Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Alsasko

Alsaský region je přibližně 80 km dlouhý a rozkládá se podél hranice s Německem, od Štrasburku na severu až po Mylhúzy (fr. Mulhouse, něm. Mülhausen, als. Milhüsa) na jihu mezi úpatím pohoří Vogéz a Rýnem.

Alsasko trpělo donedávna tzv. krizí identity. Střídavě totiž patřilo Německu i Francii, podle toho, kdo zrovna vyhrál tu či onu válku (a podle slov slavného protagonisty Johnnyho Hugela ze stejnojmenného alsaského vinařství: "On n'a pas loupé une..." - žádnou jsme nepropásli...). Po třicetileté válce bylo Alsasko připojeno k Francii, ale alsaská vína měla zakázaný přístup k Rýnu, jejich tradiční cestě k exportu na sever. Na konci franko-pruské války v roce 1871 připadla tato provincie Německu, avšak němečtí vinaři, kteří byli v nevýhodě, oproti lepším pěstitelským a klimatickým podmínkám v Alsasku, se zasloužili o to, že Alsasané měli povoleno vyrábět pouze obyčejná vína.

Po první světové válce bylo Alsasko znovu francouzské, ale kvalita vín byla nevalná. S druhou světovou válkou přišla opět rychlá změna nadvlády a všechny tyto faktory měly za následek, že se během 30 let celková rozloha vinic zmenšila téměř na polovinu. Až počátkem 70. let se kvalita alsaských vín začala dramaticky zlepšovat a v roce 1972 bylo zákonně ustanoveno označení původu AOC Alsace, po kterém následovalo v polovině osmdesátých let Alsace Grand Cru, které bylo uděleno 50 vinicím, k nimž se v lednu 2007 připojila i vinice neboli lieu-dit Kaefferkopf, jako 51. grand cru, jež byla až do té doby považovaná za tzv. honoris causa.

ccc

Jedná se překvapivě o nejssušší oblast v celé Francii. Tento region i jeho vína působí poněkud germánsky, do kterého se prolínají francouzské prvky.Zvláštností je také fakt, že alsaská vína se uvádějí na trh s označením na vinné etiketě nesoucí název jedné ze sedmi autorizovaných odrůd.Téměř veškerá produkce tohoto regionu spadá do kategorie AOC. Alsaská vína řadíme do tří skupin:

 • Alsace AOC - pod označením AOC Alsace se prodává 74% vín z celého Alsaska. bílá vína tvoří 94% z produkce.Apelace Alsace AOC zahrnuje vína, která jsou převážně vyrobena z jedné odrůdy. Vyjímkou je Edelzwicker nebo Gentil, který vzniká smícháním více odrůd. Jednoduchá rada zní: pokud na etiketě vína z apelace Alsace AOC najdete označení odrůdy, jde o víno, při jehož výrobě byla použita jen tato odrůda. Pokudna etiketě není žádná odrůda specikována, víno bylo smícháno z více odrůd. Někdy bývá na etiketě označen i konkrétní vinohra, případě vesnice.Vína pod označením AOC Alsace musí být prodávána v láhvi zvláštního protaženého tvaru, tzv. flute.

 • Alsace Grand Cru AOC - označení Alsace Grand Cru AOC přisluší vínům, které mají všechny typické znaky pro místní terroir (tedy kombinaci půdy, klimatu a místních podmínek). Mezi taková vína jsou řazena Gewurztraminer, Muscat, Tokay Pinot Gris, Riesling a od roku 2005 Sylvaner. Vína pocházejí z 51 lokací rozdílné rozlohy (od 3 do 80 hektarů). po celém Alsasku. Při dodržení určitých podmínek, můžou vína nést označení pozdní sběr nebo výběr z bobulí.Etiketa vína vždy musí obsahovat informaci o roku sklizně, identifikaci jedné z 51 lokací a odrůdu. Vína s označením Alsace Grand Cru AOC můžou být vyrobena z odrůd Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris a Muscat.Roční výroba vína Alsace Grand Cru AOC je kolem 45 000 hektolitrů, tedy asi 4% z celkové produkce vína v Alsasku.

 • Cremant d'Alsace AOC - Crémant d'Alsace označuje šumivé víno vyráběné tradiční metodou již od 19. století. Pro Crémant d'Alsace AOC se využívají odrůdy Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling nebo Chardonnay. Apelace AOC Crémant d'Alsace byla ustanovena v roce 1976. V současnosti je v Alsasku více než 500 výrobců tohoto šumivého vína.

Pokud některé vína nesplňuje kritéria AOC, je prodáváno jako Vin de Table (stolní víno).

Alsasko je ve světě známé zejména svým suchým ryzlinkem. Vyjímkou mezi bílými víny je červené nebo růžové víno vyráběné z odrůdy Pinot Noir.

Sedm klasických alsaských odrůd

Pro vína nesoucí označení AOC Alsace se zde pěstuje sedm odrůd, jejichž jména jsou uvedena na etiketě jako název vína, z nichž pouze čtyři "ušlechtilé" kultivary (Riesling, Pinot Gris, Gewurztraminer a Muscat) jsou určené pro vína s označením Alsace Grand Cru. Jsou to:

 • Sylvaner (Sylvánské zelené) je nejalsasštější z alsaských vín. Je to onen p'tit blanc, suchý a lehký hasič žízně, svěží a dobře pitelný s příjemnou kyselinkou. Na rozdíl od jeho německého protějšku nazývaného Silvaner, jenž je zejména ve Francích v okolí Würzburgu považován za nejušlechtilejší odrůdu této oblasti s jeho vynikajícím minerálním charakterem, je alsaský Sylván povážován jako tzv. entry-level neboli "otvírák", kterým zpravidla začínají řízené degustace.
 • Pinot Blanc (Rulandské bílé) je burgundská odrůda, která dává víno podobných vlastností, ale je méně výrazné a aromatické než jak jsme na ně zvyklí u nás. Vyznačuje se delikátním aroma a chutí, která se snoubí s většinou pokrmů.
 • Riesling (Ryzlink rýnský) - král vín. Na obou březích Rýna dává perfektní vyvážená vína, ve kterých se mísí intenzita citrusových plodů podtržená medovými podtóny s nuáncemi naftových výparů (čím je víno starší, tím lepším je "naleziště ropy"). Vína z Ryzlinku rýnského se těší dlouhé životnosti.
 • Pinot Gris (Rulandské šedé) je burgundská odrůda produkující velmi hutná vína intenzivního charakteru, která mají velký potenciál pro delší archivaci. Vhodná jako doprovod k foie gras.
 • Gewurztraminer (Tramín kořenný) v Alsasku dosahuje nezaměnitelného charakteru. Je bohaté struktury ve vůni a chuti evokující exotické ovoce jako např. liči, mango či papája, do které se mísí květnaté tóny muškátů a růží. V gastronomii mnohdy překvapí jako perfektní doprovod k asijské kuchyni.
 • Muscat (Muškát) přesněji řečeno Muscat blanc d'Alsace à petits grains, dává základ typickým alsaským vínům s báječným aroma a hroznovou chutí. Nejlepší jsou podávaná jako aperitiv, avšak lze je snoubit i s některými pokrmy, jako např. s chřestem nebo waldorfským salátem.
 • Pinot Noir (Rulandské modré) je jedinou modrou odrůdou, která se pěstuje v této oblasti. Původem z Burgundska, kde produkuje vína největšího světového renomé, tato odrůda miluje chladnější klimatické podmínky a v Alsasku dává štíhlejší vína na každodenní pití.

Kromě výše uvedených sedmi klasických odrůd, povolených pro samostatnou apelaci Alsace AOC, se v Alsasku pěstují ještě další odrůdy, např. Chardonnay, Chrupka a Auxerrois. Avšak pozor! Nezaměňovat tuto bílou odrůdu (která se používá stejně jako výše zmíněné odrůdy pouze do kupáží vín Edelzwicker nebo sektů), s modrou odrůdou Cot neboli Malbec, jíž je v oblasti Cahors v jihozápadní Francii vysázeno 2000 hektarů, kde se nazývá také Auxerrois, ale produkuje tzv. černá vína Cahors.

Čtyři "noblesní" odrůdy zmíněné výše jsou povolené k výsadbě v polohách 51 Alsace Grands Crus a mohou se též použít k výrobě vín vysokých přívlastků jako jsou Vendanges Tardives (pozdní sběry) - což zde opravdu znamená pozdní sklizeň a ne pouhý stupeň cukernatosti bez ohledu na odrůdu či polohu - a Sélection des Grains Nobles (botrytické výběry).

 

Cena od - do
Marcel Deiss

Marcel Deiss

Vinařství leží v malé vesnici Bergheim v srdci Alsaska, ve které rodina Jeana-Michela Deisse, který vinařství dnes vede, žije už od poloviny 18. století. Nejde ale jen o dobře znějící rodinnou tradici; jak sám Jean-Michel říká: „Pro mě je seznámení s novým terroirem otázkou 30 let a nevidím žádný smysl v tom, abych se někde prostě vynořil a začal dělat víno bez toho, že bych rozuměl kultuře určité oblasti. Zde v Alsasku mohu pracovat se širokým spektrem terroirů.“Deiss zpracovává výhradně hrozny...Více informací
Hugel & Fils

Hugel & Fils

První zmínky o předcích rodiny Hugel v Alsasku pocházejí z 15. století. O dvě stě let později se Hans Ulrich Hugel usadil v Riquewihru zdevastovaném třicetiletou válkou. V roce 1639 se stal měšťanem a brzy poté stanul v čele silného spolku vinařů. Už v 18. a 19. století měla rodina Hugelů pověst skvělých vinařů.Na počátku 20. století byly alsaské vinice zničeny škůdci a chorobami. Po roce 1918 skupina vinařů včetně Frederica Emila Hugela začala podnikat kroky vedoucí k záchraně alsaských vinic a...Více informací
F.E.Trimbach

F.E.Trimbach

V podhůří, v malebném městečku Ribeauvillé je domov vinařské usedlosti Trimbach. Je mnoho dobrých vinařů v Alsasku, ale pouze někteří umí vytvořit takto názorná, dokonalá a příjemně suchá vína. Vína Trimbach nalezneme na vinných lístcích téměř ve všech špičkových restauracích a platí za nejlepší v Alsasku. Historie vinařství je téměř 400 let stará - založeno bylo v roce 1626. Zkušenosti a vinařské umění se postupně předávalo z otce na syna. Moderní historie vinařství začíná až na konci 19. stole...Více informací
Weinbach

Weinbach

Vinařství Domaine Weinbach bylo založeno kapucínskými mnichy v roce 1612, posledních 115 let patří rodině Fallerových.Theo Faller byl význačnou osobností alsaského vinařství a vinohradnictví a zarytým obhájcem produkce pouze toho nejkvalitnějšího vína. V současnosti podnik vlastní 29 hektarů vinic v údolí Kaysersberg v nadmořské výšce 200–450 m. Toto údolí má velmi slunečné, částečně kontinentální klima s dlouhým a teplým podzimem, jenž napomáhá pomalému vyzrávání hroznů. Dalším atributem zdejší...Více informací
Zind Humbrecht

Zind Humbrecht

Založení vinařství v regionu Alsaska je datované od roku 1620. Absolutní špička v Alsasku. Vinařství je proslaveno zejména sladkými pozdními sběry a výběry z bobulí, které jsou nesmírně komplexní, překvapivě svěží a téměř nesmrtelné. Jedny z nejlepších vinic, hustá výsadba, nejnižší výnosy na hektar v Alsasku, mimořádný vinařský talent a minimální intervence při výrobě vína společně zajišťují ta nejautentičtější a nejkvalitnější vína, jaká může Alsasko dát. Jedná se o biodynamické vinařství. Dom...Více informací
Gustave Lorentz

Gustave Lorentz

Během třicetileté války, rodina Lorentz ještě nepůsobila ve městě Bergheim, ale v městečku Ribeauvillé, kde Michel Lorentz, "la Fleur" hostinský, získal právo na občanství. Adam Lorentz (1667-1744) pracoval v gurmánské sektoru. Konečně, Michel Lorentz je citován jako bednář v roce 1725. Větev rodiny Lorentz se přestěhovala do Bergheimu v roce 1748 po sňatku Jean-Georges Lorentze, vinaře a podkováře. Jeho syn, Pierre Lorentz, si vzal dceru starosty (Nicolas Schmitt). Dynastie pokračoval...Více informací
Meyer Fonné

Meyer Fonné

Výborný mladý vinař, jehož vína se, co se věhlasu týče, derou s každým ročníkem výše a výše, zároveň však zůstávají na velmi příjemné cenové úrovni a představují tak jednu z nejlepších hodnot, která se dá v Alsasku koupit. Především jeho Ryzlinky a Gewürztraminer z Grand Cru vinice Furstentum dosahují mimořádné kvality.Více informací
Martin Schaetzel

Martin Schaetzel

Více informací
Willy Gisselbrecht

Willy Gisselbrecht

Více informací
Pierre Sparr

Pierre Sparr

Více informací

Frey Sohler

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Alsace Cuvée „ LB ” Aoc 2021 Léon Beyer 0.75 l

Alsace Cuvée „ LB ” Aoc 2021 Léon Beyer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Pinot Blanc, Sylvaner a Muscat vypěstovaných na...

279,34 Kč
338,00 Kč s DPH
 
Cremant d´Alsace blanc Aoc brut extra domaine Bott Geyl 0.75 l

Cremant d´Alsace blanc Aoc brut extra domaine Bott Geyl 0.75 l

Bílé šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Chardonnay, Pinot Blanc a Auxerrois vypěstovan...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
-10%
Crémant d´Alsace blanc Aoc brut Léon Beyer 0.75 l

Crémant d´Alsace blanc Aoc brut Léon Beyer 0.75 l

Bílé šumivé víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Pinot Blanc a Pinot Auxerrois vypěstovaných na ...

495,04 Kč
599,00 Kč s DPH
 
  
Gewurztraminer 2010 vin d´Alsace Aoc Jean Geiler 0.75 l

Gewurztraminer 2010 vin d´Alsace Aoc Jean Geiler 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gewurztraminer (u nás Tramín červený) vypěs...

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
Gewurztraminer „ Classic ” 2016 vin d´Alsace Aoc Schoenheitz 0.75 l

Gewurztraminer „ Classic ” 2016 vin d´Alsace Aoc Schoenheitz 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gewurztraminer (u nás Tramín červený) vypěs...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Gewurztraminer „ cuvée de Comtes d´´Eguisheim ” 2009 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Gewurztraminer „ cuvée de Comtes d´´Eguisheim ” 2009 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gewurztraminer (u nás Tramín červený) vypěs...

1 386,78 Kč
1 678,00 Kč s DPH
 
  
-30%
Gewurztraminer „ les Classiques ” 2017 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Gewurztraminer „ les Classiques ” 2017 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gewurztraminer (u nás Tramín červený) vypěs...

387,60 Kč
469,00 Kč s DPH
 
  
Gewurztraminer „ les Classiques ” 2021 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Gewurztraminer „ les Classiques ” 2021 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gewurztraminer (u nás Tramín červený) vypěs...

494,21 Kč
597,99 Kč s DPH
 
  
-15%
Gewurztraminer „ Reserve ” 2010 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Gewurztraminer „ Reserve ” 2010 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gewurztraminer (u nás Tramín červený) vypěs...

660,33 Kč
799,00 Kč s DPH
 
  
Muscat „ Classic ” 2016 vin d´Alsace Aoc Schoenheitz 0.75 l

Muscat „ Classic ” 2016 vin d´Alsace Aoc Schoenheitz 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Muscat vypěstovaných na vinicích francouzsk...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Muscat „ les Elements ” 2018 vin de Alsace Aoc domaine Bott Geyl  0.75 l

Muscat „ les Elements ” 2018 vin de Alsace Aoc domaine Bott Geyl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Muškát žlutý vypěstovaných na vinicích fran...

386,78 Kč
468,00 Kč s DPH
 
  
Pinot blanc „ Val St. Gréoire ” 2016 vin d´Alsace Aoc Schoenheitz 0.75 l

Pinot blanc „ Val St. Gréoire ” 2016 vin d´Alsace Aoc Schoenheitz 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot blanc (Rulandské bílé) vypěstovaných ...

353,72 Kč
428,00 Kč s DPH
 
  
Pinot Gris „ cuvée de Comtes d´´Eguisheim ” 2015 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Pinot Gris „ cuvée de Comtes d´´Eguisheim ” 2015 Alsace Aoc Léon Beyer 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot Gris ( u nás Rulandské šedé ) vypěsto...

1 238,02 Kč
1 498,00 Kč s DPH
 
  
Pinot gris „ les Elements ” 2018 vin de Alsace Aoc domaine Bott Geyl 0.75 l

Pinot gris „ les Elements ” 2018 vin de Alsace Aoc domaine Bott Geyl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot gris vypěstovaných na vinicích franco...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
-27%
Riesling 2018 vin d´Alsace Aoc domaine Fréderic Engel et fils 0.75 l

Riesling 2018 vin d´Alsace Aoc domaine Fréderic Engel et fils 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích francouz...

222,31 Kč
269,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 24.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru