Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Chateau Lynch Bages

ggg5. třída Cru Classé

Maličká pěkná vesnička Bages nacházející se na hranicích Pauillaku, sloužila po uplynulých sedm desetiletí jako dějiště dramatické ságy : pověsti o rodině Cazesových, která téměř zastiňuje příběh rodiny Lynchových, irských zakladatelů usedlosti. Příslušníci rodiny Cazesových, jež se stala jakousi místní institucí, dnes s láskou vzpomínají na své počátky, kdy byli ,,lidmi z hor' - z Pyrenejí. Jejich vzdálený předek Jean odešel v heroických dobách průmyslové revoluce ze své horské vesnice, aby hledal štěstí v rovině pod Pyrenejemi. Nakonec se usadil mezi médockými vinohrady, kde v zemi zaslíbené založil rodinu. Tak se stalo, že malý domek Jeana Cazese stál hned vedle usedlosti Pichon-Longueville : jeho houževnatý mladší syn Jean Charles, který se oženil s dcerou pekaře, navázal přátelství s majiteli chateau. Jejich skutečnou úctu pak v padesátých letech minulého století získal jeho syn - jako pojišťovací agent. Na žádost tehdejšího majitele chateau, generála Félixe de Viala, byl Jean Charles roku 1933 jmenován nájemcem zdejších vinic. Obchodu s vínem Lynch Bages se začalo velmi dobře dařit díky odbytové síti, kterou řídila rodina proslulých obchodníků s vínem Cruseových. V roce 1939 už byla rodina Cazesova schopna usedlost rovnou koupit. Byl to první krok na cestě k úspěchu vyšlapané úspěšnými obchodníky, kteří nezapomínají ani na službu veřejnosti. André Cazes, podle všeho podnikavý člověk, ukul drahocenná osobní pouta, navíc sloužil dvaačtyřicet let jako starosta Pauillaku. Po druhé světové válce spojil síly s malou skupinkou majitelů sousedních usedlostí a založil Řád médocké misky. André Cazes byl silnám zastáncem důležitosti propagace jeho vín ve Francii a po celém světě, zejména v dobách, kdy vynikající kvalitu - vzpomeňte si na úžasné ročníky padesátých let - neustále kazila nadprodukce.

cccDalším v řadě byl Jean Michel, vůdčí osobnost čtvrté generace. Když v sedmdesátých letech převzal vedení, vlna konjunktury už dávno opadla, časy byly zlé a všude se to hemžilo ,,modernou'. Jean Michel Cazes měl v těch dobách slibně nastartovanou kariéru inženýra v rozjíždějícím se počítačovém oboru. Přesto se však, z důvodů, jež může vystvětlit jen on sám, tento dynamický a vizionářský Pařížan rozhodl - stejně jako to před ním udělal jeho předek Jean - opustit svoji ,,vesnici' a usadit se v Médoku. Stejně jako dědeček Jean Charles je i Jean Michel znalcem dobrého jídla, zejména dobrého chleba, což je jeho vášeň, a jako jeho otec André má zase bystrý smysl pro obchod i sklon k aktivitám ve prospěch obce.
Po svém návratu z Paříže stanul Jean Michel Cazes v čele mladého a nadšeného týmu, s nímž oprášil a oživil výrobu Lynch Bages. ,,Velká vína jsou výpravou do absolutna', tak zní jeden z jeho sloganů a tento svěží přístup prospívá i jiným rodinným podnikům. Zejména restauraci Cordeillan Bages, podniku začleněného do sítě Relais & Chateau, jež se brzy stala jednou z nejlepších v okolí, nebo restauraci Chapon Fin v Bordeaux, která dnes znovu získala svůj bývalý lesk. S přesvědčením, že víno patří do

fffsvěta, v němž jsou navzájem těsně propojeny geografie, historie, kultura a umění, založil s předsedá École du Bordeaux, která šíří slávu regionu po celé planetě. Maličká pěkná víska Bages na okraji Pauillaku se mezitím probírá z ospalého úpadku, do něhož ji, stejně jako jiné médocké vesnice, zavlekla lhostejnost nevděčné éry. Jean Michel Cazes odkoupil ve vesnici řadu domů a bývalých obchůdků a má v plánu zde otevřít kavárnu, která bude zvonit hlasy spokojených zákazníků rozesazených na terase. Doufá také, že znovu otevře malé zastřešené tržiště, a není tomu tak dávno, co znovu otevřel pekárnu, v níž se pečou velmi dobré babas au rhum - malé bábovky s rumem, jež byly specialitou jeho babičky. 

Toto chateau je umístěno na okraji plošiny Bages, kousek cesty od Pauillacu. Nachází se na jižním okraji malého města Bages. Jean-Michel Cazes vyrábí vína, která někteří lidé označují jako ,,Latour (nebo Mouton) chudých'. Na vybudování nových prostor pro výrobu vína a pro jeho skladování se v tomto chateau nešetřilo a od roku 1980 byl úspěch jeho vín  v neúspěšných ročnících mimořádný, protože byla konzistentnější než mnohá vína z 2. tříd. Chateau Lynch Bages pokrývá 90 hektarů. Půda zde má skvělý podklad, směs slídy, křídy, jílu a štěrku, který vytváří základ umožňující kořenům révy růst do hloubky 6-8 metrů. Průměrné stáří révy je 30 až 35 let.Víno zraje v dřevěných soudcích 12 až 15 měsíců, 50% soudků se obnovuje. Víno je intenzivní, temně purpurově zbarvené, svůdného charakteru, který je doplněn ovocnou chutí a má zřetelnou třídu. Má znamenitou míru komplexity ve vůni, bohaté švestkové aroma, poddajnou tříslovinovou strukturu a konec po černém rybízu a vanilce. 

ARCHIVACE : 8 - 30 let

DRUHÉ VÍNO : Chateau Haut-Bages-Avérous

vyrábí se také něco málo bílého vína - Blanc de Lynch-Bages - velmi dobré bílé víno. 4,5 hektaru odrůd Semillon (40%), Sauvignon Blanc (45%) a Muscadelle (15%) bylo vysazeno v roce 1988.

Cépages (odrůdy rév) : 75% Cabernet sauvignon, 15% Merlot, 10% Cabernet franc

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Blanc de Chateau Lynch Bages 2018 Bordeaux Pauillac Aoc  0.75 l

Blanc de Chateau Lynch Bages 2018 Bordeaux Pauillac Aoc 0.75 l

Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Sémillon 50%, Sauvignon blanc 45% a Muscadelle ...

1 155,37 Kč
1 398,00 Kč s DPH
 
  
Chateau Lynch Bages 2017 Pauillac 5éme Grand Cru Classé en 1855     0.75 l

Chateau Lynch Bages 2017 Pauillac 5éme Grand Cru Classé en 1855 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 73% Cabernet Sauvignon, 15% Merlot, 10% Cab...

3 304,13 Kč
3 998,00 Kč s DPH
 
  
Chateau Lynch Bages 2018 Pauillac 5éme Grand cru classé en 1855  0.75 l

Chateau Lynch Bages 2018 Pauillac 5éme Grand cru classé en 1855 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 73% Cabernet Sauvignon, 15% Merlot, 10% Cab...

3 800,00 Kč
4 598,00 Kč s DPH
 
  
Chateau Lynch Bages 2019 Pauillac 5éme Grand Cru Classé en 1855   0.75 l

Chateau Lynch Bages 2019 Pauillac 5éme Grand Cru Classé en 1855 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 73% Cabernet Sauvignon, 15% Merlot, 10% Cab...

3 140,50 Kč
3 800,01 Kč s DPH
 
  
-44%
Echo de Chateau Lynch Bages 2014 Pauillac second wine de Chateau Lynch Bages  0.75 l

Echo de Chateau Lynch Bages 2014 Pauillac second wine de Chateau Lynch Bages 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 72% Cabernet Sauvignon, 17% Merlot a 11% Cab...

742,98 Kč
899,01 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru