Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Irsko

Podle Irů ovšem umění výroby whisky pochází z Irska a odtud se dostalo dále do Skotska. Podle legendy přišel do Irska svatý Patrik, stal se národním světcem, vyhnal z Irska ďábla a naučil Iry destilovat životadárný nápoj z ječmene. Což bylo již ve 12. století. Koluje i mnoho dalších historek a příběhů, tyto příběhy mají potvrzovat skutečnost, že to byli Irové a nikoli Skotové, kdo vynalezl whisk(e)y. Všechny tyto historky jsou však pouze jen legendou, neexistuje důkaz, který by dokládal pravdivost kterékoli z nich. Ve Skotsku koluje rčení: Irové možná whisky vynalezli. Ale my jsme ji odvedli k dokonalosti.

ggggg

První písemná zmínka o destilaci z ječmene se v Irsku objevuje až v roce 1556, a to v zákoně schvalovaném parlamentem. Irská whiskey neměla ovšem na růžích ustláno. V roce 1838 započal kapucínský mnich otec Matouš své tažení proti alkoholismu. Dosáhl uzavření velkého množství výčepů a mnoho palíren nemělo odbyt pro své produkty. Na zahraničních trzích už měla silné pozice whisky skotská. Další důvody proč byla výroba irské whisky tolik omezena se sešly celkem rychle po sobě. V roce 1916 vypukla válka o nezávislost Irska. Následovalo rozdělení ostrova a v letech 1919-1921 občanská válka. Když vznikl Svobodný irský stát, ztížilo už tak těžkou situaci irským výrobcům britské obchodní embargo. Byly jim tak uzavřeny mnohé trhy. Prohibice v USA, které bylo velkým odběratelem irské whiskey. Druhá světová válka, při které byl nedostatek obilí. V roce 1966 se zbytek irských palíren spojil a nyní se irská whisky vyrábí pouze v několika palírnách.

Irská whiskey je asi nejvíce známá jako - Irish pot-still whiskey - irská whiskey z kotlíkového destilačního přístroje. Rozdíl mezi irskou a skotskou whisky tkví jak ve způsobu výroby, tak v základním materiálu použitým při výrobě. Sladový i nesladový ječmen, pšenice, oves a žito, někdy též melasa z cukrové třtiny, to vše se odráží v chuti irské whisky.

qqqqqSpolečnost Irish Distillers šířila dlouhá léta mýtus o tom, že pravá irská whiskey musí být: vyrobena v Irsku, třikrát destilovaná, bezestopy rašelinové příchuti. Proti prvnímu nelze nic namítat, ale zbylé dva jsou nesmysl. Dvojí destilaci opustila řada palíren až v osmdesátých letech devatenáctého století. Když někteří irští výrobci nahrazovali při sušení ječmene uhlí rašelinou, mívala irská whiskey stejně rašelinový charakter jako skotská. Whiskey, u které bylo při sušení ječmene použitou uhlí místo rašeliny, se vyznačovala lehčím charakterem. Právě díky použití nesladového ječmene, získala svůj lehčí a ovocnější charakter, který ji tolik proslavil.

pibureuauiVelká změna se objevila v roce 1989 a to s příchodem společnosti Cooley Distillery. Ta se silně rašelinovitou, čistou sladovou whiskey Connemara znovu uvedla na irský trh whiskey, která byla už dávno věcí minulou. U této whisky je však velmi sporné její označení Irish pot-still whiskey. Tomuto označení nejvíce odpovídají: Green Spot a Redbreast. Obě jsou vyrobeny ze směsi sladového a nesladového ječmene a žádná neobsahuje ani špetku obilné whiskey. Míchanou whiskey se značným podílem Irish pot-still je např. Power´s.

Irská whiskey se vyrábí ze sladového ječmene (40-ti až 50-ti procentní podíl) a nesladového ječmene či z jiného obilí - pšenice, žito, kukuřice. Dříve se používal i oves, ale od roku 1975 se od jeho používání upustilo. Sladový ječmen se při sušení nedostává do kontaktu se zdrojem tepla (nesuší se jako ve Skotsku kouřem) a proto chybí whiskey chuť nakouřenosti. Většinou bývá destilována 3x, ale v palírně Cooley používají dvojí destilaci a sušení nad rašelinovým kouřem. Minimální doba zrání whiskey je 3 roky, často ale zraje podstatně déle. Uložena ke zrání je v sudech po sherry, boorbonu, rumu nebo též v sudech z amerického bílého dubu. Zde nabývá každá whiskey individuální tón barvy, chuti a vůně. Po určené době zrání se whiskey smíchává z různých sudů. To odpovídá skotskému "vatting". Irská whiskey má střední sladovou chuť tak jako skotská a kanadská, pokud není slad sušený nad ohněm a kouřem z rašeliny.

ůoaertzunaouzAby se whiskey mohla označovat Irish pot-still whiskey musí být vyrobena standartním způsobem (sladový a nesladový ječmen) a nemíchána s obilnou whiskey. V posledních letech přichází na trh též Blended Irish Whiskey, která je řezána destilátem z jiného obilí. Irská whiskey byla v minulém století vyvážena do světa v daleko větším množství než whisky skotská. Pozdější převahu skotské whisky zapříčinily dvě události. Tou první byla prohibice v USA. Ta znamenala pro Iry ztrátu sice jednoho, ale obrovitého trhu. Druhou událostí bylo vystoupení Irska z britského společenství (Commonwealthu) v roce 1949, důsledkem byl v lepším případě ztížený přístup na mnohé trhy, v horším případě jejich ztráta. V současné době však irská whiskey opět pomalu získává na oblibě.

Irská whiskey bývá často srovnávána s whisky skotskou. Ve výrobě irské whiskey nacházíme jeden nezanedbatelný rozdíl oproti výrobě whisky skotské (byť i tyto rozdíly se začínají stírat viz. palírna Cooley). Zatímco Skotové při sušení ječmenového sladu neoddělují zdroj tepla, Irové tak činí. Proto má skotská whisky (podle konzumentů) jakýsi kouřový stín, zatímco irská whiskey ne. Liší se také v tom, že irská whiskey bývá nejméně třikrát destilovaná, kdežto skotská nejméně dvakrát. U irské i skotské whisky existují ovšem vyjímky.

puicbetwoifcVzhledem k počtu a problémům irských palíren, se zde už nyní skoro nepoužívá (a ani nemůže) nazývání značek whiskey podle jména palírny. Irská whiskey se od blízké skotské liší v tom, že v irských sladovnách se nepoužívá rašelinový oheň. To znamená, že v irských whiskey chybí kouřový podtón. Původně byla irská whiskey vyráběna pouze destilováním sladu. Před 150 lety se však kvůli vysokým daním začal do sladu přimíchávat surový ječmen. Výsledkem tohoto míchání sladu vznikl specifický způsob nazývaný pot-still whiskey, jenž je označen i na etiketách. Dalším rozdílem mezi irskou a skotskou whisky je, že irská whiskey je třikrát pálená.

Aby mohla být whisky nazývána pravou irskou whiskey (pure pot-still whiskey), musí splňovat následující kritéria:

 • Musí být vyrobena v Irsku.
 • Musí být třikrát destilovaná.
 • Nesmí být patrná rašelinová příchuť.

Pravdou ale je, že těmito pravidly se řídí jen dvě značky – Green Spot a Redbreast. Roku 1989 vznikla společnost Cooley distillery a uvedla na trh silně rašelinovou čistou sladovou whiskey Connemara. Tato whiskey získala řadu ocenění a zlatých medailí, ačkoli není pravou pot-still whiskey. Dalším příkladem irské whiskey je Tullamore Dew Black s lidovým označením Tarange (čti „ta ranč“) podle nejzářivější hvězdy souhvězdí Tullamore.

V současnosti existují pouze čtyři palírny irské whiskey. V každé se však vyrábí množství různých značek.

 • New Midleton ( založena 1843 ) – Old Dublin, Paddy, Jameson, Crested, Powers, Redbreast, Midleton, Dungourney, Old Midleton, Tullamore Dew a Green Spot
 • Cooley ( založena 1989 ) – O'Hara’s, Kilbeggan, Locke’s, Inishowen, Millar’s Special Reserve, The Tyrconnell, Connemara
 • Old Bushmills ( založena 1784 ) – Bushmills
 • Kilbeggan ( založena 2007 ) – Kilbeggan

Také v Irsku jsou některé whiskey lahvovány nezávislými plnírnami. Působí zde skotské také nezávislé plnírny jako je Cadenhead či Signatory a plnírna Limerick Distillery což je odnož skotské plnírny Adelphi.

Cena od - do
Midleton

Midleton

Palírnu Midleton založili v roce 1780 bratři Murphyovi. Původně ji založili pod jménem James Murphy a v roce 1825 byla přebudována na Old Midleton. V roce 1867 se spojili se čtyřmi dalšími palírnami (Watercourse, Daly´s, North Mall a Green) a vznikla Cork Distillers Company. Je zajímavostí, že podnět vyšel od palíren, které ve městě Cork vůbec nesídlily. Jednotlivé palírny z této společnosti postupně zanikly a výroba zůstala pouze v palírně Midelton. Později se Midleton stal součástí skupiny Iri...Více informací
Jameson

Jameson

Slavná to osoba nejspíš i irských dějin - John JamesonKrásného jasného úterního rána 5. října 1740 se začala psát první kapitola příběhu legendární Jameson Irish whiskey. Jak víme, že bylo ráno krásné a jasné? Jaké jiné mohlo být, když se ten den John Jameson narodil? Spousta lidí předpokládá, že John byl Ir. Není divu, když s jeho jménem je spojena nejirštější z irských whiskey. Ve skutečnosti byl Skot a také se ve Skotsku narodil. S ohledem na renomé jeho whiskey mu to ale Irové už dávno odpus...Více informací
Bushmills

Bushmills

Palírna Bushmill's se chlubí titulem nejstarší palírna whiskey na světě na základě 7-leté licence. Od začátku patnáctého století začala být irská whiskey exportována i do zahraničí a stala se oblíbenou i na dvoře Alžběty I. V roce 1608 král James I. udělil první licenci na destilaci whiskey v dějinách – Bushmills Distillery v Irsku. Palírna Bushmills je tedy nejstarší palírnou v Irsku a dost možná i na světě. Řádně registrována byla však až v roce 1784. Během 19. století byla nesmírně populární ...Více informací
Tullamore Dew

Tullamore Dew

Whiskey Tullamore Dew se vyrábí v palírně Midleton. Původně se vyráběla v palírně Daly´s v Tullamore (1829 - 1959). V roce 1959, kdy byla palírna uzavřena, koupil značku Power´s a výroba se přesunula do jiné palírny. Potom značku koupil IDG a od něj Cantrell & Cochrane, který je součástí společnosti Allied Domecq. Slovo "Dew" v názvu značky je podle iniciálů manažera palírny z konce 19. století Daniela E. Williamse.Na starších etiketách Tullamore Dew je jako rok založení uváděn 179...Více informací
RedBreast

RedBreast

Redbreast je velmi speciální whiskey mezi všemi Irskými destilériemi.Poprvé uvedena na trh v roce 1939 jako první pot still whiskey. Whiskey Redbreast byla původně vyráběna ve staré palírně Dublinu způsobem pot still pro společnost Fitzgerald & Co. a plněna byla společností Gilbey. Vznikla v roce 1939, kdy se plnila jako 25-ti letá. Později začala být plněná jako 12-ti letá, část zraje v sudech po sherry a část v sudech po bourbonu. Společnost Irish Distillers ji na trh dnes uvádí jako 12-ti...Více informací
Tyrconell

Tyrconell

Historie whiskey Tyrconnell sahá až do roku 1762, který je také prezentován na etiketě. Whiskey je spojena s rodinou Wattů. Jméno Tyrconnell se používá od roku 1876, kdy stejnojmenný kůň vyhrál tradiční irský závod. Na jeho počest nese whiskey jméno Tyrconnell a motiv závodních koní. Od roku 1839 byla vyráběna ve Waterside Distillery, která byla na Abbey Street (je možné se setkat také s označením Abbey Street Distillery). Do prohibice v USA se tam tato whiskey vyvážela a byla tam velmi oblíbena...Více informací
Teeling Dublin

Teeling Dublin

První doložené prameny, které hovoří o výrobě irské whiskey rodinou Teelingů, sahají do roku 1782.Jack Teeling, zakladatel společnosti Teeling Whiskey co.pochází z rodiny s dlouhou palírnickou historií - od Waltera Teelinga, který založil v roce 1782 palírnu v Dublinu nesoucí jméno Teeling v Marrowbone Lane v oblasti svobodného Dublinu. , po Johna Teelinga, který v r. 1987 založil palírnu Cooley ( která v roce 2012 byla prodána koncernu Jim Beam Inc. ). Jackova společnost původně začínala jako n...Více informací
Hyde

Hyde

Hyde whiskey je pojmenována na počest prvního irského prezidenta, kterým byl Douglas Hyde, Díky jeho politickému, kulturnímu a akademickému životu pomohl položit základy moderního Irska. Rodina Hyde má silnou tradici v irském nápojovém průmyslu, kdy její historie sahá až do roku 1640.  Vše začalo provozováním malé taverny a prodejem tradiční Irské whisky, který rodinu provází již po dvanáct generací. Dnes Alan a Conor Hyde pokračují v rodinné tradici výrobou té nejlepší irské w...Více informací
Cooley - Kilbeggan

Cooley - Kilbeggan

Palírnu Cooley založil v roce 1757 Matthew MacManus. Palírna dnes patří společnosti Cooley Distillery plc., kterou spoluvlastní Heaven Hill z Kentucky. V roce 1988 vybudovala novou palírnu (přesněji přebudovala a zmodernizovala nepoužívanou palírnu průmyslového alkoholu) a její oficiální název je Cooley Riverstown. V nové palírně se vyrábí malt i grain whiskey. Jedná se o jedinou irskou palírnu, která své produkty destiluje dvakrát. Ke zrání whiskey používá palírna sklady ve staré palírně Locke´...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
A drop of the Irish „ Blackadder Raw cask ” Irish single malt whiskey 58.9% vol. 0.70 l

A drop of the Irish „ Blackadder Raw cask ” Irish single malt whiskey 58.9% vol. 0.70 l

Tato whiskey byla finišována v sudu po sherry a lahvována v dubnu 2016, a to v počtu 349 lahví. Neb...

2 890,91 Kč
3 498,00 Kč s DPH
 
  
A drop of the Irish „ Blackadder ” Irish single malt whiskey 59.6% vol. 0.70 l

A drop of the Irish „ Blackadder ” Irish single malt whiskey 59.6% vol. 0.70 l

Tato whiskey byla lahvována v červenci 2018, a to v počtu 333 lahví. Nebyla barvena, ani filtrován...

2 890,91 Kč
3 498,00 Kč s DPH
 
  
Barr an Uisce „ 1803 ” aged 10 years single malt Irish whiskey 40% vol. 0.70 l

Barr an Uisce „ 1803 ” aged 10 years single malt Irish whiskey 40% vol. 0.70 l

Lesklá, teplá, středně zlatá barva. Svěží smetanový pocit v ústech s poznámkami světlého citrónu a...

1 320,66 Kč
1 598,00 Kč s DPH
 
Boston Bakers Irish virgin grain blended whiskey 40% vol. 0.70 l

Boston Bakers Irish virgin grain blended whiskey 40% vol. 0.70 l

Tato skvělá irská whisky je postavena na základu z irského obilí, smíchaného se sladovými whisky, ...

660,33 Kč
799,00 Kč s DPH
 
  
-17%
Currach „ Kombu ” Seaweed Cask Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

Currach „ Kombu ” Seaweed Cask Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

První pro irskou a whisky celkově. Currach Single Malt Atlantic Kombu Seaweed Cask byl poprvé destil...

825,62 Kč
999,00 Kč s DPH
 
  
-10%
Currach „ Wakame ” Seaweed Cask Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

Currach „ Wakame ” Seaweed Cask Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

Druhá jádrová whisky stáčená od Origin Spirits, Currach Single Malt Irish Whiskey - Atlantic Wakame...

966,12 Kč
1 169,01 Kč s DPH
 
  
Dingle single malt Irish whiskey 46.3% vol. 0.70 l

Dingle single malt Irish whiskey 46.3% vol. 0.70 l

První vydání základní řady whisky Dingle. Jedná se o třikrát destilovaný single malt a byl káděn výh...

1 221,49 Kč
1 478,00 Kč s DPH
 
  
Dingle „ Small Batch.4 ” single malt Irish whiskey 46.5% vol. 0.70 l

Dingle „ Small Batch.4 ” single malt Irish whiskey 46.5% vol. 0.70 l

Velmi očekávané třetí vydání bylo vytvořeno sňatkem pečlivě vybraných sudů, Port a Bourbon. Tato je...

2 395,04 Kč
2 898,00 Kč s DPH
 
  
Dingle „ Small Batch.5 ” single malt Irish whiskey 46.5% vol. 0.70 l

Dingle „ Small Batch.5 ” single malt Irish whiskey 46.5% vol. 0.70 l

Páté small batch vydání z Dingle Distillery, jedné z nejzajímavějších nových palíren irské whisky. ...

1 816,53 Kč
2 198,00 Kč s DPH
 
  
-16%
Dingle „ Small Batch.6 ” single malt Irish whiskey 46.5% vol. 0.70 l

Dingle „ Small Batch.6 ” single malt Irish whiskey 46.5% vol. 0.70 l

Batch 6, plně vyzrála výhradně v sudech po Tawny Port a je skvělým příkladem interakce mezi Single ...

1 313,22 Kč
1 589,00 Kč s DPH
 
  
Dingle„ Gin ” original Pot Still Irish gin 42.5% vol. 0.70 l

Dingle„ Gin ” original Pot Still Irish gin 42.5% vol. 0.70 l

Dingle Distillery Gin je jedním z mála dvou ginů destilovaných v Irsku. Nádherný a dobře vyrobený gi...

742,15 Kč
898,00 Kč s DPH
 
  
Dublin Liberties „ Copper Alley ” aged 10 years single malt Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

Dublin Liberties „ Copper Alley ” aged 10 years single malt Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

Irská whiskey jež byla na trh uvedena v roce 2016. Není filtrovaná za studena a tvoří směs sladových...

1 072,73 Kč
1 298,00 Kč s DPH
 
  
Dublin Liberties „ Devil oak ” Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

Dublin Liberties „ Devil oak ” Irish whiskey 46% vol. 0.70 l

Tato nová irská whiskey byla na trh uvedena v roce 2015. Není filtrovaná za studena a tvoří směs sla...

742,15 Kč
898,00 Kč s DPH
 
  
Dubliner aged 10 years single malt Irish whiskey 42% vol. 0.70 l

Dubliner aged 10 years single malt Irish whiskey 42% vol. 0.70 l

Jemná irská whisky, která zrála 10 let v sudu po Kentucky bourbonu.

1 221,49 Kč
1 478,00 Kč s DPH
 
  
Dubliner beer cask series „ Oharas Irish Stout ” Irish whiskey 42% vol. 0.70 l

Dubliner beer cask series „ Oharas Irish Stout ” Irish whiskey 42% vol. 0.70 l

Dublin Liberties Distilleries představuje inovační projekt, palírna spolupracuje s některými z před...

659,50 Kč
798,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 117.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru