Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Liguria

Ligurie je po Valle d'Aosta druhým nejmenším regionem Itálie. Tvoří úzké přímořské pásmo, které se táhne od města Ventimiglia poblíž francouzských hranic až po přístav La Spezia a pyšní se četnými přímořskými letovisky, jako jsou San Remo, Ospedaletti, Portofino, Chiavari a Portovenere s jejich jachtovými marinami.Již od nepaměti obchodovaly staré ligurské kmeny, předkové dnešních obyvatel Ligurie, na území severozápadní Itálie a jihovýchodní Francie s místními víny. Dnes je víno pouze nepatrnou součástí ekonomiky, jíž dominuje turistický ruch. Téměř všechna produkce ligurského vína je určena k místní konzumaci. Většinu z nich tvoří vína bílá z odrůd Vermentino a Pigato, která se výborně kombinují s regionální gastronomií - ryby, plody moře a bazalkové pesto. Populární je také vzácné červené (a ojediněle růžové) víno Rossese di Dolceacqua, pocházející ze stejnojmenné obce v kopcích nad přímořským letoviskem San Remo, které se skvěle hodí k čerstvě grilovaným pstruhům, jimiž je obec Dolceacqua proslavená.

ggg

Avšak legendární je oblast Cinque Terre, která je zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tuto vinařskou zónu známou již z dob Římanů tvoří tzv. "pět zemí" (v italštiněcinque terre), což jsou pitoreskní vesničky Manarola, Riomaggiore, Corniglia, Vernazza a Monterosso (spolu s ostrůvky Tino, Tinetto a Palmaria), které se vztyčují nad strmými útesy pobřeží Ligurského moře. Až do příchodu železnice v roce 1874 to bylo jedno z nejzapovězenějších míst na zemi, kam bylo možné dostat se pouze lodí, popř. po souši klikatými stezkami na hřbetech mulů či mezků. Zatímco se někteří obyvatelé živili rybolovem, jiní se věnovali zemědělství a pěstovali co jen bylo v těchto podmínkách možné. Olivovník a réva vinná zde tradičně představovaly zdroj obživy. Vinice, které jsou vysazené na terasách pracně vykutaných do skalních útesů, dávaly odpradávna legendární vína, o nichž se zmiňovali již Petrarca, Dante a Boccaccio.

Příchod révokazu počátkem 20. století měl na region Cinque Terre devastující efekt. Zničené terasy vyšších nadmořských výšek byly opuštěny, zatímco obnova vinic v nižších polohách probíhala velmi pomalu. Ještě před 20 lety byla tato skalnatá a nedostupná oblast stále v dezolátním stavu. Vyhlašovaly se různé projekty a podepisovaly petice na záchranu a obnovu vinic v této malebné krajině.

Terasovité vinice jsou asi 3 metry široké, zídky 2-3 metry vysoké, zatímco réva je vedená na tzv. trelážích asi metr nad kamenitou zemí, aby teplo, které reflektuje, mohlo sálat zpět k uzrávajícím hroznům. Veškeré vinohradnické práce se provádějí ručně a na kolenou - svahy jsou tak příkré, že i při vinobraní se sběrači musí plazit po kolenou s koši plných hroznů na zádech. V poslední době se sice do některých vinic instalovaly jednokolejné dráhy, které umožní pomocí vozíků transport vinohradnického nářadí nahoru do strmých vinic a sklizených hroznů zpět dolů, avšak mnozí vinohradníci stále preferují ruční práci vkleče. Vinařským obcím a vinicím Cinque Terrre mnohdy hrozí časté povodně a sesuvy půdy - např. v povodni dne 25. října 2011 zde zemřelo devět osob a škody byly ohromné.

Status DOC získala oblast Cinque Terre pro svá vína v roce 1973. Pěstují se zde výhradně bílé kultivary Bosco (vína nesoucí označení Cinque Terre DOC musí obsahovat 60 % této odrůdy), Albarola a Vermentino.

Provincie Ligurie: Janov neboli Genova (GE), Imperia (IM), La Spezia (SP), Savona (SV).

Nejznámější vína Ligurie

CINQUE TERRE DOC - vinařská zóna pro bílá vína z tzv. pěti zemí (it. cinque terre), vinařských obcí Manarola, Riomaggiore, Corniglia, Vernazza a Monterosso. Dříve legendární vína, dnes se k předním výrobcům řadí De Batté, Bisson a družstvo Cooperativa Agricola. Sciacchetra je sladké koncentrované víno vyrobebé ze seschlých hroznů passito stejných odrůd jako pro Cinque Terre DOC.

COLLI DI LUNI DOC - vína z kopcovité oblasti Colli di Luni směrem do vnitrozemí od La Spezie v kraji známém pod názvem Lunigiana, kde révu vinnou pěstovali již staří Římané, prožívají období renesance. Bílá vína z odrůd Vermentino a Trebbiano Toscano, červená z odrůd Sangiovese, Canaiolo, Ciliegiolo aj. Vermentino Colli di Luni je odrůdové Vermentino. Nejlepší od Lambruschi, La Colombiera a Picedi Benettini.

COLLINE DI LEVANTO DOC - nedávno udělená apelace oblasti na sever od Cinqueterre pro bílá (Vermentino, Albarola a Bosco) a červená vína (Sangiovese, Ciliegiolo).

GOLFO DEL TIGULLIO DOC - nedávno udělená apelace pro bílá a červená vína v oblasti nad zálivem Tigullio mezi Portofinem a Sestri Levante (Bianco, Rosso, Bianchetta Genovese, Ciliegiolo, Moscato, Vermentino).

RIVIERA LIGURE DI PONENTE DOC - tato apelace sdružuje oblasti mezi Janovem a francouzskou hranicí a má několik sub-zón: Albenga neboli Albenganese pro odrůdy Pigato a Rossese, Finale neboli Finalese pro Vermentino a Riviera dei Fiori pro všechny ostatní odrůdy od Impérie na západ.
Ormeasco - červené víno sub-zóny v údolí Arroscio z odrůdy Dolcetto.
Pigato - bílá odrůda v okolí Albengy a Impérie.
Rossese - nejlépe se tato odrůda projevuje ve svém domově - Dolceacqua.
Vermentino - bílá odrůda, nejlepší v okolí Finale a Impérie.

ROSSESE DI DOLCEACQUA DOC nebo DOLCEACQUA DOC - rustikální víno svůdného charakteru. Odrůda Rossese se nejlépe projevuje v okolí Dolceacquy.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Riviera Ligure di Ponente „ Pigato Maje ” Doc 2021 Bruna  0.75 l

Riviera Ligure di Ponente „ Pigato Maje ” Doc 2021 Bruna 0.75 l

Víno se rodí ve vinicích s vápenitou skeletovitou půdou, bohatou na fosílie. Víno svěží, elegantní...

527,27 Kč
638,00 Kč s DPH
 
  
Riviera Ligure di Ponente „ Pigato U Baccan ” Doc 2022 Bruna  0.75 l

Riviera Ligure di Ponente „ Pigato U Baccan ” Doc 2022 Bruna 0.75 l

Víno se rodí z pečlivé selekce nejlepších bobulí nejstarších keřů révy, které mají přes 50 let stář...

1 130,58 Kč
1 368,00 Kč s DPH
 
  
Rossese di Dolceacqua Doc 2018 Testalonga di Antonio Perrino  0.75 l

Rossese di Dolceacqua Doc 2018 Testalonga di Antonio Perrino 0.75 l

Červené tiché víno víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůd vypěstovaných na italských vicích vinařsk...

824,79 Kč
998,00 Kč s DPH
 
  
Vermentino bianco VdT 2019 Testalonga di Antonio Perrino  0.75 l

Vermentino bianco VdT 2019 Testalonga di Antonio Perrino 0.75 l

Bílé tiché víno víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůd vypěstovaných na italských vicích vinařské o...

717,36 Kč
868,01 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru