Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Elisabetta Foradori

lutvgcbawVinice jsou pronajaté na 25 let a jsou uvelebené v parku, na ostrohu s výhledem na Trento, patřící k vile a za vilou se táhnou ještě výše k hoře, kde jsou vinice na obou stranách chráněny lesem. Elisabetta zde vysadila Nosiola, Incrocio Manzoni a Teroldego. Půda je těžší s jílem a křídovým vápencem a se spoustou kamenů. Tóny se mění mezi bílou a růžovočervenou barvou. Proto jsme se zasadil starých odrůd ovocných a živé ploty kolem našich vinic, znovu se zvířaty na statku, inklinoval trávu mezi řadami výsevem řadu rostlin.Elisabetta se ve vinici snaží omezit používání mědi a síry, nahrazením biodynamickými sloučeninami, mléčnými bakteriemi, nálevy a léčivými bylinami, na ochranu proti Oidium, plísním a dalším nemocem. Potom jsme šli dolů do údolí Rotaliano, kde je příval Noce. V roce 1800 byl příval srovnán a zastaven. Tam, kde se řeka klikatila údolím, se vytvořil zajímavý mix oblázků a štěrkové půdy střídající se s písčitou půdou. Noce sestupuje z hor na vzdáleném konci údolí Rotaliano naproti Mezzolombardo.  
Oba Granato a Teroldego pocházejí z konkrétních vinic, ze kterých se jen pár používá pro obě vína. Obecně řečeno Granato roste na štěrkových půdách, Teroldego pochází z písčitých půd. Vedle Teroldego je také Incrocio Manzoni, které zasadil její dědeček, a které nyní dosáhlo 80 let. Vinařství Foradori bylo založeno v roce 1929, když její dědeček koupil zkrachovalou nemovitost. Tato oblast v rámci Rakousko Uherska velmi prosperovala, kdy Teroldego měl mnoho úspěchů ve Vídni a mimo ni. Když se říše rozpadla a Trentino se stalo součástí Itálie, Trentino najednou ztratilo svůj původní trh a potenciální nový trh již měl italské víno, takže z Trentino se stal ztracený případ. Bylo to období velké úzkosti a většina vinařství se zavřela. Elisabettin dědeček byl právník a za pomoci svého bohatého bratra, který získal své jmění v oděvním průmyslu, se dali do skupování majetku. Např. také koupili nemovitost v Alto Adige. Bratr Elisabettina otce se oženil s Hofstätterovo dcerou a rodina Martin Foradori byla na světě. Slavná vinice Barthenau Pinot Nero byla původně součástí jejich vlastnictví. Elisabettin otec začal pracovat ve vinařství v roce 1959, a bohužel ve 38 letech zemřel na rakovinu. Elisabettina matka byla povinna převzít chod vinařství a Elisabetta začala ve vinařství pracovat v 19 letech, zatímco stále studovala na San Michele. Elisabetta byla v údolí prvním vinařem, který tvaroval vinice stylem Guyot, a je šokující, že stále je! Když Elisabettta jako jediné dítě převzala vinařství v roce 1989, nikdo se v svateruté době nezajímal o Teroldego a bylo těžké ho prodávat! Trendem 90. let, tady a v Itálii, obecně bylo hodně používat dub a snažit se poskytnout vína, která by byla atraktivní pro široké publikum. Ačkoli se Elisabetta těmto vínům dnes směje, nelituje této strategie, protože jim pomohla přežít těžké období. Dnes je Foradori úspěšné, vína se prodávají sama, a Elisabetta jako osoba vyspěla. Ke konci tisíciletí, a to i po roce 2000 mluví o tom, že ztratila jiskru pro svoji práci! Od roku 2003 začala pracovat více a více s biodynamikou, opět se spojuje s přírodou a opět sama sebe nalézá v rámci tohoto procesu.
Dnes jí tato práce, která od té doby hodně pokročila a stále dělá ohromné pokroky, pokaždé když ji vidím, poskytuje radost a nadšení, které byly znovu oživeny. Proces změny směrem k životnímu prostředí je velmi pomalý a postupný. Nemůžete ve sklepích začít pracovat s dlouhými maceracemi nebo spontánním kvašením, pokud není vaše réva schopna zajistit harmonické plody. Dnes Elisabetta korunu vinné révy zabaluje a neprovádí zelenou sklizeň, a na místo toho zvolila rostlinu umístit do harmonického stavu samostatnosti. Léčivé byliny a zrna jsou zasazeny mezi řádky a místo orání půdy smotá rostliny dolů a pak k provzdušnění a k lepšímu proniknutí kompostu prohrabe pouze vrchní půdu! Tráva v řádcích je odstraněna. Dvacetpět (25) hektarů, 3 lcewtzbvcod poskytovatele, který pracuje biodynamicky. Až začne produkovat její poslední pronájem (vinice, kterou jsme navštívili první), ukončí jeden 3 ha pronájem. Experimentální réva, réva opylená ze semínek. Elisabetta je v neustálém dialogu a ve spolupráci s Univerzitou v Miláně. Když převzala vinařství, udělala jednu chytrou věc, a to prozkoumat široké nadměrné množství výběrů z Teroldego za účelem vytvořit velmi širokou biomasu. Z těchto výběrů používá řízky pro své révy. Později byla schopná opylovat semena a vypěstovat vinnou révu z opylených semen, která je pak pěstována v experimentálních vinicích. Elisabetta by ráda dokončila vývoj balíčku vinných rév z massal výběru se škálou 30-40 různých rév, který by byl k dispozici jiným vinařům. Zatím tuto snahu zpomaluje byrokracie, ale její vizí není zemřít s vlastní kolekcí Massal, ale poskytnout tuto veřejně k dispozici. Elisabetta vyráběla až 200.000 lahví, a zároveň kupovala hrozny. Jejím přetrvávajícím cílem, bylo snížit produkci a přestat kupovat. Chce snížit počet lahví, vinic a administraci, protože jak říká, administrativní náklady nejsou srovnatelné s výdělkem z výroby. Toto je však jemné a postupné, protože ona je zodpovědná za živobytí mnoha lidí, ke kterým se cítí být zavázána. Zámecká zahradní vinice Mezzolombardo je pro město symbolem, ale produkuje málo, protože je ve stínu hory. Elisabetta je správcem tohoto dědictví a bere mě tam na prohlídku. Historické město bylo výš a blízko hoře a nejdále od přívalu. Když byla voda v roce 1800 zastavena, budovy se vplížily dolů do roviny, tak jako vinařství Foradori. Vedle vinařství se nachází nevýrazný kostel, který však má zeď, která ho na břehu řeky ohrazuje, datující se zpět k roku 1500 s nápisem, že tato stěna je pro ochranu proti Noce.

szvbjtPoužívání biodynamických principů započala Elisabetta v roce 2002 po dlouhém zvažování a porovnání s dosavadní prácí. Biodynamické zemědělství je " sluneční " zemědělský provoz kde každá akce respektuje všechny tendence, aby Slunce dávalo maximální sílu do půdy k životně důležitým procesům rostlin. Náš planetární systém je opravdu živý organismus, kde Každá planeta má vliv na život na naší planetě , pronikající sluneční světlo prostupuje skrzZemí. Používání biodynamických metod katalyzuje tyto síly. Moderní člověk často zapomíná, že téměř veškeré lidské činnosti pramení ze zemědělství.

Cesta zpět k Matce Zemi, není snadná ... ale vyplatí se.

oficiální stránky vinařství : www.elisabettaforadori.com

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
-29%
Manzoni „ Fontasanta ” 2016 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75 l

Manzoni „ Fontasanta ” 2016 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Manzoni Bianco vypěstovaných na vinicích it...

412,40 Kč
499,00 Kč s DPH
 
  
Manzoni „ Fontasanta ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75 l

Manzoni „ Fontasanta ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Manzoni Bianco vypěstovaných na vinicích it...

576,86 Kč
698,00 Kč s DPH
 
  
Nosiola „ Fontasanta ” 2022 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75 l

Nosiola „ Fontasanta ” 2022 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Nosiola vypěstovaných na vinicích italské v...

932,23 Kč
1 128,00 Kč s DPH
 
  
Pinot grigio  „ Fuoripista ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75 l

Pinot grigio „ Fuoripista ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Pinot grigio vypěstovaných na vinicích ital...

973,55 Kč
1 178,00 Kč s DPH
 
  
Teroldego „ Foradori ” 2022 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75 l

Teroldego „ Foradori ” 2022 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Teroldego vypěstovaných na vinicích ital...

576,86 Kč
698,00 Kč s DPH
 
  
Teroldego „ Granato ” 2017 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75l

Teroldego „ Granato ” 2017 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Teroldego vypěstovaných na vinicích ital...

1 452,89 Kč
1 758,00 Kč s DPH
 
  
Teroldego „ Granato ” 2019 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75l

Teroldego „ Granato ” 2019 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Teroldego vypěstovaných na vinicích ital...

1 485,95 Kč
1 798,00 Kč s DPH
 
  
Teroldego „ Morei ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75 l

Teroldego „ Morei ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Teroldego vypěstovaných na vinicích ital...

932,23 Kč
1 128,00 Kč s DPH
 
  
Teroldego „ Sgarzon ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori  0.75l

Teroldego „ Sgarzon ” 2020 Vigneti delle Dolomiti Igp Elizabetta Foradori 0.75l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Teroldego vypěstovaných na vinicích ital...

932,23 Kč
1 128,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru