Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Galicia

 

 


Galicie je země na severozápadě Pyrenejského poloostrova a jedno ze 17 autonomních společenství Španělska.
V Galicii žije 2,78 milionů obyvatel. Člení se na 4 provincie: A Coruña (La Coruña), Lugo, Ourense (Orense) a Pontevedra. Hlavním městem je nevelké Santiago de Compostela, které je od středověku významným poutním místem, cílem Svatojakubské cesty; největším městem regionu je však přístav Vigo.

Galicie hraničí na jihu s Portugalskem, na jihovýchodě s autonomním společenstvím Kastilie a León, na severovýchodě s autonomním společenstvím Asturií, na severu a západě s Atlantským oceánem. Na Galicijském pobřeží se nachází nejsevernější i nejzápadnější bod pevninského Španělska: severní Estaca de Bares a západní Mys Touriñán.
Podnebí Galicie je oceánské, s mírnými teplotami a vysokými srážkami po celý rok. Santiago de Compostela má průměrně 321 dešťových dnů. Ve vnitrozemí, především v hornatých částech provincií Ourense a Lugo, je podnebí více vnitrozemské a v zimních měsících se zde vyskytují časté sněhové bouře.

                                  

 

V Galicii se zachovala velká část hustých lesů, kde žije mnoho divokých zvířat. Je málo znečištěná a vyskytují se zde zalesněné kopce, útesy a rías, což velice kontrastuje se zažitou představou strohé vyprahlé španělské krajiny.
Ve 14. století exportovala Galicia své víno do jiných evropských vinic . V devatenáctém století celý region trpěl špatnou ekonomikou a mnoho vinařství trpělo vylidňováním v důsledku migrace pracovníků. Pracovníci haličského ročníku byli částečně ti, kdo přispěli k jejich práci při vývoji vinic na březích vinařské oblasti Porto do Douro . Když Španělsko vstoupilo do Evropské unie v roce 1986 , začaly do Galicie přicházet finanční prostředky, které pomohly oživení vinařského průmyslu.
Víno z Haliče zahrnuje víno , které se vyrábí v provinciích Coruña , Ourense , Pontevedra a Lugo . V Galicii existuje pět označení původu: Monterrei , Rías Baixas , Ribeira Sacra , Ribeiro a Valdeorras. V posledních letech došlo v zemi k oživení vinařského průmyslu, vedeného mezinárodním úspěchem Rías Baixas a jejich víny Albariño.

Ribeiro leží podél řeky Miño a jejích přítoků . Usnesením ze dne 2. února od roku 1976 schválil nařízení o označení původu Ribeiro a jeho regulační radě. V 16. a 17. století bylo víno Ribeiro často vyváženo do Anglie a Itálie , ale utrpělo stejné škody jako Rías Baixas během moru fyloxéry . Pěstitelé však rychleji odstraňovali nízko-kvalitní vysázené hybridy a získávali nativní tarrant a stranu. Tyto odrůdy produkují čerstvá aromatická bílá vína . Produkce červeného vína v této oblasti se zaměřuje na suchou garnachu, která produkuje tmavě zbarvená, ale světlá vína. Ribeiro je víno s méně aristokratickým charakterem než Albariño a lépe se kombinuje s nejpopulárnější galicijskou kuchyní. Je to mladé, lehké víno s ovocnými a květinovými aroma; víno, které potěší patro a smysly a je konzumováno téměř bez povšimnutí, jako by to byla voda.

Valdeorras Bylo uznáno jako označení původu v roce 1977 je více na východ od Galicie, a dominuje mu červené barvivo garnacha a palomino bílá . Před vypuknutím phylloxera v devatenáctém století , lokální vinná réva godello byla velmi vysazena a teprve nedávno se začala vracet do regionu.

Region Rías Baixas je nejznámější v Galicii a vyrábí některá z nejvyhledávanějších španělských suchých bílých vín na základě hroznů Albariño . Ačkoli se víno dříve vyrábělo v této oblasti, do 16. století se nevyváželo do jiných regionů Evropy a setrvalo v ustáleném tempu až do doby, než mor fyloxér zničil vinice této oblasti. Na začátku 20. století bylo mnoho vinic v regionu znovu vysazeno hybridními vinicemi a některými plantážemi sherry hroznů palomino, který nebyl tak produktivní v chladnějším klimatu Rías Baixas. V 70. letech 20. století pěstitelé znovu vysadili původní odrůdy, jako je Albariño. V celém regionu je povoleno dvanáct odrůd, včetně červených hroznů Mencía a Espadillo , ale Albariño odpovídá za 90% regionální produkce.
Vinice tohoto regionu jsou založeny na žulových podmínkách a mají ideální polohu ve vlhkém mořském klimatu. Navzdory pověsti o vysoké sklizni v jiných částech Galicie udržuje Rías Baixas produkci svých plantáží albariño nízkých, aby produkoval voňavé a ovocné víno. Vína mají často minimální obsah alkoholu 12% a zřídka se vyrábějí jiným způsobem než suchým. Albariño se používá zejména k doprovodu mořských plodů .

Monterrei Označení původu Monterrei se nachází na jižní hranici Galicie na hranici s Portugalskem. Byla založena v roce 1996 . Vinařskému průmyslu v současnosti dominuje masová výroba vína.

Ribeira Sacra byla uznána jako označení původu v roce 1996 a je jedinou vinařskou oblastí v Galicii, kde dominuje výroba červeného vína . Většina vyrobeného vína se vyrábí z hroznů Mencía s omezenou produkcí bílého vína vyrobeného z godello a albariño.
Je to víno s výrazným tělem a charakterem, typické pro Ribeiras do Sil a Miño, oblast známou jako Ribeira Sacra. Vinice se nacházejí na strmých svazích kaňonů. Amandi, původně z farnosti Santa Maria de Amandi, je vysoce ceněna, z čehož legenda cirkulovala, že ji Caesars ocenil a exportoval do Říma ke spotřebě.


 
 

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Albarino 2020 Rias Baixas Do Pazo Senorans  0.75 l

Albarino 2020 Rias Baixas Do Pazo Senorans 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Albarino vypěstovaných na vinicích španělsk...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Albarino Rias Baixas „ Pazo Cilleiro ” Do 2017 Galicia bodegas Muriel  0.75 l

Albarino Rias Baixas „ Pazo Cilleiro ” Do 2017 Galicia bodegas Muriel 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Albarino vypěstovaných na vinicích španělsk...

246,28 Kč
298,00 Kč s DPH
 
  
-10%
Albarino „ Atlantis ” 2019 Galicia Rias Baixas Do Castillo de Maetierra Vintae  0.75 l

Albarino „ Atlantis ” 2019 Galicia Rias Baixas Do Castillo de Maetierra Vintae 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Albarino vypěstovaných na vinicích španělsk...

222,31 Kč
269,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru