Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Kampánie

Již staří Římané obdivovali region Campania Felix jako nejšťastnější region pro pěstování révy vinné. Za nejlepší považovali vinice na sever od Neapole, odkud pocházelo nejslavnější víno říše - Falernum. V této době již věděli, že z vulkanických půd na úpatí Vesuvu a ve zvlněné krajině v okolí Avellina (dnešní DOCG zóna Taurasi) se rovněž rodí vynikající vína. Dokonce ještě dávno před nimi, Řekové obdivovali tyto vynikající podmínky a byli to právě oni, kdo přivezlli do regionu Kampánie své odrůdy, které se tu pěstují dodnes, např. Greco, Falanghina a Aglianico.

ccc

Přesto ještě v dobách nedávno minulých zajímalo okolní svět pouze víno Lacryma Christi, a to dokonce v jeho sladké podobě (Lacryma, Lacrima nebo také Lachrymae jsou „slzy“, které prý Kristus uronil když se podíval z nebe na krásu neapolského zálivu...!) a existovalo zde jen jediné vinařství - Mastroberardino - které si vydobylo určité renomé. Avšak to se v poslední době začalo měnit a následovala celá řada zón s označením původu DOC (Denominazione di Origine Controllata)a dokonce i označení DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) pro Taurasi, které bylo v oblastech jižní Itálie uděleno jako první vůbec. Přibyla nová generace školených enologů se zahraniční praxí, investice a zavedení nových technologií a region Kampánie už se neohlédl ani o krok zpět.

Navzdory modernizaci však kampánští vinaři respektují tradici a pracují s autochtonními odrůdami, jejichž původ je z dob antických. Nejušlechtilejším kultivarem je Aglianico (neboli Ellenico čili helénský, což svědčí o jeho řeckém původu), který je základem pro nejlepší červená vína Kampánie jako jsou Falerno del Massico (Falernum v dobách největšího rozkvětu říše Římské) a Taurasi (posledně jmenované víno si vydobylo přezdívku „Barolo jihu“). Další odrůdy, kterých si cenili již staří Římané jsou Greco (dnes ceněné víno Greco di Tufo), Fiano (dnes Fiano di Avellino) a Falanghina (kdysi odrůda pro bílé Falernum). Rychle se dostávají do popředí, což je příjemná změna po všudypřítomných vínech z odrůd jako jsou Chardonnay a Cabernet Sauvignon, které najdeme všude na světě.

Region Kampánie zahrnuje také ostrovy Capri a Ischia, jejichž malou produkci vín bohužel převážně vypijí turisté, kteří tyto ostrovy každoročně navštěvují.

Provincie Kampánie: Avellino (AV), Benevento (BN), Caserta (CE), Napoli neboli Neapol (NA), Salerno (SA).

Hlavní město regionu: Neapol (Napoli)
Provincie: Avellino (AV), Benevento (BN), Caserta (CE), Neapol (NA), Salerno (SA)
Rozloha vinic: 41 129 ha

Nejznámější vína Kampánie:

AGLIANICO DEL TABURNO DOC - odrůdě Aglianico se na úpatí Taburna daří obzvlášť dobře, proto si vysloužila své vlastní označení DOC. Viz také Taburno.

AVERSA DOC - zóna pro bílá vína z odrůdy Asprinio, která jsou lehce perlivá s nádechem citrusu a tradičně zahání žízeň.

CAMPI FLEGREI DOC - zóna ležící na západ od Neapole zahrnuje Pozzuoli, Bacoli, Quarto, Marano a ostrov Prócidu, který leží mezi Neapolí a Ischií a kde produkuje Bianco (odrůdy Falanghina, Biancolella a Coda di Volpe), Rosso (80% odrůda Piedirosso), Falanghina a Piedirosso (100%).

CAPRI DOC - tato apelace slavného ostrova bohužel neprodukuje velké množství vín a vína Capri DOC jsou na pevnině vzácná. Bianco může být vyrobené z odrůd Biancolella, Falanghina a Greco, červené Rosso pak z odrůdy Piedirosso, která se také nazývá Per'e Palummo.

CILENTO DOC - zóna jižně od Neapole udělená pro čtyři druhy vín: Bianco, Rosato, Rosso a Aglianico.

COSTA D'AMALFI DOC - nejkrásněji položené vinice s úchvatným výhledem na pobřeží Costa Amalfitana dávají příjemně pitelná vína Bianco, Rosato a Rosso.

FALERNO DEL MASSICO DOC - tato zóna se nachází směrem na severozápad od Neapole odkud pocházelo ono bývalé „grand cru“ Falernum v dobách největšího rozkvětu Římské říše. Označení DOC nesou vína Bianco (pouze z odrůdy Falanghina), Rosso (kupáž odrůd Aglianico, Piedirosso a malé množství Primitivo) a Primitivo (100%)..

FIANO DI AVELLINO DOCG - zóna poblíž města Avellino, kde se pěstuje odrůda Fiano, nejušlechtilejší bílá odrůda jižní Itálie, kde dostává své vlastní DOC.

GRAGNANO - viz Penisola Sorrentina DOC.

GRECO DI TUFO DOCG - velký soupeř odrůdy Fiano z Avellina co se týká kvality bílých vín. Zóna poblíž Avellina na tufovém podloží je vyznačená právě pro tuto odrůdu, která se pěstuje mezi obcemi Tufo, Santa Paolina a Montefusco. Předním vinařstvím bylo tradičně Mastroberardino, v poslední době má však velkou konkurenci.

ISCHIA DOC - kvalita vín ostrova Ischia stoupá díky vinařství D'Ambra, které také vysadilo vinohrady ve vynikajících polohách, např. Frassitelli (viz foto). Stejně jako vína z Capri i vína z Ischie jsou poměrně vzácná a ztěží se dostanou na venkovní trhy. DOC Ischia se vztahuje na pět druhů vín: Bianco (odrůdy Forastera a Biancolella), Rosso (odrůdy Guarnaccia a Piedirosso) a odrůdová vína Biancolella, Forastera a Piedirosso.

LACRYMA CHRISTI DEL VESUVIO - viz Vesuvio DOC.

PENISOLA SORRENTINA DOC - vinice malebného poloostrova Sorrento poblíž stejnojmenného letoviska jsou položené směrem k Neapolskému zálivu a DOC zahrnuje Bianco (odrůdy Falanghina, Biancolella a Greco), Rosso (odrůdy Piedirosso, Sciascinoso a Aglianico) - mohou být označená na etiketě také jako Bianco Sorrento a Rosso Sorrento. Také samostatné označení DOC pro vína z viničních tratí poblíž obcí Gragnano a Lettere, odkud je nádherný pohled na oba zálivy poloostrova.

SANT'AGATA DEI GOTTI DOC - malá zóna poblíž stejnojmenného města v kopcích provincie Benevento. Označení DOC může nést celá řada vín (většina z nich pochází z prestižního vinařství Mustilli): Bianco (Falanghina, Greco), Rosato (Aglianico, Piedirosso), Rosso (stejné odrůdy jako Rosato), Aglianico, Falanghina, Greco a Piedirosso.

TABURNO DOC - zóna pro osm druhů vín: Bianco (odrůdy Trebbiano a Falanghina), Rosato (Sangiovese, Aglianico), Rosso (stejné odrůdy jako Rosato), Coda di Volpe, Falanghina, Greco, Piedirosso a šumivé víno Spumante. Aglianico del Taburno (qv.) má své vlastní označení DOC.

TAURASI DOCG - první DOCG v jižní Itálii bylo uděleno zóně obklopující město Taurasi severovýchodně od Avellina. Víno Taurasi je vyrobené z odrůdy Aglianico a je hluboké, elegantní, s bohatou strukturou a vhodné k dalšímu zrání. Riserva je legendární. Předními výrobci jsou Mastroberardino, Terredora a Feudi di San Gregorio.

VESUVIO DOC - zóna na úpatí Vesuvu odkud pochází Lacryma Christi, která byla v minulosti často podřadné kvality než vinařství Mastroberardino udělal pořádek v této apelaci. DOC se vztahuje na Bianco (odrůdy Verdeca, Coda di Volpe, Falanghina a Greco), Rosato (Piedirosso, Sciascionoso aj.) a Rosso (stejné odrůdy jako Rosato). Lacryma Christi del Vesuvio DOC se vztahuje pouze na vína, která jsou vysoké kvality.

Cena od - do
Mastroberardino

Mastroberardino

Mastroberardino je synonymum pro slavnou a úspěšnou vinařskou historii Kampánie a dnešní moderní výroby vína na nejvyšší úrovni. Slavné vinařství z Atripaldi bylo a stále je nejlepším představitelem klasických vín z Kampánie,  jak bílých tak i červených. V této oblasti se vína pěstují již od dob, kdy toto území bylo řeckou kolonií, tj. před 2700 lety. Vinařství bylo založeno již v roce 1878. Zejména v meziválečné době a  poté v padesátých, šedesátch letech, bylo zásluhou a prozíravostí Antonia M...Více informací
Feudi di San Gregorio

Feudi di San Gregorio

Feudi di San Gregorio, symbol dnešního znovuzrození jemného vína jižní Itálie, které je oddané nenapodobitelnému stylu Středozemí. Vinařští rebelové 80. let odstartovali změnu tradice výroby vín v regionu Irpinie v Kampánii. Základním konceptem byla investice do skutečné budoucnosti velkých vín jihu, s udržením místních tradic a rozvojem jejich skrytého potenciálu. Jinými slovy: vnuknout vínům nový styl při použití původních odrůd – Aglianico, Fiano, Greco a Falanghina. Za posledních deset let s...Více informací
Giardino

Giardino

Dobrodružství Cantina Giardino bylo oficiálně zahájeno v roce 2003 v Ariano Irpino v srdci Irpinie. Na tuto chvíli se Antonio s Danielou tajně připravovali od roku 1997 za nadšené podpory Danielina bratra Davideho, Antoniovy sestry Nadji a blízkých přátel Pasquale Giardino a Antonia Corsani, tím, že produkovali domácí víno, které plnili do recyklovaných lahví a zátkovali je použitým korkem. Jing a jang, v tomto období zatím pouze partnerů, je velmi dynamický, Antonio je ten tichý, přemýšlivý, za...Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
Aglianico „ Last Trip to Sicily ” VdT 2016 Marco Tinessa 0.75 l

Aglianico „ Last Trip to Sicily ” VdT 2016 Marco Tinessa 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy typické Kampánské odrůdy 100% Aglianico vypěstovanýc...

659,50 Kč
798,00 Kč s DPH
 
  
Aglianico „ Grieci Ognostro ” Docg 2015 azienda Marco Tinessa 0.75 l

Aglianico „ Grieci Ognostro ” Docg 2015 azienda Marco Tinessa 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Aglianico vypěstovaných na vinicích ital...

808,26 Kč
977,99 Kč s DPH
 
  
Aglianico „ Ognostro ” Docg 2017 azienda Marco Tinessa 0.75 l

Aglianico „ Ognostro ” Docg 2017 azienda Marco Tinessa 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Aglianico vypěstovaných na vinicích ital...

1 114,05 Kč
1 348,00 Kč s DPH
 
  
Campania Aglianico „ Core ” Igt 2020 azienda Montevetrano  0.75 l

Campania Aglianico „ Core ” Igt 2020 azienda Montevetrano 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Aglianico vypěstovaných na vinicích ital...

601,65 Kč
728,00 Kč s DPH
 
  
-34%
Colli di Salerno „ Montevetrano ” Igt 2008 azienda Montevetrano  0.75 l

Colli di Salerno „ Montevetrano ” Igt 2008 azienda Montevetrano 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 60% Cabernet Sauvignon, 30% Merlot a 10% Agl...

1 404,13 Kč
1 699,00 Kč s DPH
 
  
Colli di Salerno „ Montevetrano ” Igt 2018 azienda Montevetrano 0.75 l

Colli di Salerno „ Montevetrano ” Igt 2018 azienda Montevetrano 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 60% Cabernet Sauvignon, 30% Merlot a 10% Agl...

1 816,53 Kč
2 198,00 Kč s DPH
 
  
-40%
Falanghina di Beneventano Igt 2017 Vesevo 0.75 l

Falanghina di Beneventano Igt 2017 Vesevo 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Falanghina sanio vypěstovaných na vinicích ...

147,93 Kč
179,00 Kč s DPH
 
  
Falanghina di Beneventano Igt 2021 Vesevo 0.75 l

Falanghina di Beneventano Igt 2021 Vesevo 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Falanghina sanio vypěstovaných na vinicích ...

238,84 Kč
289,00 Kč s DPH
 
  
Fiano „ Ognostro ” VdT 2018 Marco Tinessa 0.75 l

Fiano „ Ognostro ” VdT 2018 Marco Tinessa 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy typické Kampánské odrůdy 100% Fiano vypěstovaných na vi...

800,00 Kč
968,00 Kč s DPH
 
  
Greco di Tufo Docg 2021 cantina Vesevo 0.75 l

Greco di Tufo Docg 2021 cantina Vesevo 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Greco vypěstovaných na vinicích italské vin...

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
-50%
Greco di Tufo „ Logia della Serra ” Docg 2012 Campania azienda Terredora 0.75 l

Greco di Tufo „ Logia della Serra ” Docg 2012 Campania azienda Terredora 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Greco vypěstovaných na vinicích italské vin...

205,79 Kč
249,01 Kč s DPH
 
  
Irpinia Campi Taurasini „ Satyricon ” Doc 2014 Luigi Tecce 0.75 l

Irpinia Campi Taurasini „ Satyricon ” Doc 2014 Luigi Tecce 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Aglianico di Taurasi 100% vypěstovaných na vi...

659,50 Kč
798,00 Kč s DPH
 
  
Primitivo di Manduria Doc 2021 Capo Zafferano 0.75 l

Primitivo di Manduria Doc 2021 Capo Zafferano 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Primitivo vypěstovaných na vinicích ital...

328,93 Kč
398,01 Kč s DPH
 
  
Taurasi „ Ensis ” Docg 2013 cantina Vesevo 0.75 l

Taurasi „ Ensis ” Docg 2013 cantina Vesevo 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Aglianico di Taurasi vypěstovaných na vi...

618,18 Kč
748,00 Kč s DPH
 
  
Taurasi „ Poliphemo ” Docg 2012 Luigi Tecce 0.75 l

Taurasi „ Poliphemo ” Docg 2012 Luigi Tecce 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Aglianico vypěstovaných na vinicích ital...

1 221,49 Kč
1 478,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru