Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Supertoskánská vína

Tato neoficiální kategorie toskánských vín vznikla důsledkem anomálie v italských vinařských zákonech. V období 2. světové války a po ní na světovém trhu zavládla poptávka po levných a lehkých vínech. A to byl konec kvalitního Chianti, jehož reputace rychle klesla. Původní receptura ustoupila do pozadí a téměř třetinu produkce tvořila vína Chianti vyráběná z odrůdy Trebbiano, která je známá svou spíše nevýraznou chutí. Tento propad v kvalitě a pozdější regulace původní receptury prostřednictvím DOC a DOCG dala vznik vínu ve stylu Chianti, označované jako Super Tuscan (Super Toskánec). Chuťově vynikající víno, které splňovalo představu o kvalitním Chianti bez jakékoliv restrikce a regulace. Mezi italskými víny však dodnes tvoří neoficiální kategorii. Za jeho vznikem stojí ambiciózní vinaři z Chianti, které navzdory vládním regulacím neopustil sen o vynikajícím tradičním Chianti. 

casvdtbznuPrvní takzvané „ super-toskánské ” víno, které až donedávna neslo označení Vino da Tavola (stolní víno), ačkoliv s levným stolním vínem nemělo nic společného, byla Sassicaia. Vznikla v dnešní vinařské zóně Bolgheri v roce 1948, kdy Marchese Mario Incisa della Rocchetta vysadil ve svých vinohradech poblíž Livorna odrůdu Cabernet Sauvignon a začal z ní produkovat víno, které nechal zrát v barikových sudech jako Bordeaux. Výsledkem bylo legendární víno, které bylo snad nejdražším stolním vínem na světě. Pokračovatelem tohoto stylu byl markýz Piero Antinori. Ten v roce 1978 představil Super Tuscan známý jako Tignanello, vycházející ze směsi Sangiovese-Cabernet Sauvignon. Poté následovala Ornellaia, Solaia... Dnes má snad každé toskánské (a nejen!) vinařství určité víno, které v kupáži obsahuje vyšší procento mezinárodních kultivarů, jako jsou Cabernet Sauvignon a Merlot, kterým se všeobecně říká „Supertoskánci”.

rcetzbunmDnešní vína, která nesou označení Super Tuscan, jsou založena na směsi místní odrůdy Sangiovese a původních francouzských kabernetových odrůd z oblasti Bordeux (které se v Toskánsku pěstují), např. Merlot a již zmíněný Cabernet Sauvignon nebo Cabernet Franc. Existují názory, že Super Tuscan je dnes jen šikovný marketingový termín, za kterým se někdy schovává vysoká cena tohoto vína, ale přesvěčte se sami.

kompletní sortiment Supertoskánských vín naleznete zde

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Colli Toscana Centrale cru „ Flaccianello della Piave ” Igt 2018 azienda Fontodi  6 x 0.75 l

Colli Toscana Centrale cru „ Flaccianello della Piave ” Igt 2018 azienda Fontodi 6 x 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Sangiovese vypěstovaných na velmi starýc...

13 221,50 Kč
15 998,02 Kč s DPH
 
  
Supertuscan 12+1 lahev za jedinou korunu

Supertuscan 12+1 lahev za jedinou korunu

0,83 Kč
1,00 Kč s DPH
 
  
Toscana rosso Igt 2017 tenuta il Borro Ferragamo  6x0.75 l

Toscana rosso Igt 2017 tenuta il Borro Ferragamo 6x0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 50% Merlot, 35% Cabernet Sauvignon, 10% Syr...

8 973,55 Kč
10 858,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru