Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Portugalsko

xxPortugalsko se nachází na Pyrenejském poloostrově, v sousedství Španělska. Portugalsko má velmi dlouhou historii v pěstování vína, která se datuje ke Keltům, Féničanům, Řekům a Římanům. Portugalsko produkuje velmi kvalitní červená i bílá vína. Nejznámějším pojmem portugalského vína je dolihované Portské víno. Sever Portugalska má velmi dobré klimatické podmínky, klima je silně ovlivněno Golfským proudem a dostatkem vláhy. Jih Portugalska je pak velmi teplý a suchý. Vinařské oblasti Portugalska můžeme rozdělit na dvě části: severní regiony Douro, Dao a Bairrada a centrální a jižní regiony Alentejo, Ribatejo a Estremadura. Terasovité vinice v Portugalsku nalezneme až ve výškách 2000 metrů nad mořem. Portugasko má 11 vinařských oblastí: Vinho Verde, Ribatejo, Douro, Moscatel de Setúbal, Alentejo, Algarve, Minho, Alto Douro, Dao, Bairrada a Estramadura. Portugalsko má dvě vinařské oblasti chráněné světovým dědictvím UNESCO:  vinařská oblast Douro Valley (Douro Vinhateiro) a vinařská oblast Pico Island (Ilha do Pico Vinhateira). Portugalsko nabízí více než 500 odrůd vinné révy a bezpočet ojedinělých vín. Nejvyhlášenější jsou místní portugalské odrůdy Tinta Roriz, Touriga Nacional, Tinta Baroca, Tinto Cao a Touriga Francesa.

Historie vinařství - první zmínky o portugalském vínu pochází z období kolem roku 600 př. n. l., kdy Féničané do oblasti přivezli podnože odrůd vinné révy. Z tohoto období pochází mnoho původních odrůd. V roce 219 př. n. l. Portugalsko ovládli Římané, kteří přispěli k modernizaci pěstování i výroby vína. Po pádu Římské říše území osídlili Keltové a v 7. století pak Řekové. Toto období znamenalo pro Portugalsko a celý Pyrenejský poloostrov velký rozmach vinohradnictví, vinařská kultura se vyvíjí v celé oblasti. Středověk byl pro Portugalsko především ve znamení křesťanství a výroby mešního vínapro církevní účely. Vinice byly nahrazovány pěstováním obilí a víno se pěstovalo pouze na malých terasách. Významnou roli pro portugalská vína hraje ve 12. století Anglie, kam se portugalská vína vyvážela. V roce 1386 Portugalsko a Anglie uzavírají diplomatickou smlouvu z Windsoru o vzájemné spolupráci a obchodu. Tímto dostala portugalská vína přednost před francouzskými víny. V 15. století nechává portugalský princ Jindřich vysázet původní krétskou odrůdu vinné révy. Roku 1665 anglický král Karel II. dostává monopolní postavení na vývoz vína do Ameriky. Dovážené víno z Portugalska však nemá příliš dobrou pověst a bývá velmi často nekvalitní. Vývozu pomáhá vypuknutí války v roce 1689 mezi Anglií a Francií, kdy je zakázáno pít francouzské víno. Portugalsko roku 1670 vyrábí první dolihované víno - Portské víno, které se brzy stává módní záležitostí celé Anglie. V první polovině 18. století začíná být velká poptávka po Portském víně, což má za následek cenový kolaps a snížení kvality. V roce 1756 je v Portugalsku zaveden systém kontroly původu a regionální klasifikace. Kolem roku 1890 přichází pro vinice celé Evropy známá katastrofa - napadení révokazem, který zahubil až dvě třetiny portugalských vinic. Mnoho vinařů v této době opouští své vinice a levné pozemky vykupují investoři velkých vinařských závodů. Portugalská vína získávají renomé až počátkem 20. století.

hhh

Odrůdy pěstovaných vín - Portugalsko nabízí více než 500 odrůd vinné révy. Nejrozšířenější červené odrůdy vinné révy v Portugalsku jsou Alfrocheiro, Alicante Bouschet, Aragonez, Baga, Castelao, Periquita, Tinta Amarela, Tinta Barroca, Tinta Roriz, Tinto Cao, Touriga Franca, Touriga Nacional, Trincadeira a Vinhao. Z bílých portugalských odrůd jsou nejznámější Alvarinho, Antao Vaz, Arinto, Bical, Cónega, Encruzado, Fernao Pires, Loureiro, Malvasia Fina, Maria Gomes, Moscatel, Pederna, Roupeiro, Síriaa Trajadura.

Nejslavnější portugalské víno - Portské víno je víno dolihované pomocí brandy, s obsahem alkoholu až 20 %. Tuto metodu pravděpodobně objevili Angličané, kdy brandy přidávali do vína jako konzervační prostředek před námořní cestou do Anglie. 

Klasifikace portugalských vín byla zavedena již roku 1756 pro zvýšení kvality portugalských vín.

 • Vína DOC (Denominaçao de Origem Controlada) jsou vína nejvyšší kvality a nejlepších vinařských oblastí.
 • Vína VQPRD (Vinhos de Qualidade Produzidos em Regioes Determinadas) jsou kvalitní vína místní produkce z určitých oblastí, vína mají typické vlastnosti, specifikované jsou odrůdy, půda, podnebí a technika pěstování.
 • Vinho Regional (VR) je název pro regionální zemské víno.
 • Vinho de Mesa je označení pro stolní víno vyrobené v Portugalsku.

ssNejznámějšími vinařskými oblastmi Portugalska jsou Minho, Bairrada, Dao, Estremadura, Ribatejo, Alentejo, Algarve a ostrov Madeira.

 • Minho (Rios do Minho) leží na pobřeží Portugalska mezi městem Porto a španělskými hranicemi. Oblast je známá výrobou jemně perlivého vína Vinho verde s nízkým obsahem alkoholu. Mezi bílé odrůdy patří Alvarinho, Loureiro, Pederna a Trajadura. Z červených odrůd pak především Espadeiro a Azal Tinto. Další pěstované odrůdy v oblasti jsou Arinto, Avesso, Azal Branco, Batoca, Borracal, Brancelho, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Espadeiro, Merlot, Pedral, Rabo de Ovelha, Riesling a Vinhao.
 • Trás-os-Montes v severovýchodním cípu Portugalska je pustá horská oblast a vinice se rozkládají především na horním toku řeky Douro. Vinařská oblast Trás-os-Montes má vinice v různých nadmořských výškách, ze kterých pocházejí velmi rozdílná vína. Oblast je známá výrobou šumivého vína Rosado a plnými víny s vysokým obsahem alkoholu. Region Douro je známá pro výrobu portských vín. Vinařská oblast Trás-os-Montes se dělí na 3 podoblasti: Chaves, Planalto Mirandes a Valpacos.V oblasti se pěstují odrůdy Bastardo, Cabernet Frank, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Donzelinho, Tramín červený, Gouveio, Malvasia Fina, Merlot, Mourisco Tinto, Pinot Noir, Rabo de Ovelha, Sauvignon Blanc, Semillon, Tempranillo, Tinta Amarela, Tinta Barroca, Tinta Cao, Touriga Francesa, Touriga Nacional a Viosinho.
 • Beiras leží mezi severním a středním Portugalskem. Oblast má specifické klima a je známé širokou škálou kvalitních vín. Nejrozšířenějšími červenými odrůdami jsou Baga, Touriga Nacional, Tinta Roriz, Alfrocheiro Preto a Jaen. Z bílých odrůd pak Encruzado, Assario a Bical. Dalšími odrůdami jsou Arinto, Bastardo, Borrado das Moscas, Camarate, Cerceal, Esgana Cao, Fernão Pires, Jaén, Malvasia, Marufo, Monvedro, Periquita, Rabo de Ovelha, Rufete, Tinta Amarela.
 • Bairrada leží v blízkosti Atlantiku, který ovlivňuje místní klima. Oblast začíná na severu v okolí Lafões IRZ končí na východě v okolí Dão a zahrnuje obce Anadia, Cantanhede, Mealhada a Oliveira do Bairro. Oblast je známá především odrůdou Baga, která má vysokou schopnost zrání. Ve vinařské oblasti Bairrada se produkují červená vína plná tříslovin s chutí černého rybízu. V oblasti se vyrábí šumivá vína z odrůd Maria Gomes a Bical. Další pěstované odrůdy jsou Borrado das Moscas, Castelão Frances, Fernão Pires, Rabo de Ovelha a Tinta Pinheira.
 • Ribatejo leží podél řeky Tejo mezi Lisabonem a oblastí Alentejo. Vinice jsou vysázeny v úrodných údolích, které i zásluhou mírného klimatu dávají vysoké výnosy. V oblasti převažuje výroba bílých vín z odrůd Fernão Pires (Fernao Pires) a Arinto. Z červených odrůd je nejznámější Castelao France. Dalšími odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Camarate, Carignan, Chardonnay, Esgana Cao, Džampäl, Malvasia, Merlot, Periquita, Pinot Noir, Rabo de Ovelha, Sauvignon Blanc, Syrah, Tamarez, Tinta Amarela, Tinta Muida, Touriga a Ugni blanc.
 • Estremadura leží v pobřežním pásu Portugalska od Lisabonu na sever až k pobřeží Atlantiku k oblasti Bairrada. Region má jak vhodné klima pro pěstování vína, tak i písčito-jílové půdy. Vinařská oblast zahrnuje podoblasti Alenquer, Arruda, Bucelas, Carcavelos, Colares, Óbidos, Torres Vedras, Encostas d'Aire a Cartaxo. Nejrozšířenějšími červenými odrůdami jsou Camarate, Tinta Miúda, Preto Martinho a Periquita, z bílých odrůd pak Fernao Pires, Vital a Arinto. Další pěstované odrůdy jsou Alfrocherio Preto, Antao Vaz, Arinto, Baga, Bastardo, Borrado das Moscas, Cabernet Sauvignon, Camarate, Chardonnay, Esgana Cao, Fernão Pires, Graciano, Džampäl, Malvasia, Moreto, Periquita, Rabo de Ovelha, Ramisc, Tamarez, Tinta Amarela.
 • Terras do Sado (Península de Setúbal) leží na poloostrově Setúbal jižně od Lisabonu, v rozsáhlé pobřežní oblasti na severozápadě a na západě končící Atlantským oceánem, v sousedství regionu Alentejo. Z červených odrůd je v regionu dominantní Periquita a z bílých odrůd pak Fernao Pires. Vinařská oblast Terras do Sado zahrnuje vinařské podoblasti Palmela a Setúbal. Další pěstované odrůdy jsou Aragonez, Cabernet Sauvignon, Merlot, Moscatel Roxo, Periquita, Tinta Amarela, Touriga, Arinto, Chardonnay, Fernão Pires, Malvasia Fina a Muscat.
 • Alentejo se nachází v jižní polovině Portugalska, je málo obydlená a zaujímá třetinu země. Region je známý i výrobou korku. Oblast zahrnuje vinařské podoblasti Borba, Redondo, Evora, Reguengos, Granja-Amareleja, Vidigueira a Moura. Vína z oblasti Alentejo tvoří až 60 % vín určených pro domácí konzumaci. V posledních letech patří vína z této oblasti k naprosté špičce. Pěstované odrůdy jsou Abundante, Alfrocheiro preto, Alicante Bousche, Antao Vaz, Arinto, Cabernet Sauvignon, Carignan, Chardonnay, Diagalves, Fernão Pires, Manteud, Moreto, Palomino, Periquita, Rabo de Ovelha, Tempranillo a Trincadeira.
 • Algarve je nejjižnější vinařská oblast Portugalska. Oblast má výjimečné klima i půdu, což umožňuje výrobu plných červených vín. Oblast zahrnuje vinařské podoblasti Lagos, Portimao, Lagoa a Tavira. Další odrůdy jsou Arinto, Baga, Castelão Nacional, Fernão Pires, Periquita, Rabo de Ovelha, Tinta Amarela, Trincadeira das Pratas, Ugni Blanc.
 • Vinařská oblast ostrova Madeira má vlhké oceánské klima s tropickými vlivy. Ostrov leží v Atlantickém oceánu, má hornatou a sopečnou půdu. Vinice jsou zakládány především na umělých terasách. Na ostrově se pěstují čtyři hlavní odrůdy: Malvasia, Bual, Verdelho, Sercial a Terrantez. Vzácné odrůdy jako Terrantez, Bastardo a Moscatel na ostrově nalezneme jen výjimečně. Azorské ostrovy zahrnují oblasti Biscoitos, Pico a Graciosa.
Cena od - do
Alentejano

Alentejano

Alentejo je jiho-centrální region Portugalska a zaujímá téměř 1/3 rozlohy od španělských hranic až po Atlantický oceán. , přesněji řečeno, je to oblast ve vnitrozemí, těsně pod Lisabonem. Na východě se dotýká Španělské hranice a na jihu Algarve, místa kde si množství turistů užívají pláží, skvělého jídla a především dostatku slunce a tepla. Pro jeho klima jsou v průběhu roku typické velmi suché podmínky s teplotami dosahujícími až 40 stupňů celsia a mírné zimy. Alentejo je jedno z nejteplejších ...Více informací
Vinho Verde

Vinho Verde

Znalci vína se neshodují v tom, co přesně znamená označení Vinho Verde (Zelené víno), ale obecně přijímaná verze je, že Vinho Verde je nejen označení s ohledem na typ vína, ale také se vztahuje ke konkrétní portugalské oblasti (Minho). Nicméně všichni znalci se shodují v tom, že Vinho Verde je světový unikát.Region Minho je největší vinařská oblast Portugalska a nachází se na severozápadě země. Tato oblast je velmi bohatá na vodní zdroje, jelikož je ohraničená na severu řekou Minho a na západě A...Více informací
Lisabon

Lisabon

Na západ a na sever od hlavního města Portugalska Lisabonu se rozprostírá stejnojmenný vinařskýregion Lisabon.Vinařská oblast jež donedávna pod stála jménem Estremadura. Tento pobřežní pás, táhnoucí se od Lisabonu na sever k oblasti Bairrada, geograficky zahrnuje vedle regionálních vín Lisboa také devět vinařských DOC (Encostas de Aire, Alcobaça, Óbidos, Alenquer, Arruda, Torres Vedras, Bucelas, Carcavelos, Colares) a DOC Lourinha pro aguardente. Nejvíce pěstovanými červenými odrůdami jsou Camar...Více informací
Douro

Douro

Oblast Douro je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Střed oblasti je situován řekou Douro a městem Trás-os-Montes. Region Alto Douro se nachází hned vedle města Porto. Je to velmi kopcovitá oblast obklopená horami. A jsou to právě hory, které dodávají oblasti její jedinečnost. Pohoří Marão a Montemuro slouží jako překážka, která oblast chrání před vlhkými západními větry, které vanou od Atlantiku. Nachází se v hlubokých údolích, chráněními horami. Region se vyznačuje velmi chladným...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Vinho Verde branco „ Lagosta ” Doc Caves Velhas by Enoport 0.75 l

Vinho Verde branco „ Lagosta ” Doc Caves Velhas by Enoport 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené ze směsi hroznů vinné révy Trajadura, Pederna, Loureira a Azal vypěstovan...

114,05 Kč
138,00 Kč s DPH
 
  
Vinho Verde rosé „ Lagosta ” Doc Caves Velhas by Enoport 0.75 l

Vinho Verde rosé „ Lagosta ” Doc Caves Velhas by Enoport 0.75 l

Růžové tiché víno vyrobené ze směsi hroznů vinné révy Espadeiro, Borraçal a Padeiro vypěstovaných n...

114,05 Kč
138,00 Kč s DPH
 
  
Vinho Verde „ Gazela ” Doc Sogrape Vinhos 0.75 l

Vinho Verde „ Gazela ” Doc Sogrape Vinhos 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Loureiro, Trajadura a Arinto vypěstovaných na v...

122,31 Kč
148,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru