Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Nový Zéland

Nový Zéland nabízí návštěvníkům nejenom očekávanou dávku nádherné přírody, ale milovníkům vína navíc i neobvyklý pohled na vpravdě pionýrský rozmach vinařské výroby, která v této zemi zaznamenává neuvěřitelný růst.

První doložená zmínka o pěstování vinné révy se sice datuje do roku 1819, přesto až donedávna byla výroba vína na Novém Zélandu spíše kuriozitou. Není ani divu – prakticky až do šedesátých let dvacátého století se víno díky prohibici nesmělo objevit na pultech obchodů ani v běžném prodeji v restauracích. Změna společenských okolností i zákonných norem a současně také krize v odbytu ovčí vlny přivodila proměnu, kterou umocnil nečekaný úspěch zdejšího Sauvignonu blanc na výstavě v Londýně roku 1986. Réva začala být hojně vysazována jak na několika historických lokalitách, tak i na místech zcela panenských.

u 
V roce 1994 se na Novém Zélandu nacházelo již 6110 hektarů vinic, o deset let později trojnásobek a v současnosti dosáhla jejich rozloha dokonce 30 tisíc hektarů. V průběhu masivní výsadby se výrazně změnila i odrůdová skladba, kdy ještě v polovině devadesátých let novozélandskému stánku na světové výstavě Vinexpo jednoznačně dominoval Muller Thurgau. Ten tu lze sice nalézt stále, ale pouze ve zcela okrajové roli. Více jak polovinu rozlohy vinohradů na Novém Zélandu ovládá známý Sauvignon blanc , následován Chardonnay a Rulandským modrým. Další pořadí patří novým odrůdám na Novém Zélandu jako Merlot, Risling a Cabernet Sauvignon.

Vzhledem ke tvaru obou ostrovů se v celkově mírném klimatu výrazně projevuje oceánský vliv. Léta jsou chladnější a zimy naopak teplejší, než ve stejné oblasti na severní polokouli (ta odpovídá zhruba rozsahu od Bordeaux po Andalusii ). Také vlhkosti je na Novém Zélandu mnohem více, proto se většina vinic nachází v údolích s přirozeným prouděním větru, který dokáže hrozny na révě osušit.

Počet vinařských podniků na Novém Zélandu se stále zvyšuje a už před několika lety přesáhl číslo 500. Vzhledem k překotnému rozvoji málokdo disponuje vlastním technologickým zázemím a většina vína se zpracovává v nemnoha větších závodech. Zcela běžné je i oddělení pěstitelské části od zpracovatelské, stejně tak jako nákup hroznů i ze vzdálených oblastí. Převážení hroznů, moštu i třeba samotného vína k láhvování tak znamená mnohdy i několik stovek ujetých kilometrů. Absence tradičního vinařského pohledu se projevuje i v drobnostech – drtivá většina produkce je balena do láhví se šroubovacím uzávěrem.

Z evropského pohledu je překvapivá i velká míra volnosti při zpracování hroznů. Volná, nijak neregulovaná chaptalizace (doslazování) moštu je běžnou záležitostí, ale vinaře nesvazují ani jiná pravidla, která jsou v Evropě běžná. Jedním z mála omezení se týká označování etiket – aby na ní mohla být uvedena odrůda, musí její podíl představovat minimálně 75%. V praxi se naštěstí dodržuje spíše „evropských“ 85%. 

Bouřlivý vývoj vinařství s sebou ještě stále nese neobvyklý pohled na pionýrské hledání cest samotnými vinaři. Ti teprve zkoumají vazbu klimatu, půdy a révy, zkoušejí nové podnože i odrůdy, způsob jejich vedení na vinici i všechny možné techniky zpracování. 

Charakter vín je proto velmi proměnlivý svým stylem i kvalitou. Přesto se novozélandská vína velmi rychle zabydlela na světových trzích. Tím prvním byla díky tradičním vazbám Velká Británie, ale roste export i do dalších zemí – zejména do USA, Austrálie a Japonska. 

Není nejmenších pochyb o tom, že Nový Zéland je zemí s velkou vinařskou budoucností. Zdejší Sauvignon blanc si bleskovou rychlostí dokázal získat všeobecné uznání jako reprezentant osobitého stylu, který slučuje jemnou, štíhlou harmonií vín Starého světa a chuťovou plnost vín světa Nového. Podobně atraktivní podobu má i Rulandské modré.

Nový Zéland se dělí na 10 základních vinařských oblastí:

Severní ostrov

 • Northland
 • Auckland
 • Waikato/Bay of Plenty
 • Gisborne
 • Wairarapa
 • Hawke´s bay

Jižní ostrov

 • Nelson
 • Canterbury/Wairapa
 • Central Otago
 • a nejvýznamnější Marlborough
Cena od - do
Villa Maria

Villa Maria

Vinařství stálo u zrodu poměrně mladé historie novozélandského vinařství , kdy pěstování a výroba hroznů byla spíše koníčkem než výnosným obchodem . Vinařství si za krátký čas získalo své příznivce a stalo se ikonou novozélandského vinařství.Od roku 1961 vyrábí George Fistonich, zakladatel a vlastník vinařství , kvalitní víno ​​a vyváží ho do více než 50 -tých zemí světa . Na začátku byla jen vášeň pro víno, které tvořilo součást jeho osobnosti a životního stylu, který si George přin...Více informací
Babich

Babich

Oblast Marlborough se nachází na severu jižního ostrova, je největší a zároveň i nejmladší vinařskou oblastí Nového Zélandu. První vinice byly vysázeny v 70. letech minulého století. Značné teplotní rozdíly, dávají místním vínům velmi intenzivní aroma a výraznou svěžest. Více než 40% viničních ploch je osázeno odrůdou Sauvignon Blanc, daří se zde i odrůdě Chardonnay (tvoří 30% viničních ploch) a Pinot Noir. Právě pro své vlastnosti začaly novozélandské Sauvignony slavit úspěchy u milovníků vín a...Více informací
Saint Clair

Saint Clair

Společnost byla založena v roce 1991 Nealem a Judy Ibbotsonovými v severní oblasti jižního ostrova Nového Zélandu. Révu pěstují ve třech lokalitách – Rapaura, Awatere a Omaka. První ročník vína přišel na svět v roce 1994. Název Saint Clair pochází z názvu jejich vinice, jež nejprve vlastnila rodině Sinclair. Pioneer James Sinclair postavil jeden z prvních domů v Blenheim a byl úzce spojen s celkovým rozvojem města. Postupem času se název se vrátila k původnímu Saint Clair.Posláním společnosti je...Více informací
Kim Crawford

Kim Crawford

Velmi úspěšný podnik založený rodinou Crawford v roce 1996, poté co Kim pracoval jako winemaker ve vinařství Coopers Creek. Od samého počátku bylo jeho vinařství velmi úspěšné, a tak jej v polovině minulého desetiletí koupila skupina Constellation. Dnes jsou zde zpracovávány jak hrozny z vlastní produkce vinic v Hawke’s Bay, tak z nakupované produkce jiných novozélandských oblastí, zejména Sauvignon Blanc z Marlborough.Více informací
Nobilo

Nobilo

Nikola Nobilo přivezl umění a vášeň pro víno na Nový Zéland, když v roce 1936 emigroval z Chorvatska. A v okamžiku, kdy zasadil první keř na jeho prvních vinicích v Huapai, západním Aucklandu v roce 1942, stal se pro Nový Zéland mistrem výroby vína a vytvořil tradice, které vedly ve vzkvétající odvětví. Dnes je Nobilo druhým největším producentem vína na Novém Zélandu a jednou z ve světě nejvíce rozšířených značek, čehož dosáhl skrze produkci nejlepších vín, které může tato země nabídnout. Má 3 ...Více informací
Sileni Estates

Sileni Estates

Název vinařství, který se vyslovuje SY-LEE-NEE, je odvozen ze starořímské mytologie, kde Sileni neboli polobozi Bacchuse – boha vína, oslavovali konec dobré sklizně dobrým jídlem, vínem a společností. Vína Sileni jsou lehčí, evropského stylu a skvěle se hodí jako doprovod k jídlu. Vína jsou vyráběna z hroznů, které pochází z oblastí Hawkes Bay a Marlborough, jež jsou mezinárodně uznávány jako přední novozélandské vinařské regiony. Vína Sileni jsou ručně vyráběna týmem zkušených vinařů, jejichž c...Více informací
Elephant hill

Elephant hill

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Chardonnay 2018 Marlborough Cloudy bay 0.75 l

Chardonnay 2018 Marlborough Cloudy bay 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích novozé...

742,15 Kč
898,00 Kč s DPH
 
  
-37%
Chardonnay reserve 2006 New Zealand Marlborough Gravitas wines  0.75 l

Chardonnay reserve 2006 New Zealand Marlborough Gravitas wines 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Chardonnay vypěstovaných na vinicích novozélands...

329,75 Kč
399,00 Kč s DPH
 
  
Pinot noir 2019 Marlborough Cloudy bay 0.75 l

Pinot noir 2019 Marlborough Cloudy bay 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot Noir vypěstovaných na vinicích nov...

734,71 Kč
889,00 Kč s DPH
 
  
Pinot noir 2020                    Cloudy Bay 0.75l

Pinot noir 2020 Cloudy Bay 0.75l

709,09 Kč
858,00 Kč s DPH
 
  
Pinot noir „ Clos Henri ” 2016 Marlborough Bourgeois family 0.75 l

Pinot noir „ Clos Henri ” 2016 Marlborough Bourgeois family 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot Noir vypěstovaných na vinicích nov...

775,21 Kč
938,00 Kč s DPH
 
  
Pinot noir „ Petit Clos by Henri ” 2017 Marlborough Henri Bourgeois  0.75 l

Pinot noir „ Petit Clos by Henri ” 2017 Marlborough Henri Bourgeois 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Pinot Noir vypěstovaných na vinicích novozéla...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
Sauvignon blanc 2020 Marlborough Cloudy bay 0.75 l

Sauvignon blanc 2020 Marlborough Cloudy bay 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích n...

552,07 Kč
668,00 Kč s DPH
 
  
Sauvignon blanc 2020 Marlborough Matua wines 0.75 l

Sauvignon blanc 2020 Marlborough Matua wines 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích n...

287,60 Kč
348,00 Kč s DPH
 
  
-11%
Sauvignon blanc 2020 Marlborough Mount Nelson by Lodovico Antinori 0.75 l

Sauvignon blanc 2020 Marlborough Mount Nelson by Lodovico Antinori 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích n...

395,04 Kč
478,00 Kč s DPH
 
  
Sauvignon blanc 2021 Marlborough Haka 0.75 l

Sauvignon blanc 2021 Marlborough Haka 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon blanc vypěstovaných na vinicích n...

378,51 Kč
458,00 Kč s DPH
 
  
Sauvignon blanc „ Petit Clos by Henri ” 2020 Marlborough Henri Bourgeois 0.75 l

Sauvignon blanc „ Petit Clos by Henri ” 2020 Marlborough Henri Bourgeois 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sauvignon Blanc z vlastní vinice Clos Henri...

353,72 Kč
428,00 Kč s DPH
 
  
-23%
Sauvignon blanc „ Vineyard Select ” 2003 Adelaide Hills Angove Family  0.75 l

Sauvignon blanc „ Vineyard Select ” 2003 Adelaide Hills Angove Family 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Sauvignon blanc z vinic australské vinařské obla...

189,26 Kč
229,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru