Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Rheingau

Návštěva regionu Rheingau tradičně začíná spektakulární jízdou podél břehu Rýna od Koblenze směr Rüdesheim, kde je možné spatřit nesčetné množství hradů a zřícenin po obou březích řeky, kde zejména tato část levého břehu řeky horního Porýní je díky této koncentraci památek zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. Zde lze obdivovat hradbami obklopené městečko Bacharach, dále pak Boppard, legendární Loreley nebo Lorch, než dorazíme přes Assmannshausen, městečko proslulé svými Pinoty Noir až do turistického Rüdesheimu, kde se také nachází známý vinařský institut a univerzita. Nedaleko odtud leží Eltville, nejstarší město oblasti Rheingau, odkud je možné zabočit přímo na vinnou stezku označenou ‘Rheingauer Riesling Route’. Výše nad městem v lesích, poblíž obce Hattenheim, se skrývá Eberbach, kde v roce 1135 založil řád CisterciákůKloster Eberbach (dnes státní vinařství nazývané Verwaltung der Staatsweingüter Eltville). Jak je známo, byli tito mniši velmi znalí v oboru pěstování révy vinné a výroby vína a zakrátko se zarostlé svahy systematicky začaly proměňovat v terasy, kde se zakládaly vinohrady. Díky těžké práci, kterou po staletí cisterciáčtí mniši vynakládali, se Kloster Eberbach stal nejvýznamějším vinařským centrem tehdejší Evropy. Při prohlídce opatství návštěvník zajisté pocítí obdiv i soucit k mnichům, kteří zde v obrovských noclehárnách s otevřenými okny na pospas všem živlům spávali na zemi v létě i v zimě. Není divu, že jejich průměrný věk dosahoval jen 27 let! Když byl v roce 1803 církevní majetek zkonfiskován, připadlo opatství vévodovi z Nassau a později pruským vládcům. Dnes, po 850 letech nepřetržité výroby, spadá podnik pod Ministerstvo zemědělství ve Wiesbadenu s administrativní správou v Eltville.

Kromě prohlídky kláštera včetně refektáře, kde se každoročně pořádají aukce těch nejdražších německých vín, archivu a sklepů, nelze opominout lisovnu s celou řadou historických dřevěných lisů datujících z 15. století. Z této doby také pochází tzv. obří sud s kapacitou 70.000 litrů, který je největším sudem na světě. Bylo to právě zde, kde se zrodil termín ‘kabinet’, jež dnes zdobí etikety vína s přívlastkem, jak je stanoveno mnohými vinařskými zákony. Slovo ‘cabinet’ pochází z francouzštiny a určovalo místo, kam se uschovávaly drahocenné předměty. ‘Kabinett’ se v němčině poprvé objevuje kolem roku 1677. V téže době se v opatství Kloster Eberbach začala do sklepního kabinetu ukládat ta nejlepší vína, která v něm zrála dalších 14 let, kdy se opatství rozhodlo tyto skvosty prodat.

Řeka Rýn mění na své cestě na sever směr toku a stáčí se v délce 35 kilometrů na západ, což je možné považovat za malý zázrak přírody. Oblast Rheingau skýtá v těchto místech královské odrůdě Rieslingjedinečnou jižní polohu a téměř 880 m vysoké pohoří Taunus jej současně chrání před studeným severním větrem. 

yyy
 
Tím vzniká na 50. stupni zeměpisné šířky příznivé středozemní mikroklima, které dokonce umožňuje růst citrónů, fíků a mandlí. V létě si však tato poloha vyžaduje delšího slunečního svitu, aby hrozny Rieslingu mohly plně dozrát i při mírných teplotách. Právě tato krajina, zvaná Rheingau, je jedna z nejmenších a nejušlechtilejších vinařských oblastí světa.

Rodné město Guntera Kunstlera Hochheim am Main, leží jako jediná rheingauská vinařská obec přímo na Mohanu. Řeka zde vytváří krátce před svým ústím do Rýna horský kužel nakloněný jižním směrem, který není stíněn ani z východní ani z jižní strany. Tato příznivá orientace spolu s dostatkem světla a zásobou vody obou řek zaručují jedinečnou polohu vinic. 
 
Klasifikace "ERSTES GEWÄCHS"
V roce 1855, se oblast Rheingau začala klasifikovat na základě kvality jejich půdy. V roce 1999 byla nově zřízena klasifikační mapa a 35% vinohradů v Rheingau bylo klasifikovaných jako "ERSTES GEWÄCHS". 
 
"ERSTES GEWÄCHS" podléhá přísným vinohradnickým a vinařským kritériím. Hrozny jsou výhradně dosazeny, výnosy jsou omezeny na maximálně 50 hl / ha a cukernatost hroznů musí dosahovat minimálně kvality pozdního sběru. Víno se pěstuje a vyrábí výhradně podle požadovaných kritérií, ale ani potom není automaticky zařazeno do kategorie "ERSTES GEWÄCHS". Teprve senzorické zkoušky rozhodnou, zda je víno hodno být klasifikována jako "ERSTES GEWÄCHS". Takové víno může být uvedeno na trh nejdříve 1. září rok po sklizni.

Mezi nejslavnější zámky a vinařské podniky regionu Rheingau patří též bezpochybySchloss Johannisberg, kde byl v roce 1100 založen klášter. Jak je známo, byly zde první vinice vysázeny již za Karla Velikého. V roce 1816 daroval rakouský císař Schloss Johannisberg svému kancléři, princi Metternichovi za vykonané služby. Tato rodina jej vlastní dodnes, i když je majetek technicky ve správě gigantické firmy Rudolf August Oetker. V roce 1942 by zámek zničen bombardováním, dnes je však zcela zrekonstruován. Zámecká vína nesou na etiketě erb Metternichů a mají záklopky různých barev, což označuje kategorie stupňů kvality. Například červená barva znamená Kabinett, zelená pozdní sběr (Spätlese), růžová výběr (Auslese), zlatá výběr ze suchých bobulí (Trockenbeerenauslese) atd. Nejlepší ročníky, (datují až do roku 1870!), jsou plná, koncentrovaná vína fantastické struktury s dlouhou životností.

Dalším věhlasným vinařstvím je Schloss Vollrads v nedaleké obci Oestrich-Winkel. Od roku 1211 až do roku 1997 roku byl podnik po 28 generací ve vlastnictví aristokratické rodiny Matuschka-Greiffenclau, která se může chlubit nejdelší vinařskou tradicí, a to nejen v Německu, ale možná i na celém světě. Po tragické smrti posledního majitele jménem Graf Erwein, zámek a vinařství spravuje banka a nachází se zde i gastronomická restaurace. Vína Schloss Vollrads mají distingovaný charakter, jsou plná ovocitosti, pikantní, harmonická a elegantní s velkou perspektivou. Od roku 1979 vyrábí sklepmistr zámku Schloss Vollrads rovněž vína ze sousedící usedlosti Fürst Löwenstein, která jsou kulatější a zralejší. Obě panství náležejí k asociacím jako jsou VDP (Verband Deutscher Prädikatsweingüter) a Charta, které v regionu Rheingau sdružují výrobce vysoce kvalitních suchých vín zejména z odrůdy ryzlinku rýnského obzvlášť vhodných pro vysokou gastronomii. Rovněž jejich výběry z bobulí jako jsou Beerenauslese, Trockenbeerenauslese a ledová vína Eiswein jsou věhlasná po celém světě. Královské a carské dvory platily za toto tekuté bohatství pocházející z regionu Rheingau vždy zlatem.

Cena od - do
Robert Weil

Robert Weil

Dnes pravděpodobně nejslavnější německé vinařství Robert Weil bylo založeno v roce 1875. Profesor na Sorboně Dr. Robert Weil je přinucen díky válce opustit Francii a tak se stěhuje do malebné gotické vesnice Kiedrich v Rheingau, kde kupuje první malou vinici. Postupně přikupuje další pozemky a dává tak základ dnes již čtvrté generaci vinařské rodiny i úspěšné firmy.Vinařství po dlouhá léta řídí p. Wilhelm Weil který se právem pyšní moderními sklepy v těsném sousedství malebného historického zámk...Více informací
Balthasar Ress

Balthasar Ress

V roce 1870 založil Balthasar Ress na hlavní ulici obce Hattenheim v Porýní restauraci s vlastním vinařstvím. O deset let později zakoupil i vedlejší pozemek a po rozsáhlé renovaci zde otevřel Hotel Ress. Vypracoval se na jeden z nejlepších hotelů v Porýní a téměř po celé století pomáhal utvářet pohostinské odvětví v tomto regionu. Dnes se hotel opět těší mimořádné pověsti, byť již pod jménem Hotel Kronenschlösschen.Karl Ress: Do rodinného podnikání se zapojila i další generace – Balthasar Ress ...Více informací

Kloster Eberbach

Více informací

Baron Knyphausen

Více informací

Schloss Johanisberg

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Henkell Blanc de blanc Dry Sec German Sparkling wine   0.75 l

Henkell Blanc de blanc Dry Sec German Sparkling wine 0.75 l

Zažijte čistou radost ze života a mimořádný pocit elegance a svěžesti - s tímto ovocně perlivým prém...

138,84 Kč
168,00 Kč s DPH
 
  
Henkell trocken blanc German Sparkling wine  0.75 l

Henkell trocken blanc German Sparkling wine 0.75 l

Skutečnost, že Henkell Trocken je po celé generace jednou z nejoblíbenějších značek sektu na celém ...

138,84 Kč
168,00 Kč s DPH
 
  
Henkell trocken blanc German Sparkling wine 0.20 l

Henkell trocken blanc German Sparkling wine 0.20 l

Skutečnost, že Henkell Trocken je po celé generace jednou z nejoblíbenějších značek sektu na celém ...

39,67 Kč
48,00 Kč s DPH
 
  
Henkell trocken rosé German Sparkling wine  0.20 l

Henkell trocken rosé German Sparkling wine 0.20 l

39,67 Kč
48,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

R Edelmann 19 sVollrads 0.75l

576,86 Kč
698,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

R fein 19 sVollrads 0.75l

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
bez fotky

R kab 19 sVollrads 0.75l

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
bez fotky

R kab 300y 19 sVollrads 0.75l

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
Riesling auslese „ Nackenheim Rothenberg ” 2004 Rheinhessen VdP Grosse Lage Gunderloch 0.75 l

Riesling auslese „ Nackenheim Rothenberg ” 2004 Rheinhessen VdP Grosse Lage Gunderloch 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích německé ...

742,15 Kč
898,00 Kč s DPH
 
  
Riesling beerenauslese „ Nackenheim Rothenberg ” 2003 VdP Grosse Lage Gunderloch 0.375 l

Riesling beerenauslese „ Nackenheim Rothenberg ” 2003 VdP Grosse Lage Gunderloch 0.375 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích německé ...

4 023,14 Kč
4 868,00 Kč s DPH
 
  
Riesling beerenauslese „ Nackenheim Rothenberg ” 2004 VdP Grosse Lage Gunderloch 0.375 l

Riesling beerenauslese „ Nackenheim Rothenberg ” 2004 VdP Grosse Lage Gunderloch 0.375 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích německé ...

3 940,50 Kč
4 768,01 Kč s DPH
 
  
Riesling Estate „ Rudesheim “ 2018 Rheingau Georg Breuer 0.75 l

Riesling Estate „ Rudesheim “ 2018 Rheingau Georg Breuer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích německé ...

469,42 Kč
568,00 Kč s DPH
 
  
Riesling feinherb 2018 Rheingau VdP Gutswein Kunstler 0.75 l

Riesling feinherb 2018 Rheingau VdP Gutswein Kunstler 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích německé ...

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
Riesling feinherb „ Landgraf ” 2018 Rheingau VdP Gutswein Prinz von Hessen 0.75 l

Riesling feinherb „ Landgraf ” 2018 Rheingau VdP Gutswein Prinz von Hessen 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy vinné révy 100% Riesling vypěstovaných na vinicí...

279,34 Kč
338,00 Kč s DPH
 
  
Riesling feinherb „ Qvinterra ” 2019 Pfalz VdP Gutswein Kühling Gillot 0.75 l

Riesling feinherb „ Qvinterra ” 2019 Pfalz VdP Gutswein Kühling Gillot 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích německé ...

279,34 Kč
338,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 62.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru