Emilie, nejvíce v okolí Reggia a Modeny, kde nesou vína Lambrusco označení DOC a musí být přirozeně jemně perlivá - frizzante, pro místní konzumaci jsou suchá, ale na export sladká, i když tato jsou v poslední době na ústupu.
 • LAMBRUSCO DI SORBARA DOC - klasické kvalitní (a suché), jemně perlivé Lambrusco, bledě červené barvy a vůně malin. Je vynikající k pokrmům kuchyně oblasti Emilia bohaté na vepřové maso, které svojí svěžestí a kyselinkou skvěle harmonizuje.
 • LAMBRUSCO GRASPAROSSA DI CASTELVETRO DOC - odrůda Lambrusco Grasparossa se pěstuje v přesněji vyznačené zóně Castelvetro na jih od Modeny, kde dává vynikající suchá, někdy polosuchá, ale vždy jemně perlivá svěží vína rubínovo-fialového roucha.
 • LAMBRUSCO SALAMINO DI SANTA CROCE DOC- víno z odrůdy Lambrusco klónu Salamino, které má svůj původ v okolí Santa Croce jižně od Modeny.
 • ROMAGNA ALBANA DOCG - Albana je odrůda révy vinné již z dob římských a víno z ní vyvolalo rozruch, když mu jako prvnímu bílému vínu bylo v roce 1987 uděleno označení DOCG. Dává vína jak suchá (Secco) tak sladká (Amabile, Dolce, Passito) a šumivá - Romagna Albana Spumante DOC.
 • SANGIOVESE DI ROMAGNA DOC - červená vína v oblasti Romagna, která jsou příbuzná toskánským vínům z této klasické odrůdy (zde v místním dialektu nazývaná Sanzves). Jdou ruku v ruce s vynikajícími těstovinami této oblasti. Také Riserva a Superiore. Ačkoliv produkce dosahuje 12 milionů litrů ročně, zřídka se tato vína dostanou jinam.
 • TREBBIANO DI ROMAGNA DOC - každodenní bílé víno ze stejnojmenné odrůdy, velmi populární v restauracích specializovaných na pokrmy z darů moře, se kterými je skvěle snoubí pro svoji čistotu a neutralitu.
Cena od - do
Chiarli

Chiarli

Chiarli 1860 je nejstarším výrobcem Lambrusca a ostatních vín v oblasti Emilia. Vinařství bylo založeno v roce 1860 panem Cleto Chiarli, v té době majitelem a provozovatelem restaurace „Trattoria delľ Artigliere" v centru města Modena a zároveň zde pro své stálé hosty připravoval své vlastní Lambrusco. Velmi dobrý ohlas a obliba jeho vína mu dodal odvahu a tak se rozhodl začít s výrobou Lambrusca v mnohem větším měřítku. V roce 1860 bylo založeno vinařství nesoucí jeho jméno, tedy Cleto Chi...Více informací
Ceci

Ceci

Společnost založil v roce 1938 známý restauratér pan Otello Ceci. Od té doby je podnik v rodinném držení. Cílem vinařství je produkovat jak tradiční Lambrusca, tak nová zajímavá vína vysoké kvality. Po letech experimentů na vinici vzniklo Lambrusco „Otello“, které mnozí gastronomičtí průvodci označují jako nejlepší italské Lambrusco.oficiální stránky vinařství : www.lambrusco.itVíce informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Colli Piacentini Gutturnio rosso Doc 2016 spontaneamente frizante Massimiliano Croci 0.75 l

Colli Piacentini Gutturnio rosso Doc 2016 spontaneamente frizante Massimiliano Croci 0.75 l

Červené jemně šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy z odrůdy Barbera 60% a Bonarda (croatina) 40%...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Colli Piacentini Monterosso val d´Arda bianco Doc 2015 Massimiliano Croci 0.75l

Colli Piacentini Monterosso val d´Arda bianco Doc 2015 Massimiliano Croci 0.75l

Bílé jemně šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy z odrůdy Malvasia di Candia Aromatica 60%, Treb...

370,25 Kč
448,00 Kč s DPH
 
  
Colli Piacentini Monterosso val d´Arda bianco „ Campedello ” Doc 2017 Massimiliano Croci 0.75 l

Colli Piacentini Monterosso val d´Arda bianco „ Campedello ” Doc 2017 Massimiliano Croci 0.75 l

Bílé jemně šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy z odrůdy 60% Malvasia di Candia Aromatica , 2% ...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Emilia Romagna bianco „ Ortrugo Lubigo ” VdT 2018 pontaneamente frizante Massimiliano Croci 0.75 l

Emilia Romagna bianco „ Ortrugo Lubigo ” VdT 2018 pontaneamente frizante Massimiliano Croci 0.75 l

Bílé jemně šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy z odrůdy 100% Ortrugo vypěstovaných na vinicích ...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Emilia Romagna bianco „ ValTolla ” Igt 2018 Massimiliano Croci 0.75 l

Emilia Romagna bianco „ ValTolla ” Igt 2018 Massimiliano Croci 0.75 l

Bílé jemně šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy z odrůdy 100% Malvasia di Candia Aromatica vypěs...

527,27 Kč
638,00 Kč s DPH
 
  
Lambrusco dell´Emilia rosso Igt 2012 Camillo Donati 0.75 l

Lambrusco dell´Emilia rosso Igt 2012 Camillo Donati 0.75 l

Červené šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Lambrusco Maestri vypěstovaných na vini...

345,45 Kč
417,99 Kč s DPH
 
  
-32%
Lambrusco di Grasparossa di Castelvetro Doc Amabile azienda Manicardi 0.75 l

Lambrusco di Grasparossa di Castelvetro Doc Amabile azienda Manicardi 0.75 l

Červené šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Lambrusco vypěstovaných na italských vinicíc...

205,79 Kč
249,01 Kč s DPH
 
  
Lambrusco Gasparosa di Castelvetro rosso cru Doc Secco azienda Manicardi  0.75l

Lambrusco Gasparosa di Castelvetro rosso cru Doc Secco azienda Manicardi 0.75l

Červené šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Lambrusco vypěstovaných na italských vinicíc...

304,13 Kč
368,00 Kč s DPH
 
  
Malvasia del Emilia secco frizzante Igt 2011 Camillo Donati  0.75 l

Malvasia del Emilia secco frizzante Igt 2011 Camillo Donati 0.75 l

Bílé šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Malvasia vypěstovaných na vinicích italské...

345,45 Kč
417,99 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru