Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Chateau du Tertre

Klasifikace: 5. Grand Cru Classé

Osobité, solitérní víno, jež v posledních desetiletích prošlo dynamickým vývojem.  
 
Výraz „tertre“ je jedním z mnoha médockých názvů pro vyvýšeninu. Ve zcela plochém kraji je  každá nápadná a platí to plně i pro místo, na němž se nachází Ch. du Tertre. Leží v jakémsi částečném osamění směrem od Margaux k Arsacu (do vnitrozemí) a západní část jeho pozemků je lemována lesy.

Historie tohoto château je mapována od roku 1590, kdy jej vlastnil Thomas de Montaigne.  V 17. století patřilo do majetku pověstného markýze de Ségur, jenž sám sídlil na Ch. Calon Ségur a spravoval také Ch. Lafite a Ch. Latour. V průběhu času se pak vystřídalo mnoho různých majitelů, mezi nimi např. Rakušan Koenigswater, belgický obchodník De Wilde či rodina Libéral, jejíž jméno nese Ch. Haut-Bages Libéral. Chmurná etapa nastala na du Tertre ve třicátých letech 20. století a pokračovala až do let padesátých. Vinice byly postupně zanedbávány, o nic lépe se nevedlo ani budovám a zařízení. 

Obrat k lepšímu nastal až v roce 1961, kdy Ch. du Tertre koupil P. Gasqueton z rodiny Capbern-Gasqueton (ta v současnosti vlastní mj. také Ch. Calon Ségur). V té době byla produkce prakticky na pouhé desetině někdejší úrovně. P. Gasqueton se velkou měrou zasloužil o znovuzrození Ch. du Tertre jak po technické stránce, tak i z pohledu nové výsadby vinic. Ještě další krok kupředu nastal však v roce 1997 , kdy Ch. du Tertre koupil nizozemský podnikatel Eric Albada Jelgersma, v té době již majitel dalšího slavného château v Margaux – Ch. Giscours.  Symbolicky tak navázal na časy z první poloviny 19. století, kdy právě Holandsko bylo pro zdejší víno velmi významným odbytištěm.

S Jelgersmou nastaly na Ch. du Tertre zcela nové časy. Došlo k zásadní rekonstrukci sklepů i technického zázemí, změnil se způsob vinifikace. Proměny doznaly i vinohrady – odlišná je dnes skladba odrůd, hustota výsadby i způsob jejího vedení.

Rozloha vinohradů se od roku 1855 nezměnila. Tvoří jeden kompaktní celek rozprostřený kolem château a nachází se na ploché vyvýšenině, která kulminuje ve výšce 24 nadmořských metrů. Díky tomu je zde štěrková půda hlubší. Významným mikroklimatickým činitelem je i blízký pás lesů. 

Pozoruhodná je odrůdová proměna. V počátcích působení rodiny Gasqueton byl upřednostňován Cabernet Sauvignon, jehož podíl tvořil v sedmdesátých letech až 80%. Postupně byla tato filosofie opouštěna a zvyšoval se podíl odrůd Cabernet Franc a Merlot.  Nově přibyl také Petit Verdot. Cabernetu Sauvignon je dnes jen 40%, ale změnám ještě není úplný konec - v současnosti je patrná tendence postupně omezit naopak Cabernet Franc – jeho podíl se ve vínech z posledních let postupně snižoval, cuvée z roku 2010 jej dokonce neobsahovalo vůbec.

Ch. du Tertre patřilo v minulosti k dosti tvrdým vínům s pěknou schopností dalšího zrání. V posledním desetiletí prošlo stylovou proměnou k mírnějšímu, poměrně osobitému chuťovému výrazu, který ale v posledních letech opět doznává změnu směrem k větší  bohatosti. I tak ale patří Ch. du Tertre v rámci Margaux k vínům spíše rustikálnějšího charakteru.


Přibližná produkce: 200.000 lahví/ rok 
Vyráběná vína: červená
                         Ch. du Tertre
                         Les Hauts du Tertre (2. víno Ch. du Tertre)
Rozloha vinic: 50 ha (z cekových 80 ha)
Hustota: 6.500 až 8.500 keřů/ha
Průměrné stáří: 40 let
Odrůdy: 40% Cabernet Sauvignon, 35% Merlot, 20% Cabernet Franc a 5% Petit Verdot
Půda: štěrková 
Sklizeň: ruční  

Sklep 
Typ tanků: dřevěné a betonové
Zastoupení nových sudů: 50%
Délka zrání v sudech: 18 měsíců

Kontakty
Majitel: Eric Albada Jelgersma
Adresa: Château du Tertre, Chemin de Ligondras,  33460 Arsac
Webové stránky: www.chateaudutertre.fr

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Chateau du Tertre 2019 Margaux 5éme Grand cru Classé en 1855  0.75 l

Chateau du Tertre 2019 Margaux 5éme Grand cru Classé en 1855 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 50 % Cabernet Sauvignon, 35% Merlot, 15% Ca...

1 238,02 Kč
1 498,00 Kč s DPH
 
  
Chateau du Tertre 2020 Margaux 5éme Grand cru Classé en 1855  0.75 l

Chateau du Tertre 2020 Margaux 5éme Grand cru Classé en 1855 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 50 % Cabernet Sauvignon, 35% Merlot, 15% Ca...

1 403,31 Kč
1 698,01 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru