Palírnu Glencadam založil v roce 1825 George Cooper, pouhý rok poté, co byla na ostrovech legalizována destilace ve velkém měřítku. Malebná a dobře udržovaná malá palírna sídlí v městečku Brechin (Eastern Highlands). V roce 1959 byla palírna zmodernizována. V roce 2000 byla palírna dána mimo provoz (mothballed), ale nebyla zatím zlikvidována. Od společnosti George Ballantine & Sons ji v roce 2003 koupila společnost Angus Dundee plc.
Glencadam k výrobě whisky užívá unikátní výrobní technologii. Je zde litinová záparová káď s kapacitou 4,5 tuny a šest kvasných kádí z nerezu o celkovém objemu 165 tisíc litrů. Pouhé dva kotlíkové destilační přístroje vytápěné párou vyrábí destilát o síle až 68 %. Velkou raritou jsou krky, které směřují vzhůru v 15° úhlu. Tento sklon zajišťuje větší reflux - tzn., že těžké složky alkoholických par padají zpět do kotle a znovu se destilují. Ke kondenzaci se tak dostávají jen ty nejjemnější složky, což má za následek, že výsledný destilát vykazuje jemnější charakter a měkkost, kterou po zrání v sudech navíc podporují sametové tóny sladkého ovoce.
Přestože v blízkosti je řeka Esk, lihovar její vodu nepoužívá. Kvalitní měkká voda pochází z pramenů The Moorans, které se nacházejí ve vzdálenosti téměř 14 kilometrů. Odtud se potrubím přivádí do palírny. Tento kvalitní zdroj vody protéká na své cestě k palírně pohořím Unthank. Vodu také bere z Moorfoot Loch a Loch Lee v Unthank Hills, tuto vodu musí přivádět potrubím dlouhým téměř 50 kilometrů. Whisky zraje v 11ti skladech ve 20ti tisících dubových sudech. Neobvyklé destilační přístroje mohou naplno vyprodukovat až 1,5 milionu litrů vysoce kvalitního destilátu.
Od svého vzniku až do roku 2000, kdy ji tehdejší majitel - společnost Alied Domecq - pro nadprodukci uzavřel (vsadil na jiné značky ve svém portfoliu), palírna vyráběla kvalitní destilát, vyhledávaný jinými slavnými palírnami jako základ do jejich míchaných whisky. Pouze v období první a druhé světové války byla jako většina ostatních palíren uzavřena. V roce 1959 pod licencí společnosti George Ballantine & Son Ltd. prošla kompletní modernizací. V roce 2003 palírnu zakoupila společnost Angus Dundee Distillers Plc (vlastní také palírny Tomintoul a Glen Parker). První edice pod novým majitelem opustila stáčírnu v roce 2004 (jako Glencadam 15 YO Special Distillery Bottling). Novou akvizicí majitelé získali také značné zásoby starých whisky, jejichž stáří dosahuje až 40 let. Od roku 2005 je k dispozici patnáctiletá varianta, která byla naplněna pouze nejpečlivěji vybraným destilátem, pocházejícím z nejlepších sudů. Od roku 2008 je potom k dispozici plnění Glencadam 10 YO s úctyhodnou silou alkoholu 46 %. V červnu 2010 byly na trh uvolněny edice Glencadam 12 YO Portwood Finish, Glencadam 14 YO Oloroso Cask Finish a Glencadam 21 YO. Existuje i 32 YO Single Cask, která tak doplňuje současné portfolio znovu hvězdně zářících single malt whisky GLENCADAM. Důkazem o jejich vynikající kvalitě jsou vysoká bodová hodnocení světem uznávaného whisky guru Jima Murraye, který jim přidělil body v rozmezí 88 až 95 bodů (10 YO, 14 YO).
Whisky se pyšní označením "unchillfiltered & no added colouring", což znamená "nefiltrovaná za studena a nepřibarvovaná". V kruzích milovníků skotských single malt whisky je známo, že "unchillfiltered" whisky je bohatší a má rozložitější chuť. Po zchlazení se však může objevit bílý závoj, který ovšem není na závadu. Kdo whisky pije teplejší, s bílým závojem typickým pro nefiltrované whisky se obvykle nikdy nesetká. V palírně se vyráběla 12-ti letá, v malé míře také 21 letá. Byla zde také stáčena 15-ti letá Glencadam Special Distillery Bottling. Na trh ji dodávaly hlavně nezávislé stáčírny. Signatory uvedla na trh Glencadam Signatory Sillent Stills. Whisky z palírny Glencadam je určená hlavně pro míchané whisky, např. Ballantine´s.
Je jednou z mála založenou palírnou v oblasti Angus a zániku palírny Lochside zůstala jedinou palírnou v oblasti Angus. Eastern Highlands neboli Východní vysočina, je pro whisky téměř zapomenutým místem. V této části Skotska, ohraničené na východě Severním mořem, osud místním palírnám příliš nepřál. Ať se rozjedete kamkoliv po okolí, najdete jen uzavřené nebo zbořené bývalé lihovary. Úpadek ovšem nezasáhl pouze východ Skotska. Také směrem na sever, na samém okraji Speyside, leží dnes velmi dobře prosperující palírna Glendronach, která "hrobníkovi z lopaty" utekla až v roce 2004. Další zaniklé palírny potřebnou sílu k znovuvzkříšení zatím ještě nenašly (například již zbořená Banff, nebo na pobřeží poblíž věznice Peterhead stojící Glenugie, uzavřená 1983, či přímo z letoviska Stonehaven pocházející Glenury Royal, nebo další již zbořená North Port (dříve Brechin), Glenesk (vyráběla single malt pod názvem Hillside), Lochside či všechny palírny Aberdeenu). Poslední, které v Eastern Highlands obnovily provoz, jsou lihovary Glen Garioch ("glen gíry) a Glencadam ("glenkedem").
oficiální stránky palírny ...