Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Dolní Rakousy Weinviertel

Za branami Vídně směrem na sever se dostaneme do oblasti, kde rostou nádherná vína, vína plná charakteru a hlavně do oblastí kultury vína. Je to přesně to, co mají rádi i Vídeňané, kteří sem rádi zajíždějí: útulné sklípky, prastará heunge a „Buschenschanky", Veltínské zelené s jeho typickou „Pfefferl", Ryzlink rýnský s jeho dominujícím ovocem, silné Ruandské bílé i elegantní Chardonnay. S 13 356 hektary je Weinviertel největší rakouskou vinařskou oblastí. Pěstuje se zde široké spektrum odrůd. Hlavním receptem na úspěch je však Veltlínské zelené, především když ve vínech Weinviertel DAC rozvine svůj typický "pepřový" charakter. tato oblast získala jako první v rakousku v roce 2003 právo používat označení DAC.

cc

Oblast jižního Weinviertelu tvoří oblouk, ve kterém se skrývá opravdu úrodná zem: daří se tu nejen vínu, ale také dalším zemědělským plodům - především chřestu (Spargel aus Marchfeld, to je opravdu obchodní značka), který je tu doma a který je také skvělým doprovodem k vínům - nebo naopak? Je tu velmi teplé klima, ve kterém se daří kromě bílého vína také odrůdě červeného vína Zweigeltrebe. Pahorkatina Matzener Hůgelland a Matzener Wald dělí region do dvou částí: severně je oblast, ve které rostou vína vyznačující se svěžestí a temperamentem, jižně od této hranice vznikají spíše květinová a lahodná vína. Mannersdorf an der March se svým panonským klimatem poskytuje ten nejlepší terroir pro Tramíny a přívlastková vína. Oblast kolem Korneuburgu je zase velmi příhodná pro vína s bohatým buketem a osvěžující chuti, především Veltlínské zelené, ale také Ryzlink rýnský s velmi výrazným nerostným charakterem.

Všichni, kdo zavítají do jižní části Weinviertel, jsou okouzleni krajem. Najdeme tu průsečík úrodné půdy a suchého podnebí, stejně tak jako jeho paralelu - průsečík dvou subjektů: vína a člověka. Nejblíže to lze zažít v bezpočtu vinných sklípků nebo útulných venkovských heurige. Pokud tu oslovíte místní a zeptáte se jich na ten nejlepší podnik, zjistíte, že každý má ten svůj jediný oblíbený, speciální vinařské místo, svého vinaře a svou speciální odrůdu z určité polohy vinohradu. A že Veltlínské zelené může mít tu svoji typickou „Pfefferl" na různých místech odlišnou, to lze pochopit opravdu jen na místě samém.

Vinná cesta „Weinviertel - südliches Weinviertel" spojuje vinařská centra a je na ní opravdu hodně k vidění i k ochutnání. Na severním okraji Vídně narazíme na vesnici Hagenbrunn položenou na svazích Bisambergu. Pěstování vína bylo doloženo listinami již před 900 lety. Kromě zajímavé kaple ze 16. století a typické architektury vesničky nás turistické stezky i cyklotrasy zavedou na Bisamberg, odkud jsou nádherné výhledy do oblasti Marchfeldu. Pojem „Hagenbrunner Buschenschanken" znají důvěrně především obyvatelé Vídně, po ochutnání vín lze odsud dojet do hlavního města linkou tramvaje. Stetten, obec ležící 18 km od centra Vídně, měla již ve 13. století 18 vinohradů, jak o tom píší kroniky. Roku 1685 tu byl přijat zajímavý zákon, který povoloval prodej vína pouze vinařům, kteří tu sídlili a plnili povinnosti také v obci. To platí dodnes. Na vinné cestě směrem na severovýchod narazíme naWolkersdorf. Na sprašových půdách, které se vrství do štěrkopískových nadloží, se daří hlavně bílým, ale i červeným vínům. Mezi vinaři je znám pojem „Winzerkeller Wolkersdorf", sdružení asi 500 vinařů, které bylo založeno již roku 1938. Je třeba ještě uvést jedno, další sdružení vinařů, které má ve znaku kohouta, „Grúner Hahn". Je v něm spojeno na 50 vinařů oblasti Wolkersdorfer Hochleithen. Dále na severovýchod narazíme na Matzen-Raggendorf. Na nádvoří zámku, který je jinak v soukromých rukou, se často konají nejrůznější kulturní akce i akce spojené s vínem. Raggendorf platí za místo, kde se vyšlechťují odrudy vína. Na jílovitých a sprašových půdách se daří temperamentním bílým vínům. Zcela na východní hranici se Slovenskem najdeme Angern a. d. March. Její součástí jsou také další katastrální obce v okolí, uveďme vinařskou vesničku Mannersdorf. S panonským podnebím a mnoha hodinami slunečního svitu až do pozdního října je tento kout země místem, kde vznikají hlavně bílá vína s elegantní kyselinkou a také sladká vína. Za návštěvu stojí kopec Kellerberg, kde najdeme kapli zcela porostlou vínem (lidé jí říkají „Wutzelburg") a hlavně sedm nad sebou ležících uliček s vinnými sklípky, které tvoří spolu s vinohrady zajímavý labyrint 129 sklepů - nikde jinde v Rakousku nic podobného nenajdeme.

Kořenitě pepřnaté Veltlínské zelené je pod značkou Weinviertel dactypickým představitelem vinařské oblasti Weinviertel. Víno se vyznačuje svou světle žlutou až zelenožlutou barvou a kořenitě pepřnatou, lehce ovocnou chutí. Označení DAC je zárukou regionálně typické chuti a ověřeného původu. Weinviertel dac splňuje to, co slibuje: Milovníci vína jsou nadšeni suchou, kořenitě ovocnou chutí vína Weinviertel dac , víno s tímto označením se těší velké poptávce a představuje největší a nejúspěšnější rakouskou ochrannou známku vinařského světa.

Weinviertel je největší rakouskou vinařskou oblastí. Typickým vínem tohoto regionu je Veltlínské zelené, které se pěstuje na cca 8000 ha, což představuje více než 50 % celkové plochy vinic. Během uplynulých let si Veltlínské zelené získalo pozornost rovněž na mezinárodním poli a díky svému kořenitě ovocnému charakteru se brzy dostalo do podvědomí jako vysoce kvalitní víno. Proto je zcela pochopitelné, že se právě Veltlínské zelené z Weinviertelu, vyznačující se svými pepřnatými tóny, stalo prvním rakouským vínem s označením DAC.

Cena od - do
Hauser familly

Hauser familly

První zmínka o rodině Hauser v Poysdorfu je vnímána již v 15. století a zřejmě je jedna z nejstarších rodin v okrese Mistelbach.V současnosti obhospodařuje 22 ha vinic, osázenými typickými opdrůdami , většinou bílými.Kořenitě pepřnaté Veltlínské zelené je pod značkou Weinviertel dactypickým představitelem vinařské oblasti Weinviertel. Víno se vyznačuje svou světle žlutou až zelenožlutou barvou a kořenitě pepřnatou, lehce ovocnou chutí. Označení DAC je zárukou regionálně typické chuti a ověřeného...Více informací

Ingrid Groiss

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
-12%
Gruner Veltliner Reserve „ Hund ” 2022 Weinviertel DAC Pfaffl  0.75 l

Gruner Veltliner Reserve „ Hund ” 2022 Weinviertel DAC Pfaffl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gruner Veltliner (u nás Veltlínské zelené) ...

362,81 Kč
439,00 Kč s DPH
 
  
Gruner Veltliner „ Altenberg ” 2021 Weinviertel weingut Prechtl  0.75 l

Gruner Veltliner „ Altenberg ” 2021 Weinviertel weingut Prechtl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Veltlínské zelené vypěstovaných na rakouských vi...

263,64 Kč
319,00 Kč s DPH
 
  
-29%
Gruner Veltliner „ Classic ” 2019 Weinviertel weingut Prechtl  0.75 l

Gruner Veltliner „ Classic ” 2019 Weinviertel weingut Prechtl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Veltlínské zelené vypěstovaných na rakouských vi...

139,67 Kč
169,00 Kč s DPH
 
  
-20%
Gruner Veltliner „ Zeisen ” 2020 Weinviertel DAC Pfaffl  0.75 l

Gruner Veltliner „ Zeisen ” 2020 Weinviertel DAC Pfaffl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Gruner Veltliner (u nás Veltlínské zelené) ...

222,31 Kč
269,00 Kč s DPH
 
  
Gruner Veltliner„ Langen ” 2021 Weinviertel Dac weingut Prechtl   0.75 l

Gruner Veltliner„ Langen ” 2021 Weinviertel Dac weingut Prechtl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Veltlínské zelené vypěstovaných na rakouských vi...

262,81 Kč
318,00 Kč s DPH
 
  
Riesling 2022 Weinviertel weingut Prechtl  0.75 l

Riesling 2022 Weinviertel weingut Prechtl 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Riesling vypěstovaných na rakouských vinicích vi...

254,55 Kč
308,01 Kč s DPH
 
  
-32%
Riesling „ Innere Bergen ” 2013 Qualitatswein Weinviertel weingut Zull  0.75 l

Riesling „ Innere Bergen ” 2013 Qualitatswein Weinviertel weingut Zull 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Ryzlink (u nás Ryzlink rýnský) vypěstovanýc...

280,17 Kč
339,01 Kč s DPH
 
  
Schlumberger blanc Vintage brut Austrian Sparkling wine   0.75 l

Schlumberger blanc Vintage brut Austrian Sparkling wine 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Welschriesling ( Ryzlink vlašský ) vypěstovaných...

246,28 Kč
298,00 Kč s DPH
 
  
Schlumberger blanc Vintage brut gift box Austrian Sparkling wine   0.75 l

Schlumberger blanc Vintage brut gift box Austrian Sparkling wine 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Welschriesling ( Ryzlink vlašský ) vypěstovaných...

304,13 Kč
368,00 Kč s DPH
 
  
Schlumberger rosé Vintage brut Austrian Sparkling wine   0.75 l

Schlumberger rosé Vintage brut Austrian Sparkling wine 0.75 l

Růžové tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Zweigeltrebe vypěstovaných na rakouských vinic...

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru