Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Lazio

Region Lazio neboli Latium, též nazývaný Etruria (podle starých Etrusků), se pyšní bílými víny. Hrozny pro jejich výrobu se rodí zejména ve vinohradech vysázených na úpatích pahorkatiny, která začíná již na jižním předměstí Říma. Vína Frascati a Castelli Romani, která kdysi zásobovala trattorie hlavního města jako vína sudová, jsou známá po celém světě, avšak etiketa Est! Est!! Est!!!  je pravděpodobně nejzapamatovatelnější. Legenda praví, že bavorský biskup Johannes Fugger se počátkem 12. století vydal do Říma na korunovaci Jindřicha V. Vyslal svého věrného sluhu, aby pro něj předem vybral pouze ty hostince, kde podávají dobrá vína a označil je slovem „Est“, což znamená Vinum Est Bonum aneb víno je dobré. Ten v osadě Montefiascone našel vína tak vynikající, že hostinec označil Est! Est!! Est!!! Duchovní zřejmě souhlasil, neboť zapomněl na Řím i císaře a zůstal tam až do své smrti... Vinařství Falesco produkuje víno z jedinečné viniční trati Poggio dei Gelsi.

ddd

Hlavní město regionu i celé Itálie je Řim (Roma)
Provincie: Frosinone (FR), Latina (LT), Rieti (RI), Řím (RM), Viterbo (VT)
Rozloha vinic: 47 884 ha

Bílá vína dominují v tomto regionu též nazývaném Etruria (podle Etrusků) a hrozny pro jejich výrobu se rodí zejména ve vinohradech vysázených na úpatích pahorkatiny, která začíná za jižním předměstím Říma. Vína Frascati a Castelli Romani kdysi zásobovala trattorie hlavního města, kde se podávala jako vína sudová. Revoluce ve výrobě, stabilizaci a lahvování těchto vín, která chutnala výtečně turistům v Římě, ale která „neuměla cestovat“, se spojuje se jménem Ezio Rivella, enologem původem z Piemontu. Nyní jsou tato vína, vyrobená z odrůd Trebbiano a Malvasia di Candia, svěží, čístá a ovocitá a těší se velké oblibě po celém světě. A z pouhých 2600 hektarů vinic Frascati jejich poptávka převyšuje nabídku.

Z modrých odrůd se nejvíce v regionu Lazio pěstuje Sangiovese, Montepulciano, Cesanese a Merlot a některá méně známá červená vína se stále více dostávají na trh, např. Aprilia, Cerveteri, Cori, Colli Lanuvini a Velletri. Také Cabernet Sauvignon si v tomto regionu našel své místo a vína z něj vyrobená, mnohdy ve scelení s odrůdami Merlot a Cesanese, která ještě donedávna nesla označení Vino da Tavola (stolní víno), jsou vyhledávaná znalci. Jsou to zejména Torre Ercolana, Colle Picchione Rosso, Fiorano Rosso a Falernum. Posledně jmenované bylo nejkvalitnějším vínem, které bylo známé již starým Římanům. Moderní Falernum z Latia je vyrobené z odrůd Aglianico a Cecubo (v dobách antických nazývané Caecubum) plus Abbuoto, popř. Negroamaro. Tato červená vína jsou důkazem toho, že region Lazio není pouze o bílých vínech.

Poblíž města Gradoli a severozápadně od břehu vulkanického jezera Bolsena se můžeme také setkat s unikátním červeným, mnohdy sladkým dezertním vínem vyrobeném z odrůdy Aleatico a jižně poblíž města Viterbo leží Colli Etruschi Viterbesi, zóna pro široký sortiment vín, mnohdy vysoké kvality. Zbytek regionu tvoří Est! Est!! Est!!! - viz samostatný sloupek níže.

Provincie regionu Lazio: Frosinone (FR), Latina (LT), Rieti (RI), Řím (RM), Viterbo (VT).

Nejznámější vína regionu Lazio

ALEATICO DI GRADIOLI DOC - málo známé červené dezertní víno z odrůdy Aleatico, které pochází z oblasti v okolí jezera Bolsena. Dolihované Liquoroso je podobné portskému a také jako portské víno může dlouho zrát.

CASTELLI ROMANI DOC - zóna pro běžná bílá, červená a růžová vína oblasti jihovýchodně od Říma.

CERVETERI DOC - velká zóna severozápadně od Říma poblíž Cerveteri a přístavu Civitavecchia. Vína Bianco, Rosato a Rosso, která se převážně konzumují místně.

CESANESE DEL PIGLIO DOCG - zóna červených vín z Cesanese pěstovaného na jihovýchod od Říma. Také DOC CESANESE DI AFFILE a CESANESE DI OLEVANO ROMANO.

COLLI ALBANI DOC - oblast pro bílá vína všech typů od suchých až po sladká i šumivá z odrůd Trebbiano a Malvasia.

COLLI ETRUSCHI VITERBESI DOC - velká zóna pro celou škálu vín z 38 vinařských obcí zahrnuje vína Bianco, Rosato, Rosso, Canaiolo, Grechetto (bílé), Greghetto (červené), Moscatello, Procanico, Rossetto, Sangiovese, Violone.

COLLI LANUVINI DOC - méně známá DOC avšak mohou z ní pocházet i lepší bílá vína z odrůd Malvasia a Trebbiano, pěstovaných poblíž Aprilie. V poslední době také nezanedbatelné množství červeného vína z odrůd Merlot a Sangiovese.

CORI DOC - malá oblast poblíž města Cori jihovýchodně od Colli Albani pro Bianco a Rosso..

EST! EST!! EST!!! DI MONTEFIASCONE DOC - zóna poblíž města Montefiascone pro bílá vína, která se v poslední době výrazně zlepšují. Viz samostatný sloupek níže.

FRASCATI DOC - nejslavnější římské víno pojmenované podle městečka na kopci s výhledem na hlavní město (a smog) na obzoru. Je vyrobené z odrůdy Trebbiano (ačkoliv lepší vína ze specifických tratí, jako je např. Santa Teresa vinařství Fontana Candida, obsahují více odrůdy Malvasia). Roční produkce činí téměř 20 miliónů litrů a zásobuje nejen vinárny v Římě, ale i po celém světě. Ačokoliv někteří aficionados preferují tato vína v plnějším, např. polosladkém styluabboccato, okolní svět si již zvykl na svěží suchá vína.

MARINO DOC - vína zóny Marino poblíž Říma ze stejných odrůd jako Frascati, dříve se těšilo velké oblibě mezi obyvateli Říma, nyní vyrábí velkodružstvo Gotto d'Oro. Výjimkou je Colle Picchioni Oro od Paoly Di Mauro.

TARQUINIA DOC - nedávno vzniklá apelace pro tři druhy vín (Bianco, Rosato a Rosso) z vinařské zóny Tarquinia, město Etrusků, severozápadně od Říma.

VELLETRI DOC - zóna poblíž města Velletri pro bílá vína (Bianco) a jedno červené, z odrůd Cesanese, Montepulciano a Sangiovese (také Riserva).

VIGNANELLO DOC - apelace obklopující město Vignanello mezi městem Viterbo a řekou Tiber pro čtyři druhy vín: Bianco, Rosato, Rosso a Greco.

Cena od - do
 
Řadit dle: názvu ceny
-22%
Frascati Superiore Doc 2018 Via Rovana gruppo Campagnola  0.75 l

Frascati Superiore Doc 2018 Via Rovana gruppo Campagnola 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Malvasia a Trebbiano vypěstovaných na vinicích i...

114,88 Kč
139,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru