Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Vinho Verde

Znalci vína se neshodují v tom, co přesně znamená označení Vinho Verde (Zelené víno), ale obecně přijímaná verze je, že Vinho Verde je nejen označení s ohledem na typ vína, ale také se vztahuje ke konkrétní portugalské oblasti (Minho). Nicméně všichni znalci se shodují v tom, že Vinho Verde je světový unikát.

Region Minho je největší vinařská oblast Portugalska a nachází se na severozápadě země. Tato oblast je velmi bohatá na vodní zdroje, jelikož je ohraničená na severu řekou Minho a na západě Atlantským oceánem. Kvůli tomu je tento region tvořen převážně zelenou vegetací typickou pro oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu. Takže název Vinho Verde (Zelené víno) vychází nejenom z toho, že region, odkud víno pochází, je převážně zelený, ale také proto, že je tento region specifický tím, že zde roste vinná réva lehce nakyslá, lehká, jemně alkoholická a s optimálními trávicími vlastnostmi.  

Tato oblast je tak unikátní díky svému prostředí a půdě, která je převážně žulovitá a mělká, má vysokou kyselost a nízký obsah fosforu, což pak vede k tomu, že má relativně nízkou plodnost.

V této oblasti stále existuje jedna z nejstarších forem vinic v Portugalsku: vinice jsou zasazeny vedle stromu a vyrůstají podél něj. Nicméně, většina nových vinic se rozhodla pro moderní způsob vedení vinic. I když tradiční uspořádání vinic v této oblasti nestimuluje kvalitu vína, což stěžuje dozrávání hroznů  a poskytuje vysokou kyselost, nemůžeme říci, že by byly hrozny sklízeny předtím, než dobře uzrají. Důkazem toho je, že v této oblasti byla sklizeň prodloužena až do konce října, resp. začátku listopadu s cílem zajistit zralost. Bílé odrůdy nejčastěji používané pro výrobu vína v této oblasti jsou: Alvarinho, Loureiro, Trajadura, Averse, Arinto (v tomto regionu nazývané Pedernã) a Azal.

V oblasti u pobřeží mezi městem Porto a španělskými hranicemi se vyrábí jednak vinho verde (DOC - rozlohou největší v Portugalsku) a také regionální vína (Vinho Regional Minho). Tradiční způsob pěstování zahrnoval mj. vedení révy po pergolách a někdy i po kmenech stromů, ale postupně se zavádějí moderní způsoby pěstování známé odjinud. Vinho verde, "zelené víno", není další druh vína nebo víno nezralé, jak se někdy uvádí, ale pouze specifické víno z této oblasti, které je buď bílé (vinho verde branco), růžové (v.v.rosado) nebo červené (v. v. tinto). Sklízí se zralé v polovině září a některá bílá vína z této oblasti jsou považována za jedna z nejlepších v Portugalsku. Vinho verde je svěží, jemně perlivý nápoj s nízkým obsahem alkoholu (8—11,5%), představující ideální osvěžení pro horké letní dny. Mezi bílé odrůdy vinho verde patří Alvarinho (vyrábí se i jednoodrůdová vína), Loureiro, Pederna a Trajadura, která jsou většinou míchána. Méně známá červená vína se vyrábí z odrůd Espadeiro a Azal Tinto, a i když se ho každoročně vyrobí více než bílého, většina se ho zkonzumuje v oblasti, neboť se výborně doplňuje s regionální gastronomií.

 

Cena od - do

Casal Garcia

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Vinho Verde Doc Messias  0.75 l

Vinho Verde Doc Messias 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 40% Loureiro, 40% Azal a 20% Pederna vypěstovan...

147,11 Kč
178,00 Kč s DPH
 
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru