Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Molise

Vinice jižní Itálie a ostrovů sice leží převážně poblíž Středozemního moře, avšak jsou vystaveny neúprosnému slunci a dostávají málo vláhy. Proto byla jižní vína odjakživa tzv. připálená a vysoce alkoholická. V posledních desetiletí jsou však tyto oblasti pomocí moderních technologických postupů schopné předvést na světových trzích čistá, expresivní vína jedinečného charakteru. Tato revoluce, která nejprve začala na Sardinii, se postupně rozšířila po Sicíli a Apulii a postupně zachvátila i regiony Kalábrie, Basilicata a Molise.

fff

Molise je druhým nejmenším regionem Itálie (po Valle d'Aosta) a až do roku 1963 byl připojen k regionu Abruzzy. Ačkoliv vína z Molise byla známá již za dob Římanů, velmi málo z nich se od té doby ukázalo na vnějších trzích. Je to převážně hornatý chudý kraj s malým kouskem jaderského pobřeží poblíž Termoli. Po celé věky si místní obyvatelé nechávali svá rustikální vína jen pro sebe a své dvě apelace DOC - Biferno a Pentro di Isernia - tento region získal až v 80. letech minulého století. Nedávno se k těmto dvěma zónám připojila i tzv. generická apelace DOC Molise, která zahrnuje všechna ostatní vína z celého regionu. Předním vinařstvím je bezpochyby Majo Norante, které si vytvořilo svá modelová vína Biferno převážně z odrůdy Montepulciano d'Abruzzo, avšak nová a progresivní vinařství se od roku 2000 zakládají rychlým tempem a tak o regionu Molise v budoucnu uslyšíme jistě více.

Provincie regionu Molise: Campobasso (CB), Isernia (IS).

Nejznámější vína regionu Molise

BIFERNO DOC - vinařská zóna v hornaté krajině, která se táhne od Jaderského pobřeží až po Campobasso. Předním vinařstvím je Masseria di Majo Norante. Bílá vína Bianco (odrůdy Trebbiano a Bombino), růžová Rosato (odrůdy Montepulciano, Trebbiano a Aglianico) a červená Rosso ze stejných odrůd jako pro Rosato.

MOLISE DOC - nově udělená apelace pro celý sortiment odrůdových vín z celého regionu. Bílá jsou z odrůd Chardonnay, Falanghina, Greco, Moscato, Pinot Bianco, Sauvignon, Trebbiano, červená z odrůd Aglianico, Cabernet Sauvignon, Montepulciano, Sangiovese, Tintilia. Také Novello a šumivé Frizzante.

PENTRO DI ISERNIA DOC - malá zóna v kopcovité krajině údolí Verrino a Volturno provincie Isernia má potenciál pro tři druhy vín: Bianco, Rosato a Rosso z odrůd jako v DOC Biferno.

K výše uvedeným apelacím DOC byla přidána dvě označení IGT (Indicazione Geografica Tipica), a to pro Osco (nebo také Terre degli Osci) a Rotae.

Majo Norante

V Molise, víno má tradici sahající až do Samnites a Římany, který jsme zavedli pěstování vinné révy. Výrobní metody jsou předávány z jedné generace jižních Apenin, vždy spojené s hodnotami venkovského světa. Masseria Di Majo Norante se nachází na sever od Gargano v Ramitello čtvrti, v krajině Campomarino, kde je půda volná a částečně písčitá a letní vánek se spojí vytvořit mimořádně příznivé stanoviště. Alessio Di Majo, vinař tvrdohlavý a odlišný, obětovali produktivitu a homologa...Více informací
 
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru