Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Chablis

mmmmChablis je nejsevernější oblast burgundského vinařského regionu. Pěstuje se zde převážně odrůda Chardonnay. Kvůli severní poloze jsou vína z Chablis méně ovocná a kyselejší než jiná burgundská vína, avšak mají znalci oceňovanou čistou, suchou a výrazně minerální chuť.

Klíčem k úspěchu zdejších vín je spojení Chardonnay, jedné z nejnoblesnějších vinných odrůd, a unikátního půdního podloží z druhohorního období Kimmeridgian (mladší Jura). Před 240 miliony let došlo z důvodu náhlé klimatické změny k vyhynutí a následné fosilizaci mnoha živočišných druhů – od amonitů až po některé dinosaury. Proto v oblasti Chablis najdeme druhohorní půdní vrstvy, obsahující například zkamenělé zbytky ústřic; tento specifický terroir, ještě zvýrazňující typické vlastnosti Chardonnay hroznů, dává vzniknout jedinečným minerálním podtónům vín Chablis. Jméno Chablis pochází ze dnou keltských slov: “ Cab ” (dům) a “ Leya ” (blízko lesa). Dnes je toto malé městečko s 4000 obyvatel kolébkou jednoho z nejstarších vinařských krajů Francie. Jeho původ sahá do 2 století před Kristem, do doby Galů. Vlastní vesnice vznikla až za doby Římanů, kteří dobyli tento kraj ve třetím století a o kterých je známo, že se nikdy nepřemisťovali bez několika keříků révy ve svých zavazadlech. První písemná zmínka o Chablis je datována do roku 510. A.C. Sigismond, první křesťanský král Burgunska zde vystavěl klášter a v devátém století to byl Charlemange, který postavil kostel Sainte Marie. Později byli mniši nuceni utéci před invazí Vikingů a usadili se poblíž Auxerre. To zabezpečilo úspěch a rozvoj vína Chablis, především pro náboženské účely a bylo také nezbytné pro zachování velkorysé pohostinnosti kláštera. Předtím, než se usadili, vždy prohlédli okolí z hlediska možnosti pěstování vína a když se zastavili v Chablis neudělali chybu. S přístavem Auxerre v blízkosti a s lehce dosažitelnou Paříží. V roce 1118 abé z Pontigny, užíval 36 arpentů (tj. asi 160 akrů) vinic.

kkkkVýhodnost zdejších podmínek pro pěstování bílého vína si dobře uvědomovali cisterciáčtí mniši z opatství Pontigny, kteří zde už tehdy vysadili Chardonnay, místně nazývané Beaunois. V polovině 15. století záznamy dokazují, že sudy naplněné Chablis byly dopravovány do Picerdie, Flander a Anglie. Popularita vína rostla a též popularita vesnice Chablis. V roce 1478 zde byla postavena ve Francii pátá barvotiskárna a počet obyvatel rostl. Náboženské války v roce 1600 plenily vesnici. Chablis byl spálen a vydrancován Hugenoty. Trvalo dvě století, než se podařilo obnovit život a prosperitu vinic. Během krátké doby byly vinice dobyty phylloxerou. Každý vinný keř bylo nutno vytrhnout a vysadit nové odnože. Vinaři v Chablis začali znovu od nuly. Až v roce 1938 "Institut National des Appellations d ' Origine" ( I.N.A.O.) udělil Chablis A.O.C. status a věci se začaly navracet do normálu. Během války produkce znatelně poklesla. Před válkou bylo ročně produkováno okolo 15 000 hektolitrů, ale v roce 1945 pouze 481 hektolitrů. První festival vína se konal v roce 1949, kdy produkce byla 9 426 hl. Průměrná produkce v minulých deseti letech byla 126 326 hl.

I přes svůj mimořádný věhlas (který vedl až k celosvětovým snahám o napodobení tohoto unikátního vína. I když imitace je často považována za nejvyšší formu lichotky, výrobci vína v Chablis nejsou příliš nadšeni tím, že jméno „Chablis“ je užíváno na lahvích odjinud než-li z jejich vinohradů. Jako „Chablis“ z Kalifornie a Austrálie – vyráběno z jakéhokoliv vína, červeného nebo bílého a lisuje se od Tokia do Trafalgar Asuare. Výrobci skutečného Chablis se tomu staví na odpor. Je to jejich bitva a i když možná není tak vážná jako Hugenoti, phylloxera nebo světová válka, je to válka důležitá.) nebyly vinice daleko od úplného vymizení – dvojnásobný pozdní mráz v letech 1957 a 1961 znamenal katastrofu pro zdejší vinařství a vedl k postupnému opouštění vinohradnictví.

Městečko Chablis se nachází poblíž Auxerre, více jak 100 kilometrů od hlavní části burgundských vinic. Svahy nad říčkou Serein tu vytvářejí příznivé prostředí pro pěstování révy, avšak hlavní trumf Chablis představuje specifické půdní složení. 

ddddV dávné minulosti tvořila oblast Chablis jakýsi mořem zalitý amfiteátr, v němž se po milióny let usazovaly schránky mořských živočichů. Spolu s dalšími usazeninami vytvářely horninu, která je označována jako „kimméridgien“ – na rozdíl od rovněž vápencové, avšak mladší a strukturou odlišné horniny „portlandien“, která je běžná v okolí. Vinice Chablis se nachází na dvou typech podloží, což jsou geologické vrstvy, které se objevily v období druhohor (před 150 mil. let). Tato podloží (geologické vrstvy) jsou nazývána: 

 • Portlandské - je podložím pro Petit Chablis a tvoří jej vápenaté živočišné zbytky .
 • Kimmeridgen - tvoří podklad větší části apelace. Kimmeridgen se sestává z vápenné opuky, která obsahuje velké množství vápenných fosilií, jejichž hlavní zástupce se nazývá "ostrea virgula" (druh malé ústřice ). Před 70 miliony lety slané vody ustoupily a tyto miniaturní ústřice počaly tuhnout, až vytvořily zmíněné opuky. Víno Chablis je tudíž „miláček předurčený ústřicí“ par excellence!

wwwwTato oblast leží už poměrně hodně na severu. A tak není divu, že jedním z nepřátel vinařů je také mráz. Proti poměrně běžným jarním mrazíkům se vinaři brání celou řadou metod včetně pověstných mazutových hořáků ve vinicích, avšak nezřídka se stává, že vinice dokáže značně poškodit silný zimní mráz. Jedinou pěstovanou odrůdou je dnes Chardonnay (v minulosti to bylo v malé míře také Sacy a Aligoté ). Historie vinařství v Chablis je hodně svázána s působením mnišských řádů, především cisterciáků. Zlom v mimořádně úspěšném rozvoji nastal na konci devatenáctého století s příchodem révokazu. Zcela devastační pak byla pro vinařství v Chablis první světová válka, z jejichž důsledků se nevzpamatovalo až do padesátých let dvacátého století. Vzhledem k tomu nebylo dostatečně schopno ochránit své jméno v době nastupujícího vinařského boomu ve světě. Dodnes se tak lze setkat s mnoha bílými víny (zejména v USA), která nesou jméno Chablis, aniž by se skutečným Chablis měla cokoli společného.  
 
V současnosti se zdejší vinice rozkládají již na 4 580 hektarech patřících k Chablis a 19 sousedním obcím. Vinice pokrývají strmé svahy na obou březích řeky Serein, přítoku Yonne, a jsou rozděleny do 4 apelací podle kterých také dochází k detailnější klasifikaci na : Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru a Chablis Grand Cru. 

 • Petit Chablis: cca 1550 ha kvalitních vinic na vrcholcích kopců a dnech údolí. Víno základní apelace této oblasti nedosahuje aromatické komplexity Chablis Aoc a má vyšší kyselinku, což přispívá k jeho mladistvějšímu charakteru a dřívější konzumaci. 
 • Chablis: cca 6800 ha (4400 ha vinic) na níže položených jižních svazích. Víno je neopakovatelně svěží a vznešeně lehké s přímým odrazem zdejší půdy. Mají osvěžující charakter, který u bílých vín z Cote-d´Or nenalezneme, přestože také pochází z Chardonnay hroznů. Pijí se mladá (jeden až tři roky), avšak lze je nechat stárnout a rozvíjet buket i více než deset let.
 • Chablis Premier - 1er cru: cca 750 ha převážně jihozápadně od města Chablis, povolená produkce max. 50hl/ha. Tato apelace obsahuje asi 30 vymezených oblastí, vybraných pro jejich výjimečnou polohu a kvalitní sklizně. Od Chablis Aoc se tato vína neliší ani tak vyšší zralostí hroznů, jako spíš svým buketem – komplexnějším a trvalejším, spojujícím tóny akáciového medu s rostlinnými a minerálními notami. Nejzajímavější climats (burgundský výraz pro terroir) jsou Montée de Tonnerre či Fourchaume.
 • Chablis Grand Cru: cca 100 ha těch nejlepších vinic na pravém břehu řeky Serein, povolená produkce hroznů max. 45hl/ha. Pocházejí z celkem 7 nejlépe položených vinic pravého břehu: Blanchot, Bougros, Les Clos, Grenouilles, Preuses, Valmur a Vaudésir. Všechny kvality předchozích apelací jsou u něj ještě výraznější – dobře vyrobené Chablis Grand Cru je plné, harmonické víno s dlouhotrvajícím aroma, jemuž terroir dodává jedinečnou ostrost chuti. Jeho schopnost stárnout je omračující – potřebuje osm až patnáct let zrát, aby se zcela uklidnilo, ohladilo a získalo nezapomenutelný buket křesacího kamene, nebo, jako Les Clos, střelného prachu (!). 

Apelace: Chablis Aoc
Oblast: Bourgogne - Burgundsko
Podoblast:
 Grand Auxerrois
Přibližná produkce: 187.446 hl Chablis 
Vyráběná vína:pouze bílé
Datum vzniku apelace: 1938
Oblíbené kombinace s jídlem: ústřice, grilované ryby

ggggg

Cena od - do
William Fevre

William Fevre

Zakladatel Domaine William Fevre pocházel z rodu, který žil v Chablis více než 250 let. Dnes patří společnost respektované rodině Henriotových původem ze Champagne, kteří společně s vedením převzali i dlouholetou vůli vyrábět opravdu ryzí a znamenitá vína, nadevše věrné své půdě. Všechny tyto snahy mají jediný cíl – vyjevit i ty nejjemnější odlišnosti a zvláštnosti těch nejlepších crus. Důraz na hodnotu a kvalitu vinic dal vzniknout naprosto výjimečné kolekci těch nejlepších vinic Chablis. Ze 47...Více informací
Alain Geoffroy

Alain Geoffroy

Historie vinařství se datuje od roku 1850, kdy bylo založeno panem Honoré Geoffroy. Vinice o velikosti 45 ha tohoto vinařství leží výhradně v oblastech s geologickým podložím kimmeridžského vápence, které se vyznačuje bohatostí na zkamenělé fosílie staré milióny let a patří v oblasti Chablis k nejstarším. Současný majitel Alain Geoffroy, respektuje rodinné tradice a postupy. Vína známá pro svou delikátní chuť a minerální charakter jsou tvořena zejména z odrůdy Chardonnay a zrají v tancích či dub...Více informací
Jean Paul e Benoit Droin

Jean Paul e Benoit Droin

Vinařská rodina Droin patří k nejstarším v Chablis, pěstují révu již po pět století. Od roku 1620, čtrnáct generací vignerons předaly své zkušenosti z otce na syna. I když pro zajímavost v roce 1547, jistý Jehan Droin už obhospodařoval vinici les Clos, která byla ve vlastnictví nemocnice pro malomocné St Sebastian.Nyní je vinařem Benoit představující 14. generaci, který nechal vybudovat nové sklepní hospodářství na úpatí jejich Grand Cru vinic. Vinařství obhospodařuje celkem 25 ha vinic, kdy vět...Více informací
Jean Claude Bessin

Jean Claude Bessin

Když Jean Claude Bessin převzal před 19ti lety toto historické vinařství od svého tchána, počala se nová kapitola domu. Původně architekt a především naprostý perfekcionista dovedl vína ze stařičkých vinic k dokonalosti. Po svých předchůdcích zdědil nádherné polohy na La Foret, Fourchaume a Valmur.  Vína Jeana Clauda Bessina vynikají brilantní kyselinou, mineralitou i komplexností. Opravdu mimořádné Chablis pro milovníky tradičně vinifikovaných vín. „La Revue du Vin de France“ o vínech z Domaine...Více informací
Malandes

Malandes

Domaine des Malandes je rodinným vinařstvím, členem hnutí „Vigneron indépendant“. Štafetu vinařské tradice rodiny Tremblay převzala v roce 1986 její pokračovatelka Lyne Marchive, která doménu spravovala spolu se svým manželem (až do svého nedávného odchodu do důchodu též prezident asociace vinařů v Chablis ).  Vinice domény se nacházejí na různých  místech apelace a zahrnují všechny apelace – od Petit Chablis až po dvě Grand Cru  - Vaudésir a Les Clos. Zvolené podnože dovolují pozdní sběr, což j...Více informací
Pascal Bouchard

Pascal Bouchard

Chablis, Chablis, Chablis nejznámější synonymum pro odrůdu Chardonnay na světě. Krajina v Chablis je krásně zvlněná a vinice jsou rozdělené jen sem tam nějakým tím lesíkem. Domaine Pascal Bouchard je rodinné vinařství, kde se hrozny Chardonnay mění v minerální zlatavý nápoj pod taktovkou Joëlle, Pascala a Romaina Bouchard. Jedenáct lidí se tu celý rok stará o 33,5 hektaru vinic se stejnou péčí a láskou, ať už jde o Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru nebo Chalis Grand Cru. Vína z této do...Více informací
Patrick Piuze

Patrick Piuze

Patrick Piuze je zajímavá osobnost. Narodil se v  Quebecu v roce 1973, reprezentoval ve sjezdovém lyžování a vůbec hodně sportoval, živil se jako číšník. V mládí se seznámil s Marcem Chapoutierem a podílel na jeho vinařských projektech po celém světě. Poté si otevřel v Montrealu vinný bar s příjemným jménem Le Pinot Noir :-) V roce 2000 se sebral a odjel do Burgundska, kde si udělal vinařský kurz a pracoval v několika vinařstvích zvučných jmen. Začal v Domaine Oliviere Lefleive a později přešel ...Více informací

Louis Michel Chessimont

Přední doména Chablis s historií od roku 1850, která vinifikuje všechna svá vína v nerezových tancích, tedy bez jakéhokoli kontaktu se dřevem. Vína jsou tak velmi přesná, svěží a minerální a perfektně odrážejí jednotlivé terroiry. Vinařství se může pochlubit skvělým portfoliem 1er Cru vinic a třemi špičkovými Grand Cru včetně nejslavnějšího Le Clos. Produkuje přibližně 120 000 láhví z 24 hektarů výlučně vlastních vinic.Více informací
Gilbert Picq

Gilbert Picq

Tato malá rodinná firma s tradicí od roku 1873 obhospodařuje 12 hektarů a její roční produkce činí 80 000 láhví. Picq je nejlepším vinařem vesnice Chichée a k pomyslnému vrcholu celého Chablis mu chybí jen to, že nevlastní žádnou Grand Cru vinici. O to lepší poměr kvality a ceny nabízejí jeho základní a Premier Cru vína. Ta jsou velmi oblíbená především v anglosaských zemích díky svému měkce minerálnímu charakteru (danému malolaktickou fermentací, která změkčuje kyselý projev vína) a možná i dík...Více informací
Denis Race

Denis Race

Špičkový výrobce tradičního minerálního Chablis, který pro zrání vína nepoužívá žádné sudy, a to dokonce ani pro Grand Cru, což je v Chablis výjimečné. Jeho vínům to však náramně svědčí. Zároveň mu to umožňuje držet ceny na až překvapivě rozumné úrovni. Jde o jedno z nejhodnotnějších Chablis, na která jsem při mnohých degustacích v této oblasti narazil. Austin Biss ve své respektované knize Průvodce víny Chablis řadí tuto doménu spolu s několika dalšími mezi špičku v Chablis (tři hvězdy ze tří).Více informací
Simonnet Febvre

Simonnet Febvre

Více informací
Chateau Long Depaquit

Chateau Long Depaquit

Počátky slavného statku Long-Depaquit se datují k roku 1128, kdy byl založen cisterciáckými mnichy z opatství Pontigny. Během revoluce, v roce 1791 se opat Jean Depaquit rozhodnul odejít z mnišského řádu a společně se svým bratrem koupili vinice opatství a to včetně 2,35 ha slavné monopolní vinice Grand Cru v Moutonne. V roce 1967 koupil většinový podíl v panství Albert Bichot. Během několika let prošlo vinařství rekonstrukcí a docházelo také k rozšiřování vinic až na celkový počet 62 hektarů. J...Více informací

Jean Marc Brocart

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Bordeaux blanc Aop 2016 Calvet les Grands Chais De France 0.75 l

Bordeaux blanc Aop 2016 Calvet les Grands Chais De France 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Sauvignon blanc a Semillion vypěstovaných na vin...

147,11 Kč
178,00 Kč s DPH
 
  
Bordeaux blanc „ Conversation ” Aop 2016 Calvet les Grands Chais De France 0.75 l

Bordeaux blanc „ Conversation ” Aop 2016 Calvet les Grands Chais De France 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích f...

163,64 Kč
198,00 Kč s DPH
 
  
-39%
Chablis 1er cru „ Fourchaume Vieilles vignes ” 2013 domaine Laroche 0.75 l

Chablis 1er cru „ Fourchaume Vieilles vignes ” 2013 domaine Laroche 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstované na vinicích francouz...

800,83 Kč
969,00 Kč s DPH
 
  
Chablis 1er cru „ Fourchaume Vieilles vignes ” 2021 domaine Laroche 0.75 l

Chablis 1er cru „ Fourchaume Vieilles vignes ” 2021 domaine Laroche 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstované na vinicích francouz...

1 238,02 Kč
1 498,00 Kč s DPH
 
  
-25%
Chablis 1er cru „ Fourchaume ” 2017 Chateau Maligny by Jean Durup 0.75 l

Chablis 1er cru „ Fourchaume ” 2017 Chateau Maligny by Jean Durup 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstivané na vinicích francouz...

470,25 Kč
569,00 Kč s DPH
 
  
Chablis 1er cru „ Mont de Milieu ” 2020 domaine Billaud Simon 0.75 l

Chablis 1er cru „ Mont de Milieu ” 2020 domaine Billaud Simon 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstivané na vinicích francouz...

1 047,93 Kč
1 268,00 Kč s DPH
 
  
Chablis 1er cru „ Montée de Tonnerre ” 2022 domaine Billaud Simon 0.75 l

Chablis 1er cru „ Montée de Tonnerre ” 2022 domaine Billaud Simon 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích franco...

1 320,66 Kč
1 598,00 Kč s DPH
 
  
-29%
Chablis 1er cru „ Montmains ” 2015 domaine du Chardonnay 0.75 l

Chablis 1er cru „ Montmains ” 2015 domaine du Chardonnay 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstivané na vinicích francouz...

412,40 Kč
499,00 Kč s DPH
 
  
Chablis 1er cru „ Montmains ” 2019 domaine du Chardonnay 0.75 l

Chablis 1er cru „ Montmains ” 2019 domaine du Chardonnay 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstivané na vinicích francouz...

577,69 Kč
699,00 Kč s DPH
 
  
Chablis 1er cru „ Vaillons ” 2020 domaine Billaud Simon 0.75 l

Chablis 1er cru „ Vaillons ” 2020 domaine Billaud Simon 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstivané na vinicích francouz...

990,08 Kč
1 198,00 Kč s DPH
 
  
-44%
Chablis Aoc 2013 Domaine de Pisse Loup 0.75 l

Chablis Aoc 2013 Domaine de Pisse Loup 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Chardonnay vypěstované na vinicích francouzské v...

321,49 Kč
389,00 Kč s DPH
 
  
-31%
Chablis Aoc 2018 domaine Laroche 0.75 l

Chablis Aoc 2018 domaine Laroche 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstivané na vinicích francouz...

395,87 Kč
479,00 Kč s DPH
 
  
Chablis Aoc 2019 Simonnet Febvre 0.75 l

Chablis Aoc 2019 Simonnet Febvre 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích franco...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
Chablis Aoc 2021 domaine Billaud Simon 0.75 l

Chablis Aoc 2021 domaine Billaud Simon 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích franco...

576,86 Kč
698,00 Kč s DPH
 
  
Chablis Grand cru „ Blanchots ” 2020 domaine Billaud Simon 0.75 l

Chablis Grand cru „ Blanchots ” 2020 domaine Billaud Simon 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstivané na vinicích francouz...

2 064,46 Kč
2 498,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 26.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru