Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Washington State

Washington je stát na severozápadě Spojených států amerických. Kromě názvu nemá nic společného s hlavním městem USA, kterým je Washington, D.C. Stát byl pojmenován na počest prvního prezidenta USA.

Téměř 60 % populace státu žije v metropolitní oblasti Seattle, která představuje centrum dopravy, obchodu aprůmyslu a také se stala domovem světoznámé umělecké scény. Zbytek státu se skládá z hlubokých deštných lesů na západě, pohoří uprostřed, na severozápadě a na dálném jihozápadě a polopouští, které na východě tvoří výtečné podmínky pro zemědělství.

Historie
Ještě před příchodem evropských osadníků toto území obývaly četné indiánské kmeny z nichž každý měl svou unikátní kulturu. Dnes jsou známé pro své totemové sloupy a zdobené kanoe a masky. Jejich nejdůležitějším zdrojem obživy bylo rybaření, především lov lososů. Avšak kmen Makahů se specializoval také na lov velryb. Jejich kultura byla založena nejen na lovu, ale také na některých formách zemědělství, byla také přímo závislá na lovu lososů z řeky Columbie. V sedmdesátých letech 18. století většina původní populace zahynula kvůli neštovicové epidemii.

První evropská zmínka o území pochází z roku 1775, kdy k jeho břehům dorazil na palubě Santiaga španělský mořeplavec Don Bruno de Heceta, který pak prohlásil celé pobřeží Pacifiku až na sever, k zátoce Prince Williama za španělské.

V roce 1778, objevitel James Cook objevil mys Flattery, který leží na počátku úžiny Juana de Fucy. Sám Cook si ale myslel, že tam žádná úžina není. Tu tedy objevil až o devět let později Charles William Barkley. Další průzkumy úžiny provedli Španělé Manuel Quimper a Francisco de Eliza a také Brit George Vancouver o pár let později.

V roce 1790 se Španělé s Brity dohodli na tom, že pobřeží Pacifiku jim dále patřit nebude a to otevřelo území Washingtonu průzkumníkům z jiných zemí, jako například z Ruska, Británie nebo Spojených států. Právě americký kapitán Robert Gray, po kterém je pojmenován okres Grays Harbor, objevil ústí řeky Columbia, kterou pojmenoval po své lodi. V roce 1792 si Gray založil obchod s vydří kožešinou. Expedice Lewise a Clarka dorazila na území státu 10. října 1805.

Britskokanadský objevitel David Thompson se vydal na výpravu na řeku Columbii a když se zabydlel při soutoku s řekou Snake, vztyčil sloup a prohlásil zem za britskou. Severozápadní společnost pak zde vybudovala obchodní středisko.

I přes různé britské akce, kdy byli osadníci záměrně vedeni právě na území dnešního Washingtonu, Spojené království se území vzdalo a 15. června 1846 ho získali Američané.

V roce 1836, skupina misionářů vedených Marcusem Whitmanem založila na území několik misií a také osadu Waiilatpu, která ležela na území dnešního severovýchodního Washingtonu, v okresu Walla Walla na území Kajusů a Nez Perců. Whitmanova osada pak pomohla dalším osadníkům migrovat na západ po boku Oregonské stezky. Whitman také pomáhal léčit nemoci původních obyvatel, ti ale zemřeli na nemoci pocházející z Evropy. Zatímco davy Indiánů zemřely, běloši se najednou zdáli proti nemocem odolnější a tak se náčelníci dohodli na masakru, který proběhl v roce 1847. To vyústilo v Kajuskou válku mezi Indiány a bělochy.

První osadou u Pugetova zálivu byla pevnost Fort Nisqually, která byla farmou a obchodním střediskem Společnosti Hudsonova zálivu. Afroamerický pionýr George Washington Bush a jeho manželka Isabella James Bush vedli na území čtyři další rodiny a v roce 1846 založili osadu New Market, dnes známou jako Tumwater. Chtěli do Washingtonu, aby se vyhnuli rasistickým zákonům, které platily v Oregonu. Bushe pak následovali další osadníci, kteří putovali až na sever, k Pugetově zátoce.

V roce 1852 se všichni z Washingtonu shromáždili v Monticellu (dnešní Longview), odkud zaslali do D.C. žádost o založení státu pod jménem Columbia. Jméno bylo zavrhnuto kvůli možné záměně se státem District of Columbia a tak se 11. listopadu 1889 stal stát, pod jménem Washington, dvaačtyřicátým státem Spojených států amerických.

Ve státě byl nejdříve nejdůležitějším odvětvím dřevozpracující průmysl a zemědělství. Na východě se údolí řeky Yakimy proslavilo díky svým jablečným sadům a produktivní se díky novým technikám stávalo pěstování pšenice. Na západ od Kaskádového pohoří utvořily časté srážky husté lesy a přístavy na břehu Pugetovy zátoky začaly prosperovat díky dřevozpracujícímu průmyslu a vývozu dřeva a z něj vyrobených produktů. Jednalo se pak především o dřevo z Douglasky. Další rozvinutá hospodářská odvětví byly rybaření a těžba.

Po dlouhou dobu byla Tacoma známa pro zpracování zlata, stříbra, mědi a olova. Seattle byl hlavní přístav pro obchod se zbytkem světa a vyrábělo se zde mnoho lodí. V oblasti Pugetovy zátoky byl vybudován těžký průmysl a hlavní firmou celého státu se stala světoznámá společnost Boeing.

V době Velké hospodářské krize byly na řece Columbii postaveny četné vodní elektrárny jako část projektu na zvýšení produkce elektřiny. Projekt vyvrcholil v roce 1941, kdy byla dokončena stavba největší betonové struktury ve Spojených státech, přehrady Grand Coulee.

V době druhé světové války se stát soustředil především na válečné potřeby. Společnost Boeing vyráběla pro americkou armádu těžké bombardéry, zatímco přístavy v Seattlu, Bremertonu, Vancouveru a Tacomě vyráběly lodě. Seattle byl také výchozím bodem pro americké jednotky bojující v Pacifiku, mnoho jich bylo naloženo vGolden Gardens Parku. Na východě byl otevřen nukleární komplex Hanford, který hrál hlavní roli při výrobě atomových zbraní.

18. května 1980, po sérii otřesů a erupcí vybuchla sopka Mount St. Helens. Exploze zničila velkou část sopky a odhodila její severovýchodní stranu. O život přišlo 57 lidí a mnoho lesů bylo srovnáno se zemí. Řeka Columbia a její přítoky byly zaplaveny sopečným popelem a blátem, popel navíc přikryl celý stát a části přilehlých států, což způsobilo, že den vypadal jako noc.

Washington je nejseverozápadnějším státem USA. Na severu sousedí s kanadskou provincií Britská Kolumbie, na jihu vytváří hranici se státem Oregon řeka Columbia. Část východní hranice, se státem Idaho tvoří řeka Snake. Na západě od Washingtonu pak leží Tichý oceán. Během americké občanské války byl stát teritoriem Unie, i když se do války aktivně nezapojil.

Kaskádové pohoří, které probíhá státem od severu na jih, ho rozděluje na dvě poloviny. Západní Washington, ležící na západě, se vyznačuje západním přímořským podnebím s mírnými teplotami, mokrými zimami a suchými léty. Vyrůstají zde husté jehličnaté lesy a deštné pralesy mírného pásma. Východní Washington, na druhé straně pohoří, naopak obsahuje polosuché stepi a nepříliš četné pouště, protože leží ve srážkovém stínu Kaskádového pohoří. Oblast hanfordské elektrárny je každý rok průměrně zvlhčena o 178 mm srážek. Daleko na východě státu je klima méně a méně suché, dokonce se v regionu Palouse, na jihovýchodě státu, objevují četné lučiny, které jsou nejčastěji proměněny v zemědělskou krajinu. Na severovýchodě se vyskytují i hory a lesy.

Kaskádové pohoří obsahuje několik sopek, známých jako Kaskádové sopky, které dosahují daleko větší nadmořské výšky než zbytek pohoří. Od severu k jihu jsou těmito vulkány Mount Baker, Glacier Peak, Mount Rainier, Mount St. Helens a Mount Adams. Mount St. Helens je momentálně jediný aktivně chrlící vulkán, avšak i ostatní sopky jsou považovány za aktivní.

Poloha státu na pobřeží Pacifiku a Pugetovy zátoky poskytuje Washingtonu dost dobrou polohu pro vedoucí roli v námořním obchodu s Aljaškou a Kanadou. Mnoho ostrovů v Pugetově zátoce je s pevninou spojeno největší flotilou trajektů ve Spojených státech, Washington State Ferries.

Washington je státem kontrastů. Zatímco na západě leží jedny z jediných deštných pralesů v kontinentálních Spojených státech, jako například Hoh, na východě, ve srážkovém stínu Kaskádového pohoří leží pouště a stepi, ve kterých se moc stromů nevyskytuje. Mount Rainier, nejvyšší bod státu je pokryt největším množstvím ledovcového ledu ze všech hor v kontinentálních Spojených státech.

Cena od - do
Chateau Ste.Michelle

Chateau Ste.Michelle

Vinařství vzniklo již v roce 1912 a bylo jedním ze zakládajících členů V roce 1954 se vinařství stalo součástí družstva „Amerických pěstitelů vinné révy" a Chateau Ste Michelle se stalo hlavním pilířem produkce. Majitelé vždy preferovali pěstování hroznůpřírodní klasickou cestou za použití evropských, hlavně francouzských postupů.Chateau Ste Michelle je jedním z mála prémiových vinařství, které pod sebou sdružuje další producenty, z nichž se každý úzce specializuje buď pouze na bílá nebo če...Více informací
Columbia Crest

Columbia Crest

  Historie vinařství se datuje do roku 1978, kdy byly vysázeny první vinice na přibližně 500 hektarech v okolí Petersonu. Rok poté Howard S. Wright navrhl podzemní sklepení, které mělo simulovat obdobnou vlhkost a teplotu, stejnou jakou mají největší vinařské domy v Bordeaux například Château Latour, či Mouton Rothschild.Jedním z nejdůležitějších okamžiků bylo angažování vynikajícího enologa z Napa Valley jménem Ray Einberger, který začal předávat vínům z Columbia Crest osobitý a ne...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
-12%
Cabernet Sauvignon „ Chateau Smith ” 2016 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Chateau Smith ” 2016 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Cabernet Sauvignon vypěstovaných na vini...

577,69 Kč
699,00 Kč s DPH
 
  
Cabernet Sauvignon „ Collusion ” 2017 Columbia River Valley Ava Grounded  0.75 l

Cabernet Sauvignon „ Collusion ” 2017 Columbia River Valley Ava Grounded 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 77% Cabernet Sauvignon 13% Malbec 7% Syrah 2%...

576,86 Kč
698,00 Kč s DPH
 
  
Merlot „ the Velvet Devil ” 2019 Washington State Ava Charles Smith  0.75 l

Merlot „ the Velvet Devil ” 2019 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Merlot vypěstovaných na vinicích americk...

353,72 Kč
428,00 Kč s DPH
 
  
-20%
Riesling „ Kung Fu ” 2019 Washington State Ava Charles Smith  0.75 l

Riesling „ Kung Fu ” 2019 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích americké...

329,75 Kč
399,00 Kč s DPH
 
  
-10%
Riesling „ Kung Fu ” 2020 Washington State Ava Charles Smith  0.75 l

Riesling „ Kung Fu ” 2020 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích americké...

371,07 Kč
448,99 Kč s DPH
 
  
Riesling „ Kung Fu ” 2021 Washington State Ava Charles Smith  0.75 l

Riesling „ Kung Fu ” 2021 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Riesling vypěstovaných na vinicích americké...

411,57 Kč
498,00 Kč s DPH
 
  
Syrah „ Boom Boom ! ” 2016 Washington State Ava Charles Smith  0.75 l

Syrah „ Boom Boom ! ” 2016 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Syrah vypěstovaných na vinicích americké...

618,18 Kč
748,00 Kč s DPH
 
  
Syrah „ Boom Boom ! ” 2018 Washington State Ava Charles Smith  0.75 l

Syrah „ Boom Boom ! ” 2018 Washington State Ava Charles Smith 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Syrah vypěstovaných na vinicích americké...

576,86 Kč
698,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru