Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Chateau Chasse Spleen

vvvApelace- Moulis en Médoc

Jméno tomuto château dal lord Byron, který tu při své cestě do Sevilly nad sklenicí vína přísahal, že není lepšího způsobu jak se zbavit smutku („chasser le spleen“)?

Nebo to byl Charles Baudelaire, který přicestoval do Moulis v roce 1860 za malířem Odilonem Redonem, jenž právě ilustroval báseň „Spleen et Idéal“ z jeho Květů zla?

Je-li některá z těchto dvou legend je pravdivá, jasné není. Pravděpodobné to ale je, byť s jistotou víme jen to, že právě v roce 1860 získala Madame Castaing dědictvím část pozemků z podstatně většího panství a nově vzniklý, samostatný majetek potřeboval nové jméno.  

Zdejší vinařská historie nás ale zavádí v čase ještě podstatně hlouběji, neboť réva se tu pěstovala již v 16. století. Tehdejší rozsáhlé panství se nazývalo Grand Poujeaux a jeho majitelem byla po dlouhou dobu rodina Gressier. Ta byla v roce 1822 dědickými okolnostmi přinucena rozdělit majetek na dvě části – první z nich nadále nesla jméno Ch. Gressier-Grand-Poujeaux, druhá připadla příbuzné rodině Castaing, která ji připojila k rozsáhlým pozemkům v sousedství (zahrnující i dnešní Ch. Poujeaux a Ch. Maucaillou), jež jí v té době patřily. Právě z tohoto majetku byla o necelých čtyřicet let později vyčleněna část, známá dnes jako Chasse-Spleen. 

Na začátku 20. století se stal majitelem château německý négociant M. Segnitz z Brém. Doména mu byla zabavena v roce 1914, po vypuknutí 1. světové války. V roce 1922 ji koupila rodina Lahary, v jejímž držení zůstal Chasse-Spleen až do roku 1976, kdy otěže přebrala známá vinařská rodina Merlaut (též Ch. Haut-Bages Libéral, Ch. Ferriere, Ch. La Gurgue). Jacques Merlaut svěřil vedení vinařství do rukou své dcery Bernadette Villars, která si svým profesionálním přístupem záhy získala obrovský respekt i daleko za hranicemi Bordeaux  V roce 1992 se bohužel její životní dráha uzavřela, když i se svým manželem nalezla smrt při horské túře v Pyrenejích. 

cccChasse-Spleen dnes spravují její dcery Claire Villars a Céline Foubet.  Jejich éra přinesla doméně významný rozkvět a další posun mezi elitu. V roce 2003 se navíc  uzavřel historický kruh – tehdy totiž současní majitelé koupili sousední Ch. Gressier Grand Poujeaux, které sice bude dál existovat pod svojí etiketou, ale část vinohradů bude postupně přičleněna k Ch. Chasse-Spleen.        

Ch. Chasse-Spleen nemohlo být klasifikován mezi Grand Cru Classé – v té době neexistovalo. V roce 1932 však bylo zařazeno mezi úzkou skupinu výjimečných vín „Cru Bourgeois exceptionel“.

Vinifikace a zrání vína v sudech probíhá zcela podle klasického bordeauxského schématu. Kuriozitou je sklep, jenž je ve dvou budovách, oddělených od sebe veřejnou komunikací. Pod ní jsou vedeny hadice pro transport vína.

Osobité, silné víno výrazně cabernetového stylu, vždy s vynikajícím potenciálem. Spolu se Ch. Poujeaux právem považováno za nejlepší víno apelace Moulis.
 

Obecné informace

Přibližná produkce: 500 000 lahví
Vyráběná vína: Ch. Chasse-Spleen
                         Heritage de Chasse Spleen (2. víno ze Ch. Chasse-Spleen, též etiketováno 
                         jako L´Ermitage de Chasse-Spleen nebo Oratoire de Chasse Spleen)

Vinice 
Rozloha vinic:
  80 ha (+ část ze 23 ha získané akvizicí Ch. Gressier Grand Poujeaux) 
Hustota: 8.600 keřů/ha
Průměrné stáří: 30 let
Odrůdy: 73% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot a 7% Petit Verdot
Půda: garonnský štěrk na křídovém podloží, na menší části jíl s vápencem
Sklizeň: ruční

Sklep 
Typ tanků:
 nerezové a betonové
Zastoupení nových sudů: 40%
Délka zrání v sudech: 12-18 měsíců

Kontakty
Majitel: 
Céline Villars-Foubet
Enolog-konzultant: J. Boissenot
Adresa: 334 80 Moulis-en-Médoc
Webové stránky:www.chasse-spleen.com

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Chateau Chasse Spleen 2017 Moulis en Médoc Cru Bourgeois  0.75 l

Chateau Chasse Spleen 2017 Moulis en Médoc Cru Bourgeois 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 73% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot a 7% Peti...

990,08 Kč
1 198,00 Kč s DPH
 
  
Chateau Chasse Spleen 2018 Moulis en Médoc cru bourgeois  0.75 l

Chateau Chasse Spleen 2018 Moulis en Médoc cru bourgeois 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 73% Cabernet Sauvignon, 20% Merlot a 7% Peti...

1 072,73 Kč
1 298,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru