Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Navarra

Dnes už není Navarra ve stínu svého silného a slavného souseda La Rioja. Výrobci vína si vybudovali postupně dobrou pozici svého regionu a stále vylepšují tradiční typy vín. D.O. Navarra má 17 000 ha vinic, 116 bodegas. Vinice jsou na severu v nadmořské výšce 600 m a území navazuje na Rioja Baja. Zimy jsou zde chladné, ovlivněné studeným severním větrem od Pyrenejí, léta jsou horká následovaná teplým vlídným podzimem. Podnebí je popisováno jako kontinentální, ale s dostatkem deště a vlhkosti, což zajistí dobrou úrodu a kvalitní hrozny. Z celkové výroby je 40% růžových vín, z odrůdy Garnacha, málokdy z jiných odrůd. Kromě růžových vín se zde vyrábí  hlavně vína červená a to 50% z celkové produkce, bílá vína tvoří pouze 10%

ddd

Navarra má 5 podoblastí:

  • Baja Montaña na severozápadě, v předhůří Montany, má kamenitou půdu a chladnější podnebí, je nejvýše položeným a nejvlhčím územím Navarry.
  • Tierra Estalla ve středu Navarry má sušší podnebí a produkují se zde červená a růžová vína z odrůd Tempranillo a Garnacha.
  • Valdizarbe má podnebí mírné až sušší, jsou zde vynikající červená a růžová vína z odrůd Tempranillo a Garnacha.
  • Ribera Alta je významná subzóna “Olite” s jílovitou půdou poskytuje špičková vína hladká a vyzrálá, bílá jsou svěží a měkká.
  • Ribera Baja je velmi horká a suchá subzóna, vína jsou plná a robustní, červená vína jsou typicky tmavě zbarvená.

Odrůdy pro výrobu bílých vín jsou Viura, Malvasia, Garnacha Blanca, Chardonnay a Moscatel de Grano Menudo. Hlavní odrůdy pro výrobu červených vín jsou Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Graciano, další jsou Garnacha tinta, Mazuelo a Merlot. Vinice v různých podoblastech patřící jedné firmě mají tu výhodu, že hrozny na výrobu vína se používají z různých vinic, z různých podmínek a mísí se.

Bílá vína mají v této oblasti nejmenší produkci, vyrábějí se jak mladá, tak i zralá v sudu většinou z odrůdy Chardonnay. Mají zlatavou barvu, krémové aroma a charakter odrůdy,. vyrábějí se také sladká bílá vína z odrůdy Moscatel de Grano Menudo, což je tradiční odrůda, která znovu nabyla svého významu. Tato vína mají aroma medu, chu´t je příjemná, komplexní a svěží.

Růžová vína především z odrůdy Garnacha a někdy i jako cuvée, kdy jsou přidány i Tempranillo nebo Cabernet Sauvignon, mají malinovou barvu, jsou svěží, ovocná s charakterem červeného ovoce, vyváženou chuť s příjemnou lehkostí a ovocností.

Červená vína jsou vyráběná z hroznů sklizených v různých podoblastech. V serverních oblastech převažuje odrůda Tempranillo, vína zde mají charakter Atlantiku, aroma připomíná červené ovoce, jsou více svěží s pěknou kyselinkou. V jižněji položených podoblastech se pěstuje odrůda Garnacha, vína z této odrůdy mají ve vůni a chuti tóny černého zralého ovoce, jsou zakulacená, plná a harmonická. Vyskytuje se i Cabernet Sauvignon a Merlot, což jsou převzaté odrůdy. Nejlepší vína jsou ta, která kombinují tradiční španělské odrůdy s cizími.

Vinařský region severního Španělska, který sousedí s Riojou a na východě hraničí s Pyrenejemi, jež jej chrání před mistrálem z Francie. Na podnebí má i zde vliv Atlantský oceán a Středozemní moře. Vinice se rozprostírají na vápencových, křídových a štěrkových podložích. Navarra je nazývána španělskou Kalifornií. Stejně jako tento region se vstřícně postavil k „cizím“ odrůdám hroznů, od Tempranilla až po burgundské Chardonnay. Ale naštěstí se nestala jen dalším územím produkce „nového vína“, obnovila i své vlastní kořeny a zachránila typické domácí odrůdy Garnacha a Moscatel. Proslavila se také růžovým vínem z odrůdy Garnacha. Za unikátní víno je považován Muscat de Grano Menudo, bohaté a chutné víno s dlouhou historií.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Valpeňas tinto „ Gran Reserva Seleccion Privada ” Do viňa Albali by Felix Solis0.75 l

Valpeňas tinto „ Gran Reserva Seleccion Privada ” Do viňa Albali by Felix Solis0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Tempranillo vypěstovaných na vinicích šp...

163,64 Kč
198,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru