Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Povodí řeky Loiry

Desítky vinařských apelací lemují tok řeky Loiry. Jejich charakter je stejně tak odlišný, jak různorodý je krajinopis této řeky.Nejdelší francouzská řeka Loira pramení v Centrálním masívu a vlévá se do Atlantiku v okolí Nantes. Je jediným spojovacím prvkem vinařských regionů této oblasti, velice různých ve svém charakteru, klimatu a především pěstovanými odrůdami. Od ústí do Atlantiku se pustíme proti proudu Loiry – od  západu na východ ; tak se seznámíme s jejími vinařskými regiony.

vvv

 • Pays Nantais - nazvaný podle města Nantes, které se nachází v jeho srdci, region se vyznačuje intenzivním pěstováním jediné, bílé odrůdy Melon de Bourgogne v apelacíchAOC Muscadet, Muscadet de Sevre et Maine Coteaux de la Loire a Fief Vendeens, vysazené na výměře 11.000 ha. Vinice mají skalnaté podloží s prvohorními půdami složenými ze žuly, pískovců a zvětralé břidlice a štěrkopísků. I když její název prozrazuje burgundský původ, odrůda Melon de Bourgogne se již v Burgundsku dávno nepěstuje; byla sem importována, když před více než dvěma sty lety vymrzly vinice místních odrůd málo odolných vůči mrazu. Rezistentní Melon de Bourgogne se plně osvědčil v tvrdém klimatu tohoto regionu. Dává velmi suché, příjemně aromatické víno ovocného charakteru. Specialitou vín Muscadet je školení na kvasných kalech (sur lie), které právě dobře extrahuje elementy podporující vyváženost struktury vína.
 • Anjou - zde se rodila historie Francie – je to původní  sídlo francouzských králů – téměř co kámen to pamětihodnost. Právě zde stojí a v Loiře se vzhlíží slavné zámky . V okolí města Anger se rozkládají vinice na ploše 14.500 ha a mají úplně jiný charakter, půda je vápenitá a křemičitá,místy prostoupená břidlicemi. Velmi dobře se zde daří odrůdě Chenin Blanc ze které se produkují velmi extraktivní a noblesní bílá suchá vína: Anjou AOC a botrytická sladká: Bonnezeaux AOC, Coteaux de Layon AOC atd. Červená vína se vyrábí z odrůdy Cabernet Franc, která zde nabývá překrásný ovocný charakter: Cabernet d’Anjou AOC, Saumur-Champigny AOC atd. Velmi známé je také Rosé d´Anjou AOC , pěstované z odrůdy Grolleau, nasládlé růžové víno, které dost pokazilo renomé regionu, i když v poslední době i toto víno zaznamenalo velké zlepšení.
 • Touraine - pokračujeme proti proudu, kde se v okolí města Tours nachází další a specificky rozdílný vinařský region. Na výměře 10.000 ha se rozkládají vinice s převážně křídovým podložím, kde křemičité vrstvy střídají pásma slínů.  Tak jako v Anjou se zde velká bílá vína produkují z odrůdy Chenin blanc, ale díky podloží, mají úplně jiný a minerálnější charakter. Další rozšířené odrůdy, pro bílá vína ještěSauvignon a Pineau d’Aunis, pro červená a rosé vína pak odrůdy Cabernet Franc, Gamay, Cot a Grolleau. Také odtud pochází krásná šumivá vína z odrůdyChenin Blanc jako AOC Vouvray a Montlouis. Červená vína v AOC  Chinon, Bourgueil Saint-Nicolas-de-Bourgueil vychází z odrůdy Cabernet Franc, s ohromným aromatickým potenciálem, příjemnou ovocnou chutí a vyhlazenými taniny.
 • Sancerre - region pojmenovaný podle výše uvedených měst, leží právě na tomto zlomu.Apelace v horním toku Loiry  se vyznačují převážným pěstováním odrůdySauvignon Blanc a v menším množství Chasselas na vinicích o výměře 40.000 ha na jílo-vápenatých půdách. Na druhé straně řeky AOC Sancerre na rovněž jílo-vápenatých a částečně křemičitých půdách se pěstuje na ploše 1.600 ha  výhradně odrůda Sauvignon, která ve zdejším terroiru a klimatu dosahuje světového věhlasu.Malebné vinohrady na homolovitém kopci nad řekou Loirou dávají vzniknout jednomu z nejlepších světových Sauvignonů. V historických časech tu však dominoval Pinot Noir, a to až do konce 19. století, kdy vinohrady zdevastovala phylloxéra. Při následném znovuosázení vinic ale dostal podstatně větší prostor Sauvignon, u něhož byl předpoklad, že se mu ve zdejším prostředí bude dokonale dařit. Sancerre je zároveň exemplární ilustrací vzájemné vazby vína a terroiru. Místní geologické složení nabývá totiž hned třech zásadních podob – „bílá“, jílovito-vápencová půda na západě, podstatně více kamenitá a křemičitá půda na východě apelace a skalnaté vápencové podloží na vyvýšených svazích. Vinaři se tu v možnostech daných terroirem vyžívají dosytosti a dávají si záležet na výrobě specifických cuvée, která odrážejí vlastnosti konkrétních parcel. Mnohdy je to dokonalý vinařský „studijní materiál“ – stejná odrůda, stejný vinař i stejný způsob zpracování, a přesto víno zcela odlišné v mineralitě, chuti i aromatice. Vedle řady přímočarých, svěžích vín se lze v Sancerre setkat i s prestižními cuvée, která obvykle zrají v dubových sudech, vynikají pestrým aromatickým profilem, rozložitou chutí a pozoruhodným potenciálem k dalšímu zrání. U špičkových vinařů se jedná o skutečně velká vína. Červené víno je sice v menšině, ale přesto nepostrádá zajímavosti. Chuťově je zdejší Pinot jiný než burgundský i než alsaský.V apelaci působí 350 vinařství, 25 négociantů-výrobců a 1 vinařské družstvo.
 • Pouilly-fumé - apelace Pouilly-Fumé (nazývaná též Blanc Fumé de Pouilly) je spolu se sousedním Sancerre  nejslavnějším reprezentantem francouzských Sauvignonů. Nachází se na pravém břehu řeky Loiry ve střední části jejího toku. Své jméno získala podle vesnice Pouilly a výrazu „fumé“, tedy „kouřový“. Ten je neodmyslitelně spjat s vůní zdejších vín. Díky specifickým podmínkám má totiž jejich aroma charakteristický rys, který je velmi blízký křísnutí křemenem.
  Přes tuto zobecňující a velmi trefnou charakteristiku tu najdeme i vína, kde Sauvignon tuto charakteristiku nemá, stejně tak, jako se „kouřová“ stopa objevuje u některých vín ze Sancerre.
  Historie pěstování vína v Pouilly je písemně doložena doklady z 5. století. Hlavní zásluha o jeho rozvoj v dalších staletích měli benediktýnští mniši. Velký rozmach vinařství nastal po otevření briarského plavebního kanálu, jenž umožnil zintenzívnit obchod s Paříží. Dalším významným mezníkem byl rok 1861, kdy byla zprovozněna železniční trať do Paříže. Místní vinaři se z velké části přeorientovali na stolní odrůdu Chasselas. Po devastaci vinic phylloxérou a zorganizování nové výsadby ovládl vinice Sauvignon a malý zbytek odrůdy Chasselas získal samostatnou apelaci  - Pouilly sur Loire. Terroir Pouily-Fumé je různorodý a zahrnuje jak křemičité, tak vápencové i jílovité půdy a jejich kombinace.
 • Pouilly-sur-Loire - dnes jen malá vinařská apelace vděčí za svůj vznik otevření železniční tratě do Paříže v roce 1861. Ta umožnila velmi rychlé spojení této oblasti s hlavním městem a přiměla vinaře z okolí Pouilly (na středním toku Loiry) dokonce ke změně odrůdy – vyplatilo se jim přejít na prodej stolních hroznů, určených k přímé konzumaci. Vybrali si pro tento účel odrůdu Chasselas (u nás zvaná Chrupka bílá a registrovaná právě jako stolní odrůda).


Počátkem 20. století bylo však nutno po útoku phylloxéry vinice znovu osázet.Tehdy víceméně dostaly svou dnešní podobu – na větší části, která byla později označena jménem apelace Pouilly-Fumé, se usadil Sauvignon, na podstatně menší části, jež se navíc stále zmenšuje, byla vysázena odrůda Chasselas (pro účely výroby vína). Tato apelace dostala jméno Pouilly-sur-Loire.

Chasselas je poměrně nevýrazná odrůda, která dává navíc víno podstatně méně svěží než Sauvignon. Z rukou dobrých vinařů (a při použití techniky sur lie) však může přinést i docela zajímavě, typově klidné víno s vůní zelených jablek.  

Cena od - do
Laporte

Laporte

Rodinné vinařství byla založeno v samotném Sancerre roku 1850 a nachází se okraji údolí La Cassure de Sancerre. Historický původ založení vinic sahá až do dob Římské říše. Přibližně 20 ha vinic s geologickým podkladem vápence a křemene je osázeno většinou odrůdou Sauvignon blanc a 20% odrůdou Pinot Noir. Výroba vín se řídící mottem respektovat přírodu, nepoužívat žádná chemická hnojiva a ve vinici pracovat ručně.oficiální stránky vinařství : www.laporte-sancerre.comVíce informací
Lucien Crochet

Lucien Crochet

Gilles Crochet, syn dnes již penzionovaného Luciena Crocheta, si své mimořádné vinařské renomé plně zasluhuje. Jeho vína jsou přesně taková, jaký má být špičkový Sancerre. Minerální, šťavnatý, s dobře vyjádřenou „rodovou“ lahodností odrůdy Sauvignon Blanc. Opravdu mistrovským Gillesovým dílem je pak Sancerre Le Chéne Marchand 2008 z nejlepší křídové vinice v Bué.oficiální stránky vinařství : www.lucien-crochet.frVíce informací
Chateau de Tracy

Chateau de Tracy

Château de Tracy je vinařství, které je právem považováno za legendu. Bylo založeno roku 1396 kdy rodina d´Estutt zakoupila panství zvané Champs de Cris. V roce 1586 si Francois Stutt vzal Francois de Bar, která mu přinesla věnem celé panství Tracy. Sňatkem, potomků hraběte a jeho mladší bratr, Francois Stutt, jsou současní majitelé Château de Tracy, kde se sešly dvě samostatné větve stejné po téměř čtyři století rodiny. Dodnes je panství ve vlastnictví skotsko-francouzské šlechtické rodiny d´Es...Více informací
Gérard Depardieu

Gérard Depardieu

Zámeckou usedlost i s přilehlými vinicemi zakoupil slavný herec v roce 1989. Vinařství se nachází v okolí městečka Tigne, jež je vinařským regionem Anjou, v údolí Loiry. Původních 40 ha herec postupně rozšiřoval na současných 140 ha v zařazení AOC při roční produkci 260 000 lahví.Snaha o zachování maximálního podílů ručních prací, původních receptur a odrůd, dává vzniknout typickým charakterním vínům, jež nepodléhají moderním komerčním vlivům a jejich kvalita je každoročně oceněna na různých svě...Více informací
Henri Bourgeois

Henri Bourgeois

Vinařství se nachází v městečku Chavignol, proslaveném víny z okolních strmých, dobře položených svahů. Z původních 2 hektarů v roce 1950 se panství Henriho Bourgeois a jeho potomků rozrostlo až na dnešních 65 hektarů těch nejlepších, pečlivě vybraných vinic rozprostírajících se v apelacích Sancerre a Pouilly Fumé. Cílem vinařství je dát révě to nejlepší v každé fázi výroby; tradice přenášená z otce na syna již po 10 generací bdí nad respektem k terroiru, metodami pěstování i vinifikace, s přisp...Více informací
Thierry Germain

Thierry Germain

Thierry Germain je sice původem z Bordeaux, je již šestou generací bordeauxských vinařů, srdcem je však ze Saumur Champigny. Do oblasti přišel před dvaceti lety a dnes je bezesporu lídrem apelace a jejím velkým ambasadorem. Výjimečného uznání se mu dostalo v roce 2011, kdy ho magazín La Revue du Vin de France zvolil vinařem roku 2011. Je to první vinař z Vallée de la Loire, který toto ocenění získal. Jak sám říká, když sem před dvaceti lety přišel, většina vinařů dělala vína hodně alkoholická a ...Více informací
Alphonse Mellot

Alphonse Mellot

Sancerre je izolovaným kopcem, který se nachází uprostřed klidné krajiny omývané řekou Loirou. Dominantou města je jeho nesjtarší část vybudová jako amfiteátr na jiho-západním svahu kopce, tyčící se do výše 320m. Původ města Sancerre sahá až na začátek středověku, kdy byl na tomto prominentním místě vybudován hrad. Již v šestnáctém století (konkrétně roku 1513) lze najít zmínky o rodině Mellotových, kteří už v těchto dobách byli producenty vín vysoké kvality. Na začátku 19. století založil Alpho...Více informací
Tinel Blondelet

Tinel Blondelet

Vinařská rodina Blondelet žije a pracuje v Pouilly sur Loire už šest generací. Od 80. let minulého století zachovává dědička rodu Annick Tinel Blondelet tradici na těch nejlepších terroirs dvou apelací ? Pouilly-sur-Loire a Sancerre. Využívá přitom samozřejmě moderní techniky, které nenarušují výrobu autentických vín a respektování terroir. Další sedmá generace starého vinařského rodu nastoupila na scénu v podobě dcery Annick-Marlene. Dvě ženy, které skutečně umí dobré víno!Cuvée Pouilly Fumé „L...Více informací

Nicolas Joly

Velká postava francouzského i světového vinařství a guru biodynamiky! Nicolas Joly je majitelem celé polohy Coulée de Serrant v rámci Clos v Savenières. Tuto slavnou sedmihektarovou vinici založili v roce 1130 cisterciáčtí mniši a víno se zde nepřetržitě pěstuje již téměř 900 let! V průběhu historie se tato vinice tak proslavila, že ji navštěvovali dva francouzští králové – Ludvík XI. a Ludvík XIV. Císařovna Josefína tamní vína zbožňovala, Curnonsky, princ mezi gastronomy, považoval t...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
-33%
Blanc Etc ... 2018 VdF Loire Didier Dagueneau 0.75 l

Blanc Etc ... 2018 VdF Loire Didier Dagueneau 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích f...

1 652,07 Kč
1 999,00 Kč s DPH
 
  
-16%
Blanc Etc ... 2019 VdF Loire Didier Dagueneau 0.75 l

Blanc Etc ... 2019 VdF Loire Didier Dagueneau 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích f...

1 982,64 Kč
2 398,99 Kč s DPH
 
  
Blanc Etc ... 2020 VdF Loire Didier Dagueneau 0.75 l

Blanc Etc ... 2020 VdF Loire Didier Dagueneau 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích f...

2 295,87 Kč
2 778,00 Kč s DPH
 
  
-17%
Blanc Fumé de Pouilly 2016 Didier Dagueneau 0.75 l

Blanc Fumé de Pouilly 2016 Didier Dagueneau 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích f...

2 065,29 Kč
2 499,00 Kč s DPH
 
  
Chateau de Fesles blanc 2000 Noble sweet wine by Loire Bonnezeaux Aoc  0.375 l

Chateau de Fesles blanc 2000 Noble sweet wine by Loire Bonnezeaux Aoc 0.375 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy 100% Chenin Blanc vypěstovaných na vinicích francouzské...

1 279,34 Kč
1 548,00 Kč s DPH
 
  
-33%
Chinon Aoc 2017 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Chinon Aoc 2017 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet franc vypěstovaných na vinicích...

329,75 Kč
399,00 Kč s DPH
 
  
Chinon Aoc 2019 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Chinon Aoc 2019 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet franc vypěstovaných na vinicích...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Chinon „ Coteau de Noiré ” Aoc 2019 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Chinon „ Coteau de Noiré ” Aoc 2019 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet franc vypěstovaných na vinicích...

890,91 Kč
1 078,00 Kč s DPH
 
  
Chinon „ l´Huisserie ” Aoc 2018 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Chinon „ l´Huisserie ” Aoc 2018 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet franc vypěstovaných na vinicích...

709,09 Kč
858,00 Kč s DPH
 
  
Chinon „ Vieilles vignes ” 2019 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Chinon „ Vieilles vignes ” 2019 domaine Philippe Alliet 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet franc vypěstovaných na vinicích...

618,18 Kč
748,00 Kč s DPH
 
  
Coteaux du Layon blanc moelleux „ Carte d´Or ” Aoc 2016 Domaine des Baumard  0.75 l

Coteaux du Layon blanc moelleux „ Carte d´Or ” Aoc 2016 Domaine des Baumard 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy 100% Chenin Blanc vypěstovaných na vinicích francouzské...

469,42 Kč
568,00 Kč s DPH
 
  
Crémant de Bourgogne rosé Aoc brut Paul Chollet 0.75 l

Crémant de Bourgogne rosé Aoc brut Paul Chollet 0.75 l

Růžové šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot noir vypěstovaných na vinicích fra...

452,89 Kč
548,00 Kč s DPH
 
  
Crémant de Bourgogne „ Oeil de Perdrix ” Aoc brut maison Paul Chollet 0.75 l

Crémant de Bourgogne „ Oeil de Perdrix ” Aoc brut maison Paul Chollet 0.75 l

Bílé šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot noir vypěstovaných na vinicích franc...

461,16 Kč
558,00 Kč s DPH
 
  
Crémant de Loire blanc Aop brut Jaillance 0.75l

Crémant de Loire blanc Aop brut Jaillance 0.75l

Bílé šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy 40% Chardonnay, 35% Chenin blanc a 25% Sauvignon blan...

288,43 Kč
349,00 Kč s DPH
 
  
Crémant de Loire blanc „ Carte Corail ” Aoc brut domaine des Baumard 0.75

Crémant de Loire blanc „ Carte Corail ” Aoc brut domaine des Baumard 0.75

Růžové šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy Cabernet Franc a Grolleau vypěstovaných na vinicích ...

378,51 Kč
458,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 71.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru