Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Španělsko - Malaga

rrrrHovoříme-li o historii vína, nejprve musíme vědět, že díky cukrům koncentrovaným v hroznech a hojnosti jejich šťávy mají hrozny tendenci kvasit přirozeně. Takže když jsou hrozny zralé, jejich šťáva vstupuje do kontaktu s kvasinkami přirozeně přítomnými v jejich slupce, a pokud se tak stane v nádobě, šťáva zkvasí sama. Je možné představit si člověka v době kamenné, jak ukládá zralé hrozny do nějaké nádoby a na čas na ně zapomíná a nechává je náhodně zkvasit. Je nemožné zjistit, kdo vypil toto první náhodně vzniklé víno.

Velké civilizace ve starověkém Řecku a Římě kladly původ vína do pravěku. Egypťané se zmiňovali o roční sklizni, vinicích a jménu výrobce vína v jejich džbánech. V Babylónii vydali zákony pro provozování obchodů s vínem. Byly nalezeny pecky vinné révy pěstované na Kavkaze, na východ od Černého moře, staré asi sedm tisíc let.

Antičtí Řekové a po nich Římané vyhradili vínu významné místo ve svých životech. Je známo i pěstování révy v Persii a Indii. Naproti tomu v předkolumbovské Americe tamní kultury nikdy víno neobjevily, přestože divoce rostoucí réva tam existovala. Římané, jejichž rozmach se shoduje s dobou řeckého úpadku, převzali řecké bohy a přizpůsobili je svým potřebám. A tak se Dionýsos změnil v Bakcha. Bůh vína Bakchus se stal spasitelem a jeho kult se rozšířil především mezi ženami, otroky a chudými do té míry, že se ho vládci neúspěšně snažili zakázat. Také Starý zákon je plný zmínek o vinicích a země nazývaná v bibli Kanaán byla svým vínem proslulá. S pádem římské říše převzala kontrolu nad pěstováním vína církev. U všech klášterů se začala pěstovat réva a vznikaly oblastní sklepy. Tito mniši byli první, kdo studovali půdu, přetvářeli révu výběrem nejlepších rostlin, experimentovali s roubováním a vybírali pole chráněná před mrazem, kde hrozny lépe zrály. Obklopili své nejlepší vinice zdí. Veškeré jejich úsilí směřovalo k výrobě vína nejen pro potřeby mše, ale také na prodej, protože mniši hráli zásadní úlohu v obchodu s vínem po celý středověk.Příklad církve následovali velcí feudální pánové, kteří zřizovali sklepy na svých hradech a zakládali vinice obrovského rozsahu.

Víno z Malagy je jedno z nejstarších ve Španělsku. V Malaze vznikla rozhodnutím Katolických králů v roce 1487 první organizace pěstitelů révy zvaná Bratrství vinařů. Do té doby se víno pilo v roce sklizně, když se blížilo nové vinobraní, cena “starého vína” rychle klesala, ale umění uchovávat víno v sudech nebo láhvích se stalo klíčovým okamžikem v historii kvalitních vín.

Ve francouzském Midi se v roce 1860 objevila nejničivější pohroma pro révu: révokaz, hmyz velikosti špendlíkové hlavičky, který ničí révu tak, že se živí šťávou z jejích kořenů. Přišel ze Severní Ameriky na parních lodích, které začaly křižovat oceán dost rychle na to, aby přítomný parazit přežil cestu. Postihl celou Evropu. Ve Španělsku se révokaz objevil v 1878 v obci Moclinejo v Malaze. Šlo o keře muškátu k výrobě rozinek. S výjimkou některých ostrovů, např. Kanárských ostrovů, révokaz bez výjimky devastoval vinice téměř na celém španělském území. Po 40 letech zkázy bylo nalezeno řešení s révou naroubovanou na americké podnože. Tyto rouby byly imunní. Ale révokaz nebyl jediný problém: dvě nemoci, padlí a perenospora, zaútočily na evropské vinice ve stejné době. Doba neustálých katastrof pro španělské a evropské vinařství.

Už ve 20. století svět vína musel věnovat velkou část svého úsilí na překonání krize z druhé poloviny devatenáctého století. Na základě těchto problémů a s cílem překonat důsledky révokazu a ekonomické krize se poprvé vyvinuly vinařské zákony, které se snažily zabránit falšování velkých značek vín pomocí běžného vína, míchání vín apod. Tak vznikly značky původu a předpisy pro odrůdy, teritoriální omezení, metody štěpování, toto vše podle předpisů, které poskytují systém záruky pravosti. Na žádost vinařů z Malagy vznikla regulační rada značky původu Malaga, která byla vytvořena v roce 1933, a její předpisy byly schváleny 20. října 1937. Současný předpis byl schválen 9. ledna 2001. Tímto předpisem se stanoví způsob výroby a charakteristiky všech vín pod značkou původu Malaga a Sierras de Málaga. V posledních letech se rozvinuly výzkumné programy, zlepšování kvašení, zrání, výroby. S touto větší znalostí přišla větší kontrola a postupně během let se zlepšily techniky poskytující vyšší kvalitu tomuto tekutému zlatu. Konzumace vína se stala celosvětovým fenoménem a vytvořila se takzvaná “kultura vína”, ke které by se nikdo neměl obracet zády.

Toto dezertní víno se tedy vyrábí se ve Španělsku v okolí města Malagy. Připravuje se hlavně z bílé odrůdy Pedro Ximenez a Muscatel jejichž hrozny se nechají po sklizni dále zasychat na slaměných rohožích. Na výrobu tmavé Malagy se bere jen nejakostnější mošt z prvního lisování, který se nechá prokvasit, a teprve hotové bílé víno se dále upravuje přídavkem alkoholické mistely, mistely konzervované kysličníkem siřičitým a tmavého sirupu arrope vyrobeného zahušťováním révového moštu při vysokých teplotách až na 2/3 jeho objemu. Barva se upravuje přídavkem coloru, což je připálený zahuštěný révový mošt. Různými podíly jednotlivých přísad se vyrábí i celá řada typových vín.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Sol de Malaga Do bodegas Málaga Virgen 15% vol.  0.75 l

Sol de Malaga Do bodegas Málaga Virgen 15% vol. 0.75 l

Fortifikované víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 50% Pedro Ximenez a 50% Moscatel de Alejandrí...

196,69 Kč
237,99 Kč s DPH
 
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru