Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

J.H.Andresen

gggJann Hinrich Andresen se narodil v Oevenum na Fríském ostrově Föhr v roce 1825, které tehdy patřilo Dánsku. Jeho rodiče Thomaz Andresen a Thunke Poppen si mohli dovolit posílat malého Janna do školy jen v zimě, a tak musel po zbytek roku pást krávy. Na tomto odlehlém ostrově bylo pastevectví a rybolov stěžejními aktivitami. V roce 1840 ve věku 14 let Jann opustil ostrov Föhr na plachetnici mířící do Porta coby nejmladší člen posádky. Vydal se na cestu, která změnila jeho život. V kotvišti v Portu byl pověřen dohledem na lodí, mladého Janna ovšem napadlo, že by si mohl přivydělat nějaké peníze navíc a pozval místní zvědavce na inspekci kožichu ledního medvěda v podpalubí. Když se kapitán vrátil, následovala ale zuřivá honička v ulicích Porta a výtečník se musel schovat před rozzlobeným kapitánem. Loď odplula a Jann zůstal v neznámém městě bez znalosti jazyka. Začal pracovat v obchodě s lampani a za pouhých pět let založil Port House, který dodnes nese jeho jméno.

Roku 1854 přijal portugalské občanství po anexi Fríska Německem. Podnikavý duch Jannovi nechyběl a ještě než se završilo století, stal se nejbohatším obchodníkem nejen v Portu ale v celém Portugalsku. Měl flotilu parníků, z nichž jeden nesl jméno Oevenum podle místa svého narození. Nicméně jeho sklepy v Portu byly navždy jeho srdeční záležitostí.

ccccNásledovníci Janna zakladatele byli nuceni přemýšlet o prodeji podniku pod tíhou krizových let 2. světové války v roce 1942. Velice cenné zásoby starých ročníků portských vín a vysoká reputace těch nejkvalitnějších zaujaly již dobře zavedeného majitele jiného portského domujménem Albino Pereira dos Santos. 44letý v portských kruzích respektovaný muž se významným dílem podílel na vytvoření základních pravidel výroby a obchodu s portským vínem, dodnes platných. Do roku 1958 hnán touhou po objevování těch nejlepších portských vín, vlastnil již pět portských domů, z nichž byl Andresennejvýznamnější. Jeho hluboké znalosti, degustátorský um a vášeň pro portské víno posílila strategické zásoby dlouhozrajících, špičkových šarží vín hluboko v temných sklepích domu Andresen.

Po Albinově náhlé smrti roku 1962 převzal vedení podniku syn Mário Ruy Flores dos Santos, který spolupracoval se svým otcem od roku 1952 a nyní pokračoval v rodinné firmě. Během let dále vyhledával a investoval do nejlepších vín s cílem posílit portfolio zásob, přičemž prodával jen tolik, aby udržel obchod zdravý. Dobře si uvědomoval, jak důležité jsou tyto zásoby vín, zrající i desítky let, pro budoucnost. Na sklonku 80. let se rozhodl věnovat pouze Andresenu a začít plnit svůj sen – představit kvalitu dosud nepoznanou mezi portskými víny.

eeeDnes více než 160 let od založení je hrdá a nezávislá společnost Andresen jednou z posledních rodinných firem plně v portugalských rukách. Pionýrský duch Janna Hinricha je stále cítit, jak Andresen proniká na nové trhy a dodává své cenné Porto do všech koutů Země. Andresen pravidelně uvádí na trh novinky, které vždy budí v Portu a u znalců zájem. V poslední době nově uvedl na trh dlouhozrající bílá Tawny a je jediným portským domem, kterému dodnes zraje Colheita (ročníkové Tawny) ročníku 1900 1910 v sudech v jeho výjimečných sklepích a lahvuje je pouze na konkrétní poptávku. Díky odpovědné práci předků se dnešní generace majitelů může opřít o nabídku jedinečných vín a s odpovědností rodinné tradice pokračovat v okouzlujícím příběhu, jakých v dnešní době již mnoho nezbývá.

Sklepy Andresen se nachází v přístavní čtvrti Porta Vila Nova de Gaia a vinifikační část byla přesunuta do srdce regionu Douro, kde rostou všechny hrozny pro výrobu portských vín. Nespornou výhodou domu Andresen je 40ha vlastních vinic – Quintas - klasifikace „A“, které zaručují nejvyšší kvalitu prémiových portských v nabídce Andresen. Návštěva sklepů je jako procházka nazpět časem. Až zde člověk může plně poznat a pochopit oddanost předků a respekt a odpovědnost dnešních majitelů k tradiciím sahajícím do roku 1845. Pouze pobyt v tichých nekonečných chodbách obklopených starými dřevěnými barely plnými všech ročníků portského za posledních 100 let Vám zprostředkuje finální zážitek – vůni, jenž jedině čas a vášeň vytváří.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
-42%
J.H.Andresen Colheita 1975 Porto Do 20% vol.  0.75 l

J.H.Andresen Colheita 1975 Porto Do 20% vol. 0.75 l

Červené fortifikované víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Touriga Nacional, Touriga Franca, T...

1 395,87 Kč
1 689,00 Kč s DPH
 
  
-42%
J.H.Andresen „ White ” fine Porto Do 20% vol.    0.75 l

J.H.Andresen „ White ” fine Porto Do 20% vol. 0.75 l

Bílé fortifikované víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Malvasia Fina, doplněná o Atinto, Boal...

156,20 Kč
189,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru