Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Chateauneuf du Pape

Nejznámějším vínem celého údolí Rhôny je bezesporu centální část jižního povodí řeky, oblast Châteauneuf-du-Pape. Je to apelační vinařská oblast ( Aoc ) v okolí stejnojmenné vesnice v jihovýchodní Francii. Zdejší podnebí s asi 2800 hodinami slunečního svitu za rok a silným větrem Mistrálem, je nejsušší v celé oblasti Cotes du Rhone. Vinice jsou pěstovány na různorodých půdách, většinou s velkými oblázky křemene a na červené hlinito-písčité půdě. Přes den se horko v oblázcích akumuluje a během noci uvolňuje.

ervtbznumiPrameny se shodují v tom, v roce 1157 Geoffrey, biskup z Avignonu, vysadil v této oblasti první vinice. Protože je zde ročně kolem 230 slunečných dnů, jsou podmínky pro víno ideální. Châteauneuf du Pape je oblast těsně  na sever od města Avignon, vinice a městečko pod kopcem, na kterém jsou ruiny papežského zámečku. Ruiny nezpůsobila francouzská revoluce, jako třeba v Cluny, ale nacisté za druhé světové války, kdy jejich dělostřelci hledali cvičný terč. Jméno (v překladu nový papežův hrad) se vztahuje k 70-letému období v 14. století, kdy papeži sídlili v nedalekém Avignonu. Výrazný vliv na rozvoj vinařství v kraji měl papež Klement V, původně arcibiskup z Bordeaux, který se do Avignonu přesunul z Vatikánu za  tzv papežského schizmatu v roce 1308. Byl to  velký znalec a milovník vína, tvrdí se, že i osobně o část vinic pečoval.  

recatvvbzuJeho nástupce Jan XXXII. pak vyměnil hlučný Avignon za blízký Calnernier, kde si dal vystavět honosné letní sídlo, obklopené vinicemi. A jméno bylo na světě, dokonce se v dokumentech objevuje i označení vin-du Pape, tedy papežovo víno . Byl to tedy právě zámek papežův, nazývaný Châteauneuf-du-Pape, který dal jméno zdejšímu vínu, i když až o pár  století později.  Vesnice po zámkem už ve 13 století měla asi 1000 obyvatel a ti obdělávali 300 ha vinic. V 16. století měla vína z Châteauneuf výbornou pověst, o čemž svědčí účetní doklady obchodníků z Orange a Avignonu. Uvádí se, že víno bylo dováženo nejen do Paříže, ale až do Říma. Po poklesu produkce za válek v 17. století se pak ve století osmnáctém vinice obnovují a až do fyloxery – invaze révokazu -  pokračuje tato oblast v solidním rozvoji. V roce 1793 je zaznamenáno, že zdejší vína jsou o 30 % dražší než vína z okolních vinic. Révokaz ale vinice zle poškodil a až  po první světové válce se situace začala zlepšovat. V roce 1923 byla vyhlášena apelace Châteauneuf-du-Pape, aby ochránila místní víno před plagiátorstvím. Tato první AOC, kterou inicioval právník a vinař Baron Pierre le Roy z Château Fortia, omezovala počet odrůd na deset.

feeghjVína Châteauneuf-du-Pape jsou převážně červená, avšak mohou být i bílá (nikoliv však růžová). Kvalitu těchto vín stejně jako ostatních apelací v tomto regionu ovlivňuje několik faktorů. V prvé řadě je to snižování výnosů vinice, čímž je dosahováno větší "koncentrace" živin ve zbývajících hroznech. Toho je dosahováno buďto přirozeně používáním starých vinic - 40-70 let, ale v extrémních případech i více jak 100 let. Nebo odstřiháváním "hlav" hroznů přímo na vinici. Dalším klasickým znakem vín z této oblasti je kombinování více odrůd. I když naprostá většina francouzských kvalitních vín je tzv. cuvée, v případě vín z Côtes du Rhône míchání dosáhlo určité sofistikovanosti. Velký vliv na charakter vína a jeho kvalitu má tzv. "Terroir" - často překládáno pouze jako podloží vinice. Ve skutečnosti se jedná o kombinaci vlivů půdního podloží, umístění a polohy vinice a přírodních podmínek na ní a v jejím bezprostředním okolí. Samozřejmě to vše v harmonii s přístupem a znalostmi vinaře a jeho filozofii tvorby vín a zacházení s ním.

Ve vinicích s oblázky (zejména na severu oblasti je půda hustě pokryta „galets roulés“, které akumulují přes den teplo a v noci ohřívají révu ) se rodí víno vynikající kvality, jehož potenciál zrání lze srovnat s velkými víny z oblastí Bordeaux nebo Burgundska – zrají obvykle 5 -15 let. Galets - jejich vrstva je prý 2 - 3 metry vysoká. Rúžové keře na začátku řádku révy slouží  k signalizaci případných problémů se zdravím rostlin. 

ecrvtzbuniJako jinde ve Francii i v Châteauneuf je základem vín cuvée, směs několika odrůd, což, jak vinaři zde říkají, je jediná možnost, jak dosáhnout vysoké kvality v různých ročnících. Povoleno je 18 odrůd, základním prvkem je odrůda Grenache, dále červené: Cinsaut, Counoise, Grenache Noir, Mourvèdre, Muscardin, Piquepoul Noir, Syrah, Terret Noir a Vaccarese; bílé: Bourboulenc, Clairette Blanche, Clairette Rose, Grenache Blanc, Grenache Gris, Picardan, Piquepoul Blanc, Piquepoul Gris a Roussanne.

Výroba vína je ovlivněna vysokým obsahem cukru v bobulích, takže typický je vysoký obsah alkoholu, 13 až 15%. Zákonem stanovené minimum AOC je 12,5%. Vína většinou zrají v cementových nebo nerezových tancích, méně často v dubových sudech (je to proto, že Grenache oxiduje při kontaktu s pórovitým dubovým  dřevem). Barrique tady v podstatě nenajdete, není ani důvod, zdejší hrozny mají dostatek vlastních tříslovin a rodí se z nich mohutná vína s  nádhernou vůní a plnou, někdy až opojnou chutí, jež vám zůstane dlouho nejen na patře, ale i v srdci. Stejně tak v Châteauneuf nenajdete růžová vína, dělají se jen bílá  (pod 5 % ) a červená.  Zajímavá je ovšem místní pálenka z vína, Marc de Châteauneuf. Lahev vína snadno rozpoznáte již na první pohled, a to díky tmavším láhvím s typickou lisovanou papežskou pečetí, i když některá vinařství mají své vlastní. 

drsvzbuniChâteauneuf-du-Pape má velmi specifickou charakteristiku, která je jedinečná a zároveň velmi odlišná v porovnání s jakýmkoli jiným vinařským regionem Francie.  Je vždy typem košatého, mohutného vína s vysokým stupněm alkoholu, v případě Vaudieu jde dokonce o 15%. Tomu odpovídá i bohaté zastoupení všech dalších komponent vína, jež se s přibývajícím věkem spojují do pozoruhodné vyváženosti. Pestré je spektrum vůní i chutí, které zahrnují jak výraznou ovocnou složku, tak i animální prvky. A nelze nezmínit i jakousi neujařmenou, jižanskou divokost, díky níž si toto víno dokáže v gastronomii poradit i s těžkými jídly, česnekem či olivami. Společným znakem Châteauneuf-du-Pape je i jeho dlouhověkost. 

kompletní nabídku těchto vín naleznete zde ...

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Chateauneuf du Pape 12+1 lahev za jedinou korunu

Chateauneuf du Pape 12+1 lahev za jedinou korunu

Milí přátelé dobrého vína , v této části vinotéky máte možnost zcela podle svého výběru vybrat 12 l...

0,83 Kč
1,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru