V roce 1819 dostal védoda nápad postavit v pobřežním městě Brora, kde byl dostatek vody a uhlí, palírnu. Palírna tak lidem poskytla práci a přiměla nájemce půdy, aby přestali vyrábět whisky nelegálně. .Palírnu Brora tedy založil v roce 1819 markýz ze Staffordu ( později nechvalně známý jako vévoda Sutherlandu ) vedle stejnojmenné uhelné pánve, jež poskytovala energii pro destilační proces. Nechvalně se tento muž proslavil při tzv. Vyklizení Vysočiny (akce s cílem podrobit Skoty a rozbít jejich klanový systém, při níž byli Skotové v průběhu osmnáctého století násilně vysídlování do nížiny a na pobřeží), kdy vyhnal z domovů přes 1.500 skotských chalupníků. Palírna stojí na místě starého pivovaru. Původně se Brora jmenovala Clynelish a licence prošla nekolika rukama, až v roce 1896 spočinula v rukou glasgowských blenderů s názvem James Ainslie a prošla kompletní přestavbou. Historie palírny Brora je tedy více než těsně provázána s palírnou Clynelish. V letech 1912 až 1968 se opět palírna jmenovala Clynelish. Po krachu této společnosti přešla palírna do rukou Distiller's Company a Johna Riska – a ten poté část majetku odprodal Johnnie Walkerovi v roce 1916. Nicméně v roce 1930 byla palírna již zcela pod kontrolou Distiller's Company. V letech 1931 až 1939 byla uzavřena. Vodu palírna brala z blízkého Clynemilton Burn.
Původní Clynelish se těšil nesmírné popularitě a prakticky byl prodáván pouze jako single malt a nikoli jako součást blendů – ale i on podlehl tomuto trendu, když se potýkal s ekonomickými problémy v dobách krizí, v rozmezí mezi začátkem prohibice v USA a koncem 2. světové války. Vzhledem k neustále vzrůstající poptávce blenderů po Clynelishi vybudovala v letech 1967-68 Distiller's Company vedle stávající ještě druhou palírnu, nazvanou také Clynelish – aby využila skvělého obchodního jména – a během let 1968-69 tedy vedle sebe existovaly Clynelish A a Clynelish B (není přesně jasné, které písmeno bylo používáno pro kterou palírnu). Obecně se považovalo plnění v palírně Clynelish a Brora pro Clynelish A - stará palírna, dnes pod názvem Brora, a Clynelish B - nová palírna. Takové počínání ovšem narazilo na tvrdý odpor Asociace Skotské Whisky ( Scotch Whisky Association ), protože Clynelish A se velmi chuťově odlišoval od Clynelish B, a celá situace vyústila v zavření původního Clynelishe v roce 1969 a ten byl pak znovu spuštěn jako Brora. Brora funguvala jako palírna speciálně pro blendery a produkovala silně rašelinovatou whisky. Současně Britský státní výbor pro cla a daně také tvdě trval na tom, aby whisky měly rozdílné názvy. Přesné fungování Clynelishe v letech 1969-1983 však mohlo být i trochu dobrodružnější než se zdá : některé zdroje uvádějí, že byla Brora mezi lety 1969-1975 zavřena, jiné zase, že palírna nepálila sedm let před rokem 1969... Firma Diageo – původně Distiller's Company – pak do celé věci zasela ještě větší zmatek, když při uvedení třicetileté Brory uvedla, že byla Brora zavřená v letech1968-1975 – a jednoduchým výpočtem zároveň zjistíte, že tato Brora je z roku 1972, takže kdo ví jak to vlasně s těmi mazanými Skoty bylo.
Co však definitivně jisté je, že provoz palírny byl ukončen v roce 1983 v době krize skotské whisky a nyní je palírna Brora prohlášena za technickou památku.
V palírně převážně produkovali 12-ti, 14-ti a 20-ti leté whisky. Při výrobě se používal mimořádně silný rašelinový slad. Některými odborníky je Brora hodnocena jako jedna z nejlepších skotských whisky a nejvíce se podobá whisky z Islay. Na trhu jsou produkty stáčené v nezávislých stáčírnách ze zbytků zásob. Jednou z nich je například 30-ti letá Brora Super Premium Malt.