Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Scapa

Palírna Scapa byla založena Johnem Townsendem a MacFarlanem na největším z Orknejských ostrovů v r. 1885, a whisky se v ní pálila až do roku 1993, kdy byla uzavřena.Palírna byla pouze uzavřena a nebyla zatím úplně zlikvidována, je tedy i možné, že bude znovu vyrábět. Tomuto stavu se také říká "mothballed", značí že palírna je v klidu či rekonstrukci, ale není zatím určena k plné likvidaci. Za první světové války byla palírna zcela zničena požárem. 

V r. 1936 byla palírna prodána bratrům Blochovým, majitelům Glen Scotia v Cambeltownu a v r. 1954 ji koupil Hiram Walker,  který ji přestavěl a zabudoval dva válce pro Lomond Still (v roce 1959), jedny z mála, které dnes zůstaly. Ze začátku palírna chátrala a Allied Domecq jí spouštěl pouze k doplnění zásob. V roce 2004 však oznámil, že do ní investuje peníze a zrenovoval ji. "Nejúplnější malá palírna v Království" se probudila k životu.V tu dobu se také společnost rozhodla, že bude Scapu propagovat jako svojí přední sladovou whisky. Ve Scapě se také nachází jeden z posledních funkčních lomondských přístrojů, které dodává této whisce její zářivou téměř olejnatou šťavnatost. V současnosti palírna patří společnosti Allied Distillers, která je od r. 2005 pod kontrolou Pernod-Ricard. V letech 1994-2004 byla palírna mimo provoz kvůli přestavbě a modernizaci.  Informace o opětovném provozu palírny byly trochu zmatečné, ale podle posledních informací by měla být v plném provozu od ledna 2005. Bylo možné najít informace o provozu již z dřívější doby, ale ty byly pravděpodobně ovlivněny tím, že připravit palírnu k znovuprovozu přecejen chvíli trvá. Ostatně ani dnes (květen 2005) se moc informací o obnoveném provozu najít nedá, na většině webů o whisky není zmíněn.

Společnost Allied chtěla Scapu nabízet jako atraktivní sladovou výrobcům míchané whisky, a proto trvala na tom, že ji bude vyrábět ze sladu, který vůbec neprošel sušením nad rašelinou. I přesto si však Scapa v sobě zarputile uchovává cosi kouřovitého, snad díky vodě, která kdysi bublala v podsaditém, jakoby lehce deformovaném kotli typu Lomond.

 

Slad na výrobu whisky se zde nesuší nad rašelinou, což způsobuje jemnější a méně kouřovou chuť než u většiny ostrovních whisky. Donedávna byla whisky Scapa stáčena jako 14-letá, v současnosti je jediným produktem 16-letá whisky.


Scapa je jedna z několika málo whisky, u které se všichni palírníci shodnou, že má styl. Whisky se zde pravděpodobně stále vyrábí způsobem "Lomond still", kdy výsledkem je whisky hutnější a silnější, podle některých odborníků však méně kvalitní. Whisky zde vyrobená zraje následně v sudech po bourbonu. Scapa, která se nachází na ostrově Orkney, je v některých přehledech zařazena jako všechny palírny z ostrovů mezi whisky do oblasti Highland.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
-26%
Scapa „ Orcadian Glansa ” glass pack single malt Orkney whisky 40% vol.  0.70 l

Scapa „ Orcadian Glansa ” glass pack single malt Orkney whisky 40% vol. 0.70 l

Aroma: sladké a ovocné, s tóny broskví, ananasu, vanilky propletené s jemnými stopami prouzeného ...

1 652,07 Kč
1 999,00 Kč s DPH
 
  
-43%
Scapa „ Orcadian Glansa ” single malt Orkney whisky 40% vol.  0.70 l

Scapa „ Orcadian Glansa ” single malt Orkney whisky 40% vol. 0.70 l

Aroma: sladké a ovocné, s tóny broskví, ananasu, vanilky propletené s jemnými stopami prouzeného ...

1 131,40 Kč
1 368,99 Kč s DPH
 
  
Scapa „ Orcadian Skiren ” 2glass pack single malt Orkney whisky 40% vol.  0.70 l

Scapa „ Orcadian Skiren ” 2glass pack single malt Orkney whisky 40% vol. 0.70 l

Whisky zrála v amerických dubových sudech, v chuti je cítit vanilka a med. Jméno pochází ze starého...

1 899,17 Kč
2 298,00 Kč s DPH
 
  
-25%
Scapa „ Orcadian Skiren ” single malt Orkney whisky 40% vol.  0.70 l

Scapa „ Orcadian Skiren ” single malt Orkney whisky 40% vol. 0.70 l

Whisky zrála v amerických dubových sudech, v chuti je cítit vanilka a med. Jméno pochází ze starého...

1 238,84 Kč
1 499,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru