Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Španělsko

Španělsko hraje ve vinařském světě velmi důležitou roli a se svými 1,2 miliony hektarů je největším vinařským územím v Evropě. V produkci vína jej mírně předčí pouze Francie a Itálie, což je zapříčiněno větším podílem španělských vinic v kategorii s regulovanou výnosností.

retvbznumiHistorie španělského vinařství sahá do roku 3000 před naším letopočtem, kdy jih poloostrova v Andalusii ovládlo Kartágo a Féničané zde založili první vinice. Pokračovala po dobytí území Římany, kteří zdejší víno exportovali do své říše. Pád římské říše a invaze barbarů zpomalila rozvoj vinařství, který pozastavila invaze muslimských Maurů v osmém století našeho letopočtu. Po reconquiste, tj. znovudobytí a získání muslimských území pod Španělskou nadvládu v roce 1492, došlo k oživení vinařství, k němuž výraznou mírou přispěli katoličtí mnichové. Oproti dlouhému období muslimské nadvlády, kdy bylo víno považováno za nápoj neslučitelný s koránem, nastává období, kdy se víno stává nápojem nepostradatelným.

dbnK dalšímu výraznému rozvoji vinařství paradoxně přispěl škůdce, řádění fyloxéry, která zničila valnou část vinic v oblasti Bordeaux. Mnoho vynikajících francouzských vinařů začalo zakládat nové vinice na opačné straně Pyrenejí. Jejich příchod je spojený s rozšířením nových odrůd a technologií ve výrobě vína. Škůdce potom 20 let poté napadnul také Pyrenejský poloostrov, škody napáchané však nebyli tak velké, jako ve zbytku Evropy. Další škody napáchala civilní válka a druhá světová válka.

Ještě před několika desítkami let to byla spíše kvantita nad kvalitou, která určovala hodnocení a všeobecné mínění o španělských vínech. Tato situace se však radikálně změnila v poslední čtvrtině dvacátého století a zvlášť v posledních letech kdy nová generace enologů spojila tradici a použití moderních technologií. Španělská vína dnes nabízejí jeden z nejlepších poměrů cena - kvalita.

Ve Španělsku na rozdíl od nás neexistuje označení dle cukernatosti vína na jakostní a přívlastková vína, protože prakticky všechny španělské odrůdy dosahují vysoké cukernatosti.

Vína se dělí dle označení původu a to na:

 • Vino de Mesa (VdM) – jedná se o stolní vína a jsou rozdělena pouze na červené a bílé víno; neuvádí se u nich odrůda. Neznamená to snad, že by musela postrádat kvalitu. Patří sem totiž i vína, která se produkují na vinicích o malé rozloze.
 • Vino de Mesa de… (VdMde…) - vyšší „podkategorie“ (VdM), u které se uvádí i původ.
 • Vino Comarcal – oznamují vína regionálního nebo krajového charakteru.
 • Vinos de la Tierra (VdlT)označení podobné francouzskému Vin de Pays. Víno má specifické vlastnosti charakteristické jen pro region, v němž bylo vypěstováno. Musí mít dostatečnou kvalitu, i když u nich není tak přísná kontrola jako u D. O.
 • D.O. (Denominazión de Origien) -  je to obdobná klasifikace k francouzskému apelačnímu AOC nebo italskému DOC. Regionů DO je ve Španělsku přes padesát a každý má na etiketě vyznačenu svoji vlastní pečeť.
 • DOCa (Denominazión de Origien Calificada) V oblasti Rioja a Priorat (Tarragona) existuje nejvyšší klasifikace, která náleží přibližně třiceti nejlepším územím s přísně kontrolovanými podmínkami produkce. Každá láhev z tohoto území je na zadní etiketě očíslována. Další oblasti, které aspirují na zisk DOC jsou Ribera del Duero, Penés nebo Navarra.

Dále se můžeme setkat se stupnicí kvality oznamující dobu a podmínky zrání, jako je Crianza, Reserva a Gran Reserva. Doba zrání se u těchto kategorií v jednotlivých regionech mírně liší a také záleží na barvě vína. Obecně déle se nechávají zrát vína červená a vyšší nároky na dobu zrání jsou kladeny na vína z Riojy. Záleží i na jednotlivých producentech, kteří často nechávají svá vína zrát déle, než předepisují zákony.

 • Joven - vína prodávaná v následujícím roce po sklizni, někdy částečně zrají v sudech, jsou lehká, ovocná, určená pro okamžitou spotřebu.
 • Crianza - vína zrající minimálně 6 měsíců v dubových sudech a dalších 18 měsíců v láhvi, na trh se tato vína dostávají po 2 letech od sklizně (vína Crianza z oblasti Rioja a Ribera del Duero zrají v sudech minimálně 12 měsíců, u řady výrobců ještě déle). Vína označená Sin Crianza nezrají v sudech.
 • Reserva - tato vína zrají minimálně 3 roky, přičemž nejméně 12 měsíců musí zrát v dubových sudech, 12 měsíců v tancích a alespoň jeden rok v láhvi. Také platí, že řada výrobců nechává svá vína zrát mnohem déle. Reserva se vyrábí pouze v dobrých letech z nejlepších vín.
 • Gran Reserva - tato vína zrají nejméně 5 let ve sklepích výrobce, z toho 24 měsíců v dubových sudech a další 3 roky v láhvi. V praxi se tato doba opět často prodlužuje. Pro výrobu Gran Reserva se používají pouze vína z nejlepších ročníků, nejkvalitnějších hroznů a deklarovaných vinic.

Bílá a růžová vína zrají v dubových sudech obvykle po dobu šesti měsíců a na trh jsou uvolňována dříve. Bílá a růžová vína typu Reserva a Gran Reserva jsou vzácná. Vína z oblastí mimo DO neužívají (nesmí užívat) označení crianza , reserva, gran reserva, ale je u nich vyznačená doba zrání v sudu.

Cena od - do
Ribera del Duero

Ribera del Duero

Jedná se o náhorní plošinu a zároveň jednu z 11 vinařských oblastí v provincii Castilla y León a nachází se podél toku řeky Duero. Ribera del Duero je kromě toho také autonomní obec podléhající církvi a králi a je počítána kvinařským oblastem rozprostřených podél řeky Duero. Region je charakteristický skalnatým plochým terénem, jeho centrem je město Arande del Duero, i když nejznámnější vinice se nacházejí kolem měst Peñafiel a Roa de Duero.Historie vína v Ribera del Duero začala před  více...Více informací
Rioja

Rioja

Oblast Rioja je pojmenovaná po provincii La Rioja, avšak oblast zahrnuje i části Navarre a Basque. Čím je pro francouzské vinařství Bordeaux, tím je pro Španělsko Rioja. Nejznámější a po dlouhou dobu nejuznávanější španělská vinařská oblast má sice v dnešní době více než zdatnou konkurenci v mnoha dalších regionech, přesto zůstává výkladní skříní i symbolem vinařství Pyrenejského poloostrova. Sklizeň hroznů v této oblasti se datuje od doby Féničanů a Keltů. Nejstarší písemný důkaz je ale z roku ...Více informací
Katalánsko

Katalánsko

Oblast Katalánsko (D.O. Catalunya) se nachází na severovýchodě iberijského poloostrova mezi Středozemním mořem a Pyrenejemi. Největším přispěním Katalánska do španělského vinného průmyslu je výroba šumivých vín, následované výrobou tichých bílých a červených vín. Většina vín z regionu se vyrábějí jako cuvée, ale vyrábějí se zde také odrůdová vína.CavaPrvní španělské šumivé víno bylo vyrobeno kolem roku 1851, ačkoliv první stopy výroby Cavy jsou datovány do roku 1860, kdy Josep Revento propagoval...Více informací
Castilla la Mancha

Castilla la Mancha

Kastilie-La Mancha (španělsky Castilla-La Mancha) je jedno ze 17 autonomních společenství. Rozkládá se v jižní polovině španělského vnitrozemí. Většina regionu tvořila součást historické španělské provincie Nová Kastilie, zatímco provincie Albacete byla součástí historické provincie Království Murcie. Metropolí regionu je starobylé město Toledo, přestože město Albacete je podstatně větší. Území autonomního společenství se administrativně člení na 5 provincií: Albacete, Ciudad Reál, Cuenca, Guada...Více informací
Valencie

Valencie

Důležitým rysem této kuchyně je její rozmanitost, která vyplývá z geografických a kulturních kontrastů tohoto regionu.Rozmanitost geografická je dána nespočetnými plážemi a samotným Středozemním mořem jako zdrojem mořských ryb, bohatostí řek a jejich sladkovodními rybami, lesy a hojností zvěře a v neposlední řadě velmi úrodnými oblastmi, kde se daří pěstování rýže, citrusových plodů, zeleniny, oliv a mandlí.Rozmanitost kulturní se projevuje vlivy arabské, katalánské, aragonské a kastilské kuchyn...Více informací
Castilla yLéon

Castilla yLéon

Administrativně se společenství člení na 9 provincií: Ávila, Burgos, León, Palencia, Salamanca, Segovia, Soria, Valladolid, Zamora. Na západě region hraničí s Portugalskem, na jihu s autonomními společenstvími Extremadurou, Madridem a Kastilie-La Mancha; na východě s autonomním společenstvím Aragonií; na severovýchodě s autonomním společenstvím La Rioja a Baskickem; na severu s autonomními společenstvími Kantabrií a Asturií; na severozápadě s autonomním společenstvím Galicií.Region má do značné ...Více informací
Extremadura

Extremadura

Leží na jihozápadě Španělska, má 6 podoblastí, dříve pod označením Vino de la Tierra – Cañamero, Montánchez, Ribera Alta, Ribera Baja, Mentanegra, Tierra de Barros.Oblast má celkem 26 000 ha a 63 bodegas. Odrůdy pro bílá vína se zde pěstují Alarije, Borba, Cayetana Blanca, Pardina, Macabeo, Chardonnay, Chelva, Malvar, Parellada, Pedro Ximénez, Verdejo, Eva, Cigüente, Perruno, Moscatel a Sauvignon Blanc. Z modrých to jsou, Garnacha, Tempranillo, Bobal, Cabernet Sauvignon, Graciano, Mazuelo, ...Více informací
Navarra

Navarra

Dnes už není Navarra ve stínu svého silného a slavného souseda La Rioja. Výrobci vína si vybudovali postupně dobrou pozici svého regionu a stále vylepšují tradiční typy vín. D.O. Navarra má 17 000 ha vinic, 116 bodegas. Vinice jsou na severu v nadmořské výšce 600 m a území navazuje na Rioja Baja. Zimy jsou zde chladné, ovlivněné studeným severním větrem od Pyrenejí, léta jsou horká následovaná teplým vlídným podzimem. Podnebí je popisováno jako kontinentální, ale s dostatkem deště a vlhkosti, co...Více informací
Jerez

Jerez

Jerez de la Frontera leží na jihu Španělska ve svérázné Andalusii. Díky své poloze bude Jerez ideálním výchozím bodem pro cesty po provincii Cádiz, jedné z osmi provincií, které tvoří Andalusii. Jerez uchvátí svou architekturou, domovem andaluských koní a střediskem flamenka. Také je povinnou zastávkou pro milovníky vína. Právě Jerez je místem, které dalo název sherry, což je fortifikované (dolihované) sladší víno, jedná se o obdobu portského. Jerez de la Frontera – největší měs...Více informací
Galicia

Galicia

    Galicie je země na severozápadě Pyrenejského poloostrova a jedno ze 17 autonomních společenství Španělska. V Galicii žije 2,78 milionů obyvatel. Člení se na 4 provincie: A Coruña (La Coruña), Lugo, Ourense (Orense) a Pontevedra. Hlavním městem je nevelké Santiago de Compostela, které je od středověku významným poutním místem, cílem Svatojakubské cesty; největším městem regionu je však přístav Vigo. Galicie hraničí na jihu s Portugalskem, na jihovýchodě s a...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Cariňena Crianza „ Care ” Do 2019 bodegas Aňadas 0.75 l

Cariňena Crianza „ Care ” Do 2019 bodegas Aňadas 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Tempranillo a Merlot vypěstovaných na vinicíc...

196,69 Kč
237,99 Kč s DPH
 
  
-33%
Cariňena roble „ Care ” Do 2020 bodegas Aňadas 0.75 l

Cariňena roble „ Care ” Do 2020 bodegas Aňadas 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Garnacha a Syrah vypěstovaných na vinicích šp...

98,35 Kč
119,00 Kč s DPH
 
  
-24%
Cariňena roble „ Care ” Do 2022 bodegas Aňadas 0.75 l

Cariňena roble „ Care ” Do 2022 bodegas Aňadas 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Garnacha a Syrah vypěstovaných na vinicích šp...

106,61 Kč
129,00 Kč s DPH
 
  
-30%
Cariňena Vinas Viejas Reserva „ Care Finca Bancales ” Do 2016 bodegas Aňadas 0.75 l

Cariňena Vinas Viejas Reserva „ Care Finca Bancales ” Do 2016 bodegas Aňadas 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Garnacha vypěstovaných na vinicích španě...

222,31 Kč
269,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Proyecto Garnachas Moncayo XXXX 0.75l

287,60 Kč
348,00 Kč s DPH
 
  
bez fotky

Proyecto Garnachas Perdida del Pirineo XXXX 0.75l

444,63 Kč
538,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru