Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Dolní Rakousy Wagram

Když přijíždíte k toku Dunaje ze severu, od Znojma, narazíte na Wagram. Jde o mohutný tektonický zlom, který začíná zřetelně východně od města Krems a kopíruje tok Dunaje. Na tomto zlomu se nachází naváté sprašové půdy, které vznikly poté, co ustoupilo pravěké moře. Krajina tak dostala jemně pahorkatý ráz a víno svůj zcela typický a nezaměnitelný charakter.

rtsvdzbduz

Nejlépe se tu daří odrůdě Veltlínského zeleného, která zde dostává bohatě kořenný výraz, substanci a stává se z ní velmi lahodné víno. Půdy a klima dávají na svazích Wagramu ty nejlepší předpoklady pro lisování plných a aromatických vín. Ve východní části tohoto vinařského regionu leží tradiční centrum vína té nejvyšší úrovně, město Klosterneuburg. V této metropoli vína na pravém břehu Dunaje najdeme nejstarší vinařství Rakouska (vinařství kláštera, založeného roku 1114), se svými asi sto hektary je jedním z největších v Rakousku, a má snad nejzáslužnější vinařskou školu na světě: Klosterneuburg je sídlem Vyššího spolkového učiliště vinařství a ovocnářství, které je známé kromě vzdělávací role i svou výzkumnou činností. V tomto městě Babenberků, plného gotických i barokních architektonických skvostů a zajímavých muzeí se konají každoročně i velké slavnosti vinobraní a tzv. „Traubenkronenfest", jehož jádrem je požehnání darů přírody ve formě vinných hroznů. Prastará heurige s výhledem na Dunaj sem lákají návštěvníky především z nedaleké Vídně, sekt, který zde vyrábějí, patří k tomu nejlepšímu v Rakousku.

drtztbnuOblast Wagram se svými 2730 hektary vinohradů je proslulá především svým výrazným Veltlínským zeleným, s typickou pepřově kořennou chutí, ale také Rulandským bílým s velmi dobrým základem, kterému se daří právě na hlubokých sprašových půdách. Charakterním vínem této oblasti je také Veltlínské růžové, prastará odrůda, ze které se vyrábějí bílá vína bohatého těla, s jemným aroma. Spektrum odrůd doplňují i vína červená, především Zweigeltrebe.

Weinstrafte Wagram" vede sametovými sprašovými pahorky Wagramu, kde pilné ruce po staletí budovaly terasy, na kterých se začalo kdysi dávno již pěstovat víno, a podél kterých byly vybudovány „Kellergassen", tedy uličky plné vinných sklípků. Je to opravdu líbezná krajina s přepychovými víny. Zrovna Absdorf, vinařská obec nedaleko Tullnu, je proslulá svou uličkou se sklípky, ve které jich je na 120 a je tak dlouhá, že má dokonce svůj název a svou vlastní zastávku: Absberg. Vždy tu najdete otevřené dveře některého ze sklípků i něco dobrého k zakousnutí. Feuersbrunn (obec Grafenworth) je malé vinařské centrum Wagramu s velkými ambicemi. Tisíc let stará vinařská kultura je základem inovací mladé generace vinařů, kteří lisují velká vína vysoké kvality. Místní ulička se sklípky je jedna z nejdelších a nejkrásnějších v Rakousku. Fels am Wagram leží na jedné z teras Wagramu a najdeme tu hodně romantických uliček s vinnými sklípky schoulenými většinou pod vysokými sprašovými stěnami. Jsou tu instalovány naučné stezky pro pěší i cyklisty, které jsou především na podzim kouzelné. Sklenička Veltlínského zeleného a dobroty domácí kuchyně v heurige je vykročení tím správným směrem.

dvtdbdzTaké v dalším centru vína, Groftriedentalu, vyrábějí skvělá vína, a to v souladu s přírodou. Tím vznikají vína plná ovoce s přirozeným buketem. Specialitou místních je skvělé ledové víno, především v obci Ottenthal. Groftweikersdorf je tajným tipem pro milovníky elegantních suchých bílých vín, vyráběných z hroznů vysoké zralosti, se svěží kyselinkou a výrazným buketem. Kirch-berg am Wagram je považován za jedno z nejhezčích míst vinné cesty. Nádherné měšťanské domy prozrazují bohatou historii, stejně tak jako barokní poutní kostel „Maria Trošt", stará radnice či alchymistická laboratoř. Ta prozrazuje touhu po vědění místních, která se v dnešní době přetavila do touhy poznat všechna tajemství výroby kvalitních vín i do žízně po víně. A kdo by měl chuť si udělat přehled o vínech, která se vyrábějí v celé oblasti Wagram, může navštívit vinotéku s 200 nejlepšími druhy vín. Po vinné cestě je dalším zajímavým místem k ochutnání vín Stellendorf am Wagram a takéKonigsbrunn am Wagram, ležící na jižních svazích Wagramu a proslulý vysokou kulturou vinných sklepů. Je těžké vybrat jedno místo, kde to je nejhezčí a nejzajímavější - třeba Bromberg s krásnou uličkou se sklípky ve stínu vysokých ořešáků a kulisou starých vinařských lisů je místem, kde je nádherné pobývat.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
-26%
Blauer Zweigelt 2019 Wagram Dac Eschenhof Holzer  0.75 l

Blauer Zweigelt 2019 Wagram Dac Eschenhof Holzer 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Zweigelt vypěstovaných na vinicích rakou...

114,88 Kč
139,00 Kč s DPH
 
  
-33%
Gruner Veltliner 2020 Wagram Eschenhof Holzer  0.75 l

Gruner Veltliner 2020 Wagram Eschenhof Holzer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gruner Veltliner vypěstovaných na vinicích ...

98,35 Kč
119,00 Kč s DPH
 
  
Gruner Veltliner Erste lage „ Rossenberg ” 2020 Wagram weingut Bernhard Ott  0.75 l

Gruner Veltliner Erste lage „ Rossenberg ” 2020 Wagram weingut Bernhard Ott 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Veltlínské zelené vypěstovaných na vinicích...

990,08 Kč
1 198,00 Kč s DPH
 
  
Gruner Veltliner „ Am Berg ” 2020 Wagram weingut Bernhard Ott  0.75 l

Gruner Veltliner „ Am Berg ” 2020 Wagram weingut Bernhard Ott 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Veltlínské zelené vypěstovaných na vinicích...

370,25 Kč
448,00 Kč s DPH
 
  
-44%
Gruner Veltliner „ der Ott ” 2019 Wagram weingut Bernhard Ott  0.75 l

Gruner Veltliner „ der Ott ” 2019 Wagram weingut Bernhard Ott 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Veltlínské zelené vypěstovaných na vinicích...

412,40 Kč
499,00 Kč s DPH
 
  
Gruner Veltliner „ Fass 4 ” 2022 Wagram Dac Bernhard Ott  0.75 l

Gruner Veltliner „ Fass 4 ” 2022 Wagram Dac Bernhard Ott 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Veltlínské zelené vypěstovaných na vinicích...

494,21 Kč
597,99 Kč s DPH
 
  
-41%
Gruner Veltliner „ Spiegel ” 2018 Wagram Erste lage Bernhard Ott  0.75 l

Gruner Veltliner „ Spiegel ” 2018 Wagram Erste lage Bernhard Ott 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Veltlínské zelené vypěstovaných na vinicích...

577,69 Kč
699,00 Kč s DPH
 
  
-42%
Gruner Veltliner „ Stein ” 2017 Wagram Erste lage Bernhard Ott  0.75 l

Gruner Veltliner „ Stein ” 2017 Wagram Erste lage Bernhard Ott 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Veltlínské zelené vypěstovaných na vinicích...

577,69 Kč
699,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru