Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Puglia

„Pata“ Apeninského poloostrova bývala tradičně zdrojem velkého množství vína již v dobách antických, kdy zde staří Řekové založili své kolonie, které nazvali Enotria (Oenotria) neboli „Země vína“. Na předním místě v produkci vína se tato oblast udržela dodnes. Převážnou většinu vín tvořila tzv. základní vína pro výrobu vermutů. Co se týká objemu, Apulie mnohdy předstihla Sicílii i Benátsko (Veneto). Avšak malá poptávka po stolních vínech přinutila vinaře, aby se soustředili na kvalitu, a tak rostou geometrickou řadou vinařství, která produkují kvalitní vína. Jména Leone De Castris, Rivera, Cosimo Taurino, Vallone a další se již dostala do povědomí na zahraničních trzích a následují další, zejména v oblasti Manduria, jejíž odrůda Primitivo je přímá příbuzná s kalifornským Zinfandelem. O vzestup se zasloužily také nedávné investice Marchese Antinoriho z Toskánska v oblasti Castel del Monte, které výrazně zlepšily image Apulie a přispěly k realizaci jejího potenciálu. 

rrr

Apulie má více zón DOC než kterákoliv jiná oblast na jihu Itálie. Rozděluje ji imaginární hranice spojující přístav Brindisi na břehu Jaderského moře s přístavem Taranto na pobřeží Jónského moře. Jihovýchodně od této hranice leží horký poloostrov Salento, zdroj tmavých, silných a alkoholických vín vyrobených z odrůd Primitivo, Negroamaro a Malvasia Nera, které jsou velmi vhodné pro scelování s jinými odrůdami. Nové technologie ve vinařství, které zavedl převážně enolog Severino Garofano, pomohly v poslední době snížit alkohol, a tak se tato vína stávají čím dále tím více líbivější na zahraničních trzích, zejména DOC Salice Salentino. Rosé vína se vyrábějí technologií lacrima, kdy se při výrobě použije pouze polovina moštu-samotoku. Tato vína připomínají barvou kalifornské „blush“ a jsou unikátní v chuti.

lbvwtzZ oblasti Salento pochází první růžové víno Itálie, které se proslavilo na zahraničním, zejména americkém trhu - Five Roses Rosé. Toto víno bylo poprvé nalahvováno v roce 1943 do půllitrovek od piva, v době kdy spojenecká armáda, která se vylodila v Salernu, postupovala Apulií směrem k severu, kde měla za úkol bombardovat Němce, kteří tvrdošíjně hájili Siegfriedovu linii. Američanům zachutnalo toto svěží růžové víno, jenže Piero Leone de Castris (přezdívaný Don Pierino), dědeček nynějšího majitele vinařství Leone de Castris, Piernicoly Leone de Castris, tehdy neměl sklo, do kterého víno nalahvovat. Sklárny, které se nacházely na severu země za německou linií, měly jiné priority než výrobu lahví na víno. Američané mu řekli, ať je bez obav, že mu sklo seženou a přinesli stovky prázdných lahví od piva, které měli jako součást proviantu. Po válce se toto víno stalo prvním vývozním artiklem z Apulie a tak se vinařství Leone de Castris zapsalo do vinařské mapy a proslavilo ve světě.

Na sever od linie Brindisi-Taranto je podél pobřeží sice klima teplé, avšak směrem do vnitrozemí je chladněji. Červená vína z odrůd Montepulciano, Bombino a Uva di Troia mohou být delikátní, daří se zde rovněž bílým odrůdám jako jsou Pinot Bianco, Chardonnay a Sauvignon.

CREBxStejně jako ostatní regiony jižní Itálie byla Apulie tradičně chudým regionem. Půda je tu suchá a kamenitá, nicméně její obyvatelé byli od nepaměti kompetentními zemědělci. Půda se nejprve před obděláváním musí zbavit kamení, které místní obyvatelé tradičně využívali ke stavbám kónických tvarů , tzv. trulli, které jim sloužily jako místa pro odpočinek v parném horku pro tažná zvířata či jako příbytky nebo kůlny. Pokaždé když se pole vyorá a zbaví kamenů, vznikne nové trullo a tak to pokračuje až dodnes, kdy byly nedávno tyto stavby prohlášeny národní památkou a zařazeny na seznam UNESCO. Největší koncentrace trulli se nachází v okolí měst Martina Franca, Alberobello a Locorotondo v provincii Bari. 

Provincie Apulie: Bari (BA), Brindisi (BR), Foggia (FG), Lecce (LE), Taranto (TA).

Nejznámější vína Apulie:

ALEATICO DI PUGLIA DOC - delikátní dezertní červené víno z odrůdy Aleatico, které se pěstují po celé Puglii přichází na trh ve dvou variantách jako Dolce Naturale (15% alkoholu) a fortifikované Liquoroso (18,5%).

BRINDISI DOC - zóna v okolí Brindisi pro Rosato a Rosso, které musí obsahovat 70% odrůdy Negroamaro. Růžové je příjemně pitelné a červené může mít potenciál 5-10 let.

CASTEL DEL MONTE DOC - nejznámější apelace v Puglii (pojmenovaná podle oktagonálního hradu švábského prince Friedricha II. von Hohenstaufen), odkud pocházejí jedna z nejlepších vín Puglie: Bianco, Rosato, Rosso, Aglianico, Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Nero, Sauvignon. Přední vinařství Rivera, nyní zde investuje Antinori.

COPERTINO DOC - zóna pro Rosato a Rosso z odrůdy Negroamaro, nejlepší je Riserva z družstva Copertino.

LOCOROTONDO DOC - vinařská zóna pro vynikající bílá vína z odrůd Verdeca a Bianco d'Alessano, které se pěstují v okolí Locorotondo.

MARTINA FRANCA DOC - téměř identické víno z identických odrůd jako Locorotondo.

PRIMITIVO - odrůda pro červená vína jejíž původ není znám, která se pěstuje po celé Puglii a nejčastěji se sceluje s odrůdami Negroamaro a Malvasia Nera. Je však příbuzná s kalifornskou odrůdou Zinfandel, kam se zřejmě dostala z Evropy.

PRIMITIVO DI MANDURIA DOC - v této zóně DOC v okolí měst Manduria a Sava odrůda Primitivo nachází své jedinečné podmínky kde dává bohatá červená vína s finesou a elegancí připomínající Zinfandel.

SALENTO - tento poloostrov dává IGT Bianco (z odrůd Verdeca a Malvasia Bianca), Rosato a Rosso (obě vína z odrůd Negroamaro a Malvasia Nera), jedna z vynikajících vín regionu oblasti, která prozatím postrádá vlastní DOC.

SALICE SALENTINO DOC - nejznámější apelace Salenta nyní zahrnuje pět druhů vín: Bianco (převážně z odrůdy Chardonnay), Rosato (Negroamaro a Malvasia Nera), Rosso (stejné odrůdy jako Rosato), Aleatico (sladké červené) a Pinot Bianco, které může být i spumante - šumivé. Z této zóny pochází také slavné růžové víno Five Roses Rosé.

SAN SEVERO DOC - velká zóna s velkými výnosy v okolí města San Severo. Tři typy vína jsou Bianco (z odrůd Bombino Bianco a Trebbiano), Rosato a Rosso (obě z odrůd Montepulciano a Sangiovese). Tato vína reprezentují velmi dobrý poměr kvalita:cena.

SQUINZANO DOC - zóna pro červená a růžová vína s velkým potenciálem z odrůd Negroamaro a Malvasia Nera, které se pěstují v okolí města Squinzano.

Cena od - do
Tormaresca

Tormaresca

Tormaresca je vinařství, do kterého rodina Antinori investovala až v roce 1998, kdy se sem rozhodli přenést staleté vinařské zkušenosti z Toskánska. Puglii považují za velmi slibný region pro výrobu kvalitních vín se silným regionálním charakterem. Původní budovy zde byly zbudovány již v polovině 14. století. Název dostalo po strážních věžích na pobřeží. Vína pod touto značkou se vyrábějí ve dvou vinařstvích. První se jmenuje Bocca di Lupo a jeho 100 hektarů vinic leží v nadmořské výšce 250 m v ...Více informací
Feudi di San Marzano

Feudi di San Marzano

Vinařství Cantina San Marzano vzniklo v roce 1962 jako ambiciózní projekt několika menších vinařů s přesvědčením o jedinečnosti této lokality pro pěstování vinné révy a oliv. Postupem času se cantina stává jednou z nejdůležitějších struktur v této lokalitě. Cantina San Marzano je situována v apelační zóně DOC Primitivo di Manduria, v blízkosti města Salento. Tato zóna disponuje jedinečnými velmi starými révami, které zde mají díky půdnímu složení a podnebí, zcela ideální podmínky a jinde ve svět...Více informací
Conti Zecca

Conti Zecca

Horký poloostrov Salento je díky svým příznivým klimatickým podmínkám považován za jednu z nejvhodnějších oblastí pro pěstování vína v Itálii. Široké spektrum kultivarů vinné révy spolu se silnou poptávkou trhu přesvědčily v minulém století vinaře, aby svoji produkci zaměřili na výrobu silných vín s plným tělem a neutrální vůní. V důsledku nových tržních požadavků, zejména poptávky po méně alkoholických vínech s bohatší a komplexnější chutí i vůní, započaly v posledních letech v oblasti Salento ...Více informací
Varvaglione

Varvaglione

Vinařství leží v blízkosti města Leporano v provincii Taranto, přímo v srdci starobylé oblasti Magna Graecia. Manželé Cosimo a Maria Varvaglione zde společnými silami vybudovali moderní vinařství, které díky citlivému přístupu, mnohaleté vinařské tradici a inovativním postupům při výrobě dosahuje velmi dobrých výsledků. Na 100 hektarech vinic se zaměřují zejména na pěstování místních odrůd Primitivo, Negroamaro, Malvasia Nera, Aglianico a Verdeca, z nichž vytvářejí vína, která povyšují místní pr...Více informací
Cristiano Guttarolo

Cristiano Guttarolo

Vinařství Cristiano Guttarolo se nachází na okraji malebného města Gioia del Colle (Poklad v Colle) v bývalých stájích starého statku (MASSERIA) postavených výhradně z místního kamene. Vinařství, které bylo založeno v roce 2004 a má organickou certifikaci Ecocert, se nachází na náhorní plošině Murge v Apulii, asi 400 metrů nad mořem. Přírodní principy jsou aplikovány v průběhu celého procesu výroby vína, včetně využití rostlinných hnojiv ve vinicích.K základnímu kvašení dochází spontánně pomocí ...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
-40%
Castel del Monte Chardonnay cru „ Lama dei Corvi ” Doc 2013 cantina Rivera 0.75 l

Castel del Monte Chardonnay cru „ Lama dei Corvi ” Doc 2013 cantina Rivera 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích italsk...

247,11 Kč
299,00 Kč s DPH
 
  
-28%
Chardonnay Salento linia Cru „ Nottetempo ” Igp 2019 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Chardonnay Salento linia Cru „ Nottetempo ” Igp 2019 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích italsk...

205,79 Kč
249,01 Kč s DPH
 
  
-33%
Chardonnay Salento „ Nottetempo 100 barrique ” Igp 2016 Franco Rizello le Vignedi Sammarco 0.75 l

Chardonnay Salento „ Nottetempo 100 barrique ” Igp 2016 Franco Rizello le Vignedi Sammarco 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích italsk...

329,75 Kč
399,00 Kč s DPH
 
  
-26%
Malvasia Nera del Salento „ Marasia ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Malvasia Nera del Salento „ Marasia ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Malvasia nera vypěstovaných na vinicích ...

304,96 Kč
369,00 Kč s DPH
 
  
-16%
Malvasia Nera del Salento „ Megale Hellas ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Malvasia Nera del Salento „ Megale Hellas ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Malvasia nera vypěstovaných na vinicích ...

346,28 Kč
419,00 Kč s DPH
 
  
Malvasia Nera del Salento „ Tirrano ” Igp 2020 San Giorgio by Tinazzi 0.75 l

Malvasia Nera del Salento „ Tirrano ” Igp 2020 San Giorgio by Tinazzi 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Malvasia Nera vypěstovaných na vinicích ...

544,63 Kč
659,00 Kč s DPH
 
  
-17%
Negroamaro Puglia Apassimento „ GuaRano ” Igp 2017 Franco Rizello by Vigne di Sammarco 0.75

Negroamaro Puglia Apassimento „ GuaRano ” Igp 2017 Franco Rizello by Vigne di Sammarco 0.75

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Negroamaro vypěstovaných na vinicích ita...

329,75 Kč
399,00 Kč s DPH
 
  
-23%
Negroamaro Salento linia Cru „ Verve ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Negroamaro Salento linia Cru „ Verve ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Negroamaro vypěstovaných na vinicích ita...

222,31 Kč
269,00 Kč s DPH
 
  
Negroamaro Salento „ Abatemasi ” Igp 2017 Produttori di Manduria 0.75 l

Negroamaro Salento „ Abatemasi ” Igp 2017 Produttori di Manduria 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Negroamaro vypěstovaných na vinicích ita...

494,21 Kč
597,99 Kč s DPH
 
  
-24%
Negroamaro Salento „ Canonico ” Igp 2019 Due Palme 0.75 l

Negroamaro Salento „ Canonico ” Igp 2019 Due Palme 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Negroamaro vypěstovaných na vinicích ita...

213,22 Kč
258,00 Kč s DPH
 
  
Negroamaro Salento „ Organic ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Negroamaro Salento „ Organic ” Igp 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Negroamaro vypěstovaných na vinicích ita...

221,49 Kč
268,00 Kč s DPH
 
Primitivo & Merlot „ Zolla ” igt 2020 Zolla vigneti del Salento 0.75 l

Primitivo & Merlot „ Zolla ” igt 2020 Zolla vigneti del Salento 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Merlot a Primitivo vypěstovaných na vinicích ...

238,84 Kč
289,00 Kč s DPH
 
  
Primitivo di Manduria barrique „ Arche ” Dop 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Primitivo di Manduria barrique „ Arche ” Dop 2016 le Vigne di Sammarco 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Primitivo vypěstovaných na vinicích ital...

560,33 Kč
678,00 Kč s DPH
 
  
Primitivo di Manduria cru „ Terre Rosse ” Dop 2021 Felline 0.75 l

Primitivo di Manduria cru „ Terre Rosse ” Dop 2021 Felline 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Primitivo vypěstovaných na vinicích ital...

395,04 Kč
478,00 Kč s DPH
 
  
Primitivo di Manduria Dolce Naturale „ Madrigale ” DOCG 2018 Produttori di Manduria 0.75 l

Primitivo di Manduria Dolce Naturale „ Madrigale ” DOCG 2018 Produttori di Manduria 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Primitivo vypěstovaných na starých ( 50 ...

452,89 Kč
548,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 83.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru